» »

Slovenci hodimo nadpovprečno daleč v službo?

Slovenci hodimo nadpovprečno daleč v službo?

imagodei ::

- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

djordjevic> "Jasno. Vsi bi živeli v Ljubljani."

Well, to je za debato. Folk se svojih 3-nadstropnih bajt na periferiji drži kot klop, četudi jih komaj vzdržuje. Vsak dan raje migrirajo tudi 100km v LJ, kot da bi nerentabilno bajto prodali in se preselili v udobno 3-sobno stanovnanje v LJ. Ne, raje zgubljajo vsak dan po 2 in več uri vožnje iz periferije v LJ in nazaj. Resda je LJ draga, ampak ena orenk bajtura na svežem zraku, z dovolj velikim dvoriščem pa že kupi 3-sobno stanovanje v LJ?

Ampak ne, morajo rajši delodajalci plačevat 100 km prevoza zaposlenemu.

V bistvu še ena specifika Slovenije... V tujini ni v navadi, da bi se ljudje vozili po 100 in več km daleč v službo. Nekaj deset že, ne pa, hudič, iz Celja, ali celo iz Maribora v LJ. Če je služba zanimiva, se ti splača kupit (oz. bolj običajno rentat) stanovanje.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

djordjevic ::

imagodei je izjavil:

V bistvu še ena specifika Slovenije... V tujini ni v navadi, da bi se ljudje vozili po 100 in več km daleč v službo.

Stari, tu pa si ga tak zlodjevsko pihnil mimo, da sploh ne vem, kaj naj rečem.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Zgodovina sprememb…

Jergo ::

Hm, ključno vprašanje je, ali v tujini plačujejo potne stroške? Mislim, da ne.
Statistika pa pravi takole:
lani (2008) je dobrih 405 tisoč oseb oziroma slaba polovica ljudi v Sloveniji delala zunaj domače občine

Če se zjutraj peljete v nasprotno smer, torej iz Ljubljane, boste videli, da je v avtu samo šofer.

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

djordjevic> "Stari, tu pa si ga tak zlodjevsko pihnil mimo, da sploh ne vem, kaj naj rečem. "

Seveda imaš pravico do svojega mnenja, a to ne spremeni dejstva, da je večina prebivalstva v tujini skoncentriranega v krogu max 50km do svojega delovnega mesta. Raje recimo kakih 30.

Tkole čez palec: v Sloveniji, ki ima 2 mio prebivalcev, se v LJ vsak dan pripelje preko 100.000 ljudi na delovno mesto. 5% celotne populacije, človek... Preko 10% celotne delovne populacije, hudiča :). Ali pa še drugače, če ti je zanimivo igrat se s številkami: v Ljubljani je zaposlenih 102k Ljubljančanov, pa 107k Neljubljančanov... ;)

Leta 2006 smo imeli v Sloveniji 360k dnevnih delovnih medobčinskih migrantov - leta 2008 pa že preko 400k! Za celo Ljubljano z okolico prebivalcev se vozi v Sloveniji na delo v drugo občino!

Zdej pa ti meni razloži, kje po svetu imaš še tako situacijo? Ali pa podobno? Kje ga piham mimo? ;) Recimo, da je od omenjenih 10%, ki se vozijo na delo v LJ, samo desetina(!) oddaljena 50+ km. Kje po svetu se vozi 1% aktivne populacije celotne države na delovno mesto iz 50km oddaljene periferije na delo v center mesta? A bi želel to za ZDA preračunat?

Delovno aktivne populacije v ZDA je (l.2008) 145M. 1% je 1,45M. Dej prosim, prepričaj me, da se v Washington dnevno pripelje na delo 1.450.000 ljudi. Boš?


PAZI: jaz ne pravim, da v tujini ne najdeš ljudi, ki "komjutajo" gladko 100+km na šiht. Seveda jih. Pravim, da se gremo Slovenci spet svetovne rekorderje.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

djordjevic ::

Eh, daj. :) Procentualno mi greš primerjat mikro in mega državo. Faca si, res. Jebiga, Slovenija ima prebivalcev za eno veliko mesto in potem ni čudno, da na našem primeru statistika zgleda tako grozno. Komjutanje v tujini pač ni tako redko, kot želiš ti tu prikazat.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Zgodovina sprememb…

Gandalfar ::

Leta 2006 smo imeli v Sloveniji 360k dnevnih delovnih medobčinskih migrantov - leta 2008 pa že preko 400k! Za celo Ljubljano z okolico prebivalcev se vozi v Sloveniji na delo v drugo občino!


Ta statistika je pa ja super, ko imamo pa obcine tako majhne da niti psa ne mores peljat na sprehod ne da bi se znasel v sosednji.

