» »

Rad bi utišal računalnik

Rad bi utišal računalnik

jnce ::

Radi bi utišal svoj računalnik, ker ga ne morem več prenašati hrupa, ki ga oddaja.
Zamenjal bi:
-Ventilator na sprednji strani in ventilator na vrhu. Oba sta 8x8cm. Gledal sem ta ventilator, pa me zanima, če je uredu ali pa mogoče priporočate kaj drugega. LINK
-Zamenjal bi tudi hlajenje moje grafične kartice ATI Radeon X1600, saj se mi zdi da ravno ta ventilator najbolj ropota. Pomoje bi bilo dobro dat kakšen pasivni hladilnik, saj ne navijam. Gledal sem pa tega: LINK Bi bil ta vredu, ali bi se dalo dobiti kaj za manj denarja?
Hladilnika za procesor zaenkrat ne bi menjal, saj se mi zdi da je tih.

kuglvinkl ::

Kakšno maš pa sploh ohišje?
Your focus determines your reallity

jnce ::

Nevem točno modela, lahko ga pa slikam. Slika pride čez 5min.

kuglvinkl ::

No daj, pa odpri mu stranico, da vidmo drobovje.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

jnce ::

Seveda =)
Evo obljubljeni sliki:

Ohišje od strani


Ohišje spredaj

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

kuglvinkl ::

Zdej tko.

Znebi se ventilatorja na vrhu. Bistveno bolje bo, če boš imel vhod hladnega zraka spredaj in izhod toplega zadaj. Še posebej, če imaš PSU tak, da ima ventilator spodaj.

+ ohišje je dovolj prostorno, da v času, ko ni pod obremenitvijo - špili, laufa samo ventilator na procesorju (+ PSU jasno) in na grafiki, če ne boš zamenjal. Ko pa kišto obremeniš, pa vklopi še ventilatorje za airflow. Za to si kupiš spešl stikala, ene 10 evrov morjo bit, sam imam Sunbeam.

Tko da za net + offcie + filme, bo vse skupaj zelo tiho, glede na to, da imaš samo en disk.

Kakšne ventilatorje nabavit za airflow, težko rečem, jest sem svoje nabavu skor pred 10 leti. Ti bodo drugi povedal, kaj je zdej aktualno.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

Spajky ::

Ma nič ni treba kupovat; samo podmazat vente-ležaj z gosto mastjo, jih montirat mehko preko spužvic in gumic brez šraufov-lepilni trak in dat vse na 7V (pazi : žica za RPM na cpu ventu) To velja tudi za vent v PSU. Maš na mojem sajtu pod elektro in pod komp/modi vse kar ti rabi .. Poglej kako sem jest mojga stišal do amena ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

xsannyx ::

Zdej tko.

Znebi se ventilatorja na vrhu. Bistveno bolje bo, če boš imel vhod hladnega zraka spredaj in izhod toplega zadaj. Še posebej, če imaš PSU tak, da ima ventilator spodaj.

+ ohišje je dovolj prostorno, da v času, ko ni pod obremenitvijo - špili, laufa samo ventilator na procesorju (+ PSU jasno) in na grafiki, če ne boš zamenjal. Ko pa kišto obremeniš, pa vklopi še ventilatorje za airflow. Za to si kupiš spešl stikala, ene 10 evrov morjo bit, sam imam Sunbeam.

Tko da za net + offcie + filme, bo vse skupaj zelo tiho, glede na to, da imaš samo en disk.

Kakšne ventilatorje nabavit za airflow, težko rečem, jest sem svoje nabavu skor pred 10 leti. Ti bodo drugi povedal, kaj je zdej aktualno.

bistveno je da kar si na začetku napisal ni res. vsa toplota gre gor in je bistveno bolje imeti ventilator na vrhu! ta ventilator ki si dal link (če ga imaš) pusti, ker ima samo 9DB to je najmanj kar lahko dobiš. To verjetno ni problem. jaz jih imam 6 po 20 Db pa ni tako grozno glasno. Celo uspava me XP. Tist na grafični kartici pa ti ne morem povedat kak je ker se ne vidi. Lahko pa vse ventilatorje dol vzemeš ter jih podmažeš,... Navadna ventilatorja za ohijše lepo privij in si kupi anti vibracijske podložke (2€ se mi zdi)

kuglvinkl ::

Dude, jest mam 2 za notr, dva za ven (na zadnji stranici), in dva v PSU-ju. Zadevo mi shladi skoraj na sobno temperaturo.
Your focus determines your reallity

clix ::

