» »

District 9

District 9

1
2
3

KandazaR ::

Se strinjam film je overrated. Če bi namesto vesoljcev dali črnce in odstranili tisto ladjo pa tiste puške bi bil to še en film več o aparthaidu.

Brane2 ::

Kakorkoli že obračamo, je to po mojem skromnem mnenju najboljši film iz žanra znanstvene fantastike.
Znanstvena fantastika je žanr, ki jasno ni za vsakega, tako, da me ekstremno visoke ocene malo čudijo, so pa vseeno realne.


No, kot poznavalec področja nam boš verjetno znal razložiti, kje je "Sci" v tem "Sci-Fi"ju.

IMO gre za čisto dramo, ki je pač postavljena pred "Aliens" ozadje.
On the journey of life, I chose the psycho path.

jype ::

KandazaR> Če bi namesto vesoljcev dali črnce in odstranili tisto ladjo pa tiste puške bi bil to še en film več o aparthaidu.

To je ves point filma, se razume.

Brane2> No, kot poznavalec področja nam boš verjetno znal razložiti, kje je "Sci" v tem "Sci-Fi"ju.

Sci je predvsem v za zgodbo nepomembnih detajlih, kar je itak mainstream sci-fija. Glede tega filmu težko kaj očitaš, IMHO.

Po drugi strani je pa zaplet in razplet tisto, kar filmu na nek način manjka - hiperbola zaradi hiperbole pač ni preveč učinkovita in bi bilo bolje, če bi se film izognil akcijskim elementom in jih nadomestil z bolj zapleteno zgodbo, ki se je ciljna publika za znanstveno fantastiko zagotovo ne bi ustrašila - morda pa bi se je mainstream občinstvo, od katerega film verjetno služi na račun natančno narisanih vesoljcev.

Brane2> IMO gre za čisto dramo, ki je pač postavljena pred "Aliens" ozadje.

Tako kot gre za dramo v primeru klasik kot je Blade Runner, ali pa novejših reči kot je V for Vendetta, kjer ni praktično nobenega Sci, pa je kljub temu stvar sci-fi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Aston_11 ::

Grem gledat, da vidimo, ali je OK...

Brane2 ::

Tudi omenjena sta bolj težko pravi Sci-Fi...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Aston_11 ::

Zgleda, da je debata bolj o tem, kaj je sci-fi ali pa vsaj, kakšen bi moral biti, ne pa o samem filmu ali je dober ali manj dober oz. se ga ocenjuje s stališča ali je ali ni sci-fi.

KandazaR ::

Je razlika med znanstveno fantastiko in fantastiko (kar je npr V for vendetta)

c3p0 ::

Če pod znanstvena spada npr. kvašenje o particle-of-the-day-that'll-save-us-again v Star Treku, potem raje gledam filme brez tega.

jype ::

KandazaR> fantastiko (kar je npr V for vendetta)

Potem je tudi Blade Runner fantastika, ker z znanostjo nima nikakršne zveze.

Phil ::

Komaj povprečen film. Zgodba je povsem nelogična in polna lukenj, glavni akter pa s svojim govorjenjem in obnašanjem močno najeda. Vmesna akcija in gore samo poslabšata film.
Vse skupaj zgleda, kot da se ustvarjalci niso mogli odločiti kater žandr snemajo in so potem nametali noter vsega po malo.

imagodei ::

No, naj bo tole zgolj Fi, ali pa Sci-Fi, z malo truda se lahko spomnim 5 filmov iz tega ali sorodnega žanra iz obdobja zadnjih 10 let (or so), ki bi si zaslužili boljšo oceno. Ne pomeni, da film ni vreden ogleda - ampak spet se kaže bebavost folka, ki ne vidi mimo specialnih učinkov in "brand names". Ker je pod filmom podpisan Peter Jackson, mora biti pa film gotovo fenomenalen, ane...

The (one and only) Matrix, The Sixth sense, Donnie Darko... Pogojno celo The Signs in prvi Starship Troopers. Pravzaprav bi District 9 uvrstil nekako v rang Starship troopers. >:D

EDIT: zaklepaj na pravo mesto :)
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

KandazaR ::

Če pod znanstvena spada npr. kvašenje o particle-of-the-day-that'll-save-us-again v Star Treku, potem raje gledam filme brez tega.


Ni samo star treak sci fi. Recimo The Hitchhiker's Guide to the Galaxy je sci-fi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

jype ::

KandazaR> Recimo The Hitchhiker's Guide to the Galaxy je sci-fi.

