» »

Uspehi slovenskih matematikov in fizikov na mednarodnih tekmovanjih

Uspehi slovenskih matematikov in fizikov na mednarodnih tekmovanjih

Slo-Tech - Iz Bremna v Nemčiji, kjer je letos Mednarodna matematična olimpijada praznovala svojega abrahama, se je vrnila ekipa slovenskih matematikov z bronom, ki si ga je prislužil Matej Aleksandrov iz 3. letnika. Pohvala za popolno rešitev naloge je pripadla še Matjažu Leonardisu iz 1. letnika ter Gregorju Grasselliju in Anji Komatar iz 4. letnika. Vsi omenjeni dijaki prihajajo z Gimnazije Bežigrad.

Matjaž je bil najmlajši slovenski udeleženec matematične olimpijade doslej in bomo avgusta zanj držali pesti še na računalniški olimpijadi.

Med ostalimi tekmovalci - pravzaprav tekmovalkami - velja kot zanimivost omeniti tretje mesto komaj šestnajstletne Nemke Lise Sauermann. Na olimpijadi je bila že tretjič, do popolnega rezultata pa ji je zmanjkala ena sama točka. Nasploh število fantov na tekmovanju krepko presega število deklet (približno petkrat), na najvišjih mestih pa matematičarke srečamo še redkeje.

S fizikalne olimpijade, ki je potekala od 11. do 19. julija v Mehiki klik, se je slovenska ekipa vrnila bogatejša za tri odličja klik. Matjaž Payrits, dijak 4. letnika Gimnazije Bežigrad je na tem prestižnem tekmovanju sodeloval že tretjič in drugo leto zapored osvojil srebro. Bronasto kolajno sta si prislužila še Filip Kozarski iz 3. letnika Gimnazije Bežigrad in Ivan Kukuljan iz 4. letnika Gimnazije Vič.

Fiziki sicer nimajo posebne sreče z izbiro destinacij za fizikalne olimpijade. Letos se k sreči niso dovolj zbali prašičje gripe v Mehiki, leta 2003, ko bi morali na Tajvan, so namreč zaradi SARS-a že ostali doma. Leta 2002 so kmalu po olimpijadi sledili teroristični napadi na Baliju, leta 2001 pa je bila matematična olimpijada v Washingtonu, nedolgo pred znamenitim enajstim septembrom.

48 komentarjev

phantom ::

Ziher se fiziki in matematiki gremo terorizem, kadar nimamo kaj za delat. Mi smo na Bali en dan prekmalu prišli, zato smo morali en dan preživeti v Kuti (v tistem kraju, kjer so bili napadi), pa še strokovnjaka za ekplozive smo mel v ekipi >:D.
~
~
:wq

WhiteAngel ::

Res iskrene čestitke fantom in njihovim mentorjem. Smo ponosni na vas, da ustvarjate več, kot bi bilo treba, in da uspešno predstavljate našo državo v svetu!

ups... in punci!

Zgodovina sprememb…

PaX_MaN ::

Ustvarjajo? Huh?
Oni kvečjemu dokazujejo naključne naloge, katere je nekdo prej že dokazal.
Aja, pa za dve rešeni nalogi pik od šestih, se mi zdi bronasta kolajna dokaj smešna.

Pithlit ::

Ti pa nisi ravno fan matematike... ali pa fizike.
Life is as complicated as we make it...

terryww ::

dam mirnemu človeku prav. Vsi bi imeli več od tega, če bi se razpisale nagrade od 100€ dalje za razne probleme in bi to mularija/študentarija reševala. Oni, ko je na razpisu dobil na voljo nekaj k€ bo vesel, ker bo lahko prej objavil, ti pa tudi, ker maš za pir.

__Devil__ ::

uff.. matematika ja :/ :O

Matrin ::

Brez skrbi, te osebe so dobro napoti, da bojo služile denar le z reševanjem problemov (če bo to tisto, kar bodo želele).

gruntfürmich ::

nice nice. vedno sem imel rad tekmovanja, vendar v srednji šoli se je že bilo treba orng poglobit v snov, tko da tam nisem bil v ospredju.
vsaka čast pa tem fantom in puncam.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

modicr ::

> Fiziki sicer nimajo posebne sreče z izbiro destinacij za fizikalne olimpijade.

Drugo leto torej lahko pričakujemo katastrofo na Hrvaškem ... http://ipho2010.hfd.hr/
(c) nisem patentiran

modicr ::

> se mi zdi bronasta kolajna dokaj smešna.