Ja, tako grafo imam tudi sam, in tisti mali ventilator je res glasen. Na začetku še ni bil moteč, nato pa postaja vedno glasnejši. Morda bi res pomagalo če ga podmažeš, vendar sem jaz to probal na moji in se tistega hladilnika sploh ni dalo razstaviti. :8)
Sem pa za HD2600xt kupil Arctic Cooling Accelero S1 Rev.2. Sam sem ga na srečo dobil za dobrih 11EUR, vendar ga boš težko dobil pod 20EUR. Je pa pa zagotovo vreden teh nekaj evrov. hd2600 je sedaj neslišna (pasiven hladilnik) in hladnejša kot pa s stock coolerjem in to v ne preveč prevetrenem ohišju.
lp

RazzorX ::

Da ne odpiram nove teme. Tudi jaz bi rad nekako utišal računalnik, pa zaenkrat sem naročil le nov hladilnik za grafično (HD4850), saj je ta stock od gainwarda preglasen. Torej naročil sem Scythe Musashi, baje zelo tih in dober hladilnik. Je pa največji problem v tišini seveda ohišje (no od grafične ventilator trenutno najbolj izstopa po zvoku in glasnosti, tako da malo tišje bo že), saj je Antec Twelve Hundred Ultimate. Imam vse ventilatorje na low, ampak še vedno kar povzroča hrup, no pa saj pravim, najprej moram domov dobiti ta hladilnik za grafično, pa da vidim, če se kaj stiša kišta =). Sicer pa mislim, da je Zalman CNPS9700, ki ga imam na CPU-ju tudi kar glasen, čeprav imam regulator zanj. Imam še dva diska, se pravi je kišta še bolj glasna. Ima kdo še kakšno idejo za utišanje?

axee ::

Najprej počakaj na Musashi (tudi z moje strani preverjeno, odličen hladilnik).

Potem izgleda da imaš tri možne izvore zvoka, Zalman CNPS9700 (zalmani so že tako glasni...), ohišje (manj vrjetno, tvoje ohišje se sliši bolj kot šum zraka), napajalnik (katerega imaš??) ter diski, ki so direktno prišravfani na ohišje in tako vibrirajo (katere imaš). Najbolje bo da odpreš računalnik in pozorno poslušaš od kje prihaja zvok, malo ustavlaš ventilatorje da izločiš glavne dejavnike...

RazzorX ::

Ja, čakam že več kot 1 teden, upam da bo ta teden že. Napajalnik je LC Power 550W. Disk je en WD 320GB, drugi pa Seagate Barracuda 500GB. Saj pravim, najbolj definitivno prihaja od grafične, nato od zalmana in nazadnje od ohišja, se mi zdi da se napajalnika, bolj kot ne, ne sliši ravno. Imaš pa prav ja, ohišje je res kot šum zraka in ni ravno preveč moteče.

BuBBle.D ::

8cm venti, ki imajo spodoben pretok zraka so vsi preglasni, tako da z zamenjavo skoraj nič ne boš dosegel. Najboljše je, da ju vzameš ven in imaš levo stranico sneto. Nič ne hladi bolje kot to. :)
|MSI MPG Z690 EDGE|Intel Core I7-13700K|64GB Viper Steel 3600Mhz|
|Zotac Trinity 3090 OC|EK-Nucleus AIO CR360 Lux D-RGB|
|ASUS TUF Gaming GT501|Corsair AX1200W|Samsung Odyssey G7 32"|

lasse007 ::

Med najboljšimi 8cm ventilatorji z dobrim pretokom zraka in nizko glasnostjo je gotovo Noiseblocker Multiframe M8-S2:
http://www.cool-pc.org/productdetail.ph...
http://www.noiseblocker.de/de/produkt_l...
"Predstave s črno magijo in njenim popolnim razkrinkanjem"
(Mihail A. Bulgakov, Mojster in Margareta)

RazzorX ::

Dobil danes Scythe Musashi in ga "zašraufal" na grafično. Ventilatorji so približno na 80% hitrosti, pa saj se jih tudi pri 100% ne sliši. Torej mašina je zelo tišja proti prej (neverjetno koliko). Plus to, da je hladilnik zelo zmogljiv vsaj za HD4850, da je pri 3DMark Vantage dosegel GPU najvišjo temperaturo 38 stopinj, v idle pa je nekje na 27 - 30 stopinjah. Res tudi drugim priporočam ta hladilnik.

axee ::

Vidš, men se je zdel musashi preglasen tam čez 50% hitrosti, ampak je tak prijeten (nemoteč) turbolenten zvok in se ga brez težav presliši :))

RazzorX ::

Taki zvoki zraka, ki šumijo sploh niso problem. Problem je pri meni le še tale zalman, ki ima malo deroč zvok. Bi ga zamenjal za kakega thermalright ali pa kaj podobnega, vendar se mi trenutno ne da razdreti cele mašine, mogoče kdaj drugič.

