» »

Windows se ne zažene zaradi zunanjega diska

Windows se ne zažene zaradi zunanjega diska

Denisa ::

Lep pozdrav.

Že lep časi mam zunanji disk Tevion. Problem pa se vedno pojavi kadar imam disk priklopljen in potem zaženem računalnik, ne naloži windowsa. Se ustavi v biosih in tam zamrzne. Torej če želim normalno uporabljati windows, moram počakati, da se windows naloži, šele potem lahko štekam not disk.

Tudi v boot nastavitve mi ne spusti, da bi tam lahko kaj nastavljala.

Ali sploh obstaja kaj, da lahko storim, ker ne želim vsakodnevno nameščati kablov ven in not?

Prosim za pomoč

Hvala

fosil ::

A je mogoče disk priklopljen prek e-sata?

V tem primeru preveri da ni povezan na sata0, ker če je, potem hoče verjetno iz tega diska zagnat sistem.
Tako je!

Denisa ::

Priklopljen je preko usb

bluefish ::

Ti bios podpira zagon sistema z usb pogona in je ta slučajno na prvem mestu?

Adrijan0 ::

blueFish, to je opcija, vendar če nima na disku nič kar bi se lahko zagnalo, bi morala zadeva iti naprej.

roba87 ::

Kaj pa če na začetku daš (ponavadi F12) boot menu pa zaženeš tvoj trdi disk od tam (ne mislim zunanjega), ker če ti potem gre normalno naprej imaš boot priority nastavljen na usb...

srus ::

Sem imel popolnoma enak problem, kot je opisan zgoraj - zunanji disk je bil 500 GB WD, z zunanjim napajanjem. Vrstni red bootanja je bil nastavljen pravilno. Problema žal nisem mogel rešiti, pač potrebno je bilo vsakič med bootanjem izklopiti USB kabel.

Kot prvo preveri v BIOS vrstni red naprav s katerih se PC boota. Tam mora biti na prvem mestu interni disk.

Na nekaterih matičnih ploščah je v BIOS možno nastaviti pri USB parametrih - disable/enable USB legacy. Poizkusi še s spremembo trenutne nastavitve te opcije. Morada bo to rešilo problem.

Kako je z napajanjem zunanjega diska? Ali ima disk svoj napajalnik ali gre napajanje preko USB kabla? Če gre napajanje diska preko USB kabla, le lahko problem moč internega USB napajalnika, ki je bolj obremenjen ob bootanju celotnega sistema in celoten sistem poklekne. V tem primeru lahko poizkusiš z zunanjim napajalnikom diska.

Denisa ::

V biosih je normalno na prvem mestu lokalni disk c, potem cd pa še ostale zadeve. Zunanjega diska sploh ni v opciji (da bi pa bila opcija bi pa verjetno moral biti disk priklopljen, kar pa ni možno, ker potem v nastavitve ne spusti)

Je pa res, da je na zunanjem disku vklopljeno samodejno predvajanje. Bi mogoče bilo to lahko?

Kar se tiče napajanja. Vse kar je poleg diska je adapter ter usb kabel.

BigWhale ::

Ce imas kaj vec particij kot samo C in D, je mozno, da se disk kam vmes vrine in imajo Windows zaradi tega probleme.

V biosu poglej se vrstni red trdih diskov. Morda se spremeni takrat, ko priklopis zunanji trdi disk.

Denisa ::

BigWhale nimam več particij. Samo C.

V biosih sem pregledala vrstni red trdih diskov in med njimi ni na voljo zunanjega diska (kot sem že rekla, ker ni priklopjen, če pa je priklopljen pa v nastavitve ne morem)

srus
nisem našla usb parametrov. Je pa v nastavitvah za Chipset Configuration nastavljeno
USB controller - enabled
USB 2.0 controller - enabled
USB device Legacy Support - disabled

Sixkiller
v bootu sem zagnala trdi disk. Če je zunanji disk priklopljen pa sploh ne morem do teh opcij (kot sem že povedala). Če ni priklopljen, deluje normalno.

urosh ::

