» »

Nižanje porabe server računalniku

Nižanje porabe server računalniku

-žiga- ::

Nižanje porabe server računalniku | En starejši računalnik (AMD 2600+) bom namenil za domači server - arhiv in download. Ker bo gorel 24/7, bi mu rad čimbolj zbil porabo. Kaj storiti?
- Kaj narediti z grafično kartico? Se jo lahko kar odstrani, glede na to, da bo server dostopan samo iz oddaljenih računalnikov in ne bo imel svoje periferije, ali se potem sploh ne bo zagnal?
- Ali se bi precej poznalo, če bi namesto 2x512GB RAMA notri bilo samo 1x512GB. Tega sicer ne bi rad storil, ker je že tako počasen.
- Ali je s kakim programom mogoč dinamični downclock tega procesorja?
- Za diske je dovolj, če se nastavi, da jih izklopi po določenem času neuporabe?

bluefish ::

Ne, če iztakneš grafično, potem bo zadeva ob vklopu javila napako.
Ena palčka RAM-a gor ali dol.
AMD ima Cool 'n Quiet opcijo, ki samodejno zmanjša frekvenco, ko procesor ni obremenjen.
Da, izklop diskov je možno nastaviti že v samem Win sistemu pod Power options.

Če pa res želiš nek sistem z nizko porabo, potem že za okoli 200EUR dobiš solidno zadevo z veliko manjšo porabo in zmogljivejšim procesorjem. Oglej si recimo to temo in predlagano: Računalnik-server

jest10 ::

Ne, če iztakneš grafično, potem bo zadeva ob vklopu javila napako.

To je čisto odvisno od matične. Nekatere laufajo čisto normalno brez grafike, tipkovnice in ostalega šmorna

-žiga- ::

Tisto temo sem gledal, ampak novih reči ne bom kupoval, dokler to še dela. Potem raje dam 2 evra na mesec več za elektriko :)

Kolikor sem gledal moj procesor ni eden izmed tistih, ki bi že imeli to CnQ opcijo :(

Za grafično torej najbolje da poskusim. In če ne deluje brez, potem ni neke druge rešitve kot najti bolj ubogo grafično?

bluefish ::

Katero kartico pa imaš sedaj?

-žiga- ::

Geforce 4 MX 440.
Imam pa v predalu eno staro Ati Rage 128 s 16 MB in pasivnim hlajenjem in bom dal to noter, če ne bo šlo brez.

Gapi ::

Glej da je vsaj AGP 4x. AGP 2x včasih noče delat v plati ki je AGP 4X in 8X. Sicer pa tud fizično je omejitev z jezičkom v slotu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gapi ()

hojnikb ::

Če maš možnost odvij procesor v BIOSu.¸
#brezpodpisa

-žiga- ::

@ Gapi - AGP je ustrezen. Ne vem kakšen, ampak je ta kartica že delovala v sistemu.

@hojnikb - sem pomislil na to možnost, samo veliko raje bi, če je mogoče, nekaj, kar spreminja takt dinamično, da računalnik ne melje predolgo, ko se ga malo bolj obremeni.

hojnikb ::

Če ne podpira CnQ bo bol težk.

Če pa res hočeš pršparat na porabi pa investiraj v SheevaPlug
mini serverček na ARM osnovi ki laufa linux pa porab 6-8W.Gor prklopiš en external hdd pa je to ker vredu.Stane pa tam nekje 75EUR+poštnina.

Iz tujine seveda.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

-žiga- ::

Potem pa bom očitno moral poskusiti z downclockom v Biosu :/

SheevaPlug je pa zanimiva reč, ampak zaenkrat ne bom kupoval nove reči le za server. Poleg tega bo v serverju verjetno 5 diskov in rabim priklope in prostor.

hudychk ::

Potem pa boš rabil tudi čim več rama, če bo šlo skozi server veliko podatkov (sklepam iz tega, da bo notr 5 diskov), tako da pusti notri 2x512mb
The Devil himself!

-žiga- ::

RAM bom najverjetneje res pustil notri.
Drugače pa ne bo tako hudo, kot se 5 diskov sliši :)
En bo sistemski in potem dvakrat po dva diska v raidu za podatke, ki se bojo potrebovali občasno (fotografije, dokumenti, filmi ...).