RazzorX ::

Ja še za tišanje CPU-ja me zanima nekaj. Se splača kupit tole:

Noctua NH-D14

Kakšno je kaj hlajenje, pa glasnost? Je treba kaj dodatno na ohišje "privezat" ali plata zdrži tak velik hladilnik?

galu ::

Kupi raje neko rabljeno vodno, pa si bolj zadovoljen kot pa ta zračni gigant za oderuških >70EUR.
Tako to gre.

RazzorX ::

Ne hvala, na vodnem sem bil že nekaj časa nazaj, pa ne mislim spet poslušat tiste nadležne črpalke in se ukvarjat sploh s to vodo. Nekako imam raje zračno hlajenje.

Steinkauz ::

Hja noctua so top med hlajenje/hrup.
Sam so mal predragi. Jst bi kupu kak mugen 2, al pa
http://www.agt.si/racunalniska-oprema/z... + slip stream.

axee ::

Meni se pa ne zdijo top, pri Noctui zadnje čase silijo ven hladilnike z dvema ventilatorjema (oba pri 900 obratih na 5V, po testih se na kosata dobro z slipstream-i, s-flex in drugimi). Za moje pojme napačna strategija za tišanje računalnika.

Imaš dve možnosti:

-tisti, ki ima procesor, ki ostane na dobrih temperaturah (z dobrim hladilnikom) pri ENEMU tihemu ventilatorju ne potrebuje dveh nikakor, brez pomena sta

-tisti, ki ima prevroč procesor (za prvo možnost) ima dve drugi možnosti, ali da skos posluša šum dveh Noctua ventilatorjev, ali pa uživa tišino enega PWM ventilatorja, ki pospeši le ob ekstremnih situacijah (kdo razen igralcev in nekaterih pa doseže temperature kot pri prime95, tiste pa itak ne moti glasnost, ker jim že tako vse ostalo brni).

Steinkauz ti je super svetoval, ampak zaradi glasnosti ventilatorjev na tvojem ohišju ne boš slišal tako Steinkauz-ovega predloga kot tudi Noctue NH-D14.

LP

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

RazzorX ::

Ja imaš kar prav drugače. 2 ventilatorja sta mogoče res nepotrebna. sploh pa zato, ker imam v tistem, delu ohišja, torej če je hladilnik na CPU-ju postavljen tako da vleče zrak noter iz sprednjega dela ohišja in ga zadaj izpihuje, že pred CPU coolerjem 2 120mm ventilatorja in za njem še 1. To je mišljeno tako, da je le ta "zračni kanal" že tako nabit z ventilatorji da ne vem če res potrebujem še 2 vmes. Slika za lažje predstavljanje:



Torej tam nad CPU-jem ne vem če potrebujem še 2 ventilatorja, bi bil pomojem 1 čisto zadosti.
Kaj pa kaj takega, ne dolgo nazaj sem bral da je zelo dober hladilnik:
http://www.cool-pc.org/productdetail.ph...

Pa gor namestim še 1 120mm ventilator?

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

axee ::

Tudi ta bo super (Megahalems je boljši za 3EUR več pri AGT), na tega ki si predlagal namesti ventilator za večji zračni pritisk, Scythe S-Flex 800RPM bo popoln za to.

Aja sj res kater procesor imaš?

RazzorX ::

Procesor je Q9300. Če pa praviš da je tist za par EUR boljši bi bilo pa tisto verjetno boljše kupit.

x1x1x1 ::

zakaj ne nabaviš regulatorja vrtljajev? moj zdaj tako lepo tiho prede na vseh 6-ih vetilatorjih 24/7, razen napajalnik, ki pa me ni nikoli motu je dokaj tih. prej sem ga pa čez noč mogu ugašat. http://www.akcija.si/izdelek/72849/ZALM...
sicer sem naroču črnega pa so mi poslali srebrnega, ampak ok saj mam kišto v kombinaciji z srebrno barvo pa itak se še zapira tak da ni nič videt http://www.chieftec.com/ch-03b-b-a.html ampak super zadev, sicer mam še enega, (tam je crknila led dioda, ki sem jo sicer zamenju) tudi 6 kanalni malo drugače nastavljiv za dva ventilatorja http://cool-pc.org/productdetail.php?pr...

