» »

računalništvo

računalništvo

gapic_8 ::

tale članek sem našel na tejle strani: http://dronyx.wordpress.com/2007/01/14/...
zanima pa me kaj vi mislite o tem!!!
-----------------------------------------------------------------------------------------
Glede računalništva vladajo sicer neke nejasnosti, ali je to perspektivno ali ne.


Jaz bi rekel tako. Računalništvo, kot se ga gremo pri nas, ni znanost in gre bolj za obrt, kjer velja bolj praktično znanje kot papir (znanje pa je večinoma v knjigah, ki se kličejo zaradi debelosti vse po vrsti kar THE SQL BIBILE, THE FIREWALL BIBLE, THE LINUX BIBLE…). V teh poklicih se zahteva veliko neprestanega izobraževanja, kot rečeno zaradi zahtevnosti področja, tako da če realno žrtev deli mesečni prejemek s skupaj porabljenimi urami (vključno prosti čas porabljen za učenje) so ti ljudje lahko realno slabše plačani kot soboslikarji na črno ali vozniki tovornjakov.


Tu je potrebno tudi upoštevati, da so dobri programerji in administratorji sicer v mladih letih visoko cenjeni, vendar z leti niso več sposobni takšnega napora in žrtvovanja prostega časa ter običajno postanejo po tridesetem letu neprimerni in nekonkurenčni novi generaciji naivnežev. Običajno pa ta poklic ne pozna kariernega napredovanja. Dokler lahko programiraš te vsi hvalijo, ko ne zmoreš več, greš pač za soboslikarja.


Recimo zgolj kot zanimivost je švedski Ericsson svojim inženirjem po 30 letu ponudil visoke odpravnine, ČE SE SAMI SPOKAJO IZ PODJETJA, ker potrebujejo mlajši kader za boj z konkurenco
------------------------------------------------------------------------------------------

Matev ::

Recimo zgolj kot zanimivost je švedski Ericsson svojim inženirjem po 30 letu ponudil visoke odpravnine, ČE SE SAMI SPOKAJO IZ PODJETJA, ker potrebujejo mlajši kader za boj z konkurenco


žalostno

dronyx ::

To sem napisal že precej časa nazaj, drži pa po moje še vedno v celoti. Danes v zasebnih podjetjih šteje samo znanje (sploh pa v računalništvu) in poznam precej primerov, ko ljudje v isti firmi zaslužijo z končano srednjo šolo bistveno več, kot ljudje z diplomami, ker si lahko zaradi znanja sami postavijo ceno (študij tako izpade kot čista izguba časa ne tako kratkih 4 let). Diploma resda šteje nekaj v državni upravi, ampak tam pa nihče ne gleda, kakšen faks si končal, samo da je papir. Karkoli. Lahko tudi končaš Jambrekovo univerzo za evropske študije, pa je enako v redu (mislim da je top še vedno študij organizacijskih ved - imajo tudi neko smer, ki ima v nazivu besedo informatika).

Zato jaz še vedno trdim, da tisti, ki se danes vpiše na računalništvo ali elektrotehniko (moj uspeh je objavljen sicer tule), je zame bedak (pa nočem biti žaljiv), kjer se jaz takoj vprašam, kaj je s tem človekom narobe in verjetno je zadnjih 10 let preživel v bunkerju ali samo za računalnikom?

In tako ni samo pri nas. Če pogledaš recimo ZDA, tam so ta dela bistveno bolje plačana, kot tu, pa kljub temu gre na tehnične fakultete samo nižji sloj, vse ostalo je uvožena delovna sila iz Indije in drugod. Face it.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

gapic_8 ::

To sem napisal že precej časa nazaj, drži pa po moje še vedno v celoti. Danes v zasebnih podjetjih šteje samo znanje (sploh pa v računalništvu) in poznam precej primerov, ko ljudje v isti firmi zaslužijo z končano srednjo šolo bistveno več, kot ljudje z diplomami, ker si lahko zaradi znanja sami postavijo ceno (študij tako izpade kot čista izguba časa ne tako kratkih 4 let). Diploma resda šteje nekaj v državni upravi, ampak tam pa nihče ne gleda, kakšen faks si končal, samo da je papir. Karkoli. Lahko tudi končaš Jambrekovo univerzo za evropske študije, pa je enako v redu (mislim da je top še vedno študij organizacijskih ved - imajo tudi neko smer, ki ima v nazivu besedo informatika).

Zato jaz še vedno trdim, da tisti, ki se danes vpiše na računalništvo ali elektrotehniko (moj uspeh je objavljen sicer tule), je zame bedak (pa nočem biti žaljiv), kjer se jaz takoj vprašam, kaj je s tem človekom narobe in verjetno je zadnjih 10 let preživel v bunkerju ali samo za računalnikom?