To se je meni dogajalo na različnih kompih. In sicer je problem, da pride prevelika voltaža preko USBja noter.
Sem imel enak problem - preizkušeno na x mašinah dela ok, na določenih ne. Opcija je da potem ko se zboota, priklopiš disk. Druge opcije žal ne bo... Po raziskovanju smo potem ugovotili, da je problem zunanji (v mojem primeru DVD) pogon, ki da preveč štroma preko USBja na samo matično...
lp

Denisa ::

urosh

Hvala za informacije.. vsem... samo je pa še en podatek zarad katerega mi ne da miru.. in sicer to, da parkrat pa je dejansko šlo normalno, da je bil priklopljen in je spustil v windows.

Sčasoma postane to nadležno, da moreš non stop s kabli ven pa not. Bojim se da bo tudi zarad tega kaj pokvarilo.

LP

BigWhale ::

Ne mores do biosa, ce je zunanji disk priklopljen? To je pa jako cudno.

Denisa ::

BigWhale

Ne ne morem do biosa če je zunanji disk priklopljen. Oz do boot nastavitev ter ostalih stvari. Zamrzne.

Adrijan0 ::

Pa če ti PC totalno zmrzne (ne moreš v bios ipd), je težava v disku. Ni druge rešitve, kot da ga ob uklopu pcja izklopiš. Pač neki ni uredu z diskom.

Wox ::

Katero matično imaš (firma, model)?

Denisa ::

ASRock K7S41GX

BigWhale ::

Aja, meni recimo so se Windows (tako Vista, kot Win7) bootal kakih pet minut, ce sem imel zunanji USB disk priklopljen. Na tistem 'Starting Windows' ekranu je vse skupaj obvisel in to je blo to. Po nekaj minutah je slo pa naprej. Zdaj imam zunanji disk na FireWire, pa dela.

To, da pa v bios ne mores, ce je zunanji disk priklopljen je pa nekaj zlo narobe hehe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

zile ::

Ne da bi pametoval, ampak ali lahko zunanji disk izklopiš preko vklop/izklop gumba? Če imaš to možnost, disk izklopi preko gumba na ohišju.
Mogoče bi pomagala nadgradnja biosa na matični plošči. Poglej katero verzijo biosa imaš in če obstaja novejša. (ponavadi proizvajalec napiše, kaj je v zadnji verziji biosa novega, glede na prejšnjo verzijo)

Denisa ::

Zile

Ni vklop/izklop gumba.
Bom pregledala katere biose mam.. pa sporočim če bojo kake spremembe
Hvala

BigWhale

Ja očitno je nekaj narobe... al so kake nastavitve al kaj... Res pa je da mi je parkrat.. samo parkrat spustlo skoz normalno, drugače pa ne.
V biosih pa obstane tik pred tem preden bi lahko prišel v kakšne nastavitve (F2, F11 al kaj je že). Obstane tam in konec

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Denisa ()

Wox ::

Ja... SiS chipset je, kar je shit. Zadnji BIOS je iz leta 2006. Drugega ne moreš, kot updejtat na ta zadnjega, pa posodobiti driverje, če niso zadnji. Če to ne pomaga, lahko poskusiš še s kakšnim USB krmilnikom na razširitveni kartici - recimo nekaj takega in zunanji disk priklopiš na njega.

Denisa ::

Wox

Hvala, a kar se tiče updejtanja BIOS-ev - tu moje znanje odpove nekako.

Kar pa se tiče krmilnikov in teh nadgradenj pa zaenkrat še ne razmišljam v tej smeri. Sem dovolj vložila v računalnik zaenkrat. Zato se pa poslužujem vaše pomoči, da bi se dalo po čim "lažji" poti razrešit to zadevo.

Wox ::

Če greš v BIOS (seveda prej izključi zunanji disk), je tam kakšna možnost Plug & Play OS (enable/disable), ali nekaj podobnega?

Denisa ::

Nobenega Plug & play ni.

So pa neke te zadeve boot:
quick boot mode- enabled
boot up num-lock - on
to OS/2 - no
boot from network - disabled

samo to verjetno nič ne pomaga

S.M.A.R.T. for Hard disks - disabled
Kaj pa to?

