» »

Celeron II in napetosti... potrebjem nasvet

Celeron II in napetosti... potrebjem nasvet

ali3n ::

konfiguracija:
mat. plošča: Epox P2-100A
procesor: Celeron II 333 MHz (Si-Soft Sanda napiše: P6C (mendocino) Celeron 300-533 2V z ventilatorjem
RAMi: 1 x 64 SIEMENS PC 100 SDRAM + 2 128 Mhz 133 PCI SDRAM
Disk: Maxtor 40GB, 7200 rpm
Grafika: GF2 MX400 64 MB z ventilatorjem
Napajalnik: 200W
v gajbi pa ropotajo 3je venti: 1 80mm na napajalniku, in dva 80mm ki vlečeta/pihata zrak ven in not

Enkrat sem že spraševal na forumu o navijanju mojega Celerona II 333 Mhz. Imam eno (morda) čudno mamaplato - Epox 100A. Na njej je skica:



- ta tabela razlaga nastavitev DIP stikal (mislim da se tako reče) za posamezne hitrosti FSB-ja (posledično za različne procesorje).
Moja razlaga te tabele je, da moja plata podpira procesorje do 500 MHz, vsekakor pa lahko laufa na 100 MHz FSB-ja.
Trenutno moj procesor tiktaka na 333 MHZ (66,6x5); množilnik je zaklenjen - se prav da lahko spreminjam samo FSB.
- zraven je še en jumper, ki uravnava frekvenco na RAMih - imam na izbiro: RAM CLOCK=CPU, RAM CLOCK=AGP (če dam ta jumper na "AGP" se mašina sploh ne zbudi)

PROBLEM nastopi če:
- dam FSB na 95 MHz - takrat se rač. sesuje po parih minutah ko pride v Windowse
- dam FSB na 100 MHz - takrat se rač. sesuje po parih sekundah ko pride v Windowse

Posledično z višanjem procesorskega FSBja se mi zvišajo frekvence na AGP in PCI vodilih. V članku sem zasledil, da AGP vodilo ne sme preseči 75 MHz. Jest pa AGP "dividerja" enostavno nimam!!!

Napetosti (2V) v Biosu ne morem spreminjat, na plati tud ni nič videt da bi se dal s kakimi juperji al kaj to delat.

VPRAŠANJA:
1. je lahko razlog sesuvanja previsoka frekvenca AGP/PCI?
2. je lahko razlog sesuvanja previsoka frekvenca na RAMih?
3. je lahko razlog sesuvanja preslab napajalnik?

Vsako mnjenje, rešitev, komentar - so več kot dobrodošli. :D

...še popravek (in vprašanje hkrati): se mi splača kupit 500Mhz procesor??? Če bo proc npr. 500 Mhz - a se bodo frekvence AGP in PC vodil "avtomatsko nastavile na 66 oz. 33???

LP (obupan) Ali3n;(
  • spremenil: ali3n ()

MadMax ::

1. Mozno.
2. Ne.
3. Ne verjamem.
4. S 500MHz procom se bo PCI/AGP avtomatsko spustil na 33/66, ce bo proc P3, ki dela na 100FSB in 2V. Manjsih voltaz tvoja plata najverjetneje ne podpira.

Pripombe:
1. Ti nikakor nimas Celerona II, ampak navadnega, prvega. CII se zacne pri 533MHz (v SLO so redki-zacnejo se z 566) in imajo Coppermine jedro (1.5-1.75V nazivno).
2. Tabela in DIP nastavitve so zate nepomembne: v postev bi prisle, ce mnozilnik ne bi bil zaklenjen.
3. Prestavi JP6 na 2-3 (s tem procu vsilis 100MHz FSB) in upaj, da se bo comp zbudil in bos lahko prisel v BIOS, kjer bos morda lahko FSB spustil pod 100. S tem mu tudi preklopis FSB/(PCI/AGP) delilnik (ce ti bo proc zalaufalna 100, bojo PCI/AGP=33/66) in izlocis moznost, da comp ne dela zaradi tega.
5. Probaj brez 64MB RAMa. 256 ti je itak dovolj.
6. Kje sploh pise, da bi tvoj proc moral delat nad 85 MHz FSB? Ja, ce bi mu lahko dvignil voltazo, bi najbrz delal na 100 brez problema, na default voltazi so redki C300A, ki delajo na 100MHz (pa je C300A eden najbolj OC sposobnih procov...)

Zakljucek: Delaj na 80 FSB (ali na koliko je pac kista sposobna) in zacni razmisljat o novi plati/procu.
Pa ne odlasaj predolgo, kajti z vsakim dnem bos dobil manj za obstojeco zadevo (razen ce bos kupil cez 2 leti-takrat bo vseeno, ali bo vredno 1200 SIT ali pa 0 SIT...)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Brane2 ::

A lahko daš to tvojo slikco v neki človeški velikosti ?
Nč ne vidim gor...


