» »

raid problem...

raid problem...

nazz78 ::

sploh nimam pojma kako nastimat raid... osnovna plosca je gygabyte GA-7VRXP, dva maxtorjeva diska 80 gb/7200... rad bi instaliru RAID 0 (za hitresji performance). ucer sm se neki matru , diska sta bla cist nova, neformatiraa. u biosu sm nastavu pr Integrated peripherals > onboard promise ship : RAID. oba sm meu na enmu kablu, en je mau jumper na master en na slave. nc ni delal, pol sm se neki po biosu saru in nc ni ratal... pol sm instaliru sam na en disk windowse...in zdj mi ko przgem racunalnik vedno isce IDE in pol kr neki pise da ni supported in cela stala uglavnem... ampak pol nalouda winse gor... u biosu sm dau tud F5 (kao za default, sam nc ne pomaga, vedno je detecting pa ena crtica se zravn vrti...)

dons sm naredu tko: oba diska sem dau na master, vsakega na svoj kabel, enga na IDE3 in druzga na IDE4 connector. v biosu sm nastimu pol spet integrated peripherlas.... ko sm pogledu v biosu IDE HDD auto detection sploh teh diskov ni zaznal... vseen sm probu se v FastBuil utilitzju nastavt sam ko sm dal auto setup (1) je pisal da kao sploh ni diskov, da nej scekiram ce so sploh prklopleni...

zdj sm dau se na ta dug disk windowse gor...:) tko da sta ob bla ze formatirana... kaj morm narest:
1. da ne bo vec unga smotanga detecting|
2. da na novo instaliram windowse v raid 0 varjanti (striping)

ps tole sm najdu na netu kao kako instalirat raid, pa ne wem zdi se mi da sm ze u biosu neki zajebu prej... najlepsa hvla za pomoc...

Lucio ::

Če hočeš RAID vključit moreš it najprej v BIOS od RAID kontrolerja. Potem pa tam nastaviš polje ...

VASkO ::

da ne bo iskal diskov, nastimaj na none v BIOSu od plate pod (ce mas awardow BIOS) prvim levim menujem zgoraj, in ne v biosu od RAID krmilnika

si sel v BIOS od kontrolerja in tam ustvaril raid0 polje? ker to kaj si napisal, je zelo nejasno vse skupaj

imas dva BIOSa, eden je BIOS od plate, eden pa od promisovega kontrolerja, to je velika razlika

nazz78 ::

v temu biosu od promisa (raid bios) nism mogu nc narest ker mi je javl da sploh ne zazna diskov in nej pogledam ce so konektani... bios od plate je AMIBIOS...

VASkO ::

no potem pa za detectanje nastavis tam, kjer je mozno natstaviti diske (4 vrstice) in ce mas sedaj na auto pa daj na none in ne bo nic iskal, malo poisci po biosu pa bo

kak te ne zazna diskov? si priklopo na pravi kontroler?

nazz78 ::

oke ydj sm postimu da mi ne serje vec ce mam sam en disk prkloplen ... sam lepo nalouda.... ce v biosu prekloplm na auto al krkol druzga mi samodejno vrne na not installed, ce hocem user dat sploh ne morm specifikacij napisat, razn kadar plata samodejno zanzna disk...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nazz78 ()

b ::

Probaj priklopit diske na ide0 in ide1 (oz. 1 in 2, ce se ne zacnejo z 0), mogoce je BIOS od kontrolerja buggy, pa ne zazna diskov, ce niso na prvih kanalih. Ali ima plata se kaksne drug, non-raid kontroler? Ce ja, lahko poskusis, ce ti tam diske zazna?

lp,
Borut.

nazz78 ::

sm probu dat na ide1 in ide2 (s tem da sm izklopu cdrom) in mi je diske v biosu zaznal kot primary in secondary master. to je blo pa tud vse, v FastBuild utilitiju (kjer nej bi specificiru raid) pa mi je s5 napisal da nej pogledam ce so diski prklopleni... vcer sm probu dat tud na ide1 in ide3 (in 4), cdrom sm pustu na ide2 pa isto nism uspel nc narest... hvala za pomoc:)

VASkO ::

se zdaj ne razumes?

