» »

Avtoakustika, rabim nasvet in pomoc !

Avtoakustika, rabim nasvet in pomoc !

[DrAc0] ::

Pozdravljeni,

imam naslednji problem. V avtu imam: srednje tonce + visokotnoce + tro-sistemce od Alpine 16" x 9" (90W Peak, 35W RMS). Tro-sistemci so bili izpostavljeni preveliki obremenjenosti (le zakaj ? :D ) in zato so se unicili, pac pri igranju basov ne spuscajo basov ampak zvoke podobnim, kot da bi jih nekdo z trgal (trgajoc, prasketajoc zvok, podoben zvok kot ko strgas karton). Ta okvara ni ocitna ce niso basi "globoki" in preglasni. Ojacevalca ni !
Samo je radio 4 x 50 W tko da.
Sedaj pa me zanima kako bi jaz NAJCENEJE to popravil ??
Znimal sem se za nakup subwoferja, ki bi prevzel vse base in tako razbremenil ovalce. Sam potem so tu se kretnice da bi to pravilno uglasil. Danes pa sm sel prasat za nasvet v trgovino s toistno opremo a se mi je prodajalec samo smejal in me gledal z pogledom ala "mater kaksen idiot". Po hitrem postopku sem se odstranil iz trgovine. Tam ne kupim nec vec. Sedaj pa se obracam na vas z prosnjo o komentarjih in pomoci. Hvala
Takav ti je zivot : Cupav i dlakav..
  • spremenil: [DrAc0] ()

gumby ::

Če misliš štanco nabijati v avtu, potem si definitivno nabavi subwoofer (aktivni). Kretnice načeloma ne rabiš, saj subwoofer sam odreže vse, razen nizkih tonov.

.:joco:. ::

Tiste zvočnike daj previti, pa nabavi si en woofer, ti bo lažje živeti:D
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

[DrAc0] ::

t.g. : Ok nabavim naj aktivni subwoofer!

Vprasanja : - in kako naj potem jaz to prikljucim na radio
- kaksna je razlika med aktivnim in pasivnim woferjem
- ojacevalec ni potreben ?
Hvala
Takav ti je zivot : Cupav i dlakav..

.:joco:. ::

Aktivni je to, da je zelo aktiven, torej ne rabi veliko moči, da se poganja. Pasivni pa je bolj len in zato ga moraš priklopit na ojačevalec.:P.
Skratka, aktivni ima že ojačevalec. Ampak ti tega nočeš! Ker se v avto v glavnem ne daje aktivnih zvočnikov.

To pa narediš tako:
- Odkleni avto
- Vstopi
- Odpri havbo
- Na + od akomulatorja naveži 5m dolgo žico za štrom A, in jo povleci skozi avto do prtljažnika. PAZI! Žice se ne sme videt, če ne bom jst hud!
- Radio mora meti zadaj chinch izhode B. Tudi te kable (5m)povleci do prtljažnika. Aja, vse te kable dobiš v Big Bangu ali kakem Fun electronicu.
- Radio ima tudi (tam pri izhodih za zvočnike) en izhod "REMOTE", ponavadi je rumene barve C. Tudi tega potegni do prtljažnika.
- Kakšen meter ali dva dolg kabel v prtljažniku zašraufaj na neko železo, ki je na okvirju avta (za maso) D.

- Zdaj imava vse kable, potrebno je vse to priključit na ojačevalec. Na ojačevalcu imaš ponavadi sličice kje je + = A, masa = D, stikalo(remote)=C, chinch kabli pa so verjetno na drugi strani ojačevalca= B.

- Iz ojačevalca, ki verjetno ne bo mono, boš moral stereo kanale povezati v bridge, če bo to ojačevalec podpiral, seveda. No in to vtakneš v luknje od wooferja in zašraufaš.

- Zapreš haubo, prtljažnik, vtakneš radio nazaj na svoje mesto, prišraufaš ojačevalec, da med vožnjo ne bo plesal,...

- Prižgeš radio in WOOOFFFFF............
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

MrShadow ::

MrShadow = DrAc0 (trenutno)

Uau : Joco hvala !
za ta zelo podroben opis vsega kar sem hotel vedeti, mislim da sem postal iz amaterja, amater + . Hvala ti za zelo učinkovito razlago, ki je nezahtevna za razumevnje in se ne spušča v zapletene izraze.

Dolzan sem ti uslugo ali pivo ! :D
Hvala se enkrat

.:joco:. ::

Sej, zato pa je forum, ne?:D
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

[DrAc0] ::

Recimo da zastopim. Torej si morem omislit en ojačevalec, en wofer, itd.
T.G. pa pravi naj si nabavim Aktivni wofer.
Ali lahko bolje utemeljis svojo izjavo da se ne daje aktivnih.
:))
Kaj priporocas za 25 tisoc sit proracuna. Lahko rabljeno.
Hvala

Takav ti je zivot : Cupav i dlakav..

