» »

Ogrevanje:razmerje porabljene energije (UNP)

Ogrevanje:razmerje porabljene energije (UNP)

klemenSLO ::

Živjo,

Z UNP ogrevam enodružinsko hišo z 200m2. Letošnji stroški (od jul 08 do jul 09) so cirka 1500 €. Porabljeno pa bo cca 2100L UNPja. V obdobju ko je centralna izklopljena (ogrevam samo sanitarno vodo) na mesec porabim cca 3% oz 70L UNPja.
Če to raztegnemo na letno raven bi izgledalo približno takole 850L (sanitarna) od celotne porabe 2100L kar je 40%. Ta procent se mi zdi pa kar velik.

Teperatura sanitarne vode je nastavljena na kostantno vrednost čez cel dan skozi celo leto(samo dogrevanje).

Če tako laično pogledamo razmerje potem dam 0,4*1500€ je 600 € za sanitarno vodo.

Kakšne izkušnje pa imate vi?

Vedno bolj se 'ogrevam' za celice.. S tem bi pokril velik del ogrevanja sanitarne vode plus - glede na to, da imam talno gretje (v katerem vhodna temperatura ni več kot 35 st. C) še samo ogrevanje hiše.

arozma ::

Imam samo eno vprašanje? Kako misliš pozimi ogrevati stanovanje s celicami če je še za toplo vodo premalo. Poleti so celice za vodo odlične, saj je dovolj sonca. Pa še poleti je treba dogrevati vodo če je oblačno.
Pri nas imamo kombinacijo toplotne črpalke in celic. Kakšen je račun ne vem (manjši kot prej na olje). Ti pa iz lastnih izkušenj povem, da celice dajo dovolj tople vode samo poleti (brez dogrevanja). Sedaj ko je oblačno ni nič. Kadar je sonce jo pa že segreje. Pozimi pa sonce nima dovolj moči.

Preden kupiš celice dobro premisli in se malo pozanimaj pri tistih ki jih že imajo in pri tistih ki se s tem ukvarjajo. Vendar te niso najbolj zanesljivi saj bodo rekli vse, da jih prodajo.

klemenSLO ::

Poleti (maj-september) bi verjetno v celoti pokril. Drugač pa jasno da bi še vedno kot osnovno ogrevanje bil UNP.

Še vedno se mi zdi veliko dnarja samo za ogrevanje tople vode....

Fave ::

Kaj, če bi za začetek zmontiral nek tedenski programator in ga nastavil tako, da nebi celo noč dogreval, pa med tednom dopoldne tudi ne, recimo?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

gruntfürmich ::

mi smo se pozimi odločli, da ne bomo z oljem greli sanitarne vode, ampak z el. bojlerjem. ker se mi to zdi cenejša rešitev.

celice se ti isplačajo če si jih sam nardiš, imho. ker u trgovini so katastrofalno drage.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

jype ::

Kolektorji!

Kakšne celice, lepo vas prosim.

In ja - kolektorji prihranijo na "zmerno do pretežno oblačen" poletni dan vžiganje peči - na poletne sončne dneve se pa vročo vodo itak meče stran.

ttommy ::

Kaj pa toplotna črpalka za ogrevanje sanitarne vode?Ima kdo izkušnje s tem?Zanima me predvsem,koliko eleltrike porabi za dogrevanje?
Uporabil bi jo za dvodružinsko hišo z devetimi osebami.
Gamer

klemenSLO ::

U bistvu sem mislil kolektorje, moja napaka. Kje porabiš več energije: če pomalo dogrevaš, ali če se prižke šele od 15h in je recimo prižgano do 22h. Pomoje za za segrevanje 100L iz 25 na 60˙C porabiš več kot če le dogrevaš.

Kolektoriji kot komplementarni sistem bi se morali v 5 letih povrnt.

M-XXXX ::

Če dogrevaš. V vsakem primeru moraš toliko in toliko energije dovesti, da segreješ vodo. Je pa razlika v izgubah, ker če segrevaš naprimer 7h, imaš toplotne izgube le 7h, če dogrevaš pa imaš 24h na dan izgube.

gruntfürmich ::

toplotna črpalka & kolektorji so zelo drago ogrevanje vode napram el. bojlerju. cene za m2 so nekje 300€, koliko pa jih je potrebno pa ne vem točno. toplotne črpalke pa se tudi začnejo od 800€ naprej.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

bond007 ::


Kaj pa toplotna črpalka za ogrevanje sanitarne vode?Ima kdo izkušnje s tem?Zanima me predvsem,koliko eleltrike porabi za dogrevanje?
Uporabil bi jo za dvodružinsko hišo z devetimi osebami.