RazzorX ::

Kaj mi bo regulator vrtljajev, če pa pri takih obratih, da se ga ne sliši ne hladi dobro?

axee ::

Ah sem mislil da imaš kakšno vročo i7 marcino.

Lej za primer poglej moj sistem, Q9550 @ 3.6 GHz (1.22V), gor je Thermalright HR-01+ (poleg Megahalems najboljši hladilnik za počasen pretok, vrjamem le SPCR, ker so edini natančni) z Slipstream 700 RPM. V full load max 62°C.

Če bi še enkrat kupoval bi vzel Mugen 2, ker ima ODLIČEN (za primer boljši od kakšne Noctue) ventilator (Scythe Slipstream), poleg tega še PWM (potem bi šel naprej navijat). Vrjemi ne potrebuješ več, ker bo Mugen 2 več kot dovolj tudi če navijaš, ostal pa bo tiho.

Lep pozdrav

RazzorX ::

Torej bom vzel Scythe Mugen 2. Se mi zdi kar vredu hladilnik, pa še drag ni. Hvala vsem.

x1x1x1 ::

kaj ti bo regulator? kaj igreice špilaš oz navijaš pc 24/7 ali kaj. jaz mam vse na minimum pa mam temp PCU-ja 23 stopinj, temp. ohišja pa 34. ko zaigram kaj navijem ventilatorje pa do konca normalno. takrat pa je nekako tako CPU-27, ohišje 38-39
mislim, je pa tišina tud nekaj vredna pri vsem tem, sploh za tiste, ki smo v bloku in če zvečer poslušaš musko jo normalno bolj potiho in, če ti venti delajo nonstop na polno jo defentivno ne moreš poslušat tako kot bi si želu ali pa brez slušalk, tako pa ni noben problem bolj slišiš mleti trdi disk kot pa ventilatorje.

RazzorX ::

Glej, če imaš temperature CPU-ja 23 stopinj imaš sigurno dvojedrnika. Če ne veš, se štirijedrniki segrevajo veliko bolj kot dvo. In ne, ne gre se le za igre. Je veliko programov, ki obremenijo procesor do take mere da se začne segrevati tako, da so obrati na minimum enostavno premalo. Torej med uporabo teh programov niti slučajno ne bom poslušal kako mi cpu hladilnik tuli ko zmešan. Pa tudi navijanje pride pri meni v poštev, je tudi razlog za nakup novega hladilnika.

BuBBle.D ::

spac3driv3 a se ti zajebavaš? Po tvojem naj bi bila temperatura procesorja nižja, kot temperatura ohišja/okolice, kar z zračnim hlajenjem ni mogoče!
|MSI MPG Z690 EDGE|Intel Core I7-13700K|64GB Viper Steel 3600Mhz|
|Zotac Trinity 3090 OC|EK-Nucleus AIO CR360 Lux D-RGB|
|ASUS TUF Gaming GT501|Corsair AX1200W|Samsung Odyssey G7 32"|

RazzorX ::

Verjetno je on mislil temperaturo pokrova, ki ni ravno visoka, sploh pri eno/dvojedrnikih. Čeprav za 23 stopinj je moral že odpreti balkonska vrata za kake pol ure =).

x1x1x1 ::

ja tako je. je nižja od temp. v ohišju oz sistema, kaj je to tako nemogoče ali kaj? ti razzor pa ne pametvuj glede na to kako gledaš na te stvari bi reku, da za en drek veš kaj o hlajenju.
Sploh pa vidim da ne zastopiš bistva, če piše rad bi UTIŠAL računalnik kaj ti poterm še pa preostane kot to, da zamenjaš hladilnik ali pa nabaviš regulator.

RazzorX ::

Ja, je nemogoče. Očitno od tebe vem več o hlajenju, glede na to da misliš, da ima lahko stvari, ki oddaja veliko toplote na njenem jedru za cca. 10 stopinj manj kot ohišje, v katerem se ta komponenta nahaja. Nekaj, kar enostavno ni možno. Hladilnik na zrak (pa tudi na vodo) ohlaja tisto komponento na NAJVEČ temperaturo hladilnega telesa, torej hladilno telo pa je ohlajeno na največ temperaturo okolice, v katerem se nahaja. Če se nahaja hladilnik od CPU-ja v ohišju pri 40 stopinjah celzija, je enostavno nemogoče, da bi imel CPU za 10 stopinj manj temperaturo. Zamisli se nad tem.

