» »

Zagon računalnika, ekran se ne prižge

Zagon računalnika, ekran se ne prižge

cubus ::

Imam en proble.
Računalnik P3 866Hz
256 RAM
Radeon 9200
....
:'(
Računalnik je normalno deloval, kar na enkrat, ko prižgem računalnik se na ekranu nič ne prikaže ostane ugasnen, prav tako ni slišati piska kateri se pojavi pri zagonu sistema. Probal sem že zamenjati grafično, nič ne pomaga. Nekaj je narobe z računalnikom, ker monitor deluje. :(
Mogoče gdo ve vzrok?

Vnaprej hvala

l.p. Uroš

Han ::

Po vsej verjetnosti napihnjeni kondenzatorji na plati.

cubus ::

Res je da je računalnik v kleti in je nekoliko več vlage okol 90. Temperatura 20 C. Samo nisem zasledil kakšnega napihnjenega kondenzatorja, se pravi da je lahko osnovna zanič.? Kaj naj naredim?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cubus ()

Dekinio ::

To bo grafika.Grafično daj ven in ponovno not pa poročaj....

cubus ::

Saj sem že to naredil, pa tudi z drugimi grafičnimi sem že probal, pa nič.

boych ::

Probaj resetirat bios!
Jaz mam podoben problem na eni starejši kišti, ko ga enkrat ugasnem in poskušam ponovno prižgati, se ne prižge več monitor, pol resetiram bios in se ponovno postavi, ko pa shranim nastavitve biosa pol pa spet več ne. Po nekaj časa zafrkavanja in resetiranja biosa, začne normalno delati in dela kak mu je, včasih en mesec včasih manj! Neke pametne rešitve pa jaz tudi nimam, tak da bi se priporočal, če ma kdo kakšno pametno idejo!
AGGRESSIVINLINERULESTHEWORLD

cubus ::

Kako se pa resetira bios, sam tega še nikoli nisem delal, resetiral bios.?

Dekinio ::

Iz plate vzami baterijo ven in jo daj spet nazaj čez kakšno minutko.

cubus ::

Sm vzel ven in go dal nazaj notr, monitor se je prižgal, ampak ko sem prišel v meni in izbral start windows normaly je vse zamrznilo. Ponovno sem resetiral in ponovno se noče zaslon prižgati.

Han ::

Če odklopiš vse razen ene palčke spomina in grafične, se mašina zbudi normalno? So nastavitve v biosu ok (glede na to, da si ga resetiral)?

Poleg plate je lahko defekten spomin, disk, napajalnik, procesor, hladilnik (ventilator) za procesor, kakšen kabel...

pharaon ::

js sm mel podobn problem....monitor se ni in ni pržgal...včasih se je....sam večinoma se ni...probal vse mogoče stvari, na koncu pa ugotovil da je ena ploščica ramov hin. probaj z drugimi rami,preden kupiš nove.

maticm ::

procesor

stromar ::

Napajalnik skor sigurno

Jernej L ::

imam podoben problem z P4 plato, ne doseže post signala, napajalnik pa je 350W, je možno da je kriv prešvoh napajalnik? je pa tudi en kondenzator na plati bil malo udarjen med pošiljanjem na vrhu..

cubus ::

odstranil sem ram, in ga zamenjal z drugim, nič ne pomaga, ko dam baterijo od osnovne plošče ven, in po minuti nazaj notri, se mi ekran prižge grem v bios, vse naštimam, in dam save and exit, se mi računalnik resetira, in spet je zaslon mrtev.

Prijatelj ima isti problem in ne veva kaj je vzrok tega.

Prosim pomagajte, hvala,

Mislim da napajalnik ni zanič sem ga zamenjal nič ne pomaga.

Azrael ::

Je to slučajmo Slot1 plošča? Če je potegni procesor nekajkrat ven iz slota (pri iztaknjenem kablu za elektriko!) in potem poglej kaj bo.

Kaj nastavljaš v BIOSu ? Če nastaviš kakšne čudne timinge RAMu, preveč naviješ proc itd. je jasno, da se potem comp ne bo pobral, do naslednjega reseta BIOSa.