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Denisa ()

Wox ::

SMART lahko vklopiš, vendar to ne bo rešilo tega problema. Gre za nadležen problem, ki pa se rešuje na nizkem nivoju - z updateom BIOS-a. A plošča je stara in podpore BIOS-u več ni. Pred petimi leti še ni bilo tako velikih zunanjih diskov in ga BIOS ne prepozna pravilno, saj pričakuje disk precej manjše kapacitete. Je pa tako butast, da se na tej točki ustavi oz. včasih po 5. - 6. minutah gre naprej.
Če daš Quick Boot Mode na disable, priključiš zunanji disk in shraniš nastavitve, se POST konča kje? Pri preverjanju spomina ali pa te spusti naprej in se ustavi pri zaznavanju diskov?
Kot praviš pa se včasih zgodi, da lahko kljub priklopljenemu zunanjemu disku zaženeš PC. Torej poskušaj tako dolgo (resetiraj računalnik), da prideš s priključenim zunanjim diskom v nastavitve BIOS-a. Nato Pojdi v Boot -> Boot Device Priority in tam na prvo mesto postavi interni (zagonski) disk in za njim tega zunanjega. Shrani in mogoče bo delalo, ni pa nujno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Wox ()

Denisa ::

Dala Quick Boot Mode na disable. konča se pri preverjanju spomina in tam tudi ostane. Ne spusti naprej.

Bom probala samo skoraj ne verjamem da bo šlo. Ker mogoče je takrat izjemoma šlo zaradi tega, ker se je mogoče disk zagnal malo po tem, ko je spustil naprej v windows.

sem spremenila še PCI IDE BusMaster v enabled pa tudi ni sprememb.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Denisa ()

zile ::

Še ena stvar mi je ne na misel prišla. Ker sem imel tudi sam ploščo Asrock in se je po parih letih začel računalnik čudno vesti, sem preveril kondenzatorje na matični plošči (valju podobni elemnti na plošči premera 0.5-1cm). Najmanj 5 jih je bilo spuščenih (zgoraj so bili napihnjeni, nekateri pa so imeli rjavkast madež), skratka zanič. Preveri v notranjost računalnika.

srus ::


srus
nisem našla usb parametrov. Je pa v nastavitvah za Chipset Configuration nastavljeno
USB controller - enabled
USB 2.0 controller - enabled
USB device Legacy Support - disabled


Ali imaš možnost spremembe USB device Legacy Support na enabled?

Denisa ::

zile

Kondenzatorji zgledajo normalno. Pa glede na to, da je matična plošča stara 9 mesecev verjetno kakšnih okvar še ni za pričakovati.

Denisa ::

srus

Je možnost ja. Na zaslonu se pojavijo podatki AMIBIOS System Configuration. In obstane tam. Ko pa sem računalnik resetirala, drugič tega ni bilo več. Isto kot vedno.

gokky ::

Poskusi izključiti zaznavanje USB tipkovnice, če ti tvoj BIOS to omogoča.

Denisa ::

gokky

Edino kar je v biosu kar se tiče tipkovnice je v nastavitvah Power:
PS/2 Keyboard Power ON - disabled

zile ::

Kakšne kapacitete in znamke, pa je zunanji disk (nekje sem zasledil, da je mogoče ovira prevelika kapaciteta diska)?
Kaj se zgodi, če probaš recimo priklopiti usb ključek?
Probaj za preizkus pustiti računalnik z priklpljenim usb zunanjim diskom dalj časa. Ljudje po tujih forumih govorijo, da se jim računalnik zažene po 15-30 minutah. Če bo pri tebi enako je najbrž problem kontrolerja v zunanjem ohišju.

Denisa ::

Tevion Hitachi 1TB

Če je priklopljen usb ključ (2GB) normalno spusti mimo.

Bom poskusila še to.

