» »

računalnik zmrzne po pol ure (3min v igrah)! zakaj?

računalnik zmrzne po pol ure (3min v igrah)! zakaj?

blue96 ::

problem je sledeč: athlon xp 1800+ v škatli, poleg pa še 128mb rama (starega 2 leti) in 256mb rama (starega 1 leto). glede na starost teh ram modulov (sploh starejšega), za katera ne vem standarda (athloni menda potrebujejo 133 mhz/se opravičujem če je narobe!/).
računalnik po pol ure v windowsih zmrzne (vse se omrtviči, monitor kaže kar je bilo nazadnje, zvok pa zablokira). v igrah se to naredi v 3 minutah.
ko v biosu zamenjam frekvenco rama in cpuja (možne kombinacije ram:cpu 133/133, 133/100,100/100), na 100/100 pa računalnik dela kot urca, a procesor je zaradi tega 1.15ghz namesto 1.53 ghz (osnovna plata je k7s5a)
na omenjeno področje se nič ne spoznam, zanima me, ali je za to kriv ram (starejši), ali morebiti temperatura na cpu-ju (60 stopinj C)?
.

Matek ::

Ja v bistvu se s spreminjanjem fsbja temperatura naj ne bi spreminjala, na temperaturo vpliva voltaža, tako da so po mojem krivi rami, posebej če so PC100. A ni kombinacije da bi bil ram 100 pa cpu 133?

Aja, pa če so stari rami PC100, pa novi PC133, bojo vseen vsi delal na 100 MHz, tako da probaj samo z novimi rami, mogoče bo delalo.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

blue96 ::

ne, te kombinacije ni (plata je bolj poceni, in potem me doleti to!). tako, da če dam ram na 100, moram tud cpu!
+temperatura na 1.15ghz je 52 stopinj C, na 1.53 ghz pa 60 stopinj C. a sem blizu kritične meje?
.

Matek ::

Blizu kritične meje glih nisi, samo je pa to dokaj visoko, povej kak cooler maš.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

blue96 ::

cooler je neznan, stara šara, nameravam kupit vulcano 6 ali 7, ker prejšn teden ni blo cajta velik.
še tole: ali se bo na grafiki kaj velik poznalo, če začasno dam samo 128 starega rama ven?
hvala...
.

Matek ::

grafika se ne bo spremenila, oz če si mislu kak tekoče bodo igre, tudi ne bo nekih zelo vidnih razlik, po moje.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

blue96 ::

prejle sem odpral kišto.
točni podatki:
256mb sdram pc133
128sdram pc100
menite, da je kriv slabši ram?
.

bradek ::

Najverjetnejši razlogi:
  • procesor/graficna se ti pregreva

  • če višaš frekvenco FSBja in ostane faktor množenja pri procesorju enak moraš potemtakem tut voltažo v procesorju zvišat saj pri večji delovni frekvenci potrebuje več energije

  • če bi bil ram bi to opazil že prej (bootanje...), je pa možno tut da je ram. Si probal cas spremenit? cas2, cas3?


  • lp
    Brad3K

    bradek ::

    Če imas 100mhz ram in ga prisilis da teče pri 133mhz...ja, lahko je kriv ram, poskusi brez tega pa bos vidu.

    lp
    Brad3K

    blue96 ::

    temperatura menda ni kriticna (na 1.15 ghz je 52 stopinj C priblizno, na 1.53ghz pa 60 stopinj C, na cpu-ju), grafična se ne pregreva, ker je enaka, in se ni 2 leti pregrevala, v biosu pa kaj veliko ne morem spreminjat (na cpuju samo 100/133, pa še to če je cpu 133 mora bit tud ram)!
    verjetno je ram kriv, bom še mal počakal, potema pa poskusil brez rama slabšega!
    .

    kirc ::

    Skoraj sem zihr da imaš ELITE K7S5A SIS735 DDR +SB z ali brez LAN-a. Tud kolega je imel podobne probleme, ker sem mu hotu prodat še en SDRAM 256MB PC133 CAS2 7ns od Microna, točno takega kot ga že ima notri, ker sem takrat oba na hkrati kupil, tako da sta kupljena na isti dan, celo številka garancije se ujema, pa je na TB 1000MHz, ki dela na 40°C friznu še predno se je naložil OS. Včasih se je pa naložilo, a je kmalu bloklno (tam do 5min max da je delal), men pa na Abitki šala delal tud na 155MHz in to oba, oziroma celo vsi trije, ker sem imel na začetku 768MB RAMa popolnoma istega.

