» »

Strežnik za mini firmo

Strežnik za mini firmo

1
2
3

Brane2 ::

Sem šel malce brskat okrog, pa se ne zdi, da bi bilo posebej res tako drago.

Ček diz bord:
TYAN S7012

Rabiš samo piksno, dva proca, šitload RAM-a in par diskov.

Stvar ima celo RAID čip onboard in kot sem razumel, sprejme 6 diskov.

Tudi če je vdelan RAID crap, še vedno lahko kot za šalo z extra procom furaš RAID-5, ne da bi opazil breme.

Butneš not 6 poceni 1TB diskov, narediš RAID-5 iz petih + en v hot spareu in en kot cold spare in piči miško.
On the journey of life, I chose the psycho path.

krneki0001 ::

opeter, ja moja napaka 0 je stripping, 1 je mirroring - prehitro tipkam.

trnvpeti,
primarni disk na katerem je samo sistem je samo en, ja. In zakaj bi tu potreboval mirroring?
Za primarni disk imaš image kopijo. Sej se zadeva ne spreminja vsakodnevno. Takrat ko se pa kaj spremeni (ročno in samo jaz), pa narediš novo image kopijo primarnega diska.
Za podatke in baze pa imam mirroring nastavljen. Pa dnevni backup sprememb, tedenski kompletni in mesečno image kopijo vsega.

Aja, čeprav so samo štirje zaposleni, morajo hraniti vse podatke najmanj 10 let, nekatere celo več (država tako hoče), torej je raid 1 čisto primerna zadeva, ker bo tale mašina morala še dolgo časa delovat.

s0me0ne ::

In zaka hočeš na vsak način virtualca furat? Ni bolš nabavit win 2008 z vgrajenim mssql?

tec ::

bluefish je izjavil:

Ne, pri RAID5 koristiš n-1 diskov. Več podrobnosti: RAID 5 @ Wikipedia


ok, to mi je jasno. v mojem primeru imam torej 450gb placa iz treh diskov in cetrti je za spare. potem sicer nimam swap, ampak ok. kaj se zgodi, ce en disk odleti. kaksna je procedura?

Brane2 je izjavil:

Sem šel malce brskat okrog, pa se ne zdi, da bi bilo posebej res tako drago.


ok, bom sel se enkrat cez. samo to moram v slo kupit, ce hocem dobit subvencijo. a poznas kaksno trgovino ki ima vse to v ponudbi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tec ()

Daedalus ::

primarni disk na katerem je samo sistem je samo en, ja. In zakaj bi tu potreboval mirroring?


Zato da nimaš downtima ko se odloči disk crknit v ponedeljek zjutraj ob 8:30. In posledično ne zgubljaš časa po formuli downtime+restore kompletnega sistema, ampak sam zamenjaš faulty disk in delaš naprej, medtem ko se stvari v ozadju syncajo.

ok, to mi je jasno. v mojem primeru imam torej 450gb placa iz treh diskov in cetrti je za spare. potem sicer nimam swap, ampak ok. kaj se zgodi, ce en disk odleti. kaksna je procedura?


Če kontroler podpira hotspare, se ob odpovedi enega diska avtomatsko začne rebuild polja z uporabo hotspare diska. Če ne, pol moreš sam s kakim orodje povedat kontrolerju da naj rebuilda array in namesto pokvarjenega vključi nov disk.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

tec ::

s0me0ne je izjavil:

In zaka hočeš na vsak način virtualca furat? Ni bolš nabavit win 2008 z vgrajenim mssql?


sej nocem, ampak sql 2008 naaj bi laufal na svoji masini. to so mi tudi na saop rekli.

krneki0001 ::

Daedalus je izjavil:

primarni disk na katerem je samo sistem je samo en, ja. In zakaj bi tu potreboval mirroring?


Zato da nimaš downtima ko se odloči disk crknit v ponedeljek zjutraj ob 8:30. In posledično ne zgubljaš časa po formuli downtime+restore kompletnega sistema, ampak sam zamenjaš faulty disk in delaš naprej, medtem ko se stvari v ozadju syncajo.


Downtime-a ni več kot par minutk. Namreč kompleten image je v virtuaalni mašini na backup serverju. Vse kar ravbijo je da ugasnejo primarni server in poženejo v virtualcu kopijo tega serverja. Ker je primarni disk scsi z vključenim monitoringom, ti že takoj sama mašina pove da se bo odločil disk crknit. Ponavadi pa pri scsi diskih ne gre to kr naenkrat.