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

@djordjevic,

Kako drugače pa naj bi primerjal, kot relativno? :D Absolutno gledano ima ena Francija definitivno več komjuterjev, kot Slovenija. Pa Italija tudi. Pa Avstrija tudi. Pač smo - kot sam praviš - mikro država. Na majhni površini nas živi precej malo, pa še to se ne znamo razselit tako, da bi bilo čim manj komjutanja.


djordjevic> "Komjutanje v tujini pač ni tako redko, kot želiš ti tu prikazat."

Po drugi strani pa nima takšnih epskih proporcov, kot te želijo prepričati v filmih. Mal poglej statistiko po netu. V Londonu je povprečna razdalja od doma do delovnega mesta cca 10-12km. ZDA ima povprečen commute time od doma do delovnega mesta cca 25 minut. (Zdejle se mi ne da še enkrat iskat podatkov, imam na domačem računalniku - če bo interes, lahko proti večeru pripopam linke).


@Gandalfar,

true. :) To medobčinsko komjutanje sem vključil zgolj zaradi primerjave številk. Kot kaže, je komjutanje v porastu. Človek bi rekel, da bi moralo ostati približno konstantno, ker so občine tako drobno razdrobljene. Pa očitno ni res, ker se je v dveh letih povečalo za 12%. To je hakeljc tlele.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

kopernik ::

imagodei, če se ne motim, so ravno ZDA v vrhu po prevoženih km/prebivalca. Kar verjetno pomeni, da se kar dosti komutajo.

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

@kopernik,

jah, lahko, da se uradna statistika, ki sem jo gledal, moti.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

BlueRunner ::

Eh, do tale rasti "medobčinskega komutiranja" je morda prišlo tudi zaradi ustanavljanja novih občin. Nisi se rabil nikamor premakniti, samo nenadoma si postal migrant, ker si se peljal 4km stran v fabrko v kateri delaš že zadnjih 30 let.

Lanski Ankaran je recimo čisto v skladu s takšno spremembo številk: nič se ni spremenilo, samo nenadoma se je nekaj tisoč ne-migrantov "spremenilo" v migrante.

Če bi bila dana kakšna konkretna povezava do dokumenta, v katerem se nahaja statistika o številu dnevnih migrantov, bi se dalo reči kaj več, tako pa...

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

US Census Bureau: commute times:
States with some of the longest commute times are New York (30.8 minutes), Maryland (30.0), New Jersey (28.3), Illinois (26.7) and California (26.6) -- all above the national average of 24.4 minutes. States with the shortest commute times are North Dakota (14.8 minutes), South Dakota (15.0), Nebraska (16.1) and Montana (16.7).

...

Approximately two-thirds of states have shorter commute-to-work times than the national average of 24.4 minutes.


;)
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

kopernik ::

No, in kakšna je za slovenijo ? Ker v mojem krogu ljudi je recimo samo kakšnih 10% takih, ki se vozimo več kot 20 minut v Ljubljano.

EDIT: še ena slikca. Dvomim, da slovenci prevozimo več kot američani. Močno dvomim.

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

Pa seveda je treba ves čas v mislih imet to, da ljudje na drugi strani povprečja (recimo tisti, ki dejansko za prevoz na delo potrebujejo recimo 1,5 ure oz. 100km), v večini razvitih držav uporabljajo javni prevoz, ne pa lastno premično nadomestilo za bajto.


@kopernik,

kljik
According to EWCS 2005, the mean (average) time of employed persons in Slovenia spent for travelling from home to work and back is 35.4 minutes daily, with standard deviation 29.8 minutes.


Bolj natančnih podatkov nisem našel. Očitno je raziskava v commute time/distance za slovence nebistvenega pomena, čeprav predstavlja strošek dela. Vse skup je povezano tudi z razivtostjo javnega prometa, ki je v Sloveniji ostal v srednjem veku. Če bi tkole po občutku rekel, Ljubljana gladko pade na 24,4 minutah. IMO bi Slovenija morala imeti povprečni commute time pod 10 minutami.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

kopernik ::

Potem pa je očitno tako, da za vsak prevožen km porabimo bistveno več časa kot američani, kaj naj rečem drugega.

EDIT: aja, si spregledal bistveno ? "of employed person" ? V Sloveniji je ljudi 2 milijona, od teh samo slaba polovica zaposlenih. Tako da je potrebno za per capita podatek ustrezno korigirati tistih 35.4 minute.

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

kopernik,

v kakšnem kontekstu je una slikica, ki si jo objavil gor? A je to prevoz na delo? A številka obsega samo vožnjo z avtomobilom, ali tudi z javnim transportom, letali?
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

kopernik ::

V kontekstu "prevoženi km na cesti per capita". Nek članek o zelenem okolju, zato je ZDA na zadnjem namesto prvem mestu :-)

Aja, sem hotel še dodati to, da poznam kar nekaj ljudi, ki živijo v ne tako bližnji okolici velemest (nad 80km) in se vsak dan vozijo v službo. Ne vem pa, ali z avtom ali z vlakom. Se mi pa zdi, da sem že enkrat davno bral, da velika mesta črpajo delovno silo v radiju 100 km in še več.