In tako ni samo pri nas. Če pogledaš recimo ZDA, tam so ta dela bistveno bolje plačana, kot tu, pa kljub temu gre na tehnične fakultete samo nižji sloj, vse ostalo je uvožena delovna sila iz Indije in drugod. Face it.



poglej računalništvo ima največjo prihodnost v svetu!
kaj boš brez računalnika? potem si res lahko samo SLIKOPLESKAR oz. malar!!
jst sm se vpisal na računalniško šolo! v osnovni sem bil odličen zto mislim da nisem bedak!
hvala za mnenje ampak malo je MIM!
:|

cewapcic ::

itak, da ima računalništvo prihodnost
če si zabit porabiš velik cajta za izobraževanje ja
principi so itak podobni in se tiste razlike hitr naučiš

bluefish ::

jst sm se vpisal na računalniško šolo!
Pri marsikom se izkaže, da mu znanje pridobljeno preko šole ne koristi kaj preveč, ker ga ne zna uporabiti. Tako se velikokrat izkaže, da je v realnem svetu veliko boljši nekdo, ki je brez ustrezne stopnje izobrazbe a ima močne reference od dela in izobraževanja v prostem času.
To pa se mi zdi, da je tudi point avtorja bloga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

dronyx ::

@gapic8: Čestitka za izbiro šole. Jaz sem imel na elektru precej sošolcev, ki so za zabavo naredili zraven še računalniški faks, tako da nikakor ne menim, da so diplomanti računalništva bedaki. Če te zadeva zanima, si se pripravljen učiti in ti matematika ne dela težav, just do it ali go for it če hočeš. Jaz samo trdim, da tega, na fakulteti pridobljenega znanja, v praksi ne boš potreboval. V računalništvu so predvsem potrebne izkušnje in veselje do neprestanega študija. Če pogledaš profesorje na faksu, gre verjetno za ljudi v zrelih letih, ki niso bili niti dneva v gospodarstvu ali delali kaj praktičnega, ampak so se po faksu zaposlili kot mladi raziskovalci, potem postali asistenti in kasneje profesorji. Taka praksa mislim da je še vedno in dvomim, da se bo tu kaj spremenilo, ker to je pač lobij, ki ima svoja pravila in ne spustijo vsakega v svojo ložo, pa si ti lahko vrhunski strokovnjak, ki je več let za Naso razvijal programsko opremo za upravljanje space statitona Alpha in bi lahko predavanje začinil z marsikatero praktično izkušnjo, ki bi študente vlekla k poslušanju, ne pa tako kot danes, ko nihče več ne hodi na predavanja, ampak raje delajo na napotnico. Pa če dobro pomislim je to še dobro, ker tako študentje dobijo praktične izkušnje in je potem zaposlitev toliko lažja. Papir (diplomo) pa spravi kadrovska v personalno mapo in nanjo lahko takoj pozabiš.

Seveda jaz ne trdim, da ne obstajajo tudi delovna mesta, kjer je tudi uporabno znanje, pridobljeno na fakulteti. Ampak takih je pri nas zanemarljivo malo (za konfiguracijo Cisco usmerjevalnika ali namestitev strežnika pač po moje ne rabiš nobenega faksa), v tujini pa je konkurenca huda in izberejo res samo najboljše. Takšnih pa je v vsakem študijskem letniku samo par.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

tsh2 ::

mislm da onyx hoče povedati, da bi bili faksi lahko veliko boljši. s čimer se srinjam. niso pa neuporabni. so koristni za splošen razvoj IQja, kar je tudi point srednje in osnovne šole. faksi bi morali biti veliko bolj usmerjeni k temu, da bodo človeka pripravili na službo. morali bi imeti nekje 50% teorije, 50% pa izobraževanje človeka v zelo specifičnih znanjih, ki so potrebna za pridobitev zaposlitve. in ta del bi bilo treba vsakoletno prilagajati novostim in potrebam trga.

Matev ::

faksi bi moprali imeti omejitev vpisa
ker dandanes čisto vsak že hodi na faks

in potem se čudijo da morajo z diplomo (in brez znanja) voziti viličar

jype ::

Am. Ljudje po 30. letu res niso več za kucat celo noč, so pa daleč od tega, da bi bili za odmet.

dronyx ::

Sploh zelo nizko mnenje pa imam o faksih, ki niso ne tič, ne miš in so danes presenetljivo popularni. Poslovna informatika z managmentom, ekonomska elektrotehnika...To je pa res samo za papir. Jaz iz lastnih izkušenj lahko povem, da kadar sem se odločil menjati službo, sem jo dobil po nekaj napisanih prošnjah ali od prve, ker pri delodajalcih končana Fakulteta za elektrotehniko in računalništvo (bivši FER) pomeni, da dobiš človeka, ki je dal čez zahteven študijski program in se bo verjetno dobro znašel na različnih področjih. Če danes pogledam moje sošolce, ni nihče brezposeln, veliko pa jih opravlja zelo odgovorna dela.

thramos ::

Poanta računalniškeg faksa ni v učenju specifičnih znanj, saj ta zaradi hitro razvijajoče tehnologije takoj zastarijo. Potencialnemu delodajalcu diploma predvsem da vedeti, da ima pred sabo človeka, ki je sposoben nadaljnega učenja.

