» »

Kater trdi disk za v raid(mogoč)?

Kater trdi disk za v raid(mogoč)?

Kuhmark ::

Imam že en trdi disk 500gb pa me zanima, če bi dokupil še enga 500gb pa bi dal v raid, bi pridobil kaj na hitrosti, odzivnosti računalnika. Računalnik se uporablja predvsem za download, internet, igre, kakšen word in filmi pa kakšno programiranje. Pa v kater raid bi moral dati?

bluefish ::

če ciljaš na hitrost, potem RAID0. Seveda pa diska kar tako ne moreš dodati in ustvariti polja, saj RAID0 porazdeli podatke med oba diska.
Glede na opisano bi morda pridobil le pri igrah, kjer bi se stopnje nalagale hitreje, drugje pa se ne bi poznalo.
RAID0 namreč poveča le burst speed in tako koristi pri premikanju velikih datotek, male datoteke pa ne doživijo neke opazne pohitritve.
Skratka, nekako se ne splača.
Poleg vsega pa v primeru, ko ti v tem polju odpove en disk, se lahko posloviš od vseh podatkov, tudi od tistih, ki so na drugem.

edit: ob poe_T-ovemu postu sem opazil, da sem malo zamešal cifre. Sedaj je popravljeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

333333 ::

1. Raid 1 je Mirror Za varnost podatkov (ista slika na obeh diskih kapaciteta cca500gb ce ne odpove lahko z drugim delas dalje)
2. Raid 0 je Stripe Za hitrost (na vsak disk se zapiše pol podatkov kapaciteta 930gb, hitrost branja in pisanja je hitrejša, vendar v primeru okvare diska zgubis vse podatke)

aja pa v obeh 2 primerih dobro da sta diska hlajena z ventilatorjem.
Spiritual

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 333333 ()

Kuhmark ::

zakaj pa je dobro da sta diska hlajena s ventilatorjem? Zdaj ma disk 29 stopinj merjen s sandro.

jan01 ::

Raje si kupi 640GB wd black oz samsung f1. Ne rabiš nobenega raida. Veliko hitrejši od tvojega obstoječega 500gb..

st0jko ::

Ker je fajn če disk ni vroč. 29°C je super, samo pazi da temperatura čimmanj niha.

Sicer bi z dodatnim diskom pridobil na hitrosti, ampak priporočam da poskrbiš da imaš pomembne podatke vedno backupane.
keks?

Kuhmark ::

kolikšna pa bi bila razlika med 2x500gb 32mb v raid0-u pa med wd 640gb oz samsung f1?
pa še eno vprašanje, imam zunanji disk wd 500gb usb 2.0 pa me zanima če bi ohišje odstranu ga bi lahko prklopu na sata2 na matično?

M-XXXX ::

kolikšna pa bi bila razlika med 2x500gb 32mb v raid0-u pa med wd 640gb oz samsung f1?

Raid0 bi bil okoli 60-70% hitrejši (seveda ne povsod).

Kuhmark ::

Kaj bi delovalo če bi dal v raid0 segate 500gb 32mb
http://www.mimovrste.com/artikel/206003...
in wd 500gb 16mb(zunanji disk)pa ga bi vzel vn iz ohišja http://www.mimovrste.com/artikel/206001...

st0jko ::

da.
keks?

ender ::

Glede temperature, dokler je nekje do 45°C, ni potrebno skrbeti (oz. je po nekaterih raziskavah celo bolje, da je temperatura nekoliko višja). Precej bolj važno je, da temperatura ne niha.

Glede RAIDa: RAID0 pospeši branje in pisanje, vendar se podvoji verjetnost izgube podatkov. RAID1 pospeši branje, in precej zmanjša verjetnost izgube podatkov.

V RAID lahko daš tudi diske različnih velikosti, pri tem bo presežek prostora pri večjem disku preprosto neizkoriščen.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Kuhmark ::

hvala za nasvete bom kar raid0 poskusil skupaj spravt.

M-XXXX ::

http://www.oc-lab.si/test.php?t=91 Test RAID0 640GB WD-jev.

Kuhmark ::

še eno vprašanje, kaj se bi dalo narediti raid0 zdaj ko imam na notranjem disku že naložen operacijski sistem visto in windows 7(dualboot), zunanji disk pa sem zdaj dal v računalniško ohišje in zdej deluje kot notranji disk.

Pravzaprav bi moral oba diska formatirat nastavit raid0 in na novo operacijski sistem naložit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kuhmark ()

333333 ::

Da se nardit samo je postopek še kr zapleten in obvezno rabiš še en disk.
Bolj pametna ideja je ponovna namestitev na raid polje.
Spiritual

Kuhmark ::

Za koliko pa bi lahko prodal omenjena diska (http://www.mimovrste.com/artikel/206003... in http://www.mimovrste.com/artikel/206001... link zgoraj drugi je narejen 2007 prvi pa 2008 )? Če bi dobil malo več kot stane eden 640GB wd black potem bi kupil dva in ju povezal v raid0.

Kolko časa bi mi pa raid0 deloval mislim vpliva kaj to na življensko dobo diskov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kuhmark ()

ender ::

Kolko časa bi mi pa raid0 deloval mislim vpliva kaj to na življensko dobo diskov?
Lahko dva dni, lahko pa 5 let. Čisto odvisno od sreče (je pa rabiš več, kot če imaš en sam disk).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Kuhmark ::

in kolko bi dobil za ta dva diska če bi ju prodal?

allex ::

ko ste že ravno pri raid-ih:

jest si prav tako že nekaj časa prodiram v svoj mozeg kaj naj s temi raidi oz kakšno konfiguracijo diskov naj si upedenam v novem računalu (ki bo verjetno i7)

vsekakor računam da mi bo zadeva držala vsaj 5 let, uporabljam ga pretežno za usual office work, surfanje, video editing + video fx post produkcija in usual download.

opcije:
1.samsung f1 1tb + sčasoma en SSD, ko bodo mal bolj dostopni 90eur+?
2.samsung f1 1tb + 2x wd640 aaks 90eur+140
3.samsung f1 1tb + 2x wd320 abys raid edition 3 90eur+140

zanima me predvsem ta wd320abys, ki ima disabled funkcijo Time Limit Recovery, ki preprečuje izpad iz RAID polja-a ma kdo kakšne izkušnje s tem? al se splača?
kolk so pa 320 hitri v primerjavi s temi 640 za katere pravite da so zelo hitri?
struggling with abundancy of computer power


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri 1TB disk kupiti? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
29533855 (14005) xyxyxyxy
»

Kateri 1TB trdi disk? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
548477 (4341) Tilen
»

Trdi disk

Oddelek: Kaj kupiti
443019 (1918) aleden
»

Kateri trdi disk?

Oddelek: Kaj kupiti
213305 (2687) Mitja358
»

WD 640GB Black SATA 2? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
515155 (3823) tilinho20

Več podobnih tem