» »

OS X na Nokii N900

OS X na Nokii N900

engadget - Nokia N900 postaja prava mala zverinica, vsaj glede na število operacijskih sistemov, ki so bili na njej zagnani. Po Androidu, ki je pravzaprav manjši korak od Maema (oba si delita Linuxovo jedro), zdaj na mobilnem telefonu teče tudi OS X, v polni, neokrnjeni različici (za razliko od iPhonea, iPod Toucha oz. iPada). Za podvig je odgovoren Finec (pa naj še kdo reče, da mraz ne vpliva nanje ;)) Toni Nikkanen, ki je pravzaprav nekoliko goljufal. Da je na Nokii zagnal OS X 10.3 (Panther - med njim in najnovejšim Snow Leopardom sta še Tiger in Leopard) je uporabil PearPC, ki emulira procesorje z arhitekturo PowerPC. Slednje je Apple uporabljal pred prehodom na Intelove procesorje. Celoten podvig sicer ni preveč uporaben, saj je sistem praktično neodziven, zagon pa traja kar uro in pol. Tudi sam avtor podviga priznava, da je OS X na Nokii N900 primeren predvsem za Malo za šalo kategorije. Miško je upravljal s sosednjega prenosnika, s katerim se je na sistem oz. Nokio povezal s pomočjo x11vnc. Čeprav je videoposnetek dolg le 6 minut, si lahko po uri na mobilnem telefonu predstavljate, kako dolgotrajen proces je zagon in uporaba sistema. Do prikaza informacij o sistemu (About my Mac) je skupaj z zagonom trajalo kar dve uri.

18 komentarjev

mtosev ::

in to je uporabno za kaj?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Izbeglica ::

Malo za šalo?

HeMan ::

mtoseva bo treba začet učit novice brat :) Ni vse v naslovu, kolega ;)

mtosev ::

sem prebral in je totalno brezveze,ker nic ne pridobis.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Icematxyz ::

Naslednji korak pa iPhone OS na Nokia mobilnem telefonu.

root987 ::

mtosev je izjavil:

sem prebral in je totalno brezveze,ker nic ne pridobis.

Kaj si pridobil s tem ko si označil trud tega finca za ničnega in brezveznega?
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

narodno ::

Icematxyz je izjavil:

Naslednji korak pa iPhone OS na Nokia mobilnem telefonu.

nono:D

Monster ::

sem prebral in je totalno brezveze,ker nic ne pridobis.


eni pridobijo na pameti, drugi pa si s komentarji samo glupost povečajo ... Torej na koncu vsi pridobijo ;)
Ka zaboga...

madmitch ::

mtosev je izjavil:

in to je uporabno za kaj?


Pojdi na finsko sredi zime in ti bo jasno, čemu je to namenjeno. Nečemer, tako kot tvoje nerganje.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Machiavelli ::

Krneki cigla z OSjom hahaha :D dejte se zresnit folk rab mobitel čim lepši pa da ma kanček več kot osnovne funkcije,ker po pravici povedano vse tiste dodatne jih več kot polovica sploh neuporablja...prva tri mesca k maš nou fon je zanimljivo ja raziskuješ.... pol pa samo klic,sms,muska,modri zob pa kak ir xD
Nigaaazz

PrimozR ::

That's what oyu think...

Keyser Soze ::

mtosev je izjavil:

sem prebral in je totalno brezveze,ker nic ne pridobis.

Sej, če sem malo zloben, s tabo tudi nič ne pridobimo, ne tule, ne kje drugje verjetno. Pa si še vedno tu, ane? >:D

Je zanimiva zadeva, ker laufat en polnokrvni OS na enem takšnem gizmotu ni kar tako. "Zaprti" OS na "odprtem". Apple vs. Nokia.:D
OM, F, G!

ozbolt ::

zoom, vsaka stvar ki je prvič narejena je slaba/počasna itd. In razvoj gre zaradi takih pionirjev naprej in lahko upamo da bomo čez 5 let lahko na 3/4 mobitelov nalagali Maemo, android,... To je isto kot začetni dnevi od personal computer, ko je bil prvi Unix počasen in neuporaben. Sedaj pa na njegovi bazi temelji večina operacijskih sistemov (razen Windows in enih drugih exotov - Haiku).

Machiavelli ::

Simbijan je pa dobesedno racku od ovce hahah
Nigaaazz

ALT ::

sj mobiteli lahko poganjajo "polnokrvne" OSe ze lep cas. ze zdavnaj se je dalo na symbianu poganjat win95, ravnotko lahko poganja iphone windowse.. ampak to so, tako kot je avtor sam rekel, le bedarije, malo za salo. da se vidi kaj je teoreticno mozno, v praksi pa niti najmanj ni uporabno.

podobno kot novica pod tole, o igri kjer se deres.. glupost, malo za hec..

HeMan ::

mtosev je izjavil:

sem prebral in je totalno brezveze,ker nic ne pridobis.


Če si pa res prebral, potem pa je nisi dobro razumel. Bo treba mal možgančke vklopt, ne sam tekst preletet :) Da ti pomagam:
Tudi sam avtor podviga priznava, da je OS X na Nokii N900 primeren predvsem za Malo za šalo kategorije.

r0ker ::

Machiavelli je izjavil:

Krneki cigla z OSjom hahaha :D dejte se zresnit folk rab mobitel čim lepši pa da ma kanček več kot osnovne funkcije,ker po pravici povedano vse tiste dodatne jih več kot polovica sploh neuporablja...prva tri mesca k maš nou fon je zanimljivo ja raziskuješ.... pol pa samo klic,sms,muska,modri zob pa kak ir xD

precisely.
cigla, ki je zanimiva samo zato ker lahko linux prek linuxa nalagaš.

dbevfat ::

Machiavelli je izjavil:

Krneki cigla z OSjom hahaha :D dejte se zresnit folk rab mobitel čim lepši pa da ma kanček več kot osnovne funkcije,ker po pravici povedano vse tiste dodatne jih več kot polovica sploh neuporablja...prva tri mesca k maš nou fon je zanimljivo ja raziskuješ.... pol pa samo klic,sms,muska,modri zob pa kak ir xD

Ja, ker vsi rabijo samo to, kar rabiš ti. Eni res ne razumete, da tip ni šel tega počet za vas. Pač geek, ki se igra in preizkuša zmogljivosti naprave.
nvr2fat


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

MeeGo in Ubuntu na Nexus S

Oddelek: Novice / Android
74059 (3154) PrimozR
»

MMS na nokia n900

Oddelek: Mobilne tehnologije
10716 (647) beban
»

Nokia N900 postaja PlayStation, Android na XPerii X1

Oddelek: Novice / Konzole
3712180 (11256) LordPero
»

OS X na Nokii N900

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
186042 (5195) dbevfat

Več podobnih tem