» »

Omrežje v hiši

Omrežje v hiši

mirch ::

Pozdravljeni!


Pred časom smo zgradili novo hišo v katero se bomo počasi selili...prej pa še je potrebno postavit ethernet :)

Ker bom to prvič počel vas bi prosil za vse možne nasvete:)

Imam pa še nekaj vprašanj:
- Kateri kabel kupit UTP ali FTP? Kupil sem že namreč FTP, sm mislu če že enkrat delam da to kvalitetno:)
- Folija FTP kabla je potrebno vezat na kakšno ozemljitev, da nekam razelektri te motnje?
- Za postavitev mreže je dovolj povezava modem+switch? Strežnik je še vedno verjetno potreben ali so že kakšne posebne naprave?
- Vezava tiskalnikov direkt na mrežo
- Kje kupit tisto kovinsko omarico, ko je ponavadi v kakšnih podjetjih in šolah, notri pa vsa oprema?


Vem da bi marsikaj lahko rešil z brezžičnim, ampak se bojim kako bo v kletnih prostorih, ter razne plazme oziroma popcorn napreve nimajo vse možnosti Wi-Fi:/

Pogledam sem že nekaj starih tem na Slo-techu, večinoma so se sklicevale na podrobne napake/težave, jaz pa bi nucal mal več pomoči:)


Hvala!!!
  • spremenil: mirch ()

Bakunin ::


- Kateri kabel kupit UTP ali FTP? Kupil sem že namreč FTP, sm mislu če že enkrat delam da to kvalitetno:)
- Folija FTP kabla je potrebno vezat na kakšno ozemljitev, da nekam razelektri te motnje?


ce nimas ozemljenih (kovinskih) RJ45 konektorjev oz. naprav, ki so nanj vezane, potem si naredil eno dobro "hisno anteno". ;)


- Za postavitev mreže je dovolj povezava modem+switch?


Ce modem deluje kot router/modem, potem je to dovolj. Ce pa je modem res "samo" modem (bridge mode), potem pa rabis se kaksen usmerjevalnik z pppoe (ce gre za povezavo, ki to zahteva - telekom adsl/vdsl/fiber, amis adsl,fiber).


- Vezava tiskalnikov direkt na mrežo


ce imajo vgrajen omrezni vmesnik, potem ni problema. Sicer rabis tiskalniski streznik.



- Kje kupit tisto kovinsko omarico, ko je ponavadi v kakšnih podjetjih in šolah, notri pa vsa oprema?


ODM

Senitel ::

-Če si že kupil FTP potem ga uporabi. Kakšne posebne razlike ne bo, če nimaš ravno kakšnega radarja za soseda.
-Če je ne ozemljiš nisi naredil nič (torej bi bilo bolje vzet UTP).
-Veš sploh kaj je strežnik?
-To ni problem. Priklopiš tiskalnik na mrežo in nastaviš po navodilih.
-Rack? Zakaj za boga bi to hotel?

mastah ::

kaj ti bo vse to streznik omara? ce imas par racunalnikov si kupi en router k ma se tiskalniski port in to je vse kar rabis za omrezje

mirch ::

dobro...torej en dober router je vse kaj nucam

FTP kabel bom probu zamenjat za UTP če bo šlo...če ne pa, so za pritrnjevanje RJ45 dovolj iste klešče kot za UPT ali so kakšne druge klešče za FTP kabel?

Omarico sm mislu neko manjšo...dam na podstrešju pa vse te škatle not od TV & satelitske itd.

Spc ::

-Če si že kupil FTP potem ga uporabi. Kakšne posebne razlike ne bo, če nimaš ravno kakšnega radarja za soseda.

Radarja ??
 

-žiga- ::

Imam podobno situacijo kot mirch, zato si bom sposodil to temo in dodal nekaj vprašanj.

- Kakšna je dejanska razlika med UTP in FTP. Nimam še kabla, zato me zanima katerega kupiti.
- Do prvega nadstropja bi rad speljal en kabel, ki bi ga nato razdelil v dva. Ali je potreben switch in če, ali je dovolj najcenejši, ali je treba na kaj paziti.

Verjetno bom še kaj dodal, zaenkrat pa bi bil zelo hvaležen za odgovor na zgornji vprašanji.

mirch ::

Razlika med UTP in FTP je v tem da ima FTP okoli tistih 8ih žičk v jedru še eno folijo ki ščiti pred motnjami, vendar kot nama so povedali bo očitno dovolj UTP, pa še tanjši je malenkost, tako da ga lažje skoz cev pod ometom dobiš:)

Ja bo potreben switch, da vejo napreve od kod dobijo informacije pa kam pošiljajo:)


Drugač pa sm jaz dal za 100 metrov UTP kabla 25€ nekje:)

Senitel ::

-Če si že kupil FTP potem ga uporabi. Kakšne posebne razlike ne bo, če nimaš ravno kakšnega radarja za soseda.

Radarja ??

Ah spomnil sem se ene štorije iz dd-wrt forumov, ko je nekdo pravil kaj dobiva z ethernet testerjem na izklopljeni UTP napeljavi po hiši. Potem je pa dodal, da je zraven over the horizon radarja.