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

OK, sej tole je zdej malo degeneriralo... Itak, da velemesta pritegnejo več ljudi iz predmestij in okoliških krajev. Menda je jasno, da se v velikih državah oz. velemestih absolutno gledano na delo vozi iz predmestij mnogo več ljudi, kot jih črpa ena Ljubljana. Ampak v večmilijonskih mestih, kjer je tudi več milijonov delovnih mest, to ni nek dosežek. Dosežek je to za eno 2-milijonsko nacijo, za eno Ljubljano, ki ima s širšim predmestjem 400.000 prebivalcev - ČE!

Če bi bila Ljubljana večja, če bi, če bi, če bi... Dejstvo je, da imamo eno majhno državico, ki jo prevoziš z enim tankom goriva v obe smeri: če si tako rad v domačem okolju, kjer obiskuješ prijatelje in družino, to kamot narediš tudi, če stanuješ blizu svoje službe. Dejstvo je, da so naši starši in stari starši gradili trinadstopne gradove, planirane za 3 familije, od katerih se lasniki težko odtrgajo, čeprav si morajo zato trgati od ust. Commute time/distance je za Slovenijo previsok, tako če primerjamo z drugimi razvitimi državami, kot tudi po pameti: majhni smo, pa se ne znamo pametno razseliti. Lokalpatrioti. Deli nas nekaj 10km, pa se bodo navijači poklali med sabo. Da bi se Štajerc preselil v Ljubljano - nezaslišano!

Da bi Gorenjec kupil bajto, pa ne bi pri njej vsaj nekaj dozidal? Nezaslišano - to ni taprav dedec!
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

Valvoline ::

Vsi se furajo v LJ ker so vse dobre državne komunajzarske službe tam. Delavce ne vidiš da migrirajo vsak dan,oz bolj malo. Le beli ovratniki.

djordjevic ::

Here we go again ...
No grave is deep enough to keep us in chains.

M@73Y ::

Prva stvar ki mi je pršla na misel je že uveljavljen rek: V ljubljani so boljše plače. Tako da zakaj bi delal recimo v svoji občini za < 1000 EUR če lahko v ljubljani za > 1000 EUR. recimo jaz v prihodnosti ciljam da si bom našel službo v Lj. Sem pa iz gorenjske. Pa ne zato da bom bil kao frajer, ja v Lj delam, ne, zato ker tukaj z dipl.ing. izobrazbo dobim 650EUR neto plače v ljubljani pa bi dobil sigurno več.
Glede migriranja. Res da je čas=denar, ampak vseeno vsak raje vidi več na izplačilu plače, kot pa manj, s tem da profitirajo več časa. Skregano z logiko samo tko nas je sistem pripeljal.
..jump into psytrance tunnel..

Matako ::

Mislim, da je Miha Mazzini zelo dobro zadel poanto vsega:

http://www.mihamazzini.com/slonadom/dom...

(odstavek "mobilnost")

Članek je bil objavljen pred kratkim v sobotni prilogi Dela.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

djordjevic ::

Smo ga že predebatirali podolgem in počez.
No grave is deep enough to keep us in chains.

imagodei ::

Ah, v neki drugi temi smo ga...

Pa v bistvu ga sploh nismo, eni smo trdili da je kar zadel en pomemben vidik in ga veselo citirali; druga stran ste pa zgolj zamahovali z roko, češ "dis saks".
- Hoc est qui sumus -

T0RN4D0 ::

Jbg, nekateri pač ne želijo menjat konkretne hiše, z vrtom, zelenico, garažo, potočkom in svežim zrakom za enosobno stanovanje v ljubljani.

Pa boh ne dej da je stanovanje na napačnem koncu ljubljane, ker porabiš za prebijanje čez lj po možnosti ravno enih 15 minut manj kot tisti ki se pripelje iz ene vukojebine. Poleg tega stanovanej kupiš za zanimivo službo. Ampak koliko ljudi pa misliš da ima dovolj zanesljivo, prebavljivo in odlično plačano službo da bodo šli kupovat stanovanje v ljubljani? Marsikje to mogoče gre, ko ti ponudijo recimo 100k$/leto, če hodiš v ljubljano zato da dobiš jurja namesto 700EUR, pa ne znese mogoče za najemnino kake luknje. Če imaš partnerja, je spet isti k* če ne delata potem oba v ljubljani. :]
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Mr.B ::

imagodei, dej zresni se,djordjevic ti je lepo povedal realnost situacije. Kako misliš da dve leti stare BMW-je uvažajo v SI, pa imajo 200km im več.