RAMi: 1 x 64 SIEMENS PC 100 SDRAM + 2 128 Mhz 133 PCI SDRAM


A ta tvoja plata omogoča 133 MHz FSB ? Če ga, potem daj ta trapasti 64 MB PC100 SDRAM ven, če pa ga ne omogoča, ga lahko tudi not pustiš.


- ta tabela razlaga nastavitev DIP stikal (mislim da se tako reče) za posamezne hitrosti FSB-ja (posledično za različne procesorje).


Stokrat sem že napisal, pa zgleda še ni zadosti. Frekvence procesorja hardver tvoje plate NE MORE VIDETI ! Za plato je torej vseeno, če je tvoj Celeron 300 MHz ali 300.000 MHz, če ima 66 MHz FSB in enako napajalno napetost.

Če FSB lahko nastaviš na 100 MHZ, ali se ga da v BIOSU naprej frizirat (ponavadi v korakih po 1 MHz ali 5 MHZ itd) ?

Če se ga da, je zate optimalna izbira kak Celeron 1.2 Ghz, če ne pa najhitrejši Celeron, ki ga najdeš (1.3 ali 1.4 GHz).


- zraven je še en jumper, ki uravnava frekvenco na RAMih - imam na izbiro: RAM CLOCK=CPU, RAM CLOCK=AGP (če dam ta jumper na "AGP" se mašina sploh ne zbudi)

Ker je tu CPU-jev FSB na 66 MHz, in imaš verjetno nafriziran AGP, je torej AGP clock hitrejši. Če hočeš, da bo SDRAM deloval s tem clockom, moraš pocečati število taktov v posameznih operacijah v BIOSu. (Cycle lengths etc).


- dam FSB na 95 MHz - takrat se rač. sesuje po parih minutah ko pride v Windowse
- dam FSB na 100 MHz - takrat se rač. sesuje po parih sekundah ko pride v Windowse

Prastari celeroni imajo 66 MHz FSB nabavi novega, ki ima veeliko večji cache, dela na višjih frekvencah in se manj greje. Sedaj, ko so tik pred izumrtjem je optimalen čas za poceni nakup dobrega CPUja.



Posledično z višanjem procesorskega FSBja se mi zvišajo frekvence na AGP in PCI vodilih. V članku sem zasledil, da AGP vodilo ne sme preseči 75 MHz. Jest pa AGP "dividerja" enostavno nimam!!!


Kaj se dogaja z AGPjem interno je precej odvisno od same plate. Mislim pa da je AGP clock bodisi stalno na 66 MHz ali pa gre skupaj z FSB pri jumper nastavitvi "66 MHz", pri "100 MHz" pa je 2/3 FSB clk...


Napetosti (2V) v Biosu ne morem spreminjat, na plati tud ni nič videt da bi se dal s kakimi juperji al kaj to delat.



Intlovi čipi imajo 4 (pri Tualatinu 5) tim "Vid" pinov, preko katerih CPU dopove plati, s katero napetostjo bi se rad napajal. Najbrž BIOS tvoje plate samo ugotovi, da je tvoj CPU zahteval 2V, ne dopušča pa externega štelanja.
Vem, da so bile pri Tualatinih te kode nekoliko spremenjene, samo mislim, da bi stvar morala delat ne glede na to.

V najslabšem slučaju lahko najdeš soseda, veščega spajakanja, ki ti lahko predela stvar na to kar rabiš (ponavadi stvar enega upora)

1. je lahko razlog sesuvanja previsoka frekvenca AGP/PCI?

Da.

2. je lahko razlog sesuvanja previsoka frekvenca na RAMih?


Tudi. Frekvenca, s katero dela RAM, ni nujno enaka FSB. Poglej v BIOS.
Poleg tega, tudi pri nižji frekvenci RAM lahko zaškriplje, če si prehudo nastavil timinge (število ciklov itd.)


3. je lahko razlog sesuvanja preslab napajalnik?


Lahko, vendar verjetno tu ni vzrok. Če si CPUju tako hudo navil frekvenco, bi mu verjetno meoral dvignit tudi napajalno napetost, da bi stvar požrl.
Tu pa verjetno trud ne upravičuje sredstev. Nabavi si en soliden Celeron in se potrudi enkrat za vselej. Ko ti bo tako navita mašina premalo, ti bo itak pomagala samo že zamenjava mashine-kar verjetno ne bo tako kmalu.
1.2 GHz (ali celo več) Celeronček s tako grafično sploh ni slab stroj.
Ko bodo cene grafičnim padle, si boš lahko ubodu recimo kako GF4-4200 in to je to. Samo nikar ne hiti s tem.

Sam imam 4200ko in nisem tako navdušen nad razliko v hitrosti (glede na GF2-MX400) . Saj je vidna, samo sploh ne tako zelo, kot bi radi pokazali kojekakvi sitei.
No, če se samo igraš, je verjetno razlika razvidna, drugače pa ne tolk...