Misty ::

Ojacevalec + subwoofer = aktivni subwoofer 8-)
Za v avto - ne vem, popravte me če se motm, ampk se mi zdi, da se aktivne subwooferje bol poredko dobi.
Aktivni subwooferji so aktualni v hišni akustiki.

Za 25 tisoč dobiš spodoben (0.4 kW) ojačevalc.
Ali pa spodobno membrano (samo membrano, brez škatle, tapeciranja,...).
Razen če ti woofer pomen: aktivno tubo 150 W Peak power :\

Misty ::

Tole sm pozabu:
Alpine zvočniki - Če ni fizično z membrano nč narobe, pol je najbrž navitje. Zvočnike bi mogu dat previt. Sam tuki je ena fora. Previt zvočnik ne bo nikol več tako dobr špilou.
Vprašanje je tud če se ti splača.
Moje mnenje.
Pa radio 4x50W ma definitivno manj kot 35W RMS po kanalu. Kater radio pa maš, če ni skrivnost?

MadMax ::

4x50=200W
Ojacevalc ima povprecno 70% izkoristek, kar pomeni, da je treba radiju dovajat 200/0.7=285W.

285W/12V=24A. Radio z 25A varovalko?:\ Nikad čuo, kamo vidio...:\

285-200=85W energije, pretvorjene v toploto...:(
Zaprto v armaturo, pozimi se dodatno ogrevano... :(
Brez ventilatorjev...:(
Hladilnik z max. 30cm2 povrsine...:(

Pa niti ni upostevana poraba ostalih sklopov+osvetlitve (ki gre 99.9% v toploto).

Zamislite se tisti, ki verjamete vsemu, kar pise na skatli. (kar trdijo trgovci):P




Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Misty ::

Enmu se pa da računat:D
Sej sm že napisau, da ma radio sigurno man kot 35W RMS (tolk majo Alpine trosistemci). Recimo moj ma 4X50W max. - 4X27W continuous @ 4 ohm
Avtoradii imajo ponavad 10 A varovalko. 25A je bolj primerna za manjše ojačevalce.
Komu pa čmo verjet, če ne proizvajalcu? Watti so pa ja ena stvar, na katero se vsak kupec spozna - več jih je, bolš se sliš - lažje prodaš (S stališča trgovca).8-)

gumby ::

[DrAc0]: napisal sem aktivni subwoofer, da be bi slučajno direkt vezal pasivnega na ojačevalnik. Sicer bi delal WOOF, vendar to ni to:D
MadMax, Misty: tiste watte je treba vzeti z veliko rezerve - proizvajalci radi pretiravajo z številkami (ali pa v ZELO drobnem tisku napišejo, za katero moč pravzaprav gre). 200W ponavadi pomeni 4x50W, in še to impulzne moči - kar znese od oka 20W RMS na kanal:\.
Podobno zavajanje se lepo opazi pri računalniških zvočnikih: 200W, 300W in podobne cifre so povsem nerealne. Za kaj takega rabiš že kar konkreten transformator, ne pa tista jajca, ki so v zvočniku. Da o ostalem niti ne govorim...

MadMax ::

t.g:
Vem, saj zato sem pa pisal tist post8-)
Pa Misty tudi ve, za kaj se gre.

Ja, 300W racunalniski zvocniki-notri pa 9V trafo, max 10W...

Ampak eni se kar verjamejo:'(
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

gkosto17 ::

kakšna je sploh razlika med oznakami:
RMS, DIN, Music power,..?
kaj katera pomeni in na kaj morš gledat ko kupuješ zvočnike?

LP
TNX!

gumby ::

gkosto17: RMS je "ta prava" efektivna vrednost - je najbolj merodajna. DIN je moč pri 1kHz sinusnem signalu (se mi zdi, nisem prepričan), Music power in podobne zveneče zadeve pa niso definirane, zato si proizvajalci tu marsikaj zmišljujejo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kupujem avtoradio (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
564991 (3279) miraldi
»

Nakup ali ne avtoojačevalca

Oddelek: Zvok in slika
182036 (1704) steev
»

ojačevalec za v avto

Oddelek: Loža
352946 (2446) Joseph033
»

Zvočniki za v avto

Oddelek: Zvok in slika
245394 (4675) kumby
»

Ozvočenje v avtu

Oddelek: Loža
176452 (6112) T0RN4D0

Več podobnih tem