"A Bronze Medal or better should be awarded to the top 36%. An Honourable Mention or better should be awarded to the top 60%." International Physics Olympiad @ Wikipedia
(c) nisem patentiran

WamPIRe- ::

> Fiziki sicer nimajo posebne sreče z izbiro destinacij za fizikalne olimpijade.

Drugo leto torej lahko pričakujemo katastrofo na Hrvaškem ... http://ipho2010.hfd.hr/



haha! good one :DDD


Sicer pa ja iskrene čestitke vsem udeležencem in dobitnikom medalj in priznanj.

gzibret ::

Čestitke vsem. A lahko kdo od udeležencev (če tole bere seveda) pove, kakšne naloge ste reševali?
Vse je za neki dobr!

Loki ::

jaz bi tudi rad videl kaksne naloge. na strani fizike (mx) jih ni videti.
btw, tisto o nagradah in realnih problemih je popolna utopija.
I left my wallet in El Segundo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Loki ()

mojca ::

Aja, pa za dve rešeni nalogi pik od šestih, se mi zdi bronasta kolajna dokaj smešna.

Meni se zdi tudi smešno, da so prek tristopetdeset let reševali eno ubogo vprašanje, ali obstaja rešitev a^n + b^n = c^n.

Ko rešiš eno samo nalogo s katerekoli olimpijade (na izbiro jih imaš 6x50 = 300), mi pošlji ZS, častim pijačo, lahko pa še večerjo zraven. Na olimpijadi imaš skupaj 9 ur za 6 nalog, ampak lahko si ga vzameš več, če ga potrebuješ.

mojca ::

gzibret, naloge iz matematike so tu: http://www.imo-official.org/problems.as...
(webpage made in slovenia)

gzibret ::

mojca, hvala.
Vse je za neki dobr!

Teserakt ::

kaj pa rešitve?

Pegaz ::

Tukaj so pa naloge iz fizike skupaj z rešitvami (2009 še ni).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Pegaz ()

mojca ::

Rešitve z matematičnih olimpijad boš javno težko našel kje drugje kot v knjigah.

Če nalogo rešiš, potem veš, da si jo rešil, če je ne rešiš, pa navadno tudi rešitve ne razumeš, zato je matemanijakom za priprave navadno dovolj imeti zbirko nalog brez rešitev.

modicr ::

Tukaj je ena ideja za rešitev 6.problema, ki naj bi bil bistveno težji od preostalih:
http://vico45.blogspot.com/2009/07/imo-...

Pa še en link:
http://www.erisian.com.au/wordpress/200...
(c) nisem patentiran

PaX_MaN ::

Ti pa nisi ravno fan matematike... ali pa fizike.


Meni se zdi tudi smešno, da so prek tristopetdeset let reševali eno ubogo vprašanje, ali obstaja rešitev a^n + b^n = c^n.


Sem kje napisal, da "nisem fan matematike", ali pa, da mi je "reševanje takih nalog smešno"?
Napisal sem samo, da nič (novega) ne ustvarjajo in da menim, da je podeljena nagrada glede razmerja dobljenih točk in skupno možnih točk ... nehigienična, pravilom navkljub.

gruntfürmich ::

wow, fine naloge. če bi se mi ljubilo bi jih kr reševat začel (morda bi pri kateri celo prišel do konca:D).

za kateri letnik pa so te naloge? ali so to naloge za vse? mojca.8-)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Looney ::

Ne bo nihče omenil naših biologov? Letos so z olimpijade na Japonskem prinesli 3 bronaste medalje. Med njimi je tudi moja sošolka, na katero smo vsi zelo ponosni! :)
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

mojca ::

Meni je dosti bolj nehigijenično to, da se na državnem tekmovanju zlato priznanje podeli vsem stotim, ki so dosegli vse točke, tisti s piko manj pa se lahko obriše pod nosom.

Kitajce za 6 mesecev pred olimpijado zaprejo v izolacijo, in če slučajno kdo dobi srebro, ga skrije pod obleko, da se ne bi videl srebrn odblesk na fotografiji, pa najraje bi se udrl v zemljo od sramu. Pol leta ne hodijo v šolo in na koncu tudi ne opravljajo mature (udeleženci olimpijad imajo odprta vrata na fakulteto po svojem izboru), ampak samo drilajo snov. Vsaj pri kemiji je tako. Pri nas udeležba temelji na hobiju nekoga, ki navadno niti pravega mentorja nima, da bi ga konkretno pripravil na olimpijado (enkrat na mesec so priprave pri matematiki, ampak v primerjavi s Kitajci je to zelo malo; pri fiziki so priprave nekaj dni, če so, pri računalništvu jih sploh ni, in računalništva se, roko na srce, ne uči na nobeni šoli).