Dejstvo je da je zunaj urejena infrastruktura javnega prometa, folk se vozi z vlaki dnevno po kilometrih Relacije MB-KP, samo tisti vlak ima povprečje 250km+ in to je to.
Pri nas pa je nekdo ugotovil, da je kratkoročno, kolikotr bo pač on pri koritu, dobil več trošarin in ostalih dajatev, ter opravičil, zelo drage, in ne kvalitetne AC-je, ter uničil kompletno infrastrukturo, ki bi omogočila kvalitetni javni promet.
Da iz novih avtomobilov, in trošarin si država in kak Petrol polni račune v tujini, za prevoz z vlakom iz smeri MB-LJ pa potrebuješ 2-3 ure, ni čudno da nihče ne uporablja vlaka, isto razdaljo, bi v kakšni resni državi DE, FR, ANG, POR, naredil v manj kot 30 minutah. Komu pa bi se potem splačalo iti z Avtom.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

IceIceBaby ::

Well, to je za debato. Folk se svojih 3-nadstropnih bajt na periferiji drži kot klop, četudi jih komaj vzdržuje. Vsak dan raje migrirajo tudi 100km v LJ, kot da bi nerentabilno bajto prodali in se preselili v udobno 3-sobno stanovnanje v LJ. Ne, raje zgubljajo vsak dan po 2 in več uri vožnje iz periferije v LJ in nazaj.


Hočeš reči, da je eno 3 sobno stanovanje sredi mestnega hrupa in betona boljše kot velika hiša z velikim vrtom? Na eni strani imaš stanovanje v konzervi kjer še na balkon ne moreš v miru, na drugi pa ogromno stanovanje z vrtom, kjer se igraš z otroki, roštiljaš, preganjaš psa...

Jaz sem se svoje čase vozil v LJ v službo vsak dan. Še vedno imam firmo v LJ in se 1x, 2x tedensko peljem cca 60km daleč (drugače telecomutam). Se mi zdi, da tista slaba ura, ki jo preživim v avtu ni nič v primerjavi z luksuzom, ki ti ga nudi lastna hiša.

Sicer na to vsak gleda po svoje. Ampak, če res ne bo nujno potrebno ne bom nikoli živel v LJ. Povsem razumem ljudi, ki se raje malo več časa preživijo v avtu ali na vlaku in obdržijo hišo.

Sicer pa je tudi teh 100+ km malo veliko. Dvomim, da je veliko takih, ki se vozijo v službo več kot 100km v Sloveniji. Me zanima koliko je povprečje. Jaz rečem cca 25, 30km max.

Mr.B ::

KST : Hočeš reči, da je eno 3 sobno stanovanje sredi mestnega hrupa in betona boljše kot velika hiša z velikim vrtom? Na eni strani imaš stanovanje v konzervi kjer še na balkon ne moreš v miru, na drugi pa ogromno stanovanje z vrtom, kjer se igraš z otroki, roštiljaš, preganjaš psa...

Problem ni v bajti zvrtom, problem je kako to bajto vzdrževati. Lepo po prvih desetih letih ni problema, po 20 letih, si tik pred upokojitvijo, če takrat ne narediš temeljite obnove, je potem nikoli ne boš, ampak boš imel čez 40l bajto, ki jo je ceneje zrušiti, zaradi tehnologij, kot pa obnoviti celo bajto.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Meizu ::

imagodei je izjavil:

djordjevic> "Jasno. Vsi bi živeli v Ljubljani."

Well, to je za debato. Folk se svojih 3-nadstropnih bajt na periferiji drži kot klop, četudi jih komaj vzdržuje. Vsak dan raje migrirajo tudi 100km v LJ, kot da bi nerentabilno bajto prodali in se preselili v udobno 3-sobno stanovnanje v LJ. Ne, raje zgubljajo vsak dan po 2 in več uri vožnje iz periferije v LJ in nazaj. Resda je LJ draga, ampak ena orenk bajtura na svežem zraku, z dovolj velikim dvoriščem pa že kupi 3-sobno stanovanje v LJ?

Ampak ne, morajo rajši delodajalci plačevat 100 km prevoza zaposlenemu.

V bistvu še ena specifika Slovenije... V tujini ni v navadi, da bi se ljudje vozili po 100 in več km daleč v službo. Nekaj deset že, ne pa, hudič, iz Celja, ali celo iz Maribora v LJ. Če je služba zanimiva, se ti splača kupit (oz. bolj običajno rentat) stanovanje.


Heh, ja, sam se v LJ se mi manjka selit, pa sem na konju. No offense, nimam nic proti LJ kot mestu, ampak raje imam podezelski cist zrak kot pa jajca v LJ.

In se - le zakaj bi svojo ogromno "bajto" zamenjal z ubogim 3 sobnim stanovanjem v LJ v bloku?

djordjevic ::

Edino, kar je zdaj tole jajčkanje sem in tja o smiselnosti kočurine na periferiji ali konzerve v Ljubljani pokazalo, je, da se išče milijon in en razlog proti lastništvu nepremičnine. Meni se res ne ljubi več. Delajte, kar vam paše, samo da ne boste jamrali čez 25 let, da vam je mladost ušla in ste še vedno v najemu (če vas čez kakšnih pet let ne bo nagnal najemodajalec, ker bo stanovanje že godno za sina/hčerko, potem pa jovo na novo iskat stanovanje).
No grave is deep enough to keep us in chains.