A ima kdo idejo, kako bi naredil servis, ki bi sam pognal virtualno mašino, če v mreži nebi našel primarnega serverja? V tem primeru v firmi niti opazili nebi, da je nekaj narobe.

Zgodovina sprememb…

trnvpeti ::

vidis, ni samo par minutk dela :)
heartbeat
ali pa LVS
ali pa vmware
ali pa iScsi
ali pa ..

samo bog ne daj,oz tiho bodi z enim primarnim diskom

Daedalus ::

Downtime-a ni več kot par minutk. Namreč kompleten image je v virtuaalni mašini na backup serverju. Vse kar ravbijo je da ugasnejo primarni server in poženejo v virtualcu kopijo tega serverja. Ker je primarni disk scsi z vključenim monitoringom, ti že takoj sama mašina pove da se bo odločil disk crknit. Ponavadi pa pri scsi diskih ne gre to kr naenkrat.

A ima kdo idejo, kako bi naredil servis, ki bi sam pognal virtualno mašino, če v mreži nebi našel primarnega serverja? V tem primeru v firmi niti opazili nebi, da je nekaj narobe.



Jah, lej. Na eni strani maš na izbiro med kompliciranjem s preklopom med primarnim in sekundarnim serverjem, se pravi kompletn monitoring in failover (če hočeš to avtomatsko), al pa vsaj riskiraš kak support klic sredi dneva in dirkanje na firmo. In vse to zato, ker se ti "ne da" postaviti sistema na mirror raid? Nima smisla, resno. Backup v virtualca je seveda dobra ideja v primeru, da se ti skuri kaka bistvena komponenta v primarcu, ne more pa to biti primarni failover za primer, če ti odpove disk. Diski so poceni, cenejši od zgubljanja časa s takimi rešitvami. In ja, crknejo tudi popolnoma brez opozorila.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

krneki0001 ::

Daedalus je izjavil:

Downtime-a ni več kot par minutk. Namreč kompleten image je v virtuaalni mašini na backup serverju. Vse kar ravbijo je da ugasnejo primarni server in poženejo v virtualcu kopijo tega serverja. Ker je primarni disk scsi z vključenim monitoringom, ti že takoj sama mašina pove da se bo odločil disk crknit. Ponavadi pa pri scsi diskih ne gre to kr naenkrat.

A ima kdo idejo, kako bi naredil servis, ki bi sam pognal virtualno mašino, če v mreži nebi našel primarnega serverja? V tem primeru v firmi niti opazili nebi, da je nekaj narobe.



Jah, lej. Na eni strani maš na izbiro med kompliciranjem s preklopom med primarnim in sekundarnim serverjem, se pravi kompletn monitoring in failover (če hočeš to avtomatsko), al pa vsaj riskiraš kak support klic sredi dneva in dirkanje na firmo. In vse to zato, ker se ti "ne da" postaviti sistema na mirror raid? Nima smisla, resno. Backup v virtualca je seveda dobra ideja v primeru, da se ti skuri kaka bistvena komponenta v primarcu, ne more pa to biti primarni failover za primer, če ti odpove disk. Diski so poceni, cenejši od zgubljanja časa s takimi rešitvami. In ja, crknejo tudi popolnoma brez opozorila.


Problem je da je primarni disk scsi (tak je bil v mašini in takega smo uporabili) in ti so dragi. Ne, da jaz nočem postaviti zadev v raid. Bi jih z veseljem, ampak firma špara in noče vlagat v hardware (ja vem, bedarija, ampak to dopovedat ekonomistom, ki so vedno najbolj pametni glede financ - ...(sej sam vidiš že kam so državo pripeljal ekonomisti)). Dokler jim nisem začel štimat zadev jaz, so imeli en server z enim diskom, nobenega backupa in ko se je disk sesul, bi skoraj izgubili vse podatke. Firma, ki jim je nudila support, je prišla enkrat na mesec pogledat, spustit antivirus in zaračunat takratnih 40.000 sit, če je bilo kaj več, so pa računali tok, da se ti zrola - za uporabo FDISK funkcije (da so del diska, ki ga niso inicializirali naredili in sformatirali), so hoteli zaračunat nov scsi disk v velikosti particeije + delo. Uglavnem nateguni.
sicer pa, če jim je bilo do postavitve tega serverja lahko hoditi do prejšnjega in ga vsako uro resetirat, potem bodo tudi par minut počakali, da se virtualc zalaufa.

