» »

Kje dobiti kalcijev bikarbonat?

Kje dobiti kalcijev bikarbonat?

poweroff ::

Rad bi preizkusil tole zadevo:

Glede na video potrebujemo:
- sodo bikarbono
- kis
- jodirano sol
- kalcijev bikarbonat

Za prve tri sestavine mi je jasno, kje bi jih dobil ( 8-) ), problem je s kalcijevim bikarbonatom. To je načeloma kreda, vendar pa sem zasledil, da so krede, ki jih danes uporabljajo v šolah večinoma iz kalcijevega sulfata.

Torej - kje dobiti "originalno" kredo iz kalcijevega bikarbonata?
sudo poweroff

Fave ::

A ni kalcijev bikarbonat vodni kamen? Če je tako razderi bojler :D
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Izi ::

Meni se zdi, da je vodni kamen Kalcijev Karbonat. Kalcijev Bikarbonat pa je nekaj drugega.

Takole nekako poteka kemija v vodi.
Ko se ogljikov dioksid raztopi v vodi, nastane ogljikova kislina. Ta kislina kemično reagira z v vodi netopnim kalcijevim karbonatom in nastane kalcijev bikarbonat, ki je v vodi topen.

Se pravi kalcijev karbonat je apnenec, ki se v vodi nikoli ne stopi, zato pa nam zabaše bojler z vodnim kamnom. Lupine školjk v morju so menda tudi iz tudi iz kalcijevega karbonata in se nikoli ne raztopijo, ostanejo v vodi cela stoletja nespremenjene.
Kalcijev Bikarbonat pa se v vodi raztopi. Nekatere šolske krede naj bi bile iz kalcijevega bikarbonata, ampak samo nekatere.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Meizu ::

Sicer s tem postom ne bom nicesar prispeval k sami debati, si pa ne morem pomagat, da izrazim tudi svoje zanimanje k tem poskusu. Awesome poskus :)

overlord_tm ::

blackbfm ::

Kalcijev karbonat se mi zdi da sem videl v trgovini ART v cityparku. Za bikarbonat pa nevem.

tuki ti bojo zih znal pomagat
http://www.calcit.si

McHusch ::

Trden kalcijev bikarbonat ne obstaja.

poweroff ::

McHusch je izjavil:

Trden kalcijev bikarbonat ne obstaja.

Hmm, kaj pa je potem tista zadeva v videu?
sudo poweroff

McHusch ::

Na prvi pogled izgleda kot pecilni prašek - natrijev bikarbonat.

Pa ne verjemi temu videu. Vse skupaj je en velik nateg. :)

lonz ::

Če je nateg je škoda, ker bi bila drgač zadeva posrečena.
...arrrrrr, shiver me timbers...

overlord_tm ::

poweroff je izjavil:

McHusch je izjavil:

Trden kalcijev bikarbonat ne obstaja.

Hmm, kaj pa je potem tista zadeva v videu?


Soda bikarbona, aka natrijev hidrogen karbonat koker se spomnem kemije iz OS :)

Drugace pa video je sumljiv. Na zacetku govori da bo naredil Natrijev acetat (tist ko da v hladilnik, mesa kis in pecilni prasek). Potem 10 minutes later pa je iz istega kozarca izlije kalcijev acetat :)

Drugace, imo je tist bel prasek navaden klacijev karbonat.

Plus, sol je jodirana (iodized), ne ionized :)

Sicer pa, reakcija sode in kisa je taka:
CH3COOH + NaHCO3 → CO2 + H2O + NaCH3COO

Tisto na koncu pa ni Natrijev acetat pomoje :)

No, nisem kemik, could be wrong

Fave ::

A ni nobenega kemika tukaj, da zmeša to in pove a je nateg a ni?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

blackbfm ::

McHusch ::

Torej, vse skupaj je ena velika neumnost. Če samo začnem z najbolj očitnimi: magična konverzija natrija v kalcij, trden kalcijev hidrogenkarbonat (vsak kemik vam zna povedati, da se ob koncentriranju raztopine kalcijevega hidrogenkarbonata obori kalcijev karbonat), "polar hability" tam nekje na koncu, rožnata barva raztopine ...

V čem je štos? Te frnikule so iz snovi, ki ima enak lomni količnik kot voda (1,33), zato jih v vodi skorajda ne vidimo.