IceIceBaby ::

Mr.B je izjavil:


Problem ni v bajti zvrtom, problem je kako to bajto vzdrževati. Lepo po prvih desetih letih ni problema, po 20 letih, si tik pred upokojitvijo, če takrat ne narediš temeljite obnove, je potem nikoli ne boš, ampak boš imel čez 40l bajto, ki jo je ceneje zrušiti, zaradi tehnologij, kot pa obnoviti celo bajto.


Se strinjam...stare hiše so drage.

Ampak, če imaš dobro vzdrževano ali novejšo hišo ti gre verjetno solidno. Takim se ni treba selit v 3 sobno stanovanje zaradi denarja.

Po drugi strani pa nekdo s staro, zanemarjeno hišo niti v sanjah ne bo dobil za njo dovolj, da bi si kupil 3 sobno stanovanje v LJ.

Malo ven iz LJ se hiše prodajajo že po 50k eur. Za tak denar v LJ ne dobiš niti garsonjere.

Aston_11 ::

Mr.B je izjavil:


Problem ni v bajti zvrtom, problem je kako to bajto vzdrževati. Lepo po prvih desetih letih ni problema, po 20 letih, si tik pred upokojitvijo, če takrat ne narediš temeljite obnove, je potem nikoli ne boš, ampak boš imel čez 40l bajto, ki jo je ceneje zrušiti, zaradi tehnologij, kot pa obnoviti celo bajto.


3 sobno stanovanje oziroma stanovanje v Lj se obnavlja pa samo? Stanovanja v večstanovanjskih stavbah so vsa tipi topi? Ne ga srat - zato piše v oglasnikih 30 let stara max - takrat je bila jasno tehnologija gradnje Nasina. Ista figa je glede vzdrževanja hiše ali pa bloka. Pa tudi sicer vzdrževanje hiše odtehta življenje v čebeljnjaku, če bi se šli preganjat samo glede vzdrževanja. Vsi na kupu, vsak drugemu serje na glavo. Ni da ni. Pa ja bi raje vsak živel v miru kot s 100 ljudmi okrog sebe. Se pač ne da imeti vsega - živeti v centru in imeti mir. Je pa treba kao na ta račun vsakega obdelati, ki ima svojo hišo.

IceIceBaby je izjavil:


Malo ven iz LJ se hiše prodajajo že po 50k eur. Za tak denar v LJ ne dobiš niti garsonjere.


Si prepričan?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Zeberdee ::

Jaz malo ven (torej do 50 km) iz Ljubljane kupim bajto za 50 jurjev. Jutri. (Če zadeva ne razpada).

IceIceBaby ::

Sem prepričan ja. Ampak ne pričakovat čudežev za 50k. Za ta denar dobiš staro hišo, ki jo prodaja nekdo, ki jo ne more več vzdrževati. Pač, dno ponudbe.

Nanašalo se je predvsem na trditev, da lahko skorj vsak proda hišo in kupi 3 sobno stanovanje v LJ, kar je seveda ni res.

BigWhale ::

Jaz bi bil stokrat rajsi v najemniskem stanovanju kot v svojem. Pod pogojem, da je najemnina normalna in da je najemodajalec normalen.

Glavni problem je ravno v tem, da je pri nas se vedno tako pomembno imeti svojo lastno nepremicnino. Kdor jo hoce naj jo ima.

Jaz bi imel rajsi najeto stanovanje v bloku v katerem zivijo sami najemniki, tega pa zal pri nas ni. Se nihce ni tako bogat, da bi sezidal blok in v njem stanovanja oddajal.

Aston_11 ::

Eden mora imeti nepremičnino, da jo lahko oddaja. Če je ne bi imel, je najmenik ne bi mogel najeti. Torej je to fail za najemnika.

LOTO - normalen najemodajalec v Sloveniji, kjer imajo vsi neke izkrivljene pojme, zakonov ne poznajo, etika ne obstaja, kultura je nerazvita. Ravno pravi pogoji, da se lahko nekje v najemu ustališ z družino in upaš, da se najemodajalcu ne sfuzla, da se ne bo spomnil enostransko povišati najemnino, da ne bo umrl in bodo na njegovo mesto prišli čudni dediči, da ne bo rabil stanovanja za svoje otroke itd.

LOTO - normalna najemnina v Sloveniji, kjer imajo vsi občutek, da mora biti ta takšna, da ti ni potrebno delati, če si najemodajalec. In vse garancije so, da se 10 let ne bo spremenila.