Zato pa sprašujem, če pozna kdo tak servis ali pa kako bi naredil, da bi servis preverjal točno določen IP v mreži in če ga nebi bilo, bi štartal virtualca s tem IP-jem.


trnvpeti je izjavil:

vidis, ni samo par minutk dela :)
heartbeat
ali pa LVS
ali pa vmware
ali pa iScsi
ali pa ..

samo bog ne daj,oz tiho bodi z enim primarnim diskom


Virtualen sistem deluje stalno, ker imajo v virtualcu (na backup mašini) kopijo starega serverja, ki so ga imeli nekoč. Občasno rabijo podatke in je ceneje laufat virtualca, kot pa celo staro mašino. Zadeva preverjeno deluje. Postavljena je tudi čista kopija kompletnega primarnega serverja, samo ni štartana. Ali poznaš kak servis, ali pa kako ga narediti takega, ki bi v mreži gledal ip(točno določen za server) in če ga nebi bilo, bi štartal virtualni primarni server. Imaš idejo, kako to rešit?

Zgodovina sprememb…

Brane2 ::

tec je izjavil:



ok, bom sel se enkrat cez. samo to moram v slo kupit, ce hocem dobit subvencijo. a poznas kaksno trgovino ki ima vse to v ponudbi?


Tahude borde ponavadi lahko dobavi Xenya. Sploh pa so oni kot vem nekako specializirani za te zadeve. Mogoče bo nekaj dražje od najnižjih cen ampak imel boš dobavo v SLO...

Aja, ko boš jemal ploščke RAM-a, vzemi par kosov več in jih daj v rezervo.

Če se bo pokazal kak RAM error, je izrazito neugodno laufat okrog in iskat natanko tak plošček...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

tec ::

Sej je poucno tole brat, ker bom tudi jaz kmalu imel taksne tezave, ampak prosim, ce odprete novo temo, da se ne bo pomeslo z mojimi tezavami. Hvala

tec ::

Brane2: Kako pa naj vem, da bodo vse te komponente delovale v sožitju? Pri sestavljenem strežniku vsaj lahko predvidevam, da so komponente med samo potestirane oz. da HP stoji za tem, da se skladajo med seboj. Sicer sem že kontaktiral xenyo in čakam ponudbo. Oni sicer nimajo tyan imajo supermicro, ampak načeloma je to zelo podobno.

Brane2 ::

To upam da je jasno- ko sestavljaš stvari sam, je njihovo sožitje tvoje breme.

Ja, supermicro in Tyan stasi bila svojčas konkurenca, ne vem kako je zdaj.
On the journey of life, I chose the psycho path.

tec ::

Ja, glede na to, da dosedaj še nisem sestavljal strežnika, me tole skrbi. Lahko edino računam na to, da bi bodo pri xenyi svetovali kako in kaj oz. da imajo toliko izkušenj, da bodo dali komponente, ki so nekako preverjene med seboj. Drugače raje HP vzamem.

Daedalus ::

Pri Xenyi so po mojih izkušnjah (ni jih veliko so pa dobre) kr na mestu, tako da čimbolj natančno napiši, kaj bi rad, pa bojo verjetno spravili skupaj kaj dobrega. Pa tud sam malo poguglaj, če so s kako predlagano komponento kake težave.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

tec ::

ja, vsekakor bom pregledal vso opremo, ki jo bodo ponudili. Še tole me zanima, koliko v procentih je razlika med 2x dual core in 1x quad core xenon?
Verjetno v primeru 2x cpu lahko enega dodeliš samo za SQL, drugi pa poganja server?

Pa še tole me zanima glede raid5. Berem, da je po hitrosti nekje 20% počasneje kot raid1. Kar se tiče redundance pa je oboje enako, edino kar pridobiš je diskovni prostor. Zanima me tudi to, kaj se zgodi z raid5, če odletita dva diska? Skrbi me ubistvu to, ker več diskov skupaj pomeni več možnosti za težave. Pri raid1, ki sem ga dosedaj uporabljal je izpadel en disk in se je swap vklopil. Potem sem samo pokvarjen disk zamenjal in to je bilo vse. Pri raid5 pa dobim počasnejše delovanje in večjo možnost, da gre kaj narobe...ubistvu edino kar pridobim je več placa, ki pa ga načeloma niti ne rabim. Ajde, 150gb je res malo, ampak če bi vzel 3x500gb in dal raid1 in swap bi pa moglo špilat? Dejte me razsvetlit?

overlord_tm ::

Ce ti dva diska v raid5 odletita si papa. Samo da se to zgodi med tem casom ko se stvari restorajo na hotspare ... ne bom rekel da ni moznosti, samo lahko te tud meteoroid zadane tacas xD. Imas pa v tem primeru raid6.