Kljub zelooooo težkim nalogam se jih vedno najde nekaj z vsemi točkami. Zdaj imaš dve možnosti:

  • tako lahko naloge, da bo sto ljudi imelo vse pike in podeliš medalje samo tistim z vsemi pikami

  • medalje podeliš rusom, kitajcem in irancem, vsi ostali udeleženci pa izgubijo veselje, da bi se sploh trudili, ker itak vedo, da se z Rusi in Kitajci ne morejo kosati, in sploh nehajo hodit na olimpijado



Pri športu res dobijo medaljo samo prvi trije, imajo pa zato nekaj sto disciplin, nekateri nastopajo v štirih, petih disciplinah (drog, bradlja, parter, ... ali pa 50m, 100m / prsno, mešano, ...) in za večino je to *poklic*, ne hobi.

Morda medalje res ne moreš primerjati s Kozmusovo, vendar je prikopati se do zlata na olimpijadi iz znanja vse prej kot enostavno. Mislim, da imamo Slovenci eno samo zlato medaljo doslej (če ne upoštevamo tistih iz Jugoslavije), srebrne lahko prešteješ na prste.

deadbeef ::

a je od teh sploh kdo slovenc, ko imajo tako čudne priimke :D

keworkian ::

Toliko o zgubljanju casa za eno rec. Sicer pa cestitke,
Obscenities in B-Flat

Ziga Dolhar ::

No ja. Nekateri smo na take medalje precej bolj ponosni kot na razne afneguncarske (Kozmus in ostali ritomigci.) Cestitke.
https://dolhar.si/

ffka ::

seveda da ste ko neveš koliko več truda je v športu vloženega .

kihc ::

Najbolj žalostno je to, da se še na takšnem forumu kot slo-tech najdejo osebki, ki se jim niti približno ne sanja kakšni dosežki so to.
x

Ziga Dolhar ::

Ffka: Seveda ne vem.

Po drugi strani - kak jeben argument je to? A ti ves, kolk napora in tehnike zahteva sele metanje po trepalnicah?!

Sicer pa - ja, izbral sem Pot Znanja. Posledicno sem za pol leta 'studij' (izpite) pustil ob strani, in se posvetil enemu tekmovanju.

Po tekmovanju sem dobil dva mejla z razlicnih naslovov - ponudbi za zaposlitev. Gugl me je izpljunil, ocitno.

Ocitno bom 'honourable mention' (ki sploh ni moj, ampak nase ekipe) vnovcil kako drugace kot z mahanjem proti drzavi za rento...
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

nejckosir ::

Zaradi resnega pomanjkanja priprav pri nas so takšna tekmovanja zgolj mesetarjenje s prirojenimi nadpovprečnimi sposobnosti posameznikov, ki so za naloge na teh tekmovanjih (govorim predvsem za fiziko in matematiko) občasno ravno še dovolj za uspeh. Poznam nemalo tekmovalcev, ki so kljub udeležbi olimpiadah komajda zaključili študij, kaj šele, da sedaj dosegajo kakšne zavidljive rezultate. Teh tekmovanj po zahtevnosti priprav nikakor ne gre primerjati s športnimi tekmovanji, kjer udeleženci navadno trenirajo od malih nog po več ur dnevno, da pridejo do nekega rezultata.
Neposredni razlog za tako nizek nivo (v primerjavi z npr. Kitajci) je nedvomno pomanjkanje motivacije za učenje pri tekmovalcih, bodisi finančne ali pa kakšne druge. Rešitvi sta dve. Bodisi, da se iz tekmovanja naredi šov ter pritegne medije, sponzorje in sredstva, bodisi pa se izkaže država in dosežke finančno stimulira do tiste višine, pri kateri se bodo tekmovalci začeli na to resno pripravljati, kjer bodo dobili profesionalne mentorje ter profesionalne priprave.
Dokler pa je to le hobi ter pripomoček za povečevanje samovšečnosti že tako prepametnih najstnikov takega tekmovanja v Sloveniji pač ne moremo primerjati s športnimi.
In da ne bo pomote! Zgornje mnenje je pljuvanje v lastno skledo...

jype ::

Jaz sem šel na tekmovanja zato, da sem v krogih, kjer me je čakala potencialna služba, dobil vnaprejšnje reference.

Tako kot Žiga.

GoldRakun ::

Čestitke ...... Pohvale......

svecka ::

blagor nekaterim, ki imajo talent za matematiko in fiziko...nekateri smo obsojeni, da tega nikdar ne razumemo (jaz)...imam probleme z mato že od osnovne naprej, edino geometrija mi je logična. Je kdo za presaditev možganov? Ker mi preseda delat komisijske izpite na faksih. Fak sovražim matematiko.