LOTO - normalen najemodajalec, ki nepremičnino tudi vzdržuje in se mu ne zdi, da mora obnovo gledati skozi ekonomski dobiček najemnine, torej da stroški obnove ne presegajo najemnine

V Sloveniji so družbene razmere take, da kar kličejo po neki varnosti, zaenkrat smo še na ravni pastirjev, hlapcev, ki so zapustili gospodarja in šli na svoje - po vsej sili je potreben red, v tem redu najprej nekaj, kjer si ustvariš varen dom - čemur so anglosaksonci rekli my home my castle in potem greš naprej, ne pa da obvisiš v nekem najemu, kjer samo daješ, nič ti pa ne ostane. Nekje se moraš ustaliti in ne begati okrog po najemih.

Jasno je, da so razlogi pro et contra, ni mi pa jasno, kaj se lastniki oz. najemniki toliko obremenjujete eni z drugimi. Temu rečete problem. Temu problemu se reče FOUŠIJA, ker enostavno ne eni ne drugi ne znate sumirati pro et contra razlogov za najem oziroma lastništvo. Fajn je bit najemnik nekaj časa. Nato je fajn nekaj ustvariti in postati lastnik. 70 letnik v najemu je fail - ne bo imel ne moči ne energije se preganjati z mulcev najemodajalcem in se vleči po sodiščih. Edino v dom za ostarele.

Ne vem zakaj se najemniki toliko obremenjujete s tem (zadnji post je od najemnika), kaj si del populacije želi in to ocenjujete kot slabo oziroma kot problem. Če takih ne bi bilo, tudi najemniki ne bi imeli kje biti. Tisti, ki si želi na svoje in to poskuša uresničiti - ste mu fovš ali kaj - se mi zdi kot pravljice iz OŠ - ker je bil nekdo odličen, so ga vsi zajebavali. Sedaj gre zajebancija na drugo temo, najemov, svojih stanovanj, krip v/s novih avtomobilov itd., ocenjevanja, da so eni norci, ker jemljejo kredit, vi pa se že ne boste zakreditirali (itak da ne, nimate pač se s čim)

Zaenkrat je moja ocena, da vsi tisti, ki ste proti nečemu, nekako zdravite svoje frustracije. Dejte že enkrat nehat in začnite razmišljati malo bolj sintetično.

Za računalničarje je tako ali tako značilno, da ne znajo najbolj razviti socialnih stikov in je potrebna aktivna defloracija.

LuiIII ::

Mislim, da tu lahko ločimo dve vrsti ljudi:
meščani, ki jim mesto nudi toliko ugodnosti, da jih dežela ne privabi
podeželci, ki jim prostor in narava pomenita več kot ugodnosti mesta.

Sam sem poiskusil oboje oz. celo kombinacijo obeh. Mislim, da je res ideal živeti v hiši 5km iz centra in v naravi, samo to verjetno ni dano vsakomur. Živel sem tudi v bloku. Enostavno povedano: sem gor rastel v hiši (in to ne v neki palači) in meni življenje v stanovanju enostavno ne odgovarja. Ne rečem, da so pozitivne stvari, kot je bližina trgovine in drugi servisnih dejavnosti ampak to ne pretehta utesnjenosti, sosedske odtujenosti in nekega background hrupa, ki je v mestu vedno prisoten. Zdi se mi tudi, da me je bivanje v stanovanju nekako polenilo in oddaljilo od neke bivanjske aktivnosti, ki je ne znam prav dobro še opisati. Gre enostavno za to, da je pri hiši vedno potrebno kaj postoriti in tako moraš biti vedno malo aktiven. Dobro, če je tega preveč, je pa to lahko hudo breme. No, če ima človek nekaj otrok, je imeti smučišče za hišo, kozolec na vrtu in svež zrak nekaj silno osvobojajočega. V službo bi se sicer moral voziti 70km v eno stran (mimo Ljubljane) a se da skoraj vse postoriti od doma (VPN povezava). Morda to res ni najbolje za ohranjanje t.i. kolektivnega duha, ampak danes je firm, ki na to gledajo žal bolj malo.
Bi se pa tudi z Mazzinijem kar strinjal vsaj glede tega koliko stanovanj je praznih ali pa v njih živi občutno premalo ljudi. In dejansko je tudi res, da se preveč ukvarjamo s tem, da rešujemo svoj stanovanjski problem (oz. se moramo s tem preveč in predolgo ukvarjati) in zamujamo svoja najbolj kreativna leta. To se pozna tako v naši inovativnosti kot v podjetnosti. Ostajamo narod furmanov in zidarjev. Škoda ker je svet globaliziran, bi lahko bili kar dobri Hobbiti.

Lui

Karaya 52 ::

BigWhale> Jaz bi bil stokrat rajsi v najemniskem stanovanju kot v svojem. Pod pogojem, da je najemnina normalna in da je najemodajalec normalen.

