» »

crknu laptop - matična ali procesor?

crknu laptop - matična ali procesor?

masterpsi ::

Po 1 tednu mirovanja sem ugotovil, da se mi laptop ne vklopi več. Po vklopu se vklopi in po cca. 3sekundah izklopi. Odklopil sem disk, izmenično vsako od 2ploščc rama in baterijo. Reset biosa tudi ni pomagal. Sumim procesor ali matično ploščo. Ima kdo kako idejo? Gre za laptop Asus A6km - letnik 2006. Rabljen se prodaja za 300€, tako da plošče se mi verjetno ne splača kupovat nove. Obstaja kak servis kjer bi znali popraviti morebitno napako na osnovni plošči brez zamenjave?

Hvala, LP

mtosev ::

mel ta crap od prenosnika. skoraj verjetno ti je sla maticna. cpu nima kaj crknit.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Pyr0Beast ::

CPU ne gre praktično nikoli.

Na servisu rihtajo samo na nivoju delov in se ponavadi ne poglabljajo v same vzroke nedelovanja.

Nisi edini s tako težavo. Več info glede tega na ZS.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

masterpsi ::

Ok, hvala. Pol bom probu prodat kose in kupil novega (rabljenega).

Hvala za vse info.

LP

Pyr0Beast ::

Če ti ustreza. Drugače te zadeve sam rihtam za nekje 30€.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zorro ::

Po 1 tednu mirovanja sem ugotovil, da se mi laptop ne vklopi več. Po vklopu se vklopi in po cca. 3sekundah izklopi. Odklopil sem disk, izmenično vsako od 2ploščc rama in baterijo. Reset biosa tudi ni pomagal. Sumim procesor ali matično ploščo. Ima kdo kako idejo? Gre za laptop Asus A6km - letnik 2006. Rabljen se prodaja za 300€, tako da plošče se mi verjetno ne splača kupovat nove. Obstaja kak servis kjer bi znali popraviti morebitno napako na osnovni plošči brez zamenjave?

Hvala, LP


Na podobno težavo sem naletel pred 2 meseci in sem prav tako mislil, da je konec s prenosnikom. K sreči se nisem takoj sprijaznil s tem in med drugim poizkušal prenosnik vklopiti tako, da sem pritisnil na skrajen levi rob stikala za vklop (ob stikalu za touchpad). Prenosnik se mi je vklopil in od takrat mi zopet deluje brez težav. Ne vem sedaj, če je bil ravno pritisk na rob usoden za ponovno delovanje, mogoče je šlo zgolj za naključje. Pred tem sem namreč vsaj 10x pritisnil na sredino stikala. Glede na mojo izkušnjo ti lahko svetujem le to, da preden prenosnik povsem odpišeš, poizkušaš še to možnost.

schtr4jh ::

Poskusi dobit enako baterijo in ga potem prižgi. Mogoče je šla baterija k rakom žvižgat in se ne polni več.

Pyr0Beast ::

Nima veze, ker imajo tudi drugi enake težave.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zorro ::

Poskusi dobit enako baterijo in ga potem prižgi. Mogoče je šla baterija k rakom žvižgat in se ne polni več.


Baterija ni, ker bi prenosnik delal brez težav ob priklopu neposredno na štrom. Meni se zdi, kot da nekaj ni v redu s stikalom za vklop, oziroma, kot da se matični plošči prekine napajanje.

Pyr0Beast ::

Plata ima nadzor nad napajanjem :)

Če se zažene, je knof ok.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zorro ::

Plata ima nadzor nad napajanjem :)

Če se zažene, je knof ok.


Na delovanje prenosnika se res ne spoznam preveč. Vem le to, da takrat, ko se mi je to zgodilo, baterija ni bila povsem prazna, niti povsem polna. Kadar je prenosnik ugasnjen ali vključen, se ob priklopu na el. omežje vklopi oranžna lučka, kar je indikator, da se baterija polni. Takrat se mi ta lučka ob priklopu na el. omrežje ni hotela prižgati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zorro ()

Pyr0Beast ::

Ponavadi baterije nad 95% laptop ne polni.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zorro ::

To vem, da ne polni. Tu bi pa moral polniti, ker potem, ko sem ga "spravil k sebi", se je lučka takoj prižgala in baterija se je polnila.