Delfi, ja en fuč kondi je dovolj, da plata ne dela več. Zamenjaj.
Nekoč je bil Slo-tech.

MyName ::

Kaj pa če je baterija zanič? Pri starejših računalnikij je sicer večinoma še vse delal (pač loadal setup defaults).
Abit IP35 E, Intel dual E2180 @ 10x340MHz daily, 10x400Mhz max
2x Supertalent 6400 @510MHz cl5,5,5,15
ATI Radeon HD 3850 @720/920Mhz

cubus ::

Zamenjal sem baterijo iz drugega računalnika, nič ne pomaga.

farko ::

vzami ven baterijo in počakaj dobre vdve uri potem pa vstavi nazaj baterijo.Preveri v biosih na koliko so rami mislim mhz in pogruntaj kaj si prestavljal v biosu.Najlažje ti bo da greš v biosih na deafult in poskusi po mojem bi ti moralo delat potem normaln.Nisi pa nič napisal o antivirusnih programih tak da ko ti bo zalaufal malo poglej s antivirusnim ter strogo preveri grafično kartico lahko je prav tam vzrok.Sicer je pa podoben problem nekje na forumu obrazložen tak da je treba malo prebrskat in potem ko dela pustit na miru ne popravljaj dok dela.
farko

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: farko ()

Izi ::

LOL, kakšne nasvete ne najdem na tem forumu.
Zadeva je čisto enostavna.
Nocoj ob polni luni moraš točno ob polnoči trikrat zaplesati okoli računalnika nato pa še dvakrat pljuni čez levo rame.
Računalnik bi se moral nato zagotovo brez problema zagnati. >:D

Zdaj pa resno.
Jemanje beterije iz matične plošče je popolnoma nesmiselno početje oz. lahko tudi precej nevarno, kar se lahko ob vstavitvi baterije nazaj BIOS postavi na precej napačne vrednosti in nato kaj skuriš zaradi kakšne premočne voltaže na kakšnem elementu.
Možnosti je sicer malo ampak obstaja. Kakor obstaja možnost da bom na lotu zadel sedmico :P
Brez baterije se BIOS ne resetira in nastavi na default vrednosti, ampak ga preprosto popolnoma ugasneš in poleg njega še kaj drugega na matični plošči (odvisno od plošče)

BIOS resetiraš preprosto tako, da premakneš jumper, ki je na vsaki plošči namenjen ravno resetiranju BIOSa. Premakneš ga za sekundo in nato ga prestaviš nazaj. BIOS se tako ne ugasne ampak se samo nastavi na prednastavljene tovarniške vrednosti, ki so nastavljene tako, da se nato prav vsak računalnik lahko zažene. Kateri je ta jumper poglej v knjižici z navodili.

Precejšnja je verjetnost, da ti je kaj crknilo in potem nobeno resetiranje BIOSa ne pomaga.
Računalniki v 99% crknejo v trenutku ko jih prižgeš. Takrat je največji šok za vse komponente.
Vedno znova berem:
"Računalnikje bil popolnoma vredu, ko sem ga zvečer ugasnil, zjutraj pa se mi ni hotel več zagnati"
Je seveda, to je popolnoma normalo. Skoraj nobenemu ne crkne računalnik med delovanjem. Ko ga zjutraj čisto mrzlega prižgeš je kar precej možnosrti da se bo kaj skurilo, če ni dotični element več v vrhunski kondiciji.
Računalniki, ki vedno dalujejo in se nikoli ne ugasnejo, vedno delujejo dlje in bolje kot njihovi bratci, ki vsak dan doživijo stres ob prižiganju in ugašanju in ob velikih spremembah temperature.

Kaj je vzrok, da se ti PC ne zažene pa moraš ugotoviti z izločanjem dobrih komponent oz. vse skupaj odnesi na servis.
Če ti uspe občasno priti v BIOS potem je grafična kartica vsekakor dobra.
Tudi procesor mora biti vredu, ker ob mrtvem procesorju je nemogoče karkoli dobiti na ekran.
Monitor je tudi vredu, če si videl sliko.
Tipkovnica in miška tukaj nimata veze.