Na podlagi katere reči tam not je pa to sci (in ne zgolj fi)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Phil ::

Ah kje pa. Recimo The Hitchhiker's Guide to the Galaxy je sci-fi.


Caprica >:D.

imagodei ::

Eh, no, fantje... Galactica je tudi Sci-Fi, čeprav vsi vemo, da v vesolju ni zvoka. Pa (če me spomin ne vara) eksplozije v vesolju tam kar lepo glasno pokajo. Topovi imajo močan glas, ko vozilca pripeljejo mimo kamere tudi ustvarijo čudovit sikajoč glas...
- Hoc est qui sumus -

jype ::

Sam se s tem strinjam. Sci-fi je žanr, ki daleč presega zgolj "galaktične" scene. Večina del, ki se ubadajo s prihodnostjo, brez težav pade not, kot tudi nekatere reči, ki se ukvarjajo s preteklostjo.

Twilight zone serija je po mojem mnenju briljanten sci-fi, recimo, prav tako kot The Prisoner, po drugi strani pa recimo Hitchcockove serije niso, čeprav je vzdušje zelo podobno.

Brane2 ::

KandazaR> Recimo The Hitchhiker's Guide to the Galaxy je sci-fi.

Na podlagi katere reči tam not je pa to sci (in ne zgolj fi)?



Na podlagi prikaza delovanja neverjetnostnega pogona, posebne veje matematike, ki se je ukvarjala z obnašanjem števil na kelnerskih računih, rekonstrukcije prve natančne inflacijske katastrofe na tem planetu, povzročene z nekontroliranim povečevanjem denarnih apoenov itd itd... >:D
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Eh, no, fantje... Galactica je tudi Sci-Fi, čeprav vsi vemo, da v vesolju ni zvoka. Pa (če me spomin ne vara) eksplozije v vesolju tam kar lepo glasno pokajo. Topovi imajo močan glas, ko vozilca pripeljejo mimo kamere tudi ustvarijo čudovit sikajoč glas...


Ne vidim, kje tu zate problem. Valjda je pesniška svoboda dovoljena.

Saj vsi vemo, da zvoka ni brez medija, pa kaj. Ne bodo pustili polminutnih sekvenc nemih, razen če bo kdo pogruntal, akko to storiti na efekten način.
On the journey of life, I chose the psycho path.

jype ::

Ja, pol je tut V for Vendetta sci-fi, ker ma not poštar fingerprint reader!

darkolord ::

Pa interlink majo!

KandazaR ::

Ja, pol je tut V for Vendetta sci-fi, ker ma not poštar fingerprint reader!


Jype prosim zresni se!

jype ::

Popolnoma resen sem.

Science fiction is a genre of fiction. It differs from fantasy in that, within the context of the story, its imaginary elements are largely possible within scientifically-established or scientifically-postulated laws of nature (though some elements in a story might still be pure imaginative speculation). Exploring the consequences of such differences is the traditional purpose of science fiction, making it a "literature of ideas".[1] Science fiction is largely based on writing entertainingly and rationally about alternate possibilities[2] in settings that are contrary to known reality.

KandazaR ::

Generally speaking, fiction deals with human relations as governed by the known laws of the universe, and as conducted against a background of the known world's constraints.

Science fiction usually deals with human relations when some of the known laws of the universe have been 'altered' or superceded by advances in science - and where the constraints of the known world do not apply.


No tu imaš odgovor. Pa še vedno trdim da V for vendetta ni sci-fi.
In to je zadnji moj off topic v tej tem.

jype ::

KandazaR> Science fiction usually deals with human relations when some of the known laws of the universe have been 'altered' or superceded by advances in science - and where the constraints of the known world do not apply.

In torej Blade Runner ni sci-fi.

KandazaR ::

In torej Blade Runner ni sci-fi.


Kje sem to napisal?