Tudi sam se nagibam k tej rešitvi stanovanjske problematike. Na Nizozemskem je velik delež "zadružih" stanovanj. Sliši se precej socialistično, vseeno sem si pogledal model. Iz tega bi izpeljal bolj tržno lastniško stukturo, posameznik si lasti npr. 15% celotnega objekta, ostalih 85% se porazdeli med npr. 20 oseb. Po večinski logiki se izbira najemojemalca. S tem odpadejo čudaški izpadi lastnikov stanovanj, ki so jasno čustveno vezani na svojo nepremičnino. Z deležem bi se trgovalo tako kot z vrednostnimi papirji. Na Zahodu obstaja še kup drugih lastniških oblik.

noraguta ::

Karaya 52 je izjavil:

BigWhale> Jaz bi bil stokrat rajsi v najemniskem stanovanju kot v svojem. Pod pogojem, da je najemnina normalna in da je najemodajalec normalen.

Tudi sam se nagibam k tej rešitvi stanovanjske problematike. Na Nizozemskem je velik delež "zadružih" stanovanj. Sliši se precej socialistično, vseeno sem si pogledal model. Iz tega bi izpeljal bolj tržno lastniško stukturo, posameznik si lasti npr. 15% celotnega objekta, ostalih 85% se porazdeli med npr. 20 oseb. Po večinski logiki se izbira najemojemalca. S tem odpadejo čudaški izpadi lastnikov stanovanj, ki so jasno čustveno vezani na svojo nepremičnino. Z deležem bi se trgovalo tako kot z vrednostnimi papirji. Na Zahodu obstaja še kup drugih lastniških oblik.
pa tudi prostorski plani gredo pri takšnih tvorbah lahko v posege. po 39 letih porušijo sosesko in jo nadomestijo z drugimi funkcionalnejšimi objekti.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Karaya 52 ::

In to v državi kjer prostor dejansko proizvajajo! :))

imagodei ::

Mr B> "imagodei, dej zresni se,djordjevic ti je lepo povedal realnost situacije. Kako misliš da dve leti stare BMW-je uvažajo v SI, pa imajo 200km im več.

Dejstvo je da je zunaj urejena infrastruktura javnega prometa, folk se vozi z vlaki dnevno po kilometrih Relacije MB-KP, samo tisti vlak ima povprečje 250km+ in to je to."


Jah, glej, ne vem... Če se na šiht vozi z vlakom, pa četudi komjuta 100+km daleč v eno smer, potem nima zaradi te vožnje (z vlakom, remember) niti 1m na števcu več. What's your point?

Poleg tega sem jaz že objavil uradne podatke z linkov, ki potrjujejo mojo tezo, da smo Slovenci v povprečju na cesti dalj časa, kot Američani ali pa Londončani.

Bo treba malo več kot wishful thinking, da se bom zresnil.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Meizu> "In se - le zakaj bi svojo ogromno "bajto" zamenjal z ubogim 3 sobnim stanovanjem v LJ v bloku? "

Hm, če se ti ekonomska računica izide s plusom, res ne vem, zakaj bi menjal. Fork je bil iz debate Možnost nakupa stanovanja, kjer smo med drugim ugotavljali, da množica Slovencev, tik pred penzjonom ali pa že upokojenih, živi v divje predimenzioniranih bajtah, ki so jih zgradili v času ekstra poceni kreditov v bivši Jugi. Ti se nočejo preselit iz teh gradov, pa četudi crknejo od lakote. Še bolj žalostno pa je, da je dejansko velik del teh ljudi pod pragom revščine in da jih futra Center za socialno delo (oz. proračun - t.j. jaz in vi) in pa organizacije ala RK, Karitas... Sedijo pa na bogastvu in z zavlačevanjem prodaje prispevajo k visokim cenam nepremičnin. Tko, na hitro ena obnova.


djordjevic> "Edino, kar je zdaj tole jajčkanje sem in tja o smiselnosti kočurine na periferiji ali konzerve v Ljubljani pokazalo, je, da se išče milijon in en razlog proti lastništvu nepremičnine."

Podobno lahko rečemo, da se je potrdilo tudi točno tisto, o čemer govori Mazzini v svojem članku: lastno bajto je treba imet, pa če crknem. Roko na srce, je (tudi) vaša stran nekoliko stereotipno prikazala situacijo v najemu: zlobni, podivjani najemodajalci, ki stalno hodijo zvonit in nagajajo... Sam sploh nimam take izkušnje - nasprotno, z mojo landlady se čist razumeva. Kar en ograbek kolegov je študiralo v LJ, pa so bili načeloma vsi zadovoljni - kaka pritožba zaradi kajenja v stanovanju, to je pa vse.
- Hoc est qui sumus -

djordjevic ::

Saj če bi se spomnil mojega prispevka na temo lastnih najemniških izkušenj, bi videl, da sem imel tudi jaz obe povsem spodobni, še več, zelo dobri. Ampak ko si na svojem, si na svojem. Vseeno ni primerjave. In očitno bomo tu res ostali na dveh bregovih. Nič hudega, konec koncev. Če smo tako vsi srečni, so be it. ;) Ko bo pa spet kdo začel jamrat, kako se nič ne da, se pa spet oglasim.
No grave is deep enough to keep us in chains.