Ostane torej še sama matična plošča, RAM in trdi diski ali pa kakšna pokvarjena dodatna kartica na PCI vodilu.

Najprej iztakni vse dodatne kartice razen grafične.
Potem izklopi vse trde diske.
Nato si sposodi en dober RAM in poskusi zagnati računalnik.
Če ne bo nič potem si sposodi en dober napajalnik in zopet poskusi prižgati.
Če še vedno ni nič je matična plošča fuč.

Če pa se ti bo stvar začela delovati pa počasi vstavljaj stvar za stvarjo in vsakič poskusi če se PC še zažene.
Tako boš našel pokvarjeno zadevo.

Še ena pomembna stvar:
Piše se KDO in ne GDO ;((
Me kar zmrazi ko vidim take napake.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

maticm ::

Se popolnoma strinjam z zgornjim postom!

Najprej vse nepotrebno izklopi(!) in nato nadaljuj! Pa pazi da vse delaš pri kablu potegnjenem iz 230V!!
Najboljša opcija je če maš koga ki ma vsaj približno isti letnik PCja kot ti in nato menjaš komponente (seveda v primeru če jih nimaš doma). Pol zlo hitro ugotoviš vzrok...

Vzrokov pa je lahko kar precej: -matična, napajalc, ram, procesor, grafična,disk,...
Pri meni je blo tole če ni blo slike:
-Grafično je bilo treba v roke vzet in očistit prahu=> ko sem jo dal nazaj je delalo
-Procesor je crknil

pa veliko uspehov ob servisiranju

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: maticm ()

Han ::

izi, nekatere plošče nimajo mostička za reset biosa. Če vzameš ven baterijo za par minut, ima to povsem isti učinek kot če bios resetiraš prek mostička.

Defektna tipkovnica lahko dela zgago pri zagonu računalnika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Jernej L ::

Delfi, ja en fuč kondi je dovolj, da plata ne dela več. Zamenjaj.


zamenjam kaj..? plato ali kondenzator?

kondenzator je na vrhu vbočen in zgleda takole:

manuela ::

probaj enostavno vse kable odklopit in posesat vse od uznotri in oduzuni

Han ::

Delfi, poškodovan (vbočen na vrhu) kondenzator bi načeloma moral funkcionirati. Mogoče smešno vprašanje, a vseeo: si priklopil na plato še tisti 4-žilni konektor, ki je zraven procesorja (ga napajalnik sploh premore)?

Azrael ::

@Delfi:

Če plata na noben način ne dela, čeprav so vse ostale komponente OK, priklopljeno vse na prava mesta (kabli in jumperji), baterija OK in ni videti nobenih drugih mehanskih poškodb (opraskana tiskanina npr.), potem zamenjaj ta kondenzator. To je pač zadnja stvar, preden plato vržeš stran ali porabiš za dele.
Nekoč je bil Slo-tech.

Jernej L ::

ja, vse sem prav priklopil, tudi tisti 4-žilni konektor, fsb, bios.. vse sem resetiral, pač zažene se, lučke in pogoni zaštartajo a ni slike.

kako pa zamenjam kondenzator? emm lotati na plati me je malo strah ;)

maticm ::

ma če nisi 100% da je kondenzator pol ne nč lotat ker boš plato zažgal sploh če maš kkšn konjski spajkalnik!!

maticm ::

A ti procesor kej ropota?

Jernej L ::

ne, procesor ne ropota in tudi kadi se ne iz njega..

felo ::

jst sm mel en tak problem in se mi tudi meni ni zaznalo monitorja!!in sem nesel na servis in je bil procesor fuč!!!!tako da probaj kaj s procesorjem!!!!
Niti najmanj nism majstr!!!!!!!

nbazaa ::

Živjo!
Jaz imam isti problem, le da sem v bistvu kupil grafično kartico ATI Radeon 9200SE 128 ddr TV Out/DVI in se mi noče prižgat ekran in tudi ni piska. Prej sm pa imel not ATI Radeon 9200SE 64MB TV Out. Kaj bi lahko to bilo? Imam starejši računalnik z Pentium 3 1GHz 768MB sdram in ploščo ABit BX-133 Raid. Probal sem isto izklopit vse kartice in cd-rome pa še kr nč. Plata podpira AGP 2×, pa nej bi grafična tut. Smešno mi pa je da sem probal pri sestri, ki pa ima podoben računalnik, to se pravi isto Abit isto 133Mhz rame pa P3 700Mhz pa AGP2× pa ji dela!?