Hvala

Denisa ::

Sem pustila pol ure priklopljen disk pa se ni zgodilo nič. Bom v prihodnje pustila še dlje, a imam občutek da bo ostalo lepo pri vklapljanju in izklapljanju kablov.;)

ManDriver ::

Aja, meni recimo so se Windows (tako Vista, kot Win7) bootal kakih pet minut, ce sem imel zunanji USB disk priklopljen. Na tistem 'Starting Windows' ekranu je vse skupaj obvisel in to je blo to. Po nekaj minutah je slo pa naprej. Zdaj imam zunanji disk na FireWire, pa dela.

To, da pa v bios ne mores, ce je zunanji disk priklopljen je pa nekaj zlo narobe hehe.


Sam imam enak problem glede bootanja, razlog je zunanji usb WD disk. In kakšna je rešitev, če disk nima FW priklopa?

LP,
ManDriver
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

solatko ::

Rešitev je PCI USB kartica in priklop diskov na to kartico, ki ima svoj gonilnik, ta pa se zažene šele takrat, ko so druge stvari že sprožene. Krivda teh težav so večinoma XP-ji in gonilniki za USB, ki so v tem sistemu mal čudni.

gokky ::

@denisa

Išči še USB Legacy Support (sicer si pa obsojena,d a disk ni priključen, tako kot sem jaz na eni Intel plati)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gokky ()

Denisa ::

gokky

USB device Legacy Support je že bil v obdelavi v obeh možnostih - enabled in disabled pa se ni zgodilo nič takšnega, kar bi mi lahko pomagalo razrešit problem.

Kot sem rekla.. očitno bo ostalo pri izklapljanju in vklapljanju kablov. :/

Zahvala vsem, ki ste pomagali

Valentin ::

Zanimivo, ko je imel kolega enak problem, sem mu dal USB Legacy Support na Disabled in je špilal...

gokky ::

@denisa: Natanko to je na koncu doletelo mene. Samo pri meni je bil USB ključek.

maxum ::

nekateri diski imajo smart shut down (nekaj podobnega) ki se skupaj s pcjem prizge in ugasa, nekateri diski pa ne...

Denisa ::

Valentin pri meni to ne dela ;)

jan01 ::

A bios si že probal posodobit?

Denisa ::

Ne.

Še eno vprašanje. Glede posodobitve biosa. Glede na to, da je matična plošča stara 9 mesecev, zadnji bios pa je iz leta 2006 ali je sploh kakšna možnost, da imam nameščeno starejšo verzijo biosa?

johanblond ::

Jaz imam inste probleme: Se zatakne v BIOSU !

Win 7 ×64
WD MyBook 500 GB
GyGabyte nForce 3

t3hn0 ::

glede na moje izkusnje:

to se dogaja na zunanjih usb diskih
problem rata, ker se usb disk prebije na 1. mesto pod boot napravami
ce preklopis v biosu nazaj na disk, bo vse vredu...dokler ne odklopis diska in ga priklopis nazaj (potem je pa zgodba z biosi enaka)

Denisa:
tudi bios update v mojih primerih ni pomagal, je pa 9 mesecev cas v katerem bi lahko pricakoval vsaj en popravek biosov (preveri proizvajalcevo spletno stran in nato sledi navodilom)
^.^

ManDriver ::

glede na moje izkusnje:

to se dogaja na zunanjih usb diskih
problem rata, ker se usb disk prebije na 1. mesto pod boot napravami
ce preklopis v biosu nazaj na disk, bo vse vredu...dokler ne odklopis diska in ga priklopis nazaj (potem je pa zgodba z biosi enaka)


Ampak kako, če se pa zadeva začne "vlečt" šele od takrat, ko je boot disk že izbran???

LP,
ManDriver
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali predvajanje videa iz USB pusti sledi v Windows?

Oddelek: Operacijski sistemi
343147 (2203) celebro
»

Računalnik noče zaspati

Oddelek: Pomoč in nasveti
465477 (4973) opeter
»

Zunanji USB disk - računalnik se ne zažene

Oddelek: Operacijski sistemi
61307 (971) Duhec
»

2 problema: BIOS čaka + onboard -> pci grafična !

Oddelek: Pomoč in nasveti
331575 (1181) Suly
»

Asrock plate - usb oporečen?

Oddelek: Pomoč in nasveti
161404 (997) Pyr0Beast

Več podobnih tem