BIOSa sta dva, tako tudi kontrolerja. Ce diska priklopis na IDE1 in IDE2, to pomeni, da so priklopljeni na kontroler v cipovju plate in ne mores narediti RAID polja. Za RAID polje moras diske priklopit na IDE3 in/ali IDE4, ki sta porta od raid kontrolerja. Pravtako se tega dodatnega raid kontrolerja ne da krmiliti iz BIOSa osnovne plosce, mogoce le to, da ga vklopis ali izklopis, drugo pa nic (nobenega autodetecta, nic! autodetect iz BIOSa na plati deluje samo nad kanaloma IDE1 in IDE2, pa saj to je povsem logicno). Za ustvaritev raid polja moras dodatno it v BIOS od raid kontrolerja (promise, kot pravis) in potem tam naredis kaj hoces, seveda, ce imas diska priklopljena na njegove porte = IDE3, IDE4...

nazz78 ::

ej vasko & b najprej najlepsa hvala za pomoc...:) to stekam da sta dva biosa, in ko diska priklopim na IDE 3 in IDE 4 (vsakega s svojim kablom) u biosu preklopm sam se na raid (pr integrated peripherals) to pa je vse kar nardim. pol rebootam komp in najprej kao: scanning ide... pol pa nc ni in mi da moznost zagnat raid bios - promise... ok jst odprem ta bios za raid in kle not ne morm nc narest ker ce dam auto (kukr je napisan u navodilih) mi diskov sploh ne zazna in mi rece da nej pogledam ce so prklopleni... v ostale moznosti ki jih mam pr temu drugmu biosu se nism poglablu (neki malga sm sam gledu) ker bi mogla ze ta delat... popizdu bom.....

VASkO ::

te pa nekaj druga probaj
vlecem dol manual za plato, ma nekaj se mora ziher prek BIOSa nastimat

sem pozabo, ce si ze rekel ali ne pa brat se mi ne da vsega nazaj - kaj pa en disk samo dela na IDE3 ali IDE4?

nazz78 ::

sm zdele probu pa ni slo, ne dela en disk ne na ide3 ne na 4... vse kar v biosu spremenim nej bi blo to da pr integrated peripherals vklopim raid, pol nej bi pa v FastBuildu postimu zadeve... Sam v fastbuildu ko hocem raid nastavt mi napise pr opciji 1(auto): NO DISK AVAILABlE... your system will reboot... in to je to... krneki

Lucio ::

Ma dobro človek kaj ne razumeš da se to NE da nastavit po instalaciji sistema. Stvar moreš rešit v BIOSu od Raid kontrolerja in ne v Biosu od plošče!!!!!8-O
Raid polje moreš nastavit še pred particioniranjem samega diska in postavitvi sistema (v tvojem primeru boš potem imel disk z velikostjo 160GB).
Vsekakor pa morajo biti diski na IDE3 in IDE4, saj so le ti izhodi od RAID kontrolerja.

Če pa tega ne razumeš se raje ne spuščaj v taka opravila in kupi IBM Aptivo>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lucio ()

nazz78 ::

haha lucio:) to cist razumem... lej jst sm windowse instaliru sam zato da sm nacekiru da ni slucajno s ksknim diskom problem. in ga ni. itak bom po vzpostavivi raid polja vse skp sformatiru in nalozu os. tud to stekam da v biosu ne morm nastimat raid arrayev. edin kr v biosu nardim je da nastavim promise chipu da podpre raid. diska povezem v ide3 in 4 (vsakega posebej).

problem je ko nato zazenem komp in hocem nastavt v biosu za raid (fastBuild) in NE v biosu od motherboarda, mi sporoci (ko hocem konfigurirat raid): no disk available... ceprov sta diska prkloplena...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Win XP ne zazna enega diska

Oddelek: Operacijski sistemi
151465 (1370) Marjan
»

Pomoč pri prestavitvi diska na RAID kontroler

Oddelek: Pomoč in nasveti
151145 (960) schurda
»

4 x IDE Master

Oddelek: Strojna oprema
81179 (1012) totimato
»

Kaj lahko dam na raid konroler

Oddelek: Pomoč in nasveti
61000 (824) Bahula
»

RAID 0 In velikosti diskov

Oddelek: Strojna oprema
81329 (1168) Kriko

Več podobnih tem