Prosim za pomoč!

Duhec ::

@Izi je napisal:
'' LOL, kakšne nasvete ne najdem na tem forumu.
Zdaj pa resno.
Jemanje beterije iz matične plošče je popolnoma nesmiselno početje oz. lahko tudi precej nevarno, kar se lahko ob vstavitvi baterije nazaj BIOS postavi na precej napačne vrednosti in nato kaj skuriš zaradi kakšne premočne voltaže na kakšnem elementu.
Možnosti je sicer malo ampak obstaja. Kakor obstaja možnost da bom na lotu zadel sedmico :P
Brez baterije se BIOS ne resetira in nastavi na default vrednosti, ampak ga preprosto popolnoma ugasneš in poleg njega še kaj drugega na matični plošči (odvisno od plošče)''
-----------
Še ena pomembna stvar:
Piše se KDO in ne GDO ;((
Me kar zmrazi ko vidim take napake.''


Hehe, mene pa zmrazi, če vidim, da nekdo, ki se vsaj malo spozna na vse skupaj, govori o 'resetiranju biosa' ! Sicer je jasno kam pes taco moli pa vendarle gre tu za pravilno interpretiranje in govorimo o izbrisu Cmos spomina in ne biosa. Bios (eeprom) lahko edinole flešaš in z baterijo nima nobene direktne veze. Brez zamere.
Ne morem se tudi strinjat, da je jemanje baterije iz matične popolnoma nesmiselno početje. Nasprotno, kot je že omenil @Han, nekatere plate nimajo jumperja za clear Cmos-a in si prisiljen odstraniti baterijo, seveda ko predhodno izpuliš 220V napajalni kabel in pritisneš še gumb za vklop (da se vse razelektri, posebno kondenzatorji).

@Delfi:
Slab ali zelo slab kondenzator, ki onemogoča štart zgleda kot na spodnjih slikcah (iz mojega arhiva) in 'kapce' so navadno napihnjene pod in okoli kondenzatora pa tudi ni ravno lepo:

C1
C2
C3
Poizkusi z izločanjem (odklopom) komponent kot je povedal že @Izi.

@Cubus:
Poizkusi eno stvar ; štartaj komp brez baterije in povej, če brez baterije vedno štarta.
Če se to zgodi imaš redek primer, ki sem ga imel do sedaj samo 2x in to je, da odleti ena dioda v sklopu vezja, ki je vezana zaporedno z baterijo in preprečuje kontra 'polnjenje' baterije. Z voltmetrom lahko tudi pomeriš + kontakt podnožja baterije pri delujočem računalniku in bo kojci jasno. Če ni nobene napetosti na + kontaktu, potem je plata oziroma sklop za baterijo OK in je nek drug problem, če pa ima neko napetost (v mojih dveh primerih je bila cca. +2V) je nekaj crknilo v baterijskem sklopu. Ker je to vse na plati te odreši nakupa nove plate kakšen sposoben elektronik ali serviser, ki mora preveriti to diodo in jo po potrebi zamenjat. Je pa delo filigramsko, ker je zdaj vse v smd tehnologiji in rabiš mirno roko (+ šilce žganega).

Jernej L ::

ni napihnjenega kondenzatorja, samo ta je vbočen - na sliki, verjetno od poškodbe med transportom (iz anglije), obstajajo kakšne merilne naprave za kondenzatorje?

Azrael ::

Obstaja marsikaj, ampak je treba kondi odlotat stran, ker pri vgrajenem zlahka dobiš napačne rezultate. Če ga odlotaš stran, je pa itak lažje montirati drugega, kot se še kaj ukvarjati z udarjenim, na katerega se ne moreš več zanašati.