Se pa da z natrijevim acetatom narediti lepe poskuse. En tak je vroči led, iz recimo škroba se pa da dobiti nenewtonsko tekočino.

overlord_tm ::

hoax

Pomoje je raztopina samo tako gosta, da neke sorte frnikule skoraj plavajo v njej (da mu ni treba secti do dna da jih zajame)

Fave ::

Kje dobit natrijev acetat?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

McHusch ::

Zmešaš kis in sodo bikarbono (prej preračunaš masne deleže in molske mase), skoncentriraš pa je.

Fave ::

Nisem ravno kemik, a lahko kdo to pove po domače?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

poweroff ::

McHusch, zanima me tale vroči led.

Kje se dobi ta sodium acetate (je to natrijev acetat)?

Če prav razumem, zmešaš sodo bikarbono in kis (v kakšnem razmerju), da dobiš ta natrijev acetat.

Potem pa vse skupaj zmešaš v vročo vodo in mešaš po tistem postopku od zgoraj?
sudo poweroff

overlord_tm ::

Za male pare prodajajo firme take grelne blazinice. Pa jih kupis in ofnas. Notri je pa natrijev acetat. Ce ga doris z mesanjem sode in kisa nevem.

imagodei ::

Ja, tko kot pravi McHusch, se zmeša kis in sodo bikarbono, pa dobiš natrijev (ja, sodium) acetat.

Matthai, tole sem ti uspel najti na Wikipediji:
CH3-COOH + Na+[HCO3]- -> CH3-COO- Na+ + H2O + CO2

This is the well-known "volcano" reaction between baking soda and vinegar. 84 grams of sodium bicarbonate (baking soda) react with 750 ml of 8% vinegar to make 82 g sodium acetate in water. By boiling off most of the water, one can refine either a concentrated solution of sodium acetate or crystals.


CH3COOH je ocetna kislina, ki jo dobiš v obliki jedilnega kisa. Pri nas prodajajo t.i. "kis za vlaganje", ki je običajno 9% (namesto 8%, za kar je izračun narejen zgoraj - tko da je izračun razmerij treba prilagodit). NaHCO3 pa je soda bikarbona, oz. baking soda.
- Hoc est qui sumus -

poweroff ::

Hmm, od moje srednješolske kemije je minilo.... uhuhu let. Tako da če je kdo tako prijazen, da mi pove točna razmerja... :D
sudo poweroff

McHusch ::

84 g sode bikarbone reagira s 60 g ocetne kisline. Pogledaš na steklenico, koliko odstoten kis imaš, in 60 g deliš s temi procenti. Vzameš toliko mL kisa, vsuješ noter 84 g sode in odpariš vodo. Preostanek je natrijev bikarbonat.

Če imaš 9 % kis, je
\frac{60 g}{9 \%} = 667 g \approx 670 mL (napaka se odpravlja)

Vikking ::

Ne se preveč mučit s sestavinami. Narejeno je bilo takole

sheldon ::

Še preprostejša verzija.

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Hmm, vseeno zelo kul izgleda. Se da te Water Jelly Crystals kupiti pri nas?

BTW, ima kdo še kakšen podoben eksperiment? Tole se mi zdi zanimivo za delati z otroki. Pred kratkim sva s hčerko naredila vulkan - narediš stožec, v sredino v luknjo daš sodo bikarbono in malo barve v prahu, nato pa naliješ kis, in "lava" se razlije.
sudo poweroff

McHusch ::

Še spektakularnejši vulkan se da napraviti iz amonijevega dikromata. Če nanj nasloniš razžarjen žebelj, razpade v dušik in kromov(III) oksid.

Tale tip na posnetku ga sicer prižge z vžigalico, ampak princip je isti.



V dneh, ko je temperatura tik pod ničlo (tam do -5 °C), je pa dober tudi eksperiment podhladitve vode. Vzameš čisto plastenko, naliješ noter mrzlo vodo, zapreš in postaviš na balkon čez noč.

Zjutraj je voda še vedno čudežno tekoča. Ko pa vanjo malo podrezaš (rukneš steklenico, vržeš vanjo ščepec ledu ipd), v trenutku zmrzne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: McHusch ()

sheldon ::

Napolniš bazen in povabiš sosede:)

sheldon ::

Zanimivo! To grem pa probat

poweroff ::

Samo tule berem, da je amonijev dikromat zelo nevaren za zdravje: Projekt:Amonijev dikromat. @ Wikipedia

Tako da ta poizkus doma odpade...
sudo poweroff

Vikking ::

Kaj pa mogoče "elephant toothpaste" za domači poizkus. Zadeva je zanimiva, sam nevem kako nevarne so sestavine za poizkus doma.