Ce rabis cisto hitrost poglej raid10. Je pa tud pomembno razmerje branja/pisanj, ki ga pricakujes pri izbiri raida. V teoriji je raid10 pri pisanju veliko boljsi od raid5, pri branju sta pa enaka.

Drugace pa, ce nimas kakih zahtev po prostoru, go with raid1. Stara dobra prizkusena tehnika :D

PS: Zakaj naj bi bil raid1 hitrejsi od raid5? Ko pri raid 1 dobis performanse dveh diskov. pri raid5 pa bi moral dobiti performanse vseh treh (?)

Daedalus ::

PS: Zakaj naj bi bil raid1 hitrejsi od raid5? Ko pri raid 1 dobis performanse dveh diskov. pri raid5 pa bi moral dobiti performanse vseh treh (?)


Pri branju naj bi blo to res ja. Pri pisanju pa niti ne:) Sej zato pa maš na hw raid5 kontrolerjih RAM za write cache. Drugače pa je tako prek palca raid5 še "najcenejši" v smislu kolk prostrora gre stran za pariteto. Če crkneta dva diska v raid5 arrayu, pol pa restoraš iz backupa.

Pri raid1, ki sem ga dosedaj uporabljal je izpadel en disk in se je swap vklopil. Potem sem samo pokvarjen disk zamenjal in to je bilo vse.


Sej je isto pri raid5. Se pač resynca in to je to. Itak je pa vedno nek kompromis pri teh zadevah, jebat ga.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

trnvpeti ::

za malo firmo
saop
minimalno transakcij
ne rabis gledat na procesor in hitrost diskov
vse kar bos sestavil(vkljucno z kaksnim desktop cpu c2d), ti bo delalo zelo zadovoljivo
tudi na diske ne rabis gledat
vse ti bo delalo zadovoljivo hitro

tudi ce bo baza narasla na 10G, 100G
samo da so indexi na bazi postavljeni, pa bo vse ok

opeter ::

Poldi112 je izjavil:

Mislim, 2 sta se že obesila na raid0, pa tako očitno je, da se je zgolj zatipkal.


Pozabil sem napisat: sarkazem off.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

tec ::

Ma ja, točno to sem tudi jaz že od začetka razmišljal. Zdej mi laufa na desktop mašini z express sqlom na winxp in sicer bremza, ampak špila pa. Sej, če ne bi dobil sredstev bi kupu server za 1500 eur :) Rad bi samo izkoristil kar pač lahko, čeprav sem zdej iz raid1 prišel na raid5 in iz enga cpu na dva, da ne govorim, da sem NAS povečal na 2tb :)

Po drugi strani pa so mi na saopu rekli, da rabim 16gb rama (še vedno se mi zdi veliko), ker ga 4gb rabi sql, 2gb hyper-v in 8gb server.

Bom videl kaj mi bodo pri xenyi naračunali. Edino zdej ne vem, če bi vzel raid5 ali raid1, ker če gledamo delovanje saopa in sql, se verjetno večji del bere in dokaj malo piše, torej bi moral bit raid5 bolj optimalen. Še posebi, če pustim te tri 150gb diske in samo še dva dodam, strošek je dodatnih 200 eur.

Razmišljal sem tudi o tem, da bi dokumente kar prestavil na NAS, torej vsakem userju dal svojo mapo, ki bi jo iz bližnjice zaganjal. Glede na to, da so večinoma sami dokumenti, to ne bi smelo predstavljati večjega problema pri hitrosti. Se pa tko rešim prenašanja velikih profilov na strežnik. Backup pa načeloma lahko tudi potem na server delam v kompresirani obliki. Kaj mislite?

Brane2 ::

tec je izjavil:


Pa še tole me zanima glede raid5. Berem, da je po hitrosti nekje 20% počasneje kot raid1. Kar se tiče redundance pa je oboje enako, edino kar pridobiš je diskovni prostor. Zanima me tudi to, kaj se zgodi z raid5, če odletita dva diska? Skrbi me ubistvu to, ker več diskov skupaj pomeni več možnosti za težave. Pri raid1, ki sem ga dosedaj uporabljal je izpadel en disk in se je swap vklopil. Potem sem samo pokvarjen disk zamenjal in to je bilo vse. Pri raid5 pa dobim počasnejše delovanje in večjo možnost, da gre kaj narobe...ubistvu edino kar pridobim je več placa, ki pa ga načeloma niti ne rabim. Ajde, 150gb je res malo, ampak če bi vzel 3x500gb in dal raid1 in swap bi pa moglo špilat? Dejte me razsvetlit?


