» »

Pogosto "zmrzovanje" računalnika

Pogosto "zmrzovanje" računalnika

Turboo28 ::

Pozdravljeni!

Že nekaj časa se mi pojavlja problem pri računalniku, ki je postal že kar moteč.
Kakšen mesec nazaj se je začelo: ko sem prižgal računalnik, mi je po nekaj minutah računalnik zmrznil, delala ni ne tipkovnica, ne miška, tako da sem ga ugasnil. Po ponovnem zagonu je vse delalo normalno dokler nisem računalnika ponovno ugasnil in prižgal...
Kasneje je zmrznil še večkrat, tako da sem se odločil da ponovno naložim OS (XP), kar pa problema ni rešilo, še več, zdaj mi računalnik OS-ja sploh ne zazna več, tako da lahko računalo uporabljam samo preko ubuntu live cdja...

Ali mi lahko kdo pove kaj bi bilo narobe, sam sumim na težave s trdim diskom...

solatko ::

Daj malo več podatkov.

Turboo28 ::

Zdej ne vem kakšne podatke naj povem, recimo, procesor 3,2 gHz, uporabljal sem Winse XP sp2, mam 1 gb rama, grafična je integrirana...

solatko ::

Tip MB,cpu-ja, RAM, HDD, DVD, napajalnik, starost sistema. Lahko je problem v pregrevanju sistema. Si kaj očistil prah, ki se nabere v hladilnih režah, če boš snel hladilnik, ne pozabi na termalno pasto, če pa to nisi še nikoli počel, ne delaj tega brez nekoga, ki se vsaj malo na to spozna ali pa na servis.

am3c ::

Preveri še kondenzatorje na matični plošči če niso napihnjeni.

Turboo28 ::

Bom malo preveril kar sta mi svetovala, naprej pa sporočim...
Hvala zaenkrat!

Turboo28 ::

pa še nekateri podatki o sistemu:

description: CPU
product: Intel® Pentium® 4 CPU 3.20GHz
width: 32 bits
clock: 800MHz

description: Motherboard
product: D2151-A1
vendor: FUJITSU SIEMENS

description: System Memory
physical id: 20
slot: System board or motherboard
size: 1GiB

description: ATA Disk
product: ST3160023AS
vendor: Seagate
size: 141GiB (151GB)

description: DVD writer
product: DVD_RW ND-3530A
vendor: _NEC

starost sistema je nekje 7 let, računalnik je bil rabljen kar pogosto, vsakodnevna raba povprečno 4 ali 5 ur na dan, pregrevanja nisem opazil, je pa res da je bil prahu očiščen samo enkrat, 4 leta nazaj...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Turboo28 ()

Meizu ::

Lahko da so odpovedali kondenzatorji na plošči, lahko da je prišlo do kakšnih slabih stikov pri glavni napajalni liniji napajalnika, lahko da se ti kišta pregreva... Pa še bi lahko našteval. Če zmrzuje, je problem verjetno nekje tukaj. Čeprav, me čudi, da ti nekaj minut celo dela, potem pa crkne. A to ti crkne še preden greš pod kakršnokoli obremenitev, al crkne ko opravljaš kakšno težje procesorsko/grafično opravilo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

brane01 ::

Ali je treba prah spihat, ali pa gre disk počasi po gobe(starost diska).

neres ::

je pa res da je bil prahu očiščen samo enkrat, 4 leta nazaj...

Jaz bi v tem primeru najprej očistil prah.

Turboo28 ::

Lahko da so odpovedali kondenzatorji na plošči, lahko da je prišlo do kakšnih slabih stikov pri glavni napajalni liniji napajalnika, lahko da se ti kišta pregreva... Pa še bi lahko našteval. Če zmrzuje, je problem verjetno nekje tukaj. Čeprav, me čudi, da ti nekaj minut celo dela, potem pa crkne. A to ti crkne še preden greš pod kakršnokoli obremenitev, al crkne ko opravljaš kakšno težje procesorsko/grafično opravilo?


čisto odvisno kdaj zašteka, zadnje čase uporabljam računalnik samo za internet in urejevalnike besedil, tako da crkne npr. ko kliknem na kak link. Se je pa že zgodilo da je zmrznil pripravljenosti, brez kakršne koli obremenitve...

Meizu ::

Hmm, vseno spucaj računalnik glede na to, da ga nisi že pol stoletja in potem za vsak slučaj sprobaj. Če še vedno ne pomaga, preglej ploščo, če je mogoče kak kondenzator napihnjen. Poskusi z drugim trdim diskom, na koncu pa sprobaj še PSU zamenjat.

Aha, spomnil sem se še nečesa... Daj stestiraj rame, da vidimo če ni mogoče tam problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

Turboo28 ::

No, javljam se vam da vam povem kje je bila težava...
Zgleda da je bil v okvari primarni disk. Ko sem odstranil primarni disk in na sekundarnega naložil windowse dela računalo odlično (seveda sem ga tudi temeljito očistil prahu...:D)...

Hvala vsem za pomoč!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

problem...PSU?

Oddelek: Pomoč in nasveti
444384 (3858) deadbeef
»

PC se ne zažene

Oddelek: Pomoč in nasveti
10570 (470) DeeCoy
»

Vklop računalnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
8691 (591) FanBoy
»

Comtron

Oddelek: Pomoč in nasveti
202021 (1430) marx69
»

Zagon računalnika, ekran se ne prižge

Oddelek: Pomoč in nasveti
4312036 (11423) k0lar

Več podobnih tem