» »

Nemčija dobila prvega poslanca iz Piratske stranke

1 2
3
»

dj cotto ::

Dejstvo je, da je nelegalno presnemavanje, kakor tudi piratstvo, gonilo tehničnega razvoja tako v razvitem, še veliko bolj pa v nerazvitem svetu.

To ni res.


To je res, kajti gledati je potrebno širšo sliko in vzeti vse parametre v račun. Nisem napisal, da je "glavno" gonilo, gonilo vsekakor je in to zelo pomembno.

Bi danes imeli Gb hitrosti interneta, če ne bi bilo takih "potreb" po nelegalnem presnemavanju? Ne!

Še vedno jih nimamo.


V praksi imamo Mb, dela se na Gb. Poanta ostaja ista.

Kakšna je razlika med kopiranjem filma (glasbe) z interneta ali s televizije (radia)? Nikakršna!

Seveda je. V ene parih zakonih je napisana razlika.


Načelno je ni, kajti obakrat sem prišel do nečesa ne da bi kupil original. Je pa razlika zaradi trenutne zakonodaje, pisane na kožo nekaterih.

Kakšen večji obseg, če si vsak lahko posname isto s TV ali radia?

Ne morem. Ne morem preklopit na TVS1, izbrat filem "Operacija Cartier" in kliknit "Posnemi".


Razlika je le v časovnem okviru. Operacijo Cartier bi si med drugim lahko posnel 23.04.2008 ob 22:00 na RTV Slo 2. Ja? Ja!

Če imam jaz pravico do ene kopije, ne rabim avtorju še enkrat plačevati davka za medij.

Ni davek. Nadomestilo je.


Isto sranje, drugo pakovanje! Zato sem postavil "avtorski davek" v narekovaje.

Drugače pa bi lahko v Sloveniji tako ali tako prodali samo en izvod DVD-ja (CD-ja), saj tako ali tako pravijo, da smo si vsi bolj ali manj v sorodu in bi si, po obstoječi zakonodaji, lahko vsi ogledali ali sposodili ta DVD. :)

Ni res. Piše v zakonu, kdo spada v tvoj (ožji?) krog familije.


Beri! Jaz ga dam bratu, on ženi, ona staršem, oni drugemu otroku,... in pride po celi Sloveniji okoli in vse ostane v krogu ožje družine. Pa še smeško najbrž ni tam brez razloga.

A kaj je sploh nelegalno presnemavanje? Z zgodovino se načini spreminjajo. Najprej so bile kopije knjig, pa avdio kasete, VHS kasete, CD-ji, DVD-ji, sedaj trdi diski, spominske kartice,...

Kdo pa to pravi?


???

Kaj pa jutri? Mi bodo vgradili reset tipko v možgane, da si ne bi mogel še enkrat v mislih pogledati nekega filma? Kako bom sploh lahko z nekom razpravljal o neki avtorski zadevi, če mi bodo zbrisali spomin? Ali lahko danes slepemu človeku z veliko zmožnostjo predstave, jaz, kot človek s fotografskim spominom, opišem film do 0 in 1 natančno ali pa s tem že kršim obstoječo (prihajajočo) zakonodajo? Film sem namreč na nek način repliciral v določeni obliki. V prihodnosti bomo mogoče imeli vgrajene spominske čipe ali pa čipe za prenos spomina z osebe na osebo. Bo moj spomin vsebine nekega filma moj ali pa bo last RIAA in mojega doživetja ne bom mogel prenesti na drugo osebo?

Dobr je. Ni treba filozofije zganjat.


Nekaj 10 let nazaj je bila filozofija ravno to, kar se sedaj dogaja. ti še naprej ostani omejen v razmišljanju.

In glede tega koliko kdo presname in kupi: po neki študiji na Norveškem, so večji doljemalci navadno tudi večji filmo(glasbo)fili in kupijo več originalov. Enak primer vidim pri sebi, saj imamo v naši družini najbrž daleč največjo količino originalov (500+ filmov) kar daleč naokoli (s travce pa še nekaj več, a najbrž ne največ v bližnji okolici :)).