Če ti crkne disk v RAID-5 in mora stvar preračunavati iz paritete, pri poštenem tako SW kot HW RAID ne bi smel izgubiti veliko.

Če sem te prav razumel, so tvoje enačbe take, da dejanjske potrebe zadovoljuje kakršenkoli stroj, ampak ker računaš na efektivno 70% rabat, če greš v nabavo strežnika, bi rad enkrat en res ornk server.

To pa pomeni, da tudi če stroj, ki ti ga sestavijo v Xenyi ne deluje optimalno, bo skoraj zagotovo več kot pokril tvoje dejanjske sedanje potrebe.

KAr se diskov tiče, je fajn, da imaš kapaciteto in redundanco RAID-5, ker hitrosti itak sedaj ne potrebuješ ( je pa seveda dobrodošla), kapaciteta pa vedno prav pride.
Poleg tega, diski napredujejo vedno počasneje od ostalega HW in verjetnost je, da če boš upgradeal server, bo ostali HW več ko dovolj dober za nove diske.

Tako za sedanje potrebe komot vzameš 7x1TB elcheapo diske, za bodoče potrebe boš pa videl v bodoče.

Sploh pa lahko nabutaš toliko RAM-a v stroj, da bo tvoja baza itak vedno praktično v celoti v RAMu in disk performance itak ne bo issue.
On the journey of life, I chose the psycho path.

tec ::

Brane2: Ja točno tko...orenk server, tudi če bo 5 let delal samo na 50% moči.

Ok, bom dal raid5, ampak bom dal 3x150gb + 1 in en swap. Podvprašanje...če disk izpade in se vključi spare, a se swap avtomatično postavi kot spare? In če potem pokvarjen disk zamenjam, pod kaj se postavi novi disk..kot swap?

Kako se računa SQL baza na ramu. A gre 1:1, torej 3gb baza zasede 3gb placa na ramu? Če sam SQL pobere 2gb in 3gb za bazo, da je vse v ramu, koliko potem še rabim, da laufa virtualni OS? Ne razumem točno te računice z ramom.
8GB = Windows Server + Exchange
2GB = SQL Server
2GB = Virtualni OS
Torej mi zmanjka za samo bazo....

Host Total RAM (GB) 6
Parent OS RAM Reserve (GB) 2
Available RAM (MB) 4096
Hyper-V Requirement 300
Available VM RAM (MB) 3796

Tole mi je zračuna hyper-v kalkulator. Torej imam 12gb rama in ga 6 dodelim serverju (4 je minimum) in 6 za sql in virtualca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tec ()

Daedalus ::

Razmišljal sem tudi o tem, da bi dokumente kar prestavil na NAS, torej vsakem userju dal svojo mapo, ki bi jo iz bližnjice zaganjal. Glede na to, da so večinoma sami dokumenti, to ne bi smelo predstavljati večjega problema pri hitrosti. Se pa tko rešim prenašanja velikih profilov na strežnik. Backup pa načeloma lahko tudi potem na server delam v kompresirani obliki. Kaj mislite?


To itak. Dokumente in desktop pa kaj podobnega redirectaj iz profila na poseben share. Bo logon/logoff deloval precej boljše, ker bojo profili majhni. Je pa boljše met to na serverju, pa delat backup na NAS, ker obremenitev sama je minimalna, vseeno pa server prehiti NAS, ko/če je treba premikati kake večje količine podatkov naokoli.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

tec ::

Torej mislis, da bi share naredi na serverju izven profilov in bi imel NAS samo za backup?

Sem pa ravno dobil od xeyne ponudbo in je res prehuda.
STREŽNIK SUPERMICRO 4U
-OSNOVNA PLOŠČA: X8DT6-F
- OHIŠJE: CSE-743TQ-865B 4U
- PROCESOR: 2 x QUAD CORE XEON E5520 ( 2.26GHz, QPI 4.8 GT/sec, LGA1366 )
- RAM: 4 x 4GB DDR3-1333 (PC10600) ECC REG DIMM
- DISK: 6 x SEAGATE 450G SAS2.0 15K.7 RPM 3.5"
- KRMILNIK: Adaptec SATA/SAS RAID Controller 3805 Single 8-port 128MB Cache
- DVD-RW
---- cena 5.000 +ddv

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tec ()

tec ::

