» »

Matična plošča piska, sistem na videz normalno deluje

Matična plošča piska, sistem na videz normalno deluje

Person ::

Ojla!

Imam problem z matično ploščo (stara slaba dva meseca), ki po nekem času delovanja začne piskati.
Zvok je podoben alarmu, ki bi se pojavil, če ne bi deloval ventilator od procesorja oz. če bi dosegel procesor kritično temperaturo vendar je procesor praktično takrat neobremenjen in je posledično vroč 30°C, temperatura jeder pa je nekje 41°C.
Plošča je s privzetimi nastavitvami voltaž in frekvenc ...
Ko se to pojavi sistem vseeno ostane stabilen in normalno uporaben.
Tako, ko pa resetiraš PC pa piskanje izgine.

Je imel že kdo podoben problem?
Let's make something useful!

axee ::

Povej točno katero matično imaš. Kaj piska neprestanoma, ali enakomirno (pip,nič, pip, nič) ali kako?

Pyr0Beast ::

Mogoče prenizka hitrost ventilatorja, ki se pojavi šele tedaj, ko sistem ni obremenjen in se frekvence jeder spustijo ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Bojevnik ::

Meni je stara plata začela piskat. Naekaj časa je delala normalno(ne spomnim se točno kako dolgo, mislim da je bilo okoli enega tedna), potem pa je crkinla (napihnjen kondezator).

Person ::

Matična je od Gigabyte in sicer model MA790XT-UD4P.

Piska pa tako enakomerno Piiiiiiiiiiiiiiiiiiii ... sedaj se je to še bolj pogosto začelo dogajati, sedaj že nekje 4 ure po resetu ...

Sem poskusil tudi obremeniti procesor pa je stanje isto.

Drugače še čakam odgovor od Gigabyte supporta ... drugače pa sumim da bo očitno prišlo do popolne okvare plošče.
Med čakanjem pa sem tudi nadgradil BIOS pa je stanje tudi enako.
Let's make something useful!

schtr4jh ::

Vsako piskanje na matični plošči nekaj pomeni. Če maš še manual za matično ploščo, more bit not seznam piskov. Primerjaj način piskanja s seznamom in napiši, kje naj bi bila napaka.

Person ::

Hm, sem sicer že včeraj iskal seznam piskov, pa ga nisem našel, tokrat sem pa našel med FAQ in še to bolj med vrsticami.
Torej naj bi bilo tole:
Continuous short beeps: Power error

(sicer je ta beep koda drugače mišljena, da se pojavi ko se PC prižge, tako da nisem prepričan če isto pomeni, če se pojavi šele med delovanjem)

Napajalnik je drugače 550W. Mogoče kaj narobe z napajlnikom?
Drugače lahko še voltaže preverim, ko bo spet začela piskati.


LP
Let's make something useful!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Person ()

Pyr0Beast ::

Poglej za ventilatorji in alarmi zanje v biosu.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Blinder ::

Preveri, če piskanje ne prihaja iz napajalnika. Pri enmu mojem kompu napajalnik nenormalno piska, ga bom moral menjat.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Person ::

Alarm je edino za temperaturo CPUja, pa je nastavljen na 60°C.
Se preveril in piskanje res prihaja iz matične plošče.

Sem pa na starem PCju imel tudi jaz problem z napajlnikom, ki je "cvrčal" ob malo večji obremenitvi CPUja, pa sem ga zamenjal z novim, ki sedaj deluje normalno.


LP A
Let's make something useful!

Pyr0Beast ::

'Le' na 60°C.
Nastavi na 90 shrani in poročaj.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Person ::

Bom zdaj k ga resetiram ... se je spet pojavilo piskanje, pa je od jutra prižgan.

Čeprav dvomim da bo to kaj pomagalo, saj sem že testiral z 70 ... pa kot sem že napisal se to dogaja tudi če je PC neobremenjen.

Je pa zanimivo, sem imel zaj odprt program CPUID Hardware Monitor, pa se je pojavil še en dodatni kao ventilator FANIN3, ki ima kao 0 RPM ... možno, da ima plošča res kakšno napako, pa sedaj misli da tale ventilator ne deluje, pa je alarm :S



Dodatek:
Sem resetiral PC, dal tisto temperaturo na 90°C (čeprav bi mislim, da če bi se ta alarm sprožil bi bil alarm s presledki). Sem pa za hec poskusil vklopiti alarm za ostale 3 ventilatorje, ki bi jih potencialno lahko imel in jih nadziral, pa je bil zvok identičen kot pa je pri mojem problemu. Tako da sumim da se iz nekih čudnih/neznanih razlogov nekako vklopi ta alarm ter da sistem nekak zazna prisotnost dodatnega ventilatorja. Mogoče se, ko se plošča segreje kaj raztegne in da kakšen nezaželjen kontakt?
No sedaj spet čakam, če se bo spet pojavil problem ... sedaj CPUID monitor kaže spet samo prisotnost enega ventilatorja, kar je normalno.

LP
Let's make something useful!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Person ()

Person ::

Hm, trenutno se tale FANIN3 spet pojavi po nekem času, ampak zaenkrat PC se ne pritožuje.
Sem pa prej izklopil avtomatsko opravljanje vrtljajev "system" ventilatorja (ki mimogrede niti ni priključen).
Mogoče ima to vpliv ... bo očitno še potrebno počakati nekaj časa.


LP
Let's make something useful!

Person ::

Očitno je res problem z ventilatorjem:


Ma se ne mislim več zajebavati, ti dve sliki bom sprintal pa nesel na servis kje sta bila plošča in procesor kupljena, pa naj potestirajo, pa zamenjajo problematične dela (ali samo ventilator ali pa celo matično ploščo).

Ker sedaj v tem primeru tudi ne hladi več dobro ... je bilo pa stanje včeraj drugače, saj je ventilator se vrtel z normalnimi obrati, trenutno so pa polovični


LP
Let's make something useful!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik piska

Oddelek: Pomoč in nasveti
222696 (2340) draciel
»

Računalnik nekaj čudno piska - kaj bi lahko bilo?

Oddelek: Pomoč in nasveti
182686 (2353) RuskiSnajper
»

Piskajoči alarm

Oddelek: Strojna oprema
5815 (695) Anteus
»

Piskanje ob obremenjenosti

Oddelek: Strojna oprema
162246 (1882) miko 55
»

false alarm?

Oddelek: Pomoč in nasveti
171247 (1001) Yohan del Sud

Več podobnih tem