» »

Microsoft: 96 odstotkov netbookov teče na Windows

1
2
3

energetik ::

Ne, kupili bi tistega za 250€ in potem nanj namestili "travniške" XP. :D

jype ::

Bistri007> Linux še zdaleč ne deluje po principu vtakni & igraj - ne za strojno opremo, kjer daš not priloženi CD in dela. Ne za veliko programske opreme, celo pod WINE ne.

Seveda. Linux je že svetlobna leta pred tem. Tam samo vtakneš napravo in dela. Z nobenimi CDji ni treba strašit (kar je pri netbookih še posebej super, glede na to da so brez optičnega pogona).

Ampak eni se ne morejo sprijaznit s tem, da v Linuxu reči delujejo hitreje in bolj stabilno, uporabniška izkušnja pa je boljša kot na Windows.

Obnašajo se kot bi se jaz, če bi bil zadnji Windows ki sem ga videl verzija 3.0 in bi rekel, da Windows pa niti 24 bitne barvne globine ne podpirajo, kaj šele več zaslonov hkrati.

Lawler_ ::

Icematxyz> Jaz sem vprašal če bi 96% ljudi kupilo tistega za 350 evrov?

Pa saj je vseeno. Microsoft (ali proizvajalci) lahko Windows komot sponzorirajo.

Dejstvo je, da so pri mnogih netbookih ponujali poleg neuporabno različico Linuxa. Namesto da bi našli pamža in mu dali za sladoled, da bi jim zrihtal, da vse dela in je pripravljeno na uporabo, so zraven priložili različico, v kateri je uporabniška izkušnja podn.

noraguta> a si ti en stavek pozabil(sleroza)?

Seveda ne. Jaz zgolj vem, da je kupiti Windows za tako napravo enako kot če bi "kupil avto s štirioglatim volanom na strehi kabine, ki bi ga lahko vozil le rikverc".

Lawler pravi, da bi, jaz pa seveda verjamem, da bi. Mnogokrat ljudje raje kupijo slabe reči, ki jih poznajo, kot odlične reči, ki jih še niso videli.


Jast sm se glih zato za xp odloču, ker sm že probal linux in sm vidu da to ni to.
Žal, ampak zame linux ni. Linux ima še dooolgo pot.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lawler_ ()

Mavrik ::

Jao.

Če bo še to en Linux vs. Windows flamewar začnem talati nazive. Osredotočite se na temo in nehajte brezveze provocirati.
The truth is rarely pure and never simple.

Lawler_ ::

Jao.

Če bo še to en Linux vs. Windows flamewar začnem talati nazive. Osredotočite se na temo in nehajte brezveze provocirati.


Se čist strinjam. Uglavnem, svoje sm povedal.

jype ::

Lawler> ker sm že probal linux in sm vidu da to ni to.

Jaz sem tudi v kleti našel diskete z Windows 95 in mi niti USB ne dela.

Utk ::

Poglej upad prodaje. To je tisto, kar šteje.

Ne, šteje tržni delež. Vem, da nekaterim v državnim službam to še dolgo ne bo jasno, ampak smo v največji krizi po letu 1928, Toyoti je padla prodaja za 50 procentov, pa ne vem če to kaj dost pomeni. Razen to, da manj prodajo. Zarad tega ne delajo zanič avtov.

Bistri007 ::

jype:
Bistri007> Linux še zdaleč ne deluje po principu vtakni & igraj - ne za strojno opremo, kjer daš not priloženi CD in dela. Ne za veliko programske opreme, celo pod WINE ne.

Seveda. Linux je že svetlobna leta pred tem. Tam samo vtakneš napravo in dela. Z nobenimi CDji ni treba strašit (kar je pri netbookih še posebej super, glede na to da so brez optičnega pogona).

CD/DVD-RW enoto z USB priklopom lahko dokupiš za male pare. Ampak kako naj uporabljam SkyStar USB 2 HD CI in N95 8GB na Linuxu?