Zdej sem dobil še ponudbo za HPja

Server HP ML350T06 E5520 EMEA (470065-108) = 2.064
2 x trdi disk 146 GB DP 10K SAS 2.5 HPl. HDD SFF = 560
UPS APC SMART- 1500VA USB IBMR1500I = 440
DS-409+II SYNOLOGY ALLin1 SERVER = 402
2x Disk SATAII 3,5" 500GB 7200 16MB WD RE3 = 168
cca 3.600 vse skupaj

Pa imam 5 diskov za raid5 + swap in za backup synology 500gb v raid1 in ko bo potreba po placu, bom dodal še dva diska v nas spet v raid1, ki bo za file sharing al pa iscsi, če bo na serverju kriza s placom.

Kaj mislite? Bo zdržalo recimo 3 leta?

darkolord ::

Bo zdržalo recimo 3 leta?
Ah, seveda da bo. Rama je za small business zadevo kar dosti, diske pa lahko še vedno dodajaš/zamenjaš, ko jih napolneš. Glede procesorjev pa tega pa ni strahu - 8 let stari procesorji danes z lahkoto lastovke shandlajo večino taskov, vključno z bazami ipd. (dokler pač ne gre za kšno hard-core procesiranje)

Brane2 ::

Ne vem, kako so oni to sešteli, a jaz na geizhalsu dobim bistveno nižje cifre.

Plato dobiš za 300-400EUR, RAMi so EUR100-150 za 4GB plošček, proca sta tistih EUR330 za kos. itd.

Tako na uč:

plata S7012: EUR352
proc Xeon E5520: EUR315 ( ajde, žge 20W več max,ampak je več ko EUR100 cenejši)
-RAM Corsair ValueSelect DIMM 4GB PC3-10667UCL9 : EUR99

Če plato nabutaš s tem RAMom, dobiš okvirno ceno EUR352 + ( 2x EUR315) + ( 20 EUR100 ) = EUR3k- skupaj z DDV

Za tole vzameš še solidno piksno z dobrim PSUjem z visokim izkoristkom, 6+ disk 1TB pa mogoče še malo boljšo mrežno.
Mogoče nekaj z 4 vmesniki na kartici za PCIe port s svojim procom.

Če je treba, se zmeniš z lokalno firmo, ki naroči stvari zate za recimo 10% provizijo in to je to.

Prej preveriš še, če je plata združljiva s tem RAMom in če ga lahko nese toliko.

Pa maš strežnik z 72GB RAM-a...
On the journey of life, I chose the psycho path.

tec ::

Brane2: Ti si zame preveč hardcore :) Jst bom kar HPja vzel, ker je na zalogi in dajo mi 5 let garancije za 150 eur doplačila. Važno mi je to, da so podatki dobro zaščiteni, ostalo bom že preživel.

Aja...tole še nisem zvedel? Kako je z licenco v virtualni mašini? Če bom postavil sql na virtualcu rabim kupit licenco za OS al kako gre to?

trnvpeti ::

in bo delal mini saop z 72G rami
tip sam mora zapravit denar

a je ta denar namenjen samo za streznik?

Brane2 ::

Hej, kmetje se okrog vozijo s Porsheji, zakaj on ne bi imel več RAMa kot centralni računalnik Enterprise-D ;o) ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

tec ::

Ne, denar gre za vse kar rabim, torej tudi NAS, diski, UPS, ....

Ampak zdej bom to zaključil, ker 3.500 eur koliko sem dobil ponudob je zame ok. Na obstoječ server sem dodal še dva 147sas diska (455eur..jebote)

trnvpeti ::

s tem , da bo moj traktor scat peljaj tega kmeta s porschejem :)

krho ::

UPS APC SMART- 1500VA USB IBMR1500I = 440
Hahaha: Niso resni. 480EUR sem jest dal za APC1500 + dodaten batery pack + 40EUR poštnine iz avstrije.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

trnvpeti ::

denar mora krozit

tec ::

krho: pa to dilerska cena...jst sploh ne grem gledat cen izven slo, ker bi prevec prisparal :)

A mi lahko en pove o tem kontrolerju HP P410i s 512 rama. Na hp sajtu je samo P410. Mene zanima, če podpira hotswap oz. če mi v raid5 izpade en disk, da se spare vključi in namesto spare diska pride hotswap...torej avtomatično dobim nazaj polni raid5, tudi če me ne bo tri dni v pisarni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tec ()

Brane2 ::

kaj ti bodo SAS diski, če imaš celo bazo komot v RAMu ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

tec ::

Ja server ima sas notr...sej vseeno zdej..200 eur vec pride zato ker ni sata, pa bom preživu in mam hitrejše diske...