Odvisno koliko tople vode porabite. Recimo ena povprečna 3 -članska družina porabi recimo 10 kWh vode dnevno, kar je približno energija 150L vode segretih za (ne na!) 45-50 stopinj. Če segrevaš to vodo na el. v nižji tarifi 5ur po 2KW= 10kWh, te pride cca 80 centov na dan! Kar je ene 25€ na mesec. Toplotna črpalka porabi recimo za 10€ štroma in se pri teh številkah povrne nekje po 5ih letih... Če gre pri tebi za 9 oseb, potem se vsekakor splača že bistveno prej...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bond007 ()

T0RN4D0 ::

Kolektorje se da precej ceneje narediti doma. Toplotna črpalka se pa za tako veliko družino tudi precej hitro povrne. :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

gruntfürmich ::

Kolektorje se da precej ceneje narediti doma. Toplotna črpalka se pa za tako veliko družino tudi precej hitro povrne. :)


si siguren?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

T0RN4D0 ::

Ne, za nič nisem siguren, razen za to da bom enkrat umrl. :)

Je pa spet odvisno kakšne maš možnosti (pri nas plin recimo odpade), kaj znaš in zmoreš narediti sam oziroma če koga poznaš (stroški investicije znajo precej variirat), kakšni bodo trendi v prihodnosti etc...
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

arozma ::

Kolektorje se da precej ceneje narediti doma. Toplotna črpalka se pa za tako veliko družino tudi precej hitro povrne. :)


si siguren?

Kako hitro se ti povrne toplotna črpalka samo za ogrevanje vode ne vem (nekdo je spraševa za to opcijo). Mislim pa da se ti toplotna črpalka za ogrevanje povrne v približno štirih letih. Odvisno je kakšno površino ogrevaš, koliko vode se porabi, kako je hiša izolirana...

gruntfürmich ::

Kako hitro se ti povrne toplotna črpalka samo za ogrevanje vode ne vem (nekdo je spraševa za to opcijo). Mislim pa da se ti toplotna črpalka za ogrevanje povrne v približno štirih letih. Odvisno je kakšno površino ogrevaš, koliko vode se porabi, kako je hiša izolirana...


samo za ogrevanje sanitarne vode nisem siguren da se ti sploh kdaj povrne. prav tako za ogrevanje celotnega objekta.
je res da je elektrika poceni, vendar pa so črpalke zelo drage in imho NIMAJO takšnega izkoristka kot ga deklarirajo! zatko se mi zdi da je to treba jemati z rezervo.
potem pa je še potrebno upoštevati različne cene goriv! kar pa ni zanemarljivo če vzamemo drva v obzir...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

T0RN4D0 ::

No, mi se ogrevamo na (praktično brezplačna) drva, pa imamo vseeno v planu toplotno črpalko. :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

arozma ::



samo za ogrevanje sanitarne vode nisem siguren da se ti sploh kdaj povrne. prav tako za ogrevanje celotnega objekta.
je res da je elektrika poceni, vendar pa so črpalke zelo drage in imho NIMAJO takšnega izkoristka kot ga deklarirajo! zatko se mi zdi da je to treba jemati z rezervo.
potem pa je še potrebno upoštevati različne cene goriv! kar pa ni zanemarljivo če vzamemo drva v obzir...

Zakaj se pa Toplotna črpalka ne bi povrnila? Še vedno je ogrevanje na elektriko (toplotna črpalka) cenejše kot pa olje, plin. Cenejša so edino drva, katera pa tudi pridobivajo na ceni. Drva so najcenejša če imaš gozd. Seveda če ne računaš čas in delo ki ga porabiš za to da drva pripraviš in da jih nalagaš. Upoštevati moraš tudi, da rabiš prostor za shranjevanje drv/sekancev/peletov, ki morajo biti suhi. In tudi investicija je za biomaso višja kot pa za toplotno črpalko. Celotna investicija v TČ (TČ, material, delo) je približno 10.000€, za biomaso pa približno 12.000&#8364 (lahko tudi manj tako TČ kot biomasa). Ogrevanje na TČ torej še vedno ostane med cenejšimi in med bolj enostavnimi načini ogrevanja.