Pa ne moreš na eni celi študiji skandinavcev sklepat za cel svet. Al' pa po enmu slovencu, for that matter...


Lažje kot pa se sklicevati na nerealne "izgube v oblakih", s katerimi nas obsipavata RIAA in MPAA.

PaX_MaN ::

Nekateri že imamo na voljo Gb internet (če imaš dovolj €).

Tolk se piratizira, pa je razvoj tako v kurcu, da je 1Gb še vedno 1k€?
Ja, frdamano!

Nekateri že imamo digitalno televizijo/radio (npr. t-2), ki jo lahko brez problema snemaš (ti pa lahko snemaš televizijo preko VHS/HDD snemalnika).

Tudi če imaš snemalnik za 5k€, Operacije Cartier še vedno ne bo gor.

Zakaj misliš, da se blu-ray ne prime? Pekači&prazni mediji so predragi.

Ker rabiš spet vse na novo kupovat za mastne pare.

PaX_MaN ::

Lažje kot pa se sklicevati na nerealne "izgube v oblakih", s katerimi nas obsipavata RIAA in MPAA.

Oboje je enako zavržno.

To je res, kajti gledati je potrebno širšo sliko in vzeti vse parametre v račun. Nisem napisal, da je "glavno" gonilo, gonilo vsekakor je in to zelo pomembno.

A se letala gradijo bolje zaradi piratiziranja? So zdravila bolj učinkovita? Bajte protipotresno grajene? Ceste debelejše? To vse not pade med "tehnični razvoj", veš?

V praksi imamo Mb, dela se na Gb. Poanta ostaja ista.

V praksi so Mb že od 1980. Če maš keš, jasno...

Načelno je ni, kajti obakrat sem prišel do nečesa ne da bi kupil original. Je pa razlika zaradi trenutne zakonodaje, pisane na kožo nekaterih.

Razlika je že v mediju.

Razlika je le v časovnem okviru. Operacijo Cartier bi si med drugim lahko posnel 23.04.2008 ob 22:00 na RTV Slo 2. Ja? Ja!

Ampak jaz lovim le RTV Slo 1. Torej, ne more kar "vsak".

Beri! Jaz ga dam bratu, on ženi, ona staršem, oni drugemu otroku,... in pride po celi Sloveniji okoli in vse ostane v krogu ožje družine. Pa še smeško najbrž ni tam brez razloga.

Pride do ene petnajstih ljudi. To ni cela Slovenija. Smeško mi ni povedal nič o tem, zakaj mora biti tam.

Nekaj 10 let nazaj je bila filozofija ravno to, kar se sedaj dogaja. ti še naprej ostani omejen v razmišljanju.

Ne, je bilo že kar dejstvo.

dj cotto ::

Nekateri že imamo na voljo Gb internet (če imaš dovolj €).

Tolk se piratizira, pa je razvoj tako v kurcu, da je 1Gb še vedno 1k€?
Ja, frdamano!


Pazi, da res! V dobrih 10(15) letih se je hitrost povečala s 56kbps na 1Gbps. To je res majhen korak za Pax Mana, a tokrat velik za človeštvo.

Nekateri že imamo digitalno televizijo/radio (npr. t-2), ki jo lahko brez problema snemaš (ti pa lahko snemaš televizijo preko VHS/HDD snemalnika).

Tudi če imaš snemalnik za 5k€, Operacije Cartier še vedno ne bo gor.


Daj ne filozofiraj, a si jasnovidec? :)) Glej spored, pa si jo posnem na TV Slo. Če imaš pa tak fetiš na ta film, si ga pa kupi. Saj na travnikih tudi ne raste vse.

Zakaj misliš, da se blu-ray ne prime? Pekači&prazni mediji so predragi.

Ker rabiš spet vse na novo kupovat za mastne pare.