Daedalus ::

Malo poguglaj. Kolker sem zdaj pogledal, ma hotspare opcijo.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Remba ::

če si nagledal ta hp, poglej za štos še tole
http://www.mlacom.si/artikel/43142/SUPE...
za sas rabiš še en uio kontroler z gumbkom, mogoče še baterijo.
http://www.mlacom.si/artikel/38717/SUPE...
proci 5520 so super, rame glej 4gb ploščice kolikor ti znese, če ti pa znese za dva procesorja potem nastrgaj za 6 ramov(3+3) in če bi kdaj nadgrajeval samo prebiksaš vse stare na en proc in daš drugemu 6 novih, pa pač 4x sas diske če si tako naštudiral. ne šparaj na poceni unbuff ramih, glej za ecc reg 1066 palčke, razlika v ceni ni bavbav
lp

ta-mau ::

@tec: kako si potem zadevo rešu s hardwarom? pa zanima me tudi kako si postavu sbs2011 premium (hyperv?) in zakaj si prešel iz expresa na standard version sqla... Sam sem predvsem v dvomih če bom performančno res kaj pridobil in če je smiselno nabavit sql server za tko majhne potrebe kot jih mamo. Pri expresu je limit postavljen na 1GB rama zdj pa je problem k ne poznam lih točno podrobnosti delovanja icentra in baze da bi znal povedat kolko zadeva rabi in kaj lahko pridobim..

Moja postavitev bi bla takšna (vse na eni mašini):
sbs2008(parent) + AD + hyper-v role
server 2008 std (child vm) + sql 2008 server

ta-mau ::

V virtualki pa še terminal services, ker kot kaže na sbsu jih ne moreš postavit. Najlažje bi blo vso zadevo postavit skupaj, sbs2008+ad+sql+terminal services a kaj ko microsoft hoče na vse pretege stvar ločit. Tako se potem izkaže da ni priporočljivo furat sqla na sbsu, pri terminal serviceh pa sploh ni možno vklopit role na strežniku, tako da edina rešitev ki ostane je virtualizacija oz. nakup še dodatnega strežnika.

A ma kdo še kakšen nasvet glede tega? Če ne bi potrebovali terminal servisov bi bilo mogoče stvar spacat na samo na en sistem tko da bo še za razmislit kako bomo iz oddaljene lokacije dostopali do aplikacije..

SasoS ::

Hyper-V uradno tudi ni supported na SBS-u (kot host):

http://blogs.technet.com/b/sbs/archive/...

It is not impossible to install Hyper-V on an SBS 2008 server. However for the reasons listed in this post, it is not supported by Microsoft.

Imaš pa možnost inštalirat Std. fizično na serverju in potem virtualizirat oba, tako Std kot SBS. To je tudi licenčno podprta rešitev (če v fizični kopiji Std. ne teče NIČ drugega kot Hyper-V role).

Moj predlog je sicer linux+kvm in virtualizacija tako SBS kot Std. Postavil ravno v zadnjih 14 dneh 2 taki rešitvi, se obnese fino, plus nekaj lažje lahko premetavaš zadeve med serverji zaradi raznih M$ omejitev licenc...

ta-mau ::

Ta "not supported" se pa kar dostikrat pojavlja pri teh konfiguracijah.. Kot sem uspel razbrat se tepeta hyper-v in pa SBS networking tko da bo treba nardit lih tko kot si opisal.

Najraje bi postavu za parenta server std. in nanj naložu sql + TS + hyper-v role ter se tko izognu še enmu sistemu, za childa pa postavu SBS z AD, ampak če se ne motim ta zadeva ponovno ni podprta..

V končni fazi bom naredil kot si omenil v predzadnjem odstavku z server std. in le hyper-v rolo vklopljeno. Zanima me le še na kakšno opremo postavljaš takšno konfiguracijo..

Najbrž bi blo fajn ločit virtualke od sistema, samo v našem primeru zaradi budgeta najbrž to ne bo izvedljivo. Po vsej verjetnosti bomo vzeli mašino z 12GB in 4x sata diski v raid10 z perci h700 controllerjem (512mb). Diski niso lih najboljša izbira, vendar glede na to da ne bomo zaganjali exchanga in je hkratnih uporabnikov le nekaj mislim da stvar ne bi smela štopat še za par let, ali se motim?