Samo za ogrevanje vode je pa res vprašanje kako hitro se ti to kaj povrne.

@torn4ado Ne bo vam žal če se odločite za TČ. Če rabite monterja vam lahko kakšnega priporočim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: arozma ()

gruntfürmich ::

Celotna investicija v TČ (TČ, material, delo) je približno 10.000€, za biomaso pa približno 12.000&#8364 (lahko tudi manj tako TČ kot biomasa). Ogrevanje na TČ torej še vedno ostane med cenejšimi in med bolj enostavnimi načini ogrevanja.


10k€ je približna cena za kakšno TČ: z vrtino ali po parceli vodoravno ali zračno? 12k€ pa samo peč za biomaso (koščke)?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

arozma ::

10k€ je približna cena za TČ voda/voda (z vrtino). Zračne so pa nekoliko cenejše. Če se prav spolnim smo mi dali za zračno TČ, 19 kW, Alphainotec 8k€. Potem pa dobiš še subvencijo od države. Za TČ od Dimplexa (zastopnik Termotehnika) bi verjetno dali še kaj manj. Če pa kdo išče TČ voda/voda naj pa kar pogleda TČ od Termotehnike. Vodne so sigurno na nivoju Alphainoteca.

12k€ je peč na pelete. Peč na drva je nekje 10k€. Kompletno. Peč sama pa ne vem koliko je. Verjetno veliko ceneje.

Seveda so to nekje okvirne cene. Kakšno zračno TČ, manj močno se da dobiti mislim, da tudi za okrog 6k€. Vendar ne me sedaj za besedo držati če to ne drži. Se je pa pri teh stvareh težko zgovarjati o točni ceni. Nekdo bo dal za enako TČ z enako globoko vrtino več kot pa drugi. Razlika bi bila edino v tem da je eden potreboval 5m cevi za centralno, drugi pa 10m + zraven še kakšne dodatne obtočne črpalke. Zgoraj sem pozabil omeniti, da sta v to okvirno ceno zraven TČ, dela in materiala všteta tudi zalogovnik in bojler. Bojlerji pa lahko dosegajo zelo visoke cene. Sploh če imaš še kolektorje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: arozma ()

larissa ::

Mene zanima, ali se bolj splača ogrevat vodo na UNP plin ali električni bojler. Hvala za nasvete.

ttommy ::

Najbolje na odpadno šaro v peči na trda goriva.
Gamer

gruntfürmich ::

ttommy je izjavil:

Najbolje na odpadno šaro v peči na trda goriva.

super! res je fino ko mojemu bratu VSAK, ampak res čisto vsak dan smrdi sosed pod nos ko greje sanitarno vodo v peči na trda goriva. na srečo je na njegovo pobudo prenehal s kurnenjem odpadkov in plastike. tisto je šele bila fešta! :O
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

telexdell ::

larissa je izjavil:

Mene zanima, ali se bolj splača ogrevat vodo na UNP plin ali električni bojler. Hvala za nasvete.

Poglej koliko te pride 1kWh elektrike, to pomnoži s 7,5 in primerja s ceno enega litra UNP.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

zlobcek ::

KlemenSLO če imaš peč novo ali novejšo, daj na streho heat_pipe vakuumske kolektorje (ne vakuumskih z direktnim pretokom) in zalogovnik v klet, kroge pa predelaj tako, da boš lahko ogreval in grel sanitarno vodo s kolektorji, zalogovnikom ali plinom, bajto pa ti naj ogreva vremensko vodena regulacija. Če imaš talno še toliko bolje.

Ko boš imel preračunane m2 kolektorjev, dodaj še kakšno polje zraven presežka. 1/3 ali pa kar še enkrat več pa je - in pojdi jih iskat k podjetju, ki uvaža kitajsko robo (zelo poceni) in ima kaj zaloge, če ti jih slučajno toča stolče (stolkla bo istočasno tudi vse poceni ravne, ki nimajo kaljenih ali jačanih stekel). Zaradi pregrevanja ni problemov. Sicer ti bojo poleti kuhali, a se pri enih 160 stop enostavno proces menjave agregatnega stanja ustavi (pri unih vakuumskih z direktnim pretokom se ne, zato treba bit pozoren - heat pipe - plinski so pravi), zalogovnik imaš na 80 stop oz. kar pač dela solarna regulacija. Običajno ni problemov.