IceIceBaby ::

Še bolj žalostno pa je, da je dejansko velik del teh ljudi pod pragom revščine in da jih futra Center za socialno delo (oz. proračun - t.j. jaz in vi) in pa organizacije ala RK, Karitas... Sedijo pa na bogastvu in z zavlačevanjem prodaje prispevajo k visokim cenam nepremičnin. Tko, na hitro ena obnova.


Dvomim, da sedijo na bogastvu. Sem že prej napisal...velika hiša sama po sebi še ne pomeni bogastva. 30, 40 let stare hiše, ki niso v najboljšem stanju so zelo poceni. Tisti penzionisti se lahko preselijo kvečjemu v manjše stanovanje, pa še to ni vedno enostavno. Nikakor pa ne morejo kupiti udobnega stanovanja v LJ z denarjem od ene stare hiše, čeprav ima 300m2.

BigWhale ::

Vcasih je ze parcela z gradbenim dovoljenjem in vsemi prikljucki bogastvo. Na zalost. :( Ker preden en travnik spremenis v zazidljivo parcelo in preden dobis nanj vodo, elektriko in kanalizacijo traja in traja, ce bi pa potem se internetni prikljucek je pa to sploh avantura. :)

Meizu ::

imagodei je izjavil:

Meizu> "In se - le zakaj bi svojo ogromno "bajto" zamenjal z ubogim 3 sobnim stanovanjem v LJ v bloku? "

Hm, če se ti ekonomska računica izide s plusom, res ne vem, zakaj bi menjal. Fork je bil iz debate Možnost nakupa stanovanja, kjer smo med drugim ugotavljali, da množica Slovencev, tik pred penzjonom ali pa že upokojenih, živi v divje predimenzioniranih bajtah, ki so jih zgradili v času ekstra poceni kreditov v bivši Jugi. Ti se nočejo preselit iz teh gradov, pa četudi crknejo od lakote. Še bolj žalostno pa je, da je dejansko velik del teh ljudi pod pragom revščine in da jih futra Center za socialno delo (oz. proračun - t.j. jaz in vi) in pa organizacije ala RK, Karitas... Sedijo pa na bogastvu in z zavlačevanjem prodaje prispevajo k visokim cenam nepremičnin. Tko, na hitro ena obnova.


Ze ze, ampak ti si se zdaj obregnil na najvecje reveze, ki ne zmorejo vzdrzevat hise, in tiste, ki imajo "divje predimenzionirane" hise. Pozabis pa omeniti tiste, ki imajo svoje hise ravnotako v podezelju, so nekih razumnih velikosti (ok, tu so spet pomembni osebni dohodki) ki jim velicinsko ustrezajo in ne povzrocajo problemov pri vzdrzevanju. Recimo taksen je moj primer. In zivljenja na cistem zraku ne bi zamenjal z zivljenjem v Ljubljani niti podrazno (verjemi sem 16 let prezivel v bloku, tako da vem o cem govorim). Razlika v prid enodruzinske hise je ogromna. Pri delu okoli hise si svoboden, ne usajajo sosedi, ni se treba dogovarjat z nikomer za nic, saj imas okoli svoje hise svoj prostor. Naravo imas blizu plus vec prostora imas za morebitne hisne ljubljencke (recimo psa). In vse to mi odtehta tistih 70km ki se moram prevozit v eno smer, saj imam enostavno rajsi kvalitetno zivljenje kot pa utesnjenost v bloku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

djordjevic ::

Če si omisliš še kakšno AR 159 TI, pa ti je še tistih 140 km dnevno v nepopisen užitek. ;)
No grave is deep enough to keep us in chains.

Isotropic ::

pa ti mora delodajalec obvezno placati cel prevoz? se da to kako zmenit (da ti ne izplaca celega, ce imas take km)?

djordjevic ::

Saj pa ti plača po kilometrini oz. po oddaljenosti. Sprašuješ iz vidika iz delodajalca ali delojemalca?
No grave is deep enough to keep us in chains.

T0RN4D0 ::

lol, sem prepričan da bi se lahko z vsakim delodajalcm zmenil da ti ne plača celotnega prevoza. Še več, celo brez nadomestila za prevoz bi se sigurno lahko izpogajal. :) Ma lahko bi zaprosil za polovično plačo, po mojem ne bi blo treba dvakrt rečt :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup stanovanja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30565983 (47224) Okapi
»

Najemnina 400 evrov, plača pa ta čas resnična žalost (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13825466 (21061) IceIceBaby
»

Nakup garsonjere

Oddelek: Loža
444579 (3498) KandazaR

Več podobnih tem