» »

Izbira filesystema(linux)

Izbira filesystema(linux)

levaky ::

Zdravo!

Na novo postavljam strežnik in se odločam, kateri FS vzeti. Gor bo, poleg nekaj drugih stvari, tudi mySQL baza in web server. Ne bo to obremenjen strežnik, me pa vseeno zanima, kaj je danes IN.

Do sedaj sem vedno uporabljal ReiserFS, ker imam z njim dobre izkušnje. Sedaj pa gledam proti:
- XFS folk se je nekaj pritoževal, da rabiš UPS, saj sicer lahko izgubiš podatke
- EXT4 ne najdem podatkov, ali je stvar že stable ali ne. Na internetu najdem samo stare teme na forumi
- EXT3 dobro preizkušena zadeva, baje pa ni najbolj hiter pri majhnih datotekah
- reiserFS ostanem pri tem, kar sem do sedaj največ uporabljal. Tudi sicer je FS že dolgo v uporabi in stvar preverjeno deluje.

Kaj bi bila vaša izbira? Nebi rad strežnik čez pol leta na novo nalagal, ker bodo performanci v krizi/fs ne bo več podprt/...

Hvala, MAtej

preem ::

ext4 za strežnik verjetno res še ni nared, čeprav ga na laptopu uporabljam sedaj že kako leto brez problemov.

jaz grem ponavadi z ext3, vendar če praviš da ti reiserFS bolje ustreza, jaz ti verjamem.

zee ::

reiserfs. ce bos delal z velikimi datotekami pa xfs. na racunalniku iz podpisa uporabljam Reiser-ja za /, /temp, /tmp, /usr, /home, za mape z resnimi podatki ~10 GB/datoteko imam pa XFS.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

filip007 ::

"Default" = hitrost + stabilnost

EXT4 bo v Ubuntu 9.10 privzet so bile ene kernel napake Ext4 na 9.04 in sem raje pustil pri miru pa še manj dela je.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

ender ::

ReiserFSja ne priporočam, ker sem imel veliko problemov z večjimi particijami (nad 150GB). Zadnje čase uporabljam jfs, s katerim še nisem imel problemov (pa še občutek imam, da so določene operacije precej hitrejše kot na reiserju).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

levaky ::

Kakšni problemi pa so to bili? Ker sam imam namreč odlične izkušnje z Reiserjam. Tako s particijami manjšimi od 150GB in večjimi. V petih letih oz. še malo več, odkar ga uporabljam, nisem imel nikoli problemov.

Je pa res, da drugih FSjev sploh nisem preizkusil. Bomo malo preverili že JFS.

lp, Matej

ender ::

Po kakšnem letu uporabe postane zelo počasen (predvsem brisanje), pri uporabi ACLjev pa sem imel precej Oopsov (k sreči so večinoma samo povzročili da so programi, ki so dostopali do določene datoteke zmrznili).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

noraguta ::

religijozno gledano , glede na to da je Patrick Volkerding(je mal konzervativca v njem) ext4 vključil v Slackware naj bi bila zadeva dokaj zrela.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

logout ::

Praktično gledano, raiserfs ni več priljubljen produkt, odkar je njegov avtor v zaporu, ker je svojo ženo zadavil.

L.p., Kloko

BigWhale ::

Saj je ni zadavil.

noraguta ::

ok pejta to reševat na lady.si
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

logout ::

Ah, seveda jo je zadavil, sam je priznal in pokazal, kje jo je zakopal.

L.p., Kloko

BigWhale ::

Hm, true. Wikipedia nic ne omenja davljenja. Samo sledove krvi hehe.

kriko1 ::

Jaz sem začel z reiserFS, potem nadaljeval z ext3 in sedaj ext4.
Z nobenim od naštetih FS-jev nisem imel nikoli težav, pri ext pa vedno
vklopim full journaling in ob nenadnih izpadih elektrike ni bilo nikoli težav s podatki.

Daedalus ::

Preveč čudnosti okoli reiserja sem doživel, pa mu ne zaupam. Med katerimi mi je "najljubša" ta, ko se je reiser sredi delovanja razglasil za ro, potem začel jamrati o napakah, rešitev je pa bila dreaded --rebuild-tree opcija, ki mi je pa v enem drugem primeru naredla špagete iz particije. Ext3 se mi je do zdaj še najbolj obnesel, se morem pa spravit testirat jfs, ki je menda precej dober..
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

BigWhale ::

Tudi jaz sem enkrat --rebuild-tree pognal. Nisem dobil spagetov ampak minestro. En teden staro. Plesnivo. :>

Brane2 ::

Prehod fs-a v ro ni niče neslišanega.

Do tega pride, ko driver naleti na nepričakovane razmere, ki kažejo na resno napako.

To lahko nastaviš tudi na ext{2,3,4}.

In tudi to se mi je že zgodilo. parametri za mount, ki so čisto lepo delali pri poskusu ročnega mounta, niso delali pri inicialnem mountu.

Tudi med delom so mnogi naredili špagete iz ext4, čeprav se zadnji kerneli dokaj lepo obnašajo in tega še nisem doživel na 2.6.30.

Če greš za stvarmi, ki so IN, potem je vprašanje koliko IN. Če bi rad neko razumno varnost ( ali bolje rečeno razumen rizik ) potem je očitna izbira ext4. Če bi bil rad RES in, potem je odgovor najbrž Btrfs, čeprav je tu glavobol praktično zagarantiran...
On the journey of life, I chose the psycho path.

levaky ::

Hum, očitno sem eden redkih, katerim ReiserFS dela odlično.