Delat to doma je bosa - recimo jest lahko potrdim in seveda lahko tudi pride kdo k meni domov in še kam ga lahko peljem - pogledat, imam s sistemom 4. polj po 30 palc heat pipe kolektorjev (obrnjenih na zahod - kolektorjev je po simulaciji enkrat preveč - smo bli kregani, a smo pač brihtni. Ma smo rekli bomo probali pa bomo videli alora), vodo v 1000L zalogovniku in sanitarnemu bojlerju na najmanj 35 stop celo zimo. Razen če je res sneg in so kolektorji pokriti z njim. Drugače mi peč dogreva le sanitarno vodo iz okoli 45 na 50. Takrat pa pač laufa plin. Bajta je zidana, nič fensi izolacije. Forlauf v radiatorje je tam nekje 45-50 v najbolj neugodnih razmerah, talno ne preseže 35. Zdej ker je kovačeva kobila vedno bosa, niti nima nihče cajt, nisem šel računat točnega prihranka, vendar tkole na uč - prej smo pokurli čez 3000L olja na leto, sedaj je sistem v tretjem letu laufanja, poraba pa je nekaj pod 1000m3 zemeljskega plina na leto. Je pa čisto cel sistem isti proizvajalec, razen kolektorjev. Tako da vse deluje v sožitju.

Drugi sistem ima mislim daaaa 2 polja po 30 palc - nisem čisto ziher, obrnjena sta na sever in bajta (tri leta stara montažna, precej dobra) stoji na malo višji geografski legi direktno na soncu (nad Kamnikom), zraven stoji kotel na pelete. Model pokuri približno euro na dan po njegovi računici (se pravi investicija v pelete). Dejansko pravi, da niti slučajno nebi šel investirat u drag sistem na pelete, če bi to prej vedel. Bi šel v unp s stensko pečjo. Je pa tudi kompletni sistem z regulacijo isti proizvajalec in zelo uravnovešen - razen kolektorjev, ki so spet kitajski.

Vodo dogrevati na teh razlikah se ne splača drugače kot s plinskim kotlom, ki zase ne rabi temperature. O tč sanjat je brezveze - nekaj je investicija, nekaj pa poraba električne energije, katere cena vemo kam bo šla. S tem da cop je na mrazu pri zemlja_voda (najcenejša varjanta tč) jeba oz. je treba tako ali tako imeti pozimi podporo ogrevanju, ki je v novejših vgrajena v obliki električnih grelnikov. S tem pozimi s tč nisi naredil nič. Razen če imaš denar in možnost spredenat zemle/vode ali vode/vode. Samo investicija je ohoho.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

Company ::

Zlobček,
kdo ti je pa zadevo naredil? V to smer že nekaj časa razmišljam tudi jaz. Zanimajo me te variante kolektorjev. Kolikšen zalogovnik imaš? Lahko na ZS?
LP!

sidd ::

Pa sem ravno mislil omeniti vakuumske heatpipe zadeve! To je noro - na sejmu v hali, so bile razstavljene samo pod reflektorji, pa so bile vse cevi vroče....

Drugače pa doma imamo navadne sončne kolektorje, sedaj že kar ene 25 let stare, pa še vedno čez poletje ni potrebno kuriti peči. Voda pa se tako zagreje da ostane tud par dni vroča...

Pri sestrični pa je novogradnja, in seveda TČ. Poraba elektrike letno za ogrevanje in sanitarno vodo je pod 1kEUR.

Tako da se v vsakem primeru splača narest okvirni preračun, saj hitro najdeš kombinacijo, ki ustreza tvoji nepremičnini. Pa še na prihranku si že čez par let...
no idea for signature
signed
I


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ogrevanje sanitarne vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9028843 (15553) energetik
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017640 (5009) letmein
»

Sončne celice ali toplotna črpalka?

Oddelek: Loža
4816317 (13694) RejZoR
»

Toplotna črpalka za vodo (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7318725 (16502) mn
»

Ogrevanje - Nafta / Elektrika

Oddelek: Loža
3710699 (9674) gruntfürmich

Več podobnih tem