Yohan del Sud ::

Še enkrat pravim, film, če bi gladel s stališča klasičnega HW ZF spektakla, ne prime. Se ne trudi niti biti to. Glavni igralec je po moje briljanten, pa četudi je naturščak brez izkušenj in kaj drugega verjetno od reklam za pralni prašek in fotosesije za kamping opremo za lokalni lecrec, če karikiram, ni dosedaj delal. Posneto je v slogu kvazidokumentarca, kar gre vsakemu spektaklašu in tudi povprečnemu sladokuscu na živce, alieni so leseni, posebni učinki, če malo gledaš, vidiš da niso na ravni. Film je pač bil poceni. Pa deluje. Ne kot klasičen ZF visokoproračunski spektakel, ampak enostavno kot svež in sodoben film, ki se poščije (in med vrsticami tudi karikira) HW. Imagodei zgoraj je omenil Starship Troopers. Bo to to. Ne glej ga kot akcijo, dramo ali dokumentarec, pač pa odpri glavo podtonom, ki niso samo preoblačenje črncev v aliene.

In ja, če grem na zaj na odvod, ta film je Scifi. AltHis Scfi celo.
www.strancar.com

kuglvinkl ::

Glavni igralec je po moje briljanten,


Po moje tudi. En tak Cvitkovič je, ki se v shizofreni vlogi dobro obnese. Ne dajo mu dost časa, da bi bil ta prehod dovolj razviden, ampak jebiga, tut ničemur ostalemu ne dajo kaj dost časa.


V bistvu, poceni moji, vas zanima oblika. Boli vas kurac za vsebino.
Your focus determines your reallity

innerspace ::

Yohan>Še enkrat pravim, film, če bi gladel s stališča klasičnega HW ZF spektakla, ne prime. Se ne trudi niti biti to. Glavni igralec je po moje briljanten, pa četudi je naturščak brez izkušenj in kaj drugega verjetno od reklam za pralni prašek in fotosesije za kamping opremo za lokalni lecrec, če karikiram, ni dosedaj delal. Posneto je v slogu kvazidokumentarca, kar gre vsakemu spektaklašu in tudi povprečnemu sladokuscu na živce, alieni so leseni, posebni učinki, če malo gledaš, vidiš da niso na ravni. Film je pač bil poceni. Pa deluje. Ne kot klasičen ZF visokoproračunski spektakel, ampak enostavno kot svež in sodoben film, ki se poščije (in med vrsticami tudi karikira) HW. Imagodei zgoraj je omenil Starship Troopers. Bo to to. Ne glej ga kot akcijo, dramo ali dokumentarec, pač pa odpri glavo podtonom, ki niso samo preoblačenje črncev v aliene.

In ja, če grem na zaj na odvod, ta film je Scifi. AltHis Scfi celo.


Se strinjam skoraj popolnoma.
Gledano zelo razbremenjeno, je to eden najbolj unikatnih filmov kar sem jih videl. Ni na nivoju Metrixa, ampak potencialno zelo zanimiv.
----khmm.
Na koncu je glavni lik bolj cloveski kot na zacetku filma:)
----...

Okapi ::

Bistvo za izpostaviti v tem filmu je zgodba, ki je v znanstveno fantastičnem žanru enkrat za spremembo dejansko mogoča oz. celo precej verjetna,
Eh, ravno zgodba je popolnoma nelogična, ali pa nečesa ne vemo.


Kako je mogoče, da se pripadniki tako napredne rase obnašajo kot nekakšno zaostali neandertalci? Ena razlaga bi bila, da so to neka kolonijska rasa s telepatijo, ki so ostali brez glavnega bossa in so zato čisto neorganizirani. Ampak potem se pa vseeno najde en zelo organiziran model, ki vse živo obvlada. Zakaj je edini od dveh milijonov?

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

TESKAn ::

Kolikor sem jaz slišal, naj bi bili organizirani kot "panj" - glavna "matica", pod njo nekaj pametnih "inženirjev", na dnu pa ogromno "fizikalcev".
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

jype ::

Okapi> Eh, ravno zgodba je popolnoma nelogična, ali pa nečesa ne vemo.

Ničesar ne vemo, saj vidiš, da so povsod naokoli sami družboslovci. No, vmes imaš tudi kakšnega sadističnega naravoslovca, ki vesoljčke rad reže.

Aston_11 ::

Ravno take nelogičnosti so zanimive in delajo dober film. Če bi bilo vse premočrtno, filma ne bi pogledal niti do prve tretjine. Tako pa se focus filma od dveh milijonov alienov obrne na posameznika v drugi polovici filma.

Po moje bo nadaljevanje. Alien se bo vrnil.

5er--> ::

Saj povejo enkrat vmes, da so alieni večinoma delavci.
Pa itq, da se bo nadaljeval... čez 3 leta.

KandazaR ::

Ravno take nelogičnosti so zanimive in delajo dober film.