Se pravi, sedaj za novi sestem je najbolje izbrati ext3 in čez nekaj časa nadgraditi na ext4, ko bo le ta dovolj stabilen. XFS mi verjetno ne pride prav, saj na strežniku ne bo velikih datotek.

Tudi sicer naj bi bil performance ext4 FSja precej dober. Verjetno se bom odločil kar za ext3 in kasneje nadgradil, saj je le-to mogoče brez formatiranja diska.

Matej

Brane2 ::

Če ga boš upgradeal, bo učinek omejen le na tiste datoteke, ki jih boš posnel po upgradeu, pa še tam bo najbrž manjši kot sicer.

Ali pa mogoče ne, ker prihaja ext4 z online defragmentacijo, ki bo mogoče znal upadenat tudi to...
On the journey of life, I chose the psycho path.

levaky ::

Kolikor sem bral na netu, se vsi fajli, k se na novo zapišejo "po upgrejdu" zapišejo v ext4 al kako nej se izobrazim. Ostali se bodo tekom uporabe in nadgradenj posodobili na ext4.

lp, Matej

Brane2 ::

Posodobili se že bodo, ampak bodo morali stopicat okrog fajlov, ki jih zaseda stari ext3...

Če ne delaš ravno za NASA-o, bi si jaz na tvojem mestu naredil backup vseh življenjsko pomembnih zadev, potem pa štartal kar ext4.

NO, koneckoncev tudi če delaš za NASA-o. Zadnje čase itak stagnirajo...
On the journey of life, I chose the psycho path.

SasoS ::

ah ja. FSji. Še vedno čakam če bo kak (stable!) fs ki bo delal Copy-on-write, avtomatičen versioning manjših (textnih) datotek in podpiral undelete (še ext2 je to bolj podpiral kot ext3). Zakaj mora pri nekaj TB praznega prostora FS v naslednjem writu takoj prepisat zbrisane datoteke oz. ne drži v praznem prostoru neko listo zbrisanih fajlov :\

srus ::

Ext4 je default root file sistem za RedHatovo Fedoro 11. Verjetno RH že ve kaj dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: srus ()

BigWhale ::

Ext4 je default root file sistem za RedHatovo Fedoro 11. Verjetno RH že ve kaj dela.


Ja, tko k takrat k so KDE 4.0 vkljucil v distribucijo. ;>

zee ::

na najnovejsem clustru v sluzbi imamo trenutno nekaj racunalnikov z ReiserFS in se nekaj racunalnikov z Ext4. Za slednjega sem ugotovil, da se na vsem lepem spomne, da nima vec podatkov in more brati iz diska. Hitra resitev je mount z -ro stikalom, resevanje podatkov na to kombinacija fsck.ext4 in prekrizani prsti, da se masina zboota; druga moznost je enostaven format na reiserfs in ponovna postavitev masine.

v praksi se zadnja moznost izkaze se za najboljso.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

BigWhale ::

Koliko pa je bilo teh racunalnikov? 1? 5? 20?

zee ::

~20 od 23 racunalnikov v clustru
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Daedalus ::

Ma v kakršnikoli resni produkciji uporabljat ext4, je samomor. Ne rečem čez kakih 5 let, ko bo vsaj približno stabilen, trenutno pa, no way.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Brane2 ::

na najnovejsem clustru v sluzbi imamo trenutno nekaj racunalnikov z ReiserFS in se nekaj racunalnikov z Ext4. Za slednjega sem ugotovil, da se na vsem lepem spomne, da nima vec podatkov in more brati iz diska. Hitra resitev je mount z -ro stikalom, resevanje podatkov na to kombinacija fsck.ext4 in prekrizani prsti, da se masina zboota; druga moznost je enostaven format na reiserfs in ponovna postavitev masine.

v praksi se zadnja moznost izkaze se za najboljso.


katera verzija kernela ?

Aja, pa katere mount opcije ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

zee ::

iz /etc/fstab:
/dev/sda1 / ext4 defaults 0 1

uname -a:
Linux p21 2.6.28-gentoo-r1 #1 SMP Thu Jan 29 15:07:59 CET 2009 x86_64 Intel(R) Xeon(R) CPU E5420 @ 2.50GHz GenuineIntel GNU/Linux

morda bi bilo dovolj ze, ce bi nadgradili kernel...
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Brane2 ::

Sranje z ext4 je bilo zaflikano v 2.6.29-xx, porihtano pa v 2.6.30.

Pri mountanju pač za rezervo vklopi bariere in skrajšaj čas, ki ga fajl lahko preživi v bufferju na rrecimo 30 sekund...
On the journey of life, I chose the psycho path.

zee ::

Hvala. Bom sprobal.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Možnost izgube podatkov pri uporabi ext4

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
344539 (3409) KoKi
»

Hans Reiser spoznan za krivega umora svoje žene

Oddelek: Novice / Varnost
274665 (3304) neboben
»

Nov datotečni sistem ext4 prestopil v fazo testiranja

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
424676 (3287) kekz
»

xp in linux

Oddelek: Operacijski sistemi
91112 (937) 'FireSTORM'
»

Primerjava datotečnih sistemov za Linux

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
102489 (2489) ghaefb

Več podobnih tem