SasoS ::

h700 je killer...tudi sam imam mislim da vsaj tri naokoli. Vse sata diski (2TB v Raid10, so konkretno hitrejši od 1TB, se splača že zaradi tega), zaenkrat ni nekih težav z I/O. SAS bi najbrž bil hitrejši ampak je malo in drago ko pes...RAMa pa le poglej če bi šlo 24 v mašino. SBS je požrešna zadeva, mel sem fizične kište (sicer je bil tudi raid kontroler slab) ki so se z 6GB zeloooo vlekle. SBSu najraje dam 12 ali 16GB da da mir, potem še ene 8 za Std. zraven...

KVM sem rekel zato, ker sem ravno pri zadnjem projektu imel to dilemo - Hyper-V ali kaj drugega. Potem smo ugotovili, da če bo potrebno iti na drugi fizični server (oz. tukaj bo potrebno it na 2 ločena serverja), zmanjka ena licenca saj lahko Std. virtualizira samo sebe. Za SBS je potem potrebno kupiti dodatno licenco za hosta ali pa uporabiti free varianto (brez GUI). Tako se je potem šlo raje na linux in zadeva deluje odlično. Med serverja sem dal DRBD, tako da jih lahko na live premetavam iz ene na drugo kišto :D

ta-mau ::

Hm, nisem lih najboljše razumel zakaj in kje se izgubi licenca.. a ni tako, da ti sbs premium omogoča da maš dve ločeni fizični mašini? Na eni sbs na drugi pa server std. z sqlom, pod pogojem da je druga mašina vključena v sbs domeno. Tista dodatna druga licenca server std. pa je veljavna le če na njen izključno poganjaš le hyper-v role, torej za virtualizacijo.

Glede resoursov pa mi res ni jasno kje sbs tolko požere. A mogoče veš če je tisti scenarij, ki sem ga napisal zgoraj možen? Ker zraven premium addona pride še licenca za server std. bi vse skupaj postavil na ta server. Samo glede na to da more bit vključen v sbs domeno najbrž potem to ne bo izvedljivo..

Zanima me še kako rešuješ backupe teh virtulk?

Pa še to kako to da niste izbrali exsi-ja..

SasoS ::

Da, ampak če imaš oba virtualizirana (SBS in produkcijski Std. z SQLom, RDP services...), potem ti zmanjka ena licenca za host sitem, če jih imaš na ločenih strežnikih. Std. lahko virtualiziraš na drugem serverju z Std. licenco (ista licenca na host in virt okolju, pod pogojem da na host teče samo Hyper-V). Za SBS ti zmanjka licenca za host server...

Če sta Std. in SBS na istem serverju, potem je pokrito oz. ja je to skoraj edina podprta kombinacija. RAM je cheap dandanes, jaz ne bi šel na manj kot 24...

Backupe imam rešeno bolj kot ne klasično...dump sql baz, backup user fajlov, itd. Ni se mi dalo eksperimentirati s snapshoti in podobno.

ESX, hja...v linuxu sem doma. Všeč mi je da je spodaj sistem, ki je uporaben še za kaj. ESX se mi zdi preveč omejujoč kar set tiče nabora stvari ki jih zna...

B0rg ::

Kaj pa menite o HP microserverju? Nadgradil bi ga z 8GB rama (max kar je možno). Uporaba NAS (unraid) + podatkovna baza s programom za vodenje psolovanja (win2003) z uporabo ESXi. Uporabnikov približno 10.

ta-mau ::

@sasoS:Ker sklepam da imaš kar nekaj podatkov, backupe najbrž delaš na kakšno zunanjo enoto? Sam bom po vsej verjetnosti dal dodaten disk zraven, tako da jih bom delal na isti mašini. Tedensko pa najbrž na drugo lokacijo..


@B0rg: Kolko rama pa maš trenutno notri? Sam bi se lotu zadeve tko da bi naprej pogledal ktere stvari me dejansko bremzajo. Mogoče bi se blo fajn pred nakupom malo poigrat s perfmon-om, da dobiš občutek kje stvar šteka. Na hitro sm najdu to stran...
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov strežnik za malo podjetje

Oddelek: Kaj kupiti
366111 (4415) woow
»

RAID na osebnem računalniku

Oddelek: Kaj kupiti
394312 (1875) pegasus
»

Kakšen strežnik?

Oddelek: Kaj kupiti
171986 (1339) ta-mau
»

Strežnik za malo podjetje

Oddelek: Kaj kupiti
283920 (3133) SasoS
»

VMware ?

Oddelek: Operacijski sistemi
327881 (7391) BlueRunner

Več podobnih tem