Saj ne rečem da film ni dober je pa zgodba (vsaj zame) preveč predvidljiva. Npr. takoj ko se je model pošprical z tisto tekočino sem vedel da bo mutiral (no ni prvi film kjer se je kaj takega zgodilo). V filmu mogoče manjka bolj obširna zgodba na začetku o first contact (npr kako so se ljudje naučili njihovega jezika).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

imagodei ::

A spoiler alertov ne dajete več v svoje poste? Mogoče pa kdo še ni gledal filma...?
- Hoc est qui sumus -

TESKAn ::

A spoiler alertov ne dajete več v svoje poste? Mogoče pa kdo še ni gledal filma...?

Če nisi gledal filma, kaj počneš v temi o filmu? To mi nikoli ni bilo jasno. O čem naj bi se pa pogovarjali v temi z naslovom "Distric 9"? Če nočeš spoilerjev, ne klikni linka, pa bo. Grrr, mi gre na živce, v vsaki temi, kjer ljudje ne pišejo "SPOILERSPOILEROMGOMG!!!" se najde kdo, ki jamra, zakaj ne označijo spoilerjev. Ja halo, če je tema o filmu, se bo v njej govorilo o filmu, ja, tudi o _vsebini_.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Mavrik ::

A spoiler alertov ne dajete več v svoje poste? Mogoče pa kdo še ni gledal filma...?

Če nisi gledal filma, kaj počneš v temi o filmu? To mi nikoli ni bilo jasno. O čem naj bi se pa pogovarjali v temi z naslovom "Distric 9"? Če nočeš spoilerjev, ne klikni linka, pa bo. Grrr, mi gre na živce, v vsaki temi, kjer ljudje ne pišejo "SPOILERSPOILEROMGOMG!!!" se najde kdo, ki jamra, zakaj ne označijo spoilerjev. Ja halo, če je tema o filmu, se bo v njej govorilo o filmu, ja, tudi o _vsebini_.


V temi o filmu iščeš mnenja ljudi, ki so film pogledali, da vidiš če se splača dat za kinokarto oz. zapravit čas za njega. Zato prosim sodelujoče da morebitne kvarnike ustrezno napovejo.

Saj te nič ne stane.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

imagodei ::

Ne špilaj butca, ker sem prepričan, da to nisi. Temo je začel kuglvinkl, ki je zapisal:
Preleminarne ocene so zverinske.
Me zlo zanima, če je kaj na filmu. Wide štarta konec tedna (ne vem pa če v SLO tut)
Produciral je P. Jackson.


kopriwa potem nadaljuje:
Bo treba it pogledat ja, tale "alien" zvok iz trailerja mi je čist naježu kožo. Drgač pa Kolosej prav, da pride 17.9.


In potem še Gandalfar:
Imam plan it gledat v IMAX, ce se ze vsak dan vozim mimo teh plakatov z avtobusi, ki imajo napise da je prepovedana uporaba vesoljcem :)


Meni se zdi pretty obvious, da so temo začeli ljudje, ki niso gledali filma. In do včeraj do 18:04, ko je KandazaR omenil apartheid, se o vsebini (razen da so Alieni not) ni kaj dost govorilo.

Sploh pa sem čist kulturno vprašal, ne vem, kaj se napenjaš?
- Hoc est qui sumus -

TESKAn ::

Ker mi gre na živce jamr o spoilerjih, pa potem pač reagiram malo preveč. Če jaz nočem videt spoilerjev, ne gledam tem z naslovom filma če pa že jih, vzamem v zakup, da bom mogoče prebral kak spoilerl. Kar me ob ogledu filma ne moti, saj ne razmišljam vsak trenutek "aha, sedaj bo pa to, je un tako napisal". Raje uživam v filmu. Pa dosti o tem :).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

opeter ::

Meni je bilo všeč. Sploh oklep na koncu (za akcijsko vzdušje). Ampak jaz sem film gledal zgolj kot čisto povprečni gledalec in se nisem bolj globlje utapljal v probleme tipa "alieni v taborišču", izkoriščevalna skorunmpirana oblast, denar, orožje. Pač, alieni so postali čisto človeški (npr. prodaja orožja).