Pyr0Beast ::

Grafo lahko odstraniš, če bo plata to prezrla ter samo malo zapiskala. Nekatere to ne matra, nekatere se nočejo prižgati brez grafikulje. Dela samo Win RDC.

Ram papca po okoli 1-2W. Ni kaj hudega.

Znižaj frekvenco procu preko fsb-ja. Nforce 2 in SpeedFan lepo sodelujeta.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

MadMax ::

Spet bi nekdo rad stisnu in prdnu...

Dokler boš sanjal o 5 diskih v konzervi, je vse ostalo pri šparanju porabe drobiž.
Da bi pa diske v serverju ugašal in prižigal 30x/dan je pa še bolj mimo...

Zreduciraj zadevo na 2 diska (če že nucaš mirroring, sicer je že en dovolj), preveri ako dela brez grafike in pa downclockaj CPU.
Pa ne butnit v konzervo nekega hi-tech kilovatnega PSUja ampak nekaj najmanjšega v ATX obliki.

Itak z vsem "šparanjem" ne boš pokril porabe UPSa v pripravljenosti. (pa ne mi rečt, da bo "server" laufal brez UPSa?)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

-žiga- ::

Lej, to je server za domačo uporabo. Server mu pravim, ker ne poznam boljšega izraza. Lahko je mali hišni hranilnik datotek, zaradi mene.
Konzerva je takšna kot je, zato ne bom dokupoval ničesar, razen diskov.
Teh pet diskov bo notri tako ali tako in pri tem pač ne morem varčevati, niti se mi ne zdi tako smiselno. Bi pa rad odklopil vse nepotrebne reči. Pa ne gre toliko za finančne "koristi" kot za nagonsko željo po optimizaciji (kolikor se pač pri temu sistemu to da).

A za diske pa praviš, da ni dobro če se prevečkrat prižigajo in ugašajo?

trnvpeti ::

diski lahko grejo v sleep
en 3.5" disk pokuri tam okoli 10W
green okoli 5W
2.5" disk okoli 2W
v sleep vsi pod 1W

Pyr0Beast ::

3.5 disk kuri 5-8W idle, pa naj si bo green ali navaden.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

AngelOfDeath ::

Nižanje porabe server računalniku | En starejši računalnik (AMD 2600+) bom namenil za domači server - arhiv in download. Ker bo gorel 24/7, bi mu rad čimbolj zbil porabo. Kaj storiti?
- Kaj narediti z grafično kartico? Se jo lahko kar odstrani, glede na to, da bo server dostopan samo iz oddaljenih računalnikov in ne bo imel svoje periferije, ali se potem sploh ne bo zagnal?
- Ali se bi precej poznalo, če bi namesto 2x512GB RAMA notri bilo samo 1x512GB. Tega sicer ne bi rad storil, ker je že tako počasen.
- Ali je s kakim programom mogoč dinamični downclock tega procesorja?
- Za diske je dovolj, če se nastavi, da jih izklopi po določenem času neuporabe?



Kje te dobiš takšne rame ? In ploščo da to deluje ?
edit: Slovnica

Pentium ::

glede grafične, uporabi kakšno staro na PCI, kaka S3 Virge deluje čisto v redu. za diske se sprijazni, da nucajo štrom, pa tudi grejejo se kar lepo. priporočam nakup wattmetra in opazovanje porabe tam, ob pci grafični, agp grafični, z enim diskom, dvema diskoma, pač si pogledaš katere komponente se splača odklopit, katere pa ne, tako da jih postopoma priklapljaš in si zapisuješ porabo. glede napajalnika, uporabi kvaliteten 350 w napajalnik (bi že moral biti dost - tudi za 5 diskov), pomembno je, da je res kvaliteten. lahko uporabiš tudi starega, vendar ga preveri za napihnjene kondenzatorje.
ram porabi tako malo energije, da se ne splača o njem sploh kaj razpravljati.
upam, da to kaj koristi

Pyr0Beast ::

LC420W fura tak kišteraj brez večjih težav in z dokaj visoko učinkovitostjo. V ekstreme z modificiranjem komponent pa verjetno šel ne boš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

zlobcek ::

A kdo ve, ali se da naredit tko, da gre računalnik u sleep ko je nekaj časa v idle in se zboota če pride zahteva po kakšnem podatku po lan omrežju... In pol ostane pokonc dokler zahteve ni več, tako da se tudi kakšen hd muvi da streamat iz njega.