    Procesor se ti kar jako greje, lahko bi kej naredil za to. Ampak na ELITKI se pač ne da :(

    ajd,
    Everything should be made as simple as possible, but not simpler.

    Matek ::

    Ja v glavnem, najprej vzami tiste PC100 rame ven, pa če ne bu pumahal, se bomo pol naprej menil.
    Bolje ispasti glup nego iz aviona.

    [-=Jaka=-] ::

    Kar se zmrzovanja tice sm meu jst podobn problem, verjetno se ti graficna pregreva, stem da je men zmrzoval sam v igrah, odpri stranico skatle postav kak ventilator zraven in ce bo prenehalo zmrzovati pol je kriva graficna ... ce ne potem nekaj drugega ...

    tejo ::

    Grafična ni kriva, ker če je dve leti delala na isti frekvenci brez pregrevanja, bo tud zdej. Vseeno spucaj prah pri ventilatorju na grafični, v dveh letih se ga kr neki nabere.

    Glede rama sem pa mel izkušnje s tem. Če je ram prepočasen ti ne bo delalo brez zmrzovanja. To, da ti na 100Mhz dela ok, na 133Mhz pa šteka bi lahko bil dokaz za to. Sam sem imel isti problem, ko je en 64MB modul bil prepočasen za mojga AMD-ja...

    [-=Jaka=-] ::

    glede rama ... sm meu tud ta problem pa mi ni zamrzoval sam pocasnej mi je delal, oz "stekal" po domace, graficna je tud men 2 leti delala pol pa kr na 1x cez noc ... zacel zmrzovat ... ne vem velja probati

    blue96 ::

    bom pogledal graficno, ampak bilo bi malce nelogično, če bi grafična delala pol ure, potem 2 min restart in bi potem spet delala pol ure. če bi bila pregreta, bi verjetno crknila, dokler se ne bi ohladila.
    bom odstranil zdej tiste pc100 rame, še tole me zanima: ali bo računalnik vidno počasnejši, ko bo namesto gf2mx 32mb, 1.15ghz, 384mb rama; v compu teklo tole: gf2mx 32mb, 1.53ghz, 256mb rama?
    .

    McHusch ::

    pust ti graficno pr mer pa FSB nej na 133 ostane, sam tisti PC100 RAM ven spipaj pa porocaj kako delujuje

    blue96 ::

    danes zvečer ali najpozneje jutri sporočim!
    .

    blue96 ::

    zaključek: DELA
    po 4ih benchmarkih v 3dmarku in 4ih v sandri, stvar deluje (z 1.5% manj pik v 3dmarku, kar ne pomeni veliko razlike).
    ker sem po odstranitvi slabšega rama pustil računalnik odprt (stranski platnici dol), da bi poskusil če dela, sem tudi prišel do dejstva, da stranica (desna), kjer je osnovna plošča veliko pripomore k nižji temperaturi na cpu-ju, iz 60 stopinj C na 53 stopinj C (če plošče ni).

    iz tega se lahko naučimo (kdor še ni znal kot jaz), da se mixanje slabšega in dobrega rama ne obrestuje!
    hvala vsem za nasvete, zdej pa grem še probat če dela v igrah (naj bi)...8-) 8-) :D :\
    .


    Vredno ogleda ...

    TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
    TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
    »

    gretje 6600gt

    Oddelek: Navijanje
    171120 (850) *TV*
    »

    SiSoft SAndra rezultati za procesorje (arithmetic, MM) (strani: 1 2 )

    Oddelek: Navijanje
    815064 (3478) billy
    »

    Jumper in DIP stikala

    Oddelek: Navijanje
    6855 (789) b
    »

    celeron 800/900

    Oddelek: Navijanje
    372050 (1464) Brane2
    »

    BIOS Nastavitve za Ram! KT7A

    Oddelek: Pomoč in nasveti
    92060 (1939) MaD_Mavr0

    Več podobnih tem