Dodal bi še nekaj. Kadar se npr. prenosnik izklopi preko operacijskega sistema se to zgodi relativno tiho (če izvzamem zvok ventilatorja). Ko pa sem imel to težavo, se mi je ob izklopu pojavljal nekakšen glasnejši "klik". Ta zvok se pojavi recimo, kadar greš v bios (ali pa pred samim zagonom operacijskega sistema) in prisneš na stikalo z vklop, kar prenosnik izklopi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zorro ()

Pyr0Beast ::

To disk na hitro pospravi glave, da mu ni kaj hujšega.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zorro ::

Ja, lahko bi bil to zvok diska. No sem se pa medtem igračkal z vklapljanjem in ugašanjem prenosnika, pa se mi je zopet to zgodilo, da ga nisem mogel vklopiti (torej po 2 mesecih). Mrk se mi je zgodil po pritisku na stikalo, ko sem bil v biosu. Spet sem rabil skoraj 10 poskusov, da se je končno vkopil. Da preverim kakšno je stanje, sem ga sedaj še 3x izključil preko operacijskega sistema in vsakič se je normalno vklopil.

Pyr0Beast ::

Hmm. Če ga izključiš preko OS se dejansko nikoli zares ne zaustavi. Še vedno imaš noter prisotno Stand-by napetost.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ST-777 ::

Za izklop mojega prenosnika uporabljam hibernacijo. Ko se po nekaj sekundah ugasne, odklopim napajalnik. Baterije nimam v prenosniku, ker je ne rabim. Ko želim prenosnik vklopiti, priklopim napajalnik in prenosnik se sam vklopi, ni potrebno pritiskati na gumb za vklop.

Če je gumb za vklop na tvojem prenosniku defekten, preizkusi še to možnost s hibernacijo.

Zorro ::

Pozabil sem omeniti, da se je to sedaj zgodilo brez baterije. Ponovno mi ga je uspelo vklopiti, ko sem vstavil baterijo. Spet ne vem ali je bila baterija razlog temu ali pa je šlo zgolj za naključje. Je pa baterijo takoj ob vstavitvi pričelo polniti.

Pyr0Beast, ker se dobro spoznaš na prenosnike, me zanima kako je z zaslonom. Recimo, da je pri napajanju zaslona nekakšen stik, oz. da ta ne dobi toka ob vklopu prenosnika. Ali se bo takrat prenosnik obnašal kot PC, torej se vseeno prižgal, ali pa se bo takoj ugasnil, ker bo nekako "razumel", da je v standby-u? Ugotovil sem, da se zagonsko okno pojavi šele po 4-5 sekundah, do tistega ugašanja pa prihaja po 2-3 sekundah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zorro ()

JayKay ::

točno to se je meni zgodilo maja pri istem prenosniku Okvara napajalnika v prenosniku?

Zorro ::

točno to se je meni zgodilo maja pri istem prenosniku Okvara napajalnika v prenosniku?


Točno to, kot je na tvojih posnetkih, se je meni zgodilo.

JayKay ::

no meni ni pomagalo pritiskanje ob straneh, ipd in sem ga kr razdrl in po delih prodal.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Baterija v prenosniku je prenehala delovati

Oddelek: Strojna oprema
395042 (4230) Ahim
»

bliskanje iz vtičnice

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
287259 (4382) negotiator
»

Računalnik se ne prižge

Oddelek: Pomoč in nasveti
4317289 (13412) G_mAn
»

Kako vem, ali je baterija v prenosniku crknila?

Oddelek: Strojna oprema
164222 (3811) SG_101
»

Prenosnik in utripanje LED

Oddelek: Pomoč in nasveti
6709 (670) SimplD

Več podobnih tem