XxKlemchyXx ::

zdravo...... ker nameravam kupiti nov comp me zanima če se tega splača kupt....

http://www.mimovrste.com/artikel/274007...

Zgodovina sprememb…

Wox ::

Čaki da en z diplomo pride, pa ti pove.
Commodore 64

cinkaCR7 ::

XxKlemchyXx je izjavil:

zdravo...... ker nameravam kupiti nov comp me zanima če se tega splača kupt....

http://www.mimovrste.com/artikel/274007...


Ta z diplomo mi je všeč:)) fajn bi bilo, če bi jo imel.
Ne, povej koliko imaš na razpolago in kaj vse nameravaš počete na računalniku in boš dobil boljšo sestavo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cinkaCR7 ()

XxKlemchyXx ::

nameravam ga kupit bolj za igre novejše pa to..... če se splača kupt tega?

cinkaCR7 ::

XxKlemchyXx je izjavil:

nameravam ga kupit bolj za igre novejše pa to..... če se splača kupt tega?

Enkrat si še preberi, pa lepo počasi.
Ne, povej koliko imaš na razpolago in kaj vse nameravaš počete na računalniku in boš dobil boljšo sestavo.

KoMar- ::

XxKlemchyXx: Daj, malo se potrudi in piši v pravilni podforum in ne v neko totalno zgrešeno temo staro 1 leto.

http://slo-tech.com/forum/8

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KoMar- ()

cinkaCR7 ::

KoMar- je izjavil:

XxKlemchyXx: Daj, malo se potrudi in piši v pravilni podforum in ne v neko totalno zgrešeno temo staro 1 leto.

http://slo-tech.com/forum/8

Boljše to, kot pa če pod male oglase temo odpre.

MrBrdo ::

Ma jaz se načeloma kar strinjam z Onyxom, trenutno sem končal 3. letnik UNI FRI-ja in se mi tudi zdi veliko stvari brezveznih in slabo zastavljenih. Morda 10% stvari ki se jih naučiš res ima kakšno praktično vrednost to pa je tudi vse. In je tudi res ko narediš ta fax postaneš žvina in delaš cele dneve, stalno se moraš izobraževat, v glavnem bedarija. Plače pa niso tako dobre kot eni pravijo, vsaj kolikor sem govoril s kolegi ki že imajo ta fax narejen, eden je recimo dobil ponudbo za 1600 EUR mesečno s tem da ima tudi reference dobre. Za moje pojme ne preveč dobra plača. V glavnem zdaj bom dokončal ker sem že daleč ampak če bi se še enkrat odločal potem ali bi šel na VSŠ ali pa bi kar začel delat, ker sem že imel nekaj referenc in sem dobival po 10EUR/h. 4 leta se matrat se ne splača efekta pa potem ni na koncu.
MrBrdo

cinkaCR7 ::

MrBrdo, ti si pa tud mal zaspal?

KoMar- ::

Jao. Dajte pogledat datume sporočil, preden pišete.

MrBrdo ::

Jaz nisem nič zaspal je pa mogoče kdo na S-T...

MrBrdo

KoMar- ::

MrBrdo, daj, malo bolj gor poscrollaj, no.

MrBrdo ::

Ja no glej zadnji posti pred mano so bli vsi od danes, to sem pogledal, bral sem bolj začetek teme in tega na koncu se mi več ni dalo brat ker je off-topic. Če vas pa kaj moti pa zaprite temo kaj naj, če je bila bumpana gor...
MrBrdo

tsh2 ::

ja jaz se tudi strinjam da programiranje ni tako dober poklic. zna biti kar živčno, ko ti en bug ne da miru cele dneve, pa še geeki ti delajo preveliko konkurenco, ko visijo za kišto cel dan za zabavo. jaz bi svojemu otroku predlagal res medicino in pravo, to sta najbolj lagodna poklica.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Višja šola za računalništvo

Oddelek: Šola
2610068 (8147) adad
»

Iščem čim lažji faks, samo da dobim diplomo

Oddelek: Šola
3210547 (8124) Isotropic
»

Študij ali delo ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5911696 (10117) IceIceBaby
»

Šolski sistem in IT službe (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9145947 (44707) Nejc Pintar
»

FRI in zaposlitev (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8018532 (16612) detroit

Več podobnih tem