Filmi in prazni mediji so predragi, ja. Saj VHS kasete tudi niso bile poceni in VHS rekorderji so bili po nekaj tisoč DEM, pa smo si jih v "krutem" socializmu z nizkimi plačami vseeno kupovali.

BigWhale ::


Ne morem. Ne morem preklopit na TVS1, izbrat filem "Operacija Cartier" in kliknit "Posnemi".


Razlika je le v časovnem okviru. Operacijo Cartier bi si med drugim lahko posnel 23.04.2008 ob 22:00 na RTV Slo 2. Ja? Ja!


Razlika je mogoce malenkostna ampak bistvenega pomena! :) Jaz lahko SEDAJ na p2p omrezjih dobim prakticno katerikoli film. Ce ga hocem posnet na TVju moram cakati na dolocen trenutek. Ce ga sploh docakam. Ne vidis razlike?



Beri! Jaz ga dam bratu, on ženi, ona staršem, oni drugemu otroku,... in pride po celi Sloveniji okoli in vse ostane v krogu ožje družine. Pa še smeško najbrž ni tam brez razloga.


Komot se to nardi! Vsak ga enkrat pogleda. Kolk casa traja, da pride do izmenjave? 1 dan? 2 dni? To vsaka zalozba takoj dopusti. Ce bo v pol milijona dni (recimo, da pride do izmenjave 250.000 krat, radodarno vzamemo privzeto, da ima vsaka druzina stiri clane) vsi slovenci pogledajo en film upam stavit, da nobena zalozba ne bo nic rekla. Problem pa je, ce si ga 'izposodijo' v enem tednu na kakem P2P omrezju. :)

Spet ne vidis razlike?

PaX_MaN ::

Saj VHS kasete tudi niso bile poceni in VHS rekorderji so bili po nekaj tisoč DEM, pa smo si jih v "krutem" socializmu z nizkimi plačami vseeno kupovali.

Kar smiliš se mi, tolk si bil bogi.

Pazi, da res! V dobrih 10(15) letih se je hitrost povečala s 56kbps na 1Gbps. To je res majhen korak za Pax Mana, a tokrat velik za človeštvo.

Jah, sej mamo tut biološka zdravila za mnogo €. Pa ti čist nč ne pomagajo, če nimaš tudi ti mnogo €. PROKLET TEHNIČNI RAZVOJ!!!!

Daj ne filozofiraj, a si jasnovidec? :)) Glej spored, pa si jo posnem na TV Slo. Če imaš pa tak fetiš na ta film, si ga pa kupi. Saj na travnikih tudi ne raste vse.

What? Zapravljat naj grem za "avtorske pravice [...] urejene z zastarelimi zakoni, katerih se nekateri oklepajo kot pijanec plota!"
In to mi praviš ti? Nezaslišano!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

dj cotto ::

Jaz prav dobro vidim razliko, ne vidiš je ti, ker gledaš preozko. Zato sem tudi napisal, da je razlika le v časovnem okvirju. Bi rad še po kmečko? 20 let nazaj je nekdo kupil (posnel) film in ta film je krožil med nami en mesec in si ga je večina ogledala. Kakšen je bil zaslužek založbe? Enak kot sedaj, le da film zakroži med nami v enem dnevu.

Razlika o kateri ti govoriš pa je bistvenega pomena za spremembo dosedanje zakonodaje in razmišljanja. Kajti časi so se spremenili. Če stranki v dovolj hitrem času ne moreš ponuditi določenega blaga za sprejemljivo ceno, ga bo dobila drugje ali pa na drug način ali pa še slabše - pozabila bo nanj.

En DVD je bil "figure of speech". Če sem še jaz malenkosten odštej vse pod PG18 npr., pa vse slepe, pa vse, ki jih "pofl" ne zanima, pa da ima dan 24 ur in povprečen film traja 90 minut, pa pridemo do neke razumne številke. Recimo enega leta. Glede na to, da so včasih filmi hodili po nekaj let v Slovenijo (razen mogoče v kino), potem nihče od nas ne bi ničesar izgubil, če bi ga videl leto (dobro dve) po izidu.

