» »

Dvojni obtok za vodno hlajenje

Dvojni obtok za vodno hlajenje

TESKAn ::

Je že kdo pomislil, da bi naredil dvojni obtok za hlajenje - en krog za čez procesor pumpat, drugi krog za skozi hladilnik pumpat? Če bi imel pumpo čez radiator recimo 1200 l/h, čez procesor pa 400 l/h - po moje bi tako lahko bolj ohladil vodo.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

morphling1 ::

Ja folk je že na to pomislil, ampak zadeva ne bo delovala. Zakaj ? Zato ker moraš nekje ta dva kroga združiti, recimo v rezervoarju, kar pomeni da se bo hladna in topla voda mešala kar je slabo, pa še nekaj btw. črpalke moraš zamenjat, maximalno močno črpalko hočeš imeti na vodnemu bloku, da kar se da povečaš hitrost vode čez blok in s tem zelo povečaš prenos toplote, pa tudi blok običajno povzroča večje pretočne upore kot kak več pasovni radiator, pretok vode skozi radiator je pa zelo odvisen od oblike tega, po nekem odličnem članku na overclockers.com imajo radiatorji sweet spot pri nekaj nižjem pretoku, ampak tudi to niha od radiatorja do radiatorja , je pa pretok vseeno dosti manj pomeben kot pri vodnemu bloku.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

TESKAn ::

Torej bottom line: se ne splača:).
Sem pa pomislil na to združitev krogov - kaj ko bi naredil dva rezervoarja, in ko bi bil tisti, v katerega pumpa hitrejša črpalka, poln, bi po obtoku šla odvečna voda v drug rezervoar.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

madmitch ::

Za takšen sistem bi potreboval izmenjevalec toplote, kjer bi tekočino, ki hladi procesor hladil z neko drugo tekočino. OK, zadeva je zelo podobna hladilnim sistemom ladijskih motorjev, kjer hladilni medij ohlajamo z najpriročnejšim in najraspoložljivejšim sredstvom - morjem.
Če boš želel, da bo sistem deloval kolikor toliko uspešno, bo moralo biti razmerje hlajenega medija in hladilnega medija kar se da veliko (pretok in količina hladilnega medija bo morala biti nekajkrat večja od hlajenega). Ponavadi so takšni izmenjevalci toplote zgrajeni po načelu satovja.
Z malo dobre volje in pameti je to lahko zelo učinkovit sistem, nisem pa prepričan, da boš lahko to naredil tudi za PC, saj boš moral hladilni medij tudi nekje ohlajati. Prednost je morda le v tem, da le tega lahko ohlajaš daleč od PCa in zatorej lahko poiščeš najprimernejše mesto v okolici.

Zanimiv vir podatkov: Pomočni brodski motori (Zdravko Klasek) in Brodski motori. Morda je sedaj najti tudi kaj drugega vendar bo za izhodišče tudi to dobro.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

morphling1 ::

Kako misliš odvečna voda, saj se ti višina vode ne spreminja, saj je ne pumpaš vode v rezervoar ampak z vodo krožiš. Bottom lin se ne splača :))
Madmitch ,ja prenosniki so zelo fina zadeva sploh protitočni samo mislim da morajo imeti učinkovito delovanje malo večje delta T-je, to pride bolj prav za recimo tvoj primer ali pa v kakšnem drugem toplotnem postroju predvsem dosti,dosti večjih moči
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

TESKAn ::

Kako sem jaz mislil: maš prvi rezervoar, iz katerega gre voda skozi radiator v drug rezervoar, iz drugega rezervoarja pa skozi vodni blok in nazaj v prvi rezervoar. Zdej ker bi pumpa skozi radiator črpala hitreje, kot bi črpala pumpa skozi vodni blok, bi v drugem rezervoarju bilo preveč vode - bi dotekala hitreje, kot odtekala. To 'odvečno' vodo bi pa speljal nazaj v prvi rezervoar. Tako bi šla voda večkrat skozi radiator kot skozi vodni blok. Tako da ne bi imel potrebe po nobenem izmenjevalcu toplote in bi bilo izvedljivo.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

madmitch ::

Morphling1: se v celoti strinjam s tabo, je pa obenem zanimiva tema za kravžlanje možgana, morda se najde kakšna rešitev, ki bi pripeljala k izboljšanju hlajenja. Verjetno ne popolnoma v kontekstu protitočnih izmenjevalcev, je pa to lahko še ena smer pri iskanju boljšega hlajenja.

TESKAn: ne bo pomagalo, sicer pa, probaj pa boš videl. Če že imaš vodno hlajenje, ti bo takšna začasna modifikacija vzela malo časa in z malo dobre volje ter iznajdlivosti, takorekoč nič sredstev. Stestiraj in javi. bomo potem probali komentirati, zakaj takšni rezultati.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

morphling1 ::

Problem sploh ni v radiatorju, ta če je vsaj približno dober brez problema ohladi vodo na 2-3 stopinje nad okolico, več je že zelo težko ker so tako majhne temperaturne razlike, da je neučinkovit. Pa ne pozabit da je fino če paše v ohišje, saj ni problem naredit kakih ekstremnih zadev, samo kako praktične so je pa druga zgodba.
Najlažje da vidiš kako deluje radiator, je da meriš temperaturo recimo na izstopu vode iz radiatorja, se pravi ohlajena voda ter temp zraka na vstopu v radiator in šele takrat ko boš ugotovil da je voda pretopla, začni razmišljat o izboljšavah. Za eno stopinjo nima smisla podražit zadeve.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tiborrr in nov megakuler :)

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
322546 (1440) tiborrr
»

Pomoč glede gradnje sistema pasivnega vodnega hlajenja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
162657 (2395) Saladin
»

Moja nova zelo modificirana kišta in blok, veliko slik! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
22517111 (12193) the_unborn
»

klima - samogradnja ?

Oddelek: Loža
393573 (2731) govno
»

Hipoteza: "VODNO HLAJENJE" >>>>resnica čaka

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
252237 (1664) VASkO

Več podobnih tem