Lih na pamet mi je prišlo, ko sem bral temo. Drugač bom pogooglu:P

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

bluefish ::

Za idle nastaviš v Win, za vklop pa v BIOS-u poišči opcijo WakeOnLAN.

zlobcek ::

a to dela dobr u praksi? Razen tega da je treba cakat, a je se kaksen problem?

kakor se jest spomnem je treba poslat po LAN en poseben paketek, da ga zbudi... A ni tko?

Aja sam sej itak nimaš kej. Na mreži računalnika sploh ni ko je v sleep-u. A tko, da bi ubistvu bil na mreži (se u winsih videl) le kot klient in ko bi kliknil nanj, da bi se zbudil in pokazu share diske pa ni varjante?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

zlobcek ::

edit:mal sm zaj... :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

Pyr0Beast ::

WOL in ga daš v sleep. Ponavadi ko ga kaj pingaš se že zbudi. Drugače pa preko WOL zbudiš tudi popolnoma ugasnjenega.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Midnas ::

Kaj pa modifikacija procesorja? Predvidevam da imaš procesor še na socket A. Te procesorje naj bi se dalo odklenit na mobile, s tem pa odkleneš PowerNow!, nekaj takega kot je C'n'Q. Možnost odklepa je pa odvisna od jedra in še bolj datuma izdelave.

Je komu uspelo odkleniti mobile mode? Nisem še nikoli probal tega, odklenjeni zmnožilniki so bili bolj uporabni.

amigo_no1 ::

Če ti matična pl. v biosu podpira ročno nastavljanje fsbja in množilnika si zrihtaj mobile verzijo bartona (socket a/462) , tam nekje 20-25 eur je bila cena ko sem ga kupil na bolhi.

List of AMD Athlon XP microprocessors @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

-žiga- ::

To z odklepanjem PowerNow! se sliši zanimivo. Bom poiskal kak vodič pa poskusil, če to pri mojem sistemu deluje.
Kupoval pa ne bom nič, ker mi je škoda. Bom raje čez nekaj časa investiral malo več in kupil nek little falls ali kaj podobnega.

Pyr0Beast ::

Za upravljanje množilnikov in voltaž rabiš VIA čipset in proc odklenjen v mobilca.

Ceneje kot little falls te pride en star p3 prenosnik.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

il ::

Za dinamično spreminjanje hitrosti procesorja poskusi uporabiti CrystalCPUID

-žiga- ::

Za dinamično spreminjanje hitrosti procesorja poskusi uporabiti CrystalCPUID


To bom še preizkusil, če bo slučajno deloval.

@Pyr0Beast
Prenosnik se sliši zanimivo, ampak kako je potem s priklopom in napajanjem diskov? Racki so, kolikor sem gledal, dragi. Drugače imam en HPjev prenosnik, ki bo zaradi monitorja, ki počasi umira, uporaben samo še za kaj takega.

ZGI ::

Si kdo lasti sheeva plug, ali pa je imel priliko kaj testirati z njim? Zanima me koliko je stvar kaj močna. Rabil bi za poganjanje udpxy na ubuntu server distribuciji.
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZGI ()

ABX ::

Jaz sem spremenil moj netbook v domači server. Dvomim da obstaja kaj ki porabi manj, da je tako tih in ima UPS (interna baterija).

Nastavil sem power save mode in izklop monitorja.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Pyr0Beast ::

Tezko prides pod to s desktop komponentami.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Atom za domači server (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
12719832 (13739) fx
»

Synology ds210j ali D-Link dns-323 ?

Oddelek: Kaj kupiti
232196 (1429) trnvpeti
»

Družinski server / HTPC za v dnevno (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10612385 (9093) CoreySteel
»

Nettop kot web strežnik

Oddelek: Kaj kupiti
81914 (1612) Kron
»

Program za spreminjanje frekvenc/voltaže

Oddelek: Navijanje
271913 (1772) jan01

Več podobnih tem