- Do prvega nadstropja bi rad speljal en kabel, ki bi ga nato razdelil v dva. Ali je potreben switch in če, ali je dovolj najcenejši, ali je treba na kaj paziti.

Če hočeš dva kabla, potegni dva kabla. Sicer lahko čez en cat 5e kabel vlečeš dve 100Mbps liniji ampak je brezveze. Če že ne moreš drugače kot z enim kablom je boljše na vsako stran postavit 1Gbps mrežno opremo.

Bakunin ::

na koncu tistega enega UTP kabla das gigabitno stikalo. Cene so od 34€ dalje...

Spc ::


- Kakšna je dejanska razlika med UTP in FTP. Nimam še kabla, zato me zanima katerega kupiti.
- Do prvega nadstropja bi rad speljal en kabel, ki bi ga nato razdelil v dva. Ali je potreben switch in če, ali je dovolj najcenejši, ali je treba na kaj paziti.

Razlika med UTP in FTPjem pa je to, da je FTP shield-an (zaščiten pred motnjami). Zato se FTP uporablja v okoljih kjer je dosti motenj iz kakšnih industrijskih strojev itd.. za domačo uporabo pa sta oba enaka in ni razlike razen če živiš v kakšnem okolju kjer je zelo dosti motenj.


Največja napaka je to, ker ljudje kupujejo poceni switche in jim potem mreža crkuje vsake tolko časa.
Priporočam ti gigabitni switch ker se 10/100 več ne splača kupovat.
Jaz ti priporočam ta switch: 3CDSG8 cena je okoli 80€ dobiš ga pa pri elektroniki.
Ta switch ti ne bo takoj ckrnil in bo delal brez napak za razliko od drugih planet oz. level one switchev.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

-žiga- ::

Hvala za odgovore.
Switch bom tako ali tako vzel gigabitni, ker bo tudi kabel cat6. Zaenkrat sicer še ni potrebe, ampak kabla pa tudi ne bom na novo napeljeval čez pet let.

mirch ::

Kakšen pa je domet WLAN enot? Zanima me predvsem po nadstropjih, saj je vmes betonska plošča in betonsko železo :) Če namestim vso to opremo Switch z routarom na podstrešju, bo prišel signal do kleti?

bluefish ::

Odvisno.
Če ne, potem uporabiš repetitor ali pa boljšo anteno.

schtr4jh ::

jst mam router postavljen eno nadstropje nižje na drugi strani hiše in mam poln signal (54 mbit, vse črtice) ... vmes je betonska plata z železovjem in 4 stene =)

wooted ::

jaz imam v nadstropju postavljen router in mi wlan lovi skozi 2 AB plošči (direkt pod ruterjem) 54mega z eno črtico manj...
Belkin pre-N F5D8230-4 v2 se mi zdi da je.
mamo v pritličju 3m visok strop, v kleti pa 2.60

Mr.B ::

Po bajti napelješ v vsako sobo vsaj dva utp kabla. Prvi kabel je za TV ali Telefon, drugi pa za MRežo ter pogled v svet. Centralno na eni lokaciji naredi vstopno točko za internet, ponavadi tam kjer najmanj moti. Tam naj se nahaja en dober switch, da priporočam Giga. Raje daj 3x toliko kot en poceni. Router, je pod ?, odvisno od linije interneta. Drugače je izbira pestra tem med 50-100€. UPS ter zaščito v primeru udara strele. Postaviš na isti lokaciji še eno mašino, v funkciji medija serverja, ki broadcata po mreži svoje share, da ne bo problemov, z gledanjem česarkoli in delanja česarkoli. Danes že vsak TV podpira DNLA, mnogi so že ti. tipa Net.TV, vsaka multimedijska naprava, ima nekaj kar omogoča dostop do neta, itd.. Torej tam kjer je TV, pripravi vsaj en vtič za TV, en Vtič za setupBox, en vtič za drugo xxx napravo.
Lahko postaviš en dober vireles, samo ti to ne priporočam, če pa že hočeš imeti kje wireles, pa namesti samo access point. Pa če ima kdo probleme, da je to metanja denarja preč, je enostavno rečeno, UTP kabel je poceni. Wireles pa je tako/tako, še sploh če je hiša dobro armirana.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

mirch ::

Kakšen kabel pa se potegne od telekomove omarice do modema (oziroma routerja z modemom al kak pač bo:))? 4 žilni ali kolk se vlači danes?:)

ZGI ::

do modema je dovolj 1 sukana parica, se pravi, dve žile so v telefonskem kablu.
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

blackbfm ::

Eh če že nekaj delaš potegneš UTP ali FTP..kaj veš kaj vse pride čez čas.

ZGI ::

troo, troo :) sm mislil samo na to da stvar dela, pa nič druzga.
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZGI ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Podaljševanje UTP kabla (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5826892 (12621) denisbegood
»

Kateri kabel 60m? UTP,FTP?

Oddelek: Pomoč in nasveti
205395 (4343) LuiIII
»

Nakup LAN kablov kat. 5 ali 6 ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6615263 (13680) Invictus
»

Router+mreža+ADSL

Oddelek: Omrežja in internet
143077 (2811) |_CoBrA_|
»

Čudne težave z LAN povezavo

Oddelek: Pomoč in nasveti
241251 (1060) MrStein

Več podobnih tem