Drugače pa čestitke vsem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

snow ::

Čestitke vsem tekmovalcem.
Škoda da se pri nas ne vlaga več truda (mentorji!!!) v priprave za takšna tekmovanja.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

mih3cc ::

Jaz ne razumem da je Matjaž Leonardis na vsakem tekmovanju prijavljen, kot da hodi v prvi letnik? Lansko leto sem z njim namreč tekmoval in se mi je zdelo čudno kako to, da je 1. letnik ... sedaj pa je že eno leto okoli pa je še vedno prvi letnik :D

;-) ::

Mogoče je zaostal.

2007 je bil 8 razred v OŠ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

mih3cc ::

Čist možno ... matematika mu gre, vse ostalo pa nezadostno xD

modicr ::

> kaj pa rešitve?

BTW, na naslednji wiki strani je že pet rešitev 6. naloge: http://michaelnielsen.org/polymath1/ind...
Upam, da se bodo podobne strani pojavile še za ostalih 299 nalog ...
(c) nisem patentiran

Teserakt ::

hvala za link

T-h-o-r ::

a lani, ko je moja sošolka blestela (gimn. ravne na koroškem), pa tega niste objavili :)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

dr.J ::

Čestitke & kapo dol!!

Kar se tiče olimpiad znanja, so naši dijaki že vrsto let uspešni tudi na kemijski, npr.lani:
http://www.fkkt.uni-lj.si/si/?1686 ; uspehi so plod načrtnega dela mentorjev in
seveda znanja dijakov.

snow: temeljite priprave potekajo že od jeseni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

KrCbelca ::

Vsem vse čestitke!! Dobri ste!

Matjaž, Matej, na računalniški olimpijadi pa da dosežemo vsaj tak rezultat kot tu :D

mih3cc:
Spodnje meje pri udeležbi na tekmovanju ni, tako da čeprav je bil Matjaž še osnovnošolec, mu nihče ne more preprečiti d tekmuje. Zakaj piše da je prvi letnik, vprašaj organizatorje.

Vsi ki grajate dosežke na tekmovanjih, rad bi videl vaše dosežke! Vsak uspeh spremlja kar dosti truda. V drugih državah je to dost bolj spodbujano in organizirano. Sem slišal za enega azijca, ki se je bal priti domov, ker je dosegel (samo) srebro. Oni pač žrtvujejo tudi po več let življenja za tako stvar, mi slovenci pa ne.
C2Q Q6600, P5W DH Deluxe,6GB 800MHz Rama
GF 8600gt, 2xSataII WD 250GB, LC Power 550W Green Power
----watter in my vains----

keworkian ::

Seveda, kar so neumni slovencki prevec zaposleni s pitjem in furanje fousarije.
Obscenities in B-Flat

jimmb0 ::

Bravo nasi !!! Se tako naprej.

Cestitke !!!

Tear_DR0P ::

mojca - a se organizatorji kaj ukvarjajo z ugotavljanjem zakaj je zenska udelezba toliko slabsa? al to celo vejo?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

mojca ::

Tear_DR0P: a se Slo-Tech ukvarja z vprašanjem, zakaj je večina uporabnikov foruma moškega spola ali s tem, zakaj je večina fotomodelov, vzgojiteljev, učiteljev v prvih letih ... žensk? Mati narava je pač vsakemu dala svoje talente.

PS: eni delajo na tem, da bi poslali več žensk: http://www.imo-official.org/team_r.aspx.... Rezultat: pet tekmovalk doseže tri točke :)

noraguta ::

dam mirnemu človeku prav. Vsi bi imeli več od tega, če bi se razpisale nagrade od 100€ dalje za razne probleme in bi to mularija/študentarija reševala. Oni, ko je na razpisu dobil na voljo nekaj k€ bo vesel, ker bo lahko prej objavil, ti pa tudi, ker maš za pir.

greš na http://www.topcoder.com izbereš skupino algoritmov in imaš to kar te zanima.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fiziki na olimpijadi trikrat bronasti

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
103700 (2817) koyotee
»

Matematiki na olimpijadi osvojili en bron

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
137639 (6004) St753
»

Na fizikalni olimpijadi do brona vsi Slovenci

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
106887 (5755) mojca
»

Na mednarodni matematični olimpijadi dvakrat bron za Slovenijo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
167203 (6209) GoodSatanist
»

Bron za Slovenijo na matematični olimpijadi

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
218336 (7211) Wisse

Več podobnih tem