...še popravek (in vprašanje hkrati): se mi splača kupit 500Mhz procesor??? Če bo proc npr. 500 Mhz - a se bodo frekvence AGP in PC vodil "avtomatsko nastavile na 66 oz. 33???


Ne kupuj procesorja z 66 MHZ FSB. Pospešek se največ pozna pri FSB, ker to je ozko grlo pri Celeronu. Delno se to da pozdravit z večjim internim Cacheom, a na žalost ravno tisti Celeroni s 66 MHZ FSB imajo tudi reven Cache. Če kupuješ nov CPU, obvezno nabavi kaj z 256 KB cacheja in 100 MHZ FSB !
Tudi če te to stane precej več (kar ne verjamem, folk za stare procesorje hoče ponavadi nerealno veliko denarja).

Če nimaš denarja, pač počakaj, da do njega prideš...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

ali3n ::

Hvala obema za izčrpna odgovora. :D
Grem veselo na delo.

LP Ali3n

PS: vem pa, da bo enkrat treba nabaut novo mašinco... tole navijanje je le začasna rešitev.

MadMax ::

Brane2:
Pozabil si omenit, da Celeron 1200 95% ne bo delal na tej plati (novejse plate so imele probleme z CII, a mislis, da bo Tualatin delal?).


Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Brane2 ::

Mislim, da je za probat. V karkoli se bo spustil, obstaja možnost da ne bo delalo.

Edino, kar se je bistvenega spremenilo pri TUalatinih, so kombinacije Vid pinov za določanje napajalne napetosti.

Po moje pa bi se dalo z malo truda in lotkolmom v skrajnjem slučaju uredit tudi to.

ali3n ::

Brane2 - verjetno bi se res marsikaj dalo narest - sam problem je, ker meni manjka zanj s tega področja. Zaenkrat se učim s pomočjo Slotecha (slava jim)...
Pri pregledu postov sem opazil mojo napako - nism napisal, da je plata za Slot1 procesorje>:D

Podpira pa FSB-je:
66, 75, 83.5, 95, 100, 113 (al neki podobnega), pa 133 MHz

problem je tud ker nimam knigce od plate, na Epoxovi strani je pa tud ni. Je za P2-100B in tko naprej... tud ko sem po mejlu pisal na Epoxov tech support so rekl, da tega nimajo več...
Nekako sem razmišljal o nabavi rabljenega Cel 500 al pa tam nekje... se vama zdi to pametno?

Bo treba mošnjiček razvezat... pa kaj novega kupit.
LP Ali3n

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ali3n ()

Brane2 ::

Saj sem vedu, da je plata Slot1, sam sem nekako domneval da imaš adapter, ker si pač spraševal o tem, katerega Celerona bi dal gor.
Mislu sem, da je večina problema že rešena in da gre sedaj za izbiro CPU.

Kakorkoli že, jaz bi:

-poiskal kje adapter. Mogoče ga kdo prodaja za kak kSIT

- pogledal na PCXov cenik za kako popravljeno S370 plato za cca. 10 kSIT.

Znabit da boš dal skupaj s Celeronom zanjo manj kot 30 kSIT. ČE boš pa okrog iskal 500 MHz Slot1 Celerona, te bodo pa ucurili za vsaj 8 kSIT že zaradi muzejske vrednosti...

MadMax ::

A 500 obstaja na Slot1? Jaz bii ga kupil, pa ne zaradi muzejske vrednosti, ampak ker bi bil zelo redek primerek;)

Mislim da je bil 366 zadnji na S1. Ali se motim?

btw: glede Tualatina na to plosco: jaz ne bi probal. Dvomim, da bi proc zdrzal 2V pospesek.


Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Ziga Dolhar ::

/me ima Celerona 400 na Slot1 ... Ima ta tudi muzejsko vrednost? :]

ali3n ::

Madmax - sej sm reku da se učim tegale računalništva - prvi rač je bil 486 DX2 66 MHz VLB, zdej mam tega, vmes pa nism nič spremljal. Tko da u bistvu zdej nazaj prinašam zamujeno...:D
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

MadMax ::

Je bilo bolj misljeno za Braneta.
Drugace pa nic bat. Se nihce se ni ze rodil pameten. (ceprav vcasih nekateri mislijo, da so se...)
(bolje vprasat, pa morda biti idiot 5 min, kot pa ne vprasat in ostat idiot celo zivljenje)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kateri P3 na Abit BH6 (slot1) plosco

Oddelek: Strojna oprema
211665 (1452) Air_Borne
»

Celeron 500 - kako na 83 MHz?

Oddelek: Navijanje
141280 (1057) Jaxx
»

FSB ne gre cez 83

Oddelek: Navijanje
201346 (1085) migič
»

navijanje celerona 700 Mhz

Oddelek: Navijanje
411740 (1205) sheep
»

c466@525...?

Oddelek: Navijanje
321063 (776) boss_y

Več podobnih tem