Edini način, vendar ne nujno zanesljiv je, da pomeriš kakšna napetost je na kondenzatorju, ko je plošča vklopljena. Če je napetost 0 ali samo nekaj desetink volta, je vsekakor stvar v kratkem stiku. Samo napetosti lahko ni, če v plošči ni procesorja ali RAM modulov, ali je kaj od tega pokvarjeno, oz. je s ploščo še kaj drugega narobe. Ampak tudi, če je na njem neka napetost, še ni ziher, da je kondenzator res OK. Lahko je izgubil kapaciteto in potem napetostni regulatorji ne delajo prav (napetost iz njih je nestabilna) in posledično comp ne dela.

Vsekakor je to delo pod napetostjo (sicer ti nisi v nevarnosti, ker gre za napetost do 12V), ampak s kakšnim kratkim stikom lahko dokončno skuriš plato ali kaj na njej, zato res previdno.

Ampak, če je res vse ostalo 100% OK in je na plošči videti poškodovan samo tisti kondi, potem bi jaz riskiral tistih 100, 200 SIT in ga zamenjal.
Nekoč je bil Slo-tech.

cubus ::

@Duhec:

Odstranil sem baterijo, brez baterije se ne prižge zaslon, tudi piska ni slišati. Zamenjal sem napajalnik, Izklopil vse diske, in vse kartice, notri sem pustil samo procesor, in grafično, in se je ekran prižgal, pride do windowsow izberem start win normaly, računalnik zamrzne, resetiram, in spet ekran črn. Se pravi da nekaj ni vredu iz osnovno! Ali je lahko kaj narobe z procesorjem?

Najbolje da zamenjam osnovno. Kaj vi mislite?

l.p. Uroš

Pyr0Beast ::

Pregrevanje procesorja??
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

k0lar ::

Isti problem in to na dveh računalnikih!!
A je kdo že našel uporabno rešitev???

fat boy slim ::

hmmm,

na svojem računalniku imam zelo podobne probleme. Pri meni je problem v zelo slabi ozemljitvi ohišja oz. inštalacije. Probaj ohišje postavit na kakšno gumo oz. kaj podobnega. Pri meni pomaga!

Ne trdim, da je to zagotovo rešitev problema, lahko pa probaš.

k0lar ::

Računalnik ima plastične nogice, vse pa stoji na leseni podlagi... tako da verjetno tukaj to ni problem...

k0lar ::

Ve kdo za kak poceni in dober servis računalnikov, kjer ti hitro pogledajo računalnik v Ljubljani?
Drugače bom mogrl nesti računalnik k Mlacomu, kjer je bil kupljen...

k0lar ::

Danes sem nesel računalnik k AGT računalniki d.o.o. v Šiški in mojstra sta takoj videla kaj je narobe...
Tranzistorji na matični plošči so bili napihnjeni, kakšnih 6 le njih.
Baje je to standarden problem pri Epox ploščah, sploh pri EP-8RDA+, zato si jih oni tudi nehali prodajati, ker so imeli s 3/4 reklamacije, ko so jih prodali...

Menjava tranzistorjev in servis kakših 5 prešernov al pa rabljena Socket A matična plošča je edina rešitev...počkala pa bom do petka.

LP in hvala na nasvete in pomoč!

Han ::

Lol, napihnjeni tranzistorji - to bi pa rad videl. :P Verjetno misliš kondenzatorje... :\

k0lar ::

jap, kondenzatorji...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik se ne prižge

Oddelek: Pomoč in nasveti
4317289 (13412) G_mAn
»

Grafična kartica spušča dušo?

Oddelek: Pomoč in nasveti
6987 (872) #000000
»

Računalnik se ne zažene

Oddelek: Pomoč in nasveti
171763 (1542) IceBoX
»

Problem z zagonom PCja

Oddelek: Pomoč in nasveti
91513 (1303) fastfury
»

"flashanje" BIOS-ov

Oddelek: Pomoč in nasveti
371906 (1481) cultko

Več podobnih tem