McHusch ::

Jaz pravim, da sestavine za nobenega od teh poizkusov niso ne vem kako strupene. Ampak to je poklicna deformacija :)

Čez steklo te nobena kemikalija ne ugrizne. In dokler jih ne ješ, so relativno nenevarne.

ALT ::

matthai, te krogle se da sigurno dobit pri nas.
sm jih ze prej vidu v neki tv oddaji, pa sm bil kr presenecen ko sm jih nasu po nakljucju v mamini vazi :D zdi se mi, da jih je dobila z vazo, in so notri za okras.. je pa zanimivo kako res skoraj popolnoma "izginejo" v vodi, baje jih tudi uporabljajo v fotografiji, kjer napolnijo kozarec ali kaj podobnega z njimi, zalijejo z vodo da ravno pokrije kuglice, potem pa postavis poljuben predmet na njih, in ta na videz plava.. veliko preprostejse kot pa slikati zadevo preden potone :D

ce te res zanima lahko vprasam kje jih je dobila. 15min so mi bile zanimive, potem pa sm jih vrgu nazaj v vazo in pozabu na njih :)

McHusch ::

En tak povsem nenevaren poizkus je pa tole:

Vzameš plastično brizgalko od injekcije in naliješ vanjo eno desetinko ali manj čim bolj vroče vode. S prstom zamašiš odprtino na koncu in potegneš bat. Zaradi podtlaka voda zavre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: McHusch ()

Pyr0Beast ::

Vzameš plastično brizgalko od injekcije in naliješ vanjo eno desetinko ali manj čim bolj vroče vode. S prstom zamašiš odprtino na koncu in potegneš bat. Zaradi podtlaka voda zavre.
Sam sem to delal s bencinom, vendar tako da sem batek stisnil, meglica pa je bila instantna :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

imagodei ::

Če pa stisneš še bolj, simuliraš delovanje bata v motorju in v oko dobiš del plastike od injekcije?
- Hoc est qui sumus -

Fave ::

Danes sem po naklučju dobil cca. pol kg natrijevega hidroksida v zrnih. A se s tem tudi da kaj zanimivega namešat?

Na škatli piše, da je primeren za razmaščevanje. A to se z vodo zmeša?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

overlord_tm ::

A ni to cevosan? Lah si odtoke spucas :)

Fave ::

Koliko ga pa nasujem v odtok? Kakšna naj bo temperatura vode?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

imagodei ::

Ne se špilat z NaOH. Gre za močno bazo, dobiš lahko precej hude kemične opekline. Če že misliš opletat z njim, nosi rokavice, ki so primerne za delo z jedkimi snovmi.

EDIT: Dokler je v trdni obliki niti ni nevaren - problem je, če pride v stik z vodo. Takrat so rokavice absolutni minimum. Glede oči se pa sam odloči, ali boš nosil zaščitna očala ali ne. Problem je koncentracija: če bo šlo eno zrno v kozarec vode, ni panike. Če boš pa 5 žlic zmešal v 1dcl, boš pa dobil precej močno raztopino.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

Pyr0Beast ::

Pošlji zasebno sporočilo Če pa stisneš še bolj, simuliraš delovanje bata v motorju in v oko dobiš del plastike od injekcije?
Ni temperature niti tlaka niti iskre.

Je pa možno da, in me je tudi bilo malce 'strah' če sem iskren :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jRk0 ::

saj ne bos menda s prstom tak fejst drzal da bi tako fejst stisnil?
You fuck up once, you loose two teeth.

overlord_tm ::

Fave je izjavil:

Koliko ga pa nasujem v odtok? Kakšna naj bo temperatura vode?


Drugace ce se ukvarjas z elektroniko, ga imas lahko za razvijalec PCBjev

Fave ::

Ja, to sem tudi videl ampak se ne. Tnx anyway!
My mind's a hyper tool that fixes everything.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kronično zamašen nos

Oddelek: Loža
249330 (8538) zee
»

Jajčna lupina in kalcij

Oddelek: Loža
104177 (3679) RejZoR
»

NaClO2 v hrani

Oddelek: Loža
183038 (2438) jest10
»

generator elektromagnetnega valovanja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
131841 (1517) kekz
»

Moja kištica ohladi se z vodo in en kup vodnih blokov lastne izdelave (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
7711623 (8685) Privatnik

Več podobnih tem