Moram pa priznati, da mi je na koncu pritekla solza iz očesa.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

shark_nm ::

Mene pa bolj zanima kako je potekala medvrstna prostitucija...:))

Daxinjo ::

Sporočilo filma je jasno - ljudje se bojimo drugačnosti in spremembe tako zelo, da smo pripravljeni raje vse uničit, kot pa se spustit v neznano in poizkusit nekaj novega.
Ja, če bi bili namesto vesoljcev črnci, tega pač nihče ne bi gledal - češ, saj to je tako ali tako že del vsakdana. In tudi tele teme verjetno ne bi bilo.

BigWhale ::

Ob puljenju nohtov sem se spomnil na film The Fly. Stvar je kar vsecna in gledljiva.

Keyser Soze ::

Če še sam pristavim svojo kahlico.

Če začnemo z efekti. Le ti se mi zdijo kar dodelani. Na trenutke sicer lahko opaziš malček tumač CGIja, ampak na koncu vseeno nimam pripomb. Sem bil impresioniran nad vsem grmenjem, tekanjem sem ter tja, pa tudi špricanjem.

Glavni lik. Mi je šel na organ bolj kot kdorkoli drug do sedaj. Če bi odšel iz kina, bi odšel zaradi njega. Oz. zaradi scenarista, ki je pogruntal, da bi bil tako imbecilen osebek sposoben prilesti tako daleč oz. sploh preživeti v novodobni đžungli (devedeseta gor ali dol).
Tip je namreč na momente vlekel take odločitve, ki sploh niso bile niti na približnem levelu filma. Skratka, malček šlampasto in pač posledično kvarno za ogled filma.

ET-ji so bili naravnost face. Sploh tisti, malo bolj inteligenti. Njihova tehnologija je bila ravno tako precej všečna, le ni mi jasno, kako ji lahko en običen RPG pride do živega. Že sedanji "tenkiči" pridejo oboroženi z "aktivno obrambo", ki je efektivna proti butastim izstrelkom, njihov hoover pa ne premore ščita?
Na ja. Mičkeno nekonsistentno vse skup.

Overall film je pa vseno kar fajn. Čeprav ga občutljivim ne bi glih priporočal, glede na to, da je veliko špricanja in rezanja.

P.S.: Je pa tudi res, da bi IMO jaz v tej situaciji poslal zemljo v "oblivion" če bi bil Christopher. Jebi ga. >:D
OM, F, G!

kuglvinkl ::

Keyser, dejansko te bolj zanima oblika kot vsebina.
Your focus determines your reallity

Keyser Soze ::

Ma dej, ne streljat s tole vsebino, kot da je od boga poslana. Seveda da je enako pomembna oblika.

In vsebina se enako izgubi v obliki, kot se oblika v vsebini. Zdej, če je eno sranje, tudi drugo ne naredi iz tega "cukrov".
OM, F, G!

Brane2 ::

Pa saj vsebine ni.

"Tudi čefurji so ljudje" v 10.000.001 reinkarnaciji.

Ali "Cigani lete u nebo" brez ciganskega paprikaša, vendar z nekaj CGI...
On the journey of life, I chose the psycho path.

MrStein ::


Kako je mogoče, da se pripadniki tako napredne rase obnašajo kot nekakšno zaostali neandertalci?

Opa!!!
A ni to hudo lepo potrdilo, da je film _zelo_ dobro "postavil ogledalo" !?
Naj me vrag če ne... ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Phil ::

Pa saj vsebine ni.

"Tudi čefurji so ljudje" v 10.000.001 reinkarnaciji.


+1

zos ::

Glede na to kaksen hype je bil okrog tega filma, sem bil sam precej razocaran. Sploh americani so totalno noreli za njim. "Najboljsi sci fi zadnjih xx let" etc.

No, sem pogledal in ni bil slab, film je soliden, ampak nic pretresljivega. To metamorfozo cloveka v nekaj tujega so npr. Japonci ze popolnoma obdelali v zadnjih 20ih letih. Pa cel cas sem mel obcutek da gledam nek Half Life the movie (ne samo zaradi gravity guna).

Torej po mojem mnenju dober film, ampak nikakor pa ne presezek za katerega ga vsi imajo.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prometheus (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Sedem umetnosti
1219210492 (49158) Gury
»

Interstellar (film) (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Sedem umetnosti
705125711 (48453) Horas
»

Elysium (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Sedem umetnosti
14538584 (17672) oo7
»

Cloud Atlas (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
549300 (6764) St235
»

ZF filmi

Oddelek: Sedem umetnosti
467126 (5902) Nikec3

Več podobnih tem