Sploh pa, sem že dal gor en regulator in je zaenkrat dovolj tiho in ne ravno preveč hladno, sploh za navijanje.

x1x1x1 ::

aha, potem pa naj bo tako ja. glede dovolj tiho in ne tako hladno pa je marsikaj odvisno od šasije same in pretoka zraka v njej, tako, da prvo poskrbi za osnovo pol pa naprej o hladilnikih in regulatorjih.

RazzorX ::

Uf, če pa v Antec Twelve Hundred Ultimate ni dovolj pretoka potem pa ne vem ;).

;-) ::

Jaz imam trenutno 2 ventilarotja samo na namiznem. Procesor in napajalnik.

Je možno da bi bil napajalnik prisilno pasivno hlajen, če mu odstranim ventilator ali bo šlo k vragu vse?

axee ::

VSE BO ŠLO K VRAGU! Bi rabil ogromno znanja in modificiranja da bi napajalnik naredil pasiven (doma narejen heatpipe hladilnik, ki bi bil zunaj ohišja, pa še to ni nikol ziher).

Najbolje je da poveš kakšen napajalnik imaš (moč, model, kje ima napajalnik) in kakšen sistem imaš (da vemo kok ti napajalnik obremeni). Pa bomo mogoče pogruntali kako utišati zadevo :D

Destroyers ::

Jaz imam trenutno 2 ventilarotja samo na namiznem. Procesor in napajalnik.
Je možno da bi bil napajalnik prisilno pasivno hlajen, če mu odstranim ventilator ali bo šlo k vragu vse?

In kaj bi rad, popolnoma neslišen sistem? Vedno bo nekaj ostalo. Tudi, če vse pasivno hladiš;...se boš pa z diskom začel obremenjevat potem...
...They wanna build the prison!...

;-) ::

Disk je utišan kolikor se le da. Rad pa bi čimtišji sistem ja, ker mi dela 24/7 5m od glave ko spim.

axee ::

potem pa odgovori na moje vprasanje. ohisje/ procesor/ napajalnik.

;-) ::

Ja to gre za star sistem

Amd sempron, ohišje je kaj vem (gaming bomb piše), napajalnik pa sem ravno nov kupil ker je prešen odletel. Stal je 27EUR ATX 500W, je pa 80gb disk maxtor 7200rpm.

axee ::

Torej če prav razumem je problem v glasnosti napajalnika in ne procesorja. Kje ima ventilator, upam da spodaj?

;-) ::

Spodaj ma napajalnik ventilator ja.

Ventilator na procesorju tudi ni kaj hvale vreden in tih, samo stane pasivno preveč da bi se ukvarjal.

Steinkauz ::

Ja pa si sprobal prvo na procu obrate venta zbit. Za napajalnik boš mogu pa cinit kak upor gor. Ker če je švoh kišta, je itak večino časa napajalnik na low pa ni problem mal zbit obratov.

Sicer pa za take malo porabo si očitno kupu bedn napajalnik. Na "routerju" sm mel tole:
http://www.agt.si/racunalniska-oprema/n...
in je bil skoz na low obratih, na pol metra ga nisi več slišal...

axee ::

Kupi npr Zalman Fan Mate 2, ampak pazi, preden posegaš v napajalnik ga POPOLNOMA sprazni (daj stikalo na 0 in še nekajkrat pritisni power gumb na ohišju). Potem počasi iz max hitrosti spuščaj hitrost obratov in spremljaj napajalnik (če je vroč, kako vroč zrak prihaja ven). Res neumnost da si nabavil tako gnil napajalnik. Sedaj ga boš tišal, le ta se bo najbrž kuhal, pa še zanesljivo ni. Naslednič vprašaj na forumu, ker se za recimo 50EUR dobi že odličen napajalnik, zmožen izredno majhnega pretoka.

jcb ::

Jaz sem menjal napajalnik (18 evrov), ventilator procesorja (2-3 evre) in je sedaj kljub starosti računalnik izredno tih.
Prej sem prepihal sistem pa je bil PC še vseeno glasen.
PC lanfa 24 ur/dan celo leto.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ventilatorji (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10516170 (13839) IvoJan
»

Nasvet za hlajenje in utišanje PCja... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
10029029 (27074) kuglvinkl
»

Super tih hladilnik za procesor (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
506062 (4917) TOP
»

Kako utišati tole konfiguracijo?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
362988 (2051) Steinkauz

Več podobnih tem