Saj sem rekel, da je bila debata brezplodna že za časa VHS. Slepi zagovorniki na eni strani proti ne ozko gledajočim posameznikom na drugi strani. Vmes se je zgodila globalizacija in korporacije so močnejše, pa je pritisk na ta problem tokrat zaradi tega večji kot je bil takrat.

Over and out!

dj cotto ::

@Pax Man

Samo še tole: ja, to ti pravim jaz, ki imam 500+ original filmov in še ne vem koliko CD-jev! Če se z nečem ne strinjaš, to ne pomeni, da moraš to v celoti tudi zavračati. Nauči se brati (da ne boš bluzil), razmišljati, potem pa boš lahko na določen problem pogledal tudi malo širše, ne pa slepo zagovarjal svojega stališča in mešal hruške in jabolka, kot bi rekel führer.

poweroff ::

Dejstvo je, da je nelegalno presnemavanje, kakor tudi piratstvo, gonilo tehničnega razvoja tako v razvitem, še veliko bolj pa v nerazvitem svetu.


Lahko prosim navedeš kakšno študijo, ki to potrjuje, ali gre le za nabijanje v prazno?
sudo poweroff

PaX_MaN ::

Če se z nečem ne strinjaš, to ne pomeni, da moraš to v celoti tudi zavračati.

Temu se reče dvoličnost.

BigWhale ::

Mene se najbolj zabava to, da so pirati tisti, ki siroko gledajo! Vcasih so bli pa komunisti tisti... :>

jype ::

dj_cotto> Bi danes imeli Gb hitrosti interneta, če ne bi bilo takih "potreb" po nelegalnem presnemavanju? Ne!

Ne seri. Pasovna širina raste zaradi storitev, ki jih ponujajo omrežja, ne pa zaradi piratstva.

Poleg tega sam nisem noben pirat, pa mi 10/10 povezava komaj zadostuje.

techfreak :) ::

Poleg tega sam nisem noben pirat, pa mi 10/10 povezava komaj zadostuje.

Kakor si povedal že (n*1000) krat.


Ne seri. Pasovna širina raste zaradi storitev, ki jih ponujajo omrežja, ne pa zaradi piratstva.

Ampak večina ljudi ne bi potrebovala hitrih linij (vsaj dokler niso uvedli HD streamanja in podobno), torej bi bile cene višje, ponudniki bi pa malo manj preprodajali hitrost.

jype ::

DejanL15> Ampak večina ljudi ne bi potrebovala hitrih linij (vsaj dokler niso uvedli HD streamanja in podobno), torej bi bile cene višje, ponudniki bi pa malo manj preprodajali hitrost.

Jah, to ne drži. Danes ponoči sem testno naložil HD video na vimeo in sem pri moji bedni povezavi čakal skoraj dve uri, da se je stream priguncal do amerike.

Pa imam za naše razmere kar ekscesno hitro povezavo, baje.

techfreak :) ::

Saj sem rekel, dokler niso uvedli HD streamanja/uploadanja. Za to pa seveda potrebuješ hitro linijo in zaradi tega bi tudi ljudje začeli kupovati hitrejše linije.

jype ::

DejanL15> dokler niso uvedli HD streamanja/uploadanja

Tudi SD streamanje/uploadanje ni dosti boljše.

techfreak :) ::

4MB je dovolj za SD streamanje.

jype ::

Ja, ampak ti nočeš za upload 1 ure videa čakat 1 uro, pa tudi za 10 minut videa nočeš čakat 10 minut.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Berlinska piratska stranka z 8,5 % glasov prišla v deželni parlament (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / NWO
18941006 (34461) CaqKa
»

Nemška policija zasegla strežnike Piratske stranke

Oddelek: Novice / NWO
95669 (4175) Jupito
»

Evropski parlament potrdil predlog Gallojeve (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
26573733 (69156) marS
»

"The PirateBay Problem" in odsevi stanja

Oddelek: Loža
305049 (3656) Spc

Več podobnih tem