Na Linuxu ne dela ne Nokia PC Suite ne DVBViewer. Da ne rečem, da ni driverjev. Ne iTunes za iPoda. To vse uporabljam na svojem EEE.
Obstajajo najbrž neke generične alternative/driverji za Linux, ampak ti podpirajo kake 30% funkcionalnosti.

Linux kernel kot platforma je zanič. GNOME/KDE sta že v redu. Za hec sem si instaliral KDE 4.2 za Win32. Programčki so čisto v redu, sicer trenutno alfa-beta, samo Window manager je pa vgrajeni od MSFT.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Icematxyz ::

Da res je. Ne gre vse. Treba pa se je vprašati zakaj je Technisat podpiral in še vrjetno podpira določene modele da delujejo na linuxu druge pa ne.

Vrjetno zato ker nimajo nič od tega?

Če bi pa vse nelegalne različice Microsofta zamenjal z desktop linuxi bi pa vrjetno tudi Technisat spet popolnoma podpiral vse svoje izdelke da delujejo tudi na linuxu?

Zato ta začaran krog se ne prekine. Rešitev bo pa prišla ko bo Linux tudi na desktopu imel vsaj 20% uporabnikov.

Bojim pa se da je Linux na desktopu napram Microsoftu ogromno izgubil zadnja leta. Več programov poznam ki so popolnoma vredu delovali na Linux OS pa so potem preprosto proizvajalci to prenehali podpirati. Čisto odvisno je zakaj želiš linux uporabljati. V kateri branži.

Strinjam se da piratska scena Linuxu bolj škodi kot si mislimo. Ampak če piratizirati ne bi bilo mogoče pa spet takšen koncept "trženja" kot je Linux vrjetno ne bi nastal.

Trenutno na desktopu Microsoft ne pusti linuxu dihati. Ampak sam menim da bo prišel čas ko bo se tudi to spremenilo. Propast ne morejo (sam koncept da bi popolnoma zamrl ne vrjamem). Lahko samo rastejo.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Bom rekel tako. Če bi na 96% majhnin brezveznih prenosnikov tekel linux bi ti vrjetno lahko uporabljal na njih SkyStar 2 USB HD CI in N95 z tovarniškimi programi in gonilniki.

Ampak pač stanje ni takšno. Na njih je v kot se trdi 96% windows OS. In pač dokler bo tako bo situacija ista. Če si zato na boljšem ali slabšem pa sam presodi.

RejZoR ::

Tle sploh ne gre za to al je gor Linux al Windows. Če imam na glavni kišti Visto mi niti na kraj pameti ne pade, da bi hotel imet na netbooku linux. Že zato ker kar delam na kišti lahko uporabljam na netbooku.
Ne da se pol zajebavaš z wine-om pa delaš raznorazne hacke. Nimam ne volje niti same želje za tako početje.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Bistri007 ::

Da ne bo kdo mislil, da sem proti Linuxu. Ampak, kar je koristno je popularno in se prodaja. Največji prodajalec rešitev na Linuxu je IBM in ta prodaja serverje.

Kar mora podpirati server je disk/storage in mrežno kartico. Nič drugega, mogoče CUDA, ampak za to poskrbijo proizvajalci serverjev s tem v mislih. Če Linux teče v VM, potem še hardvera ni treba podpirati - npr. v z/VM za IBM z Series.

RHEL (Centos) in SLES/SLED sta dobri platformi za namenske stroje, kjer teče LAMP ali kak drug open source oziroma posebej za RHEL napisan komercialni softver (npr. Oracle). Centos imam v VMWare na Windows in imam best of both worlds. To je čisto drugače kot Desktop trg (še posebej za domače uporabnike), kjer hočeš imeti podporo za vso novo strojno opremo in za tisoče programskih rešitev neodvisnih ISV.

The Linux distributions certified for Oracle Database 10g Release 2 are:
* Oracle Enterprise Linux 5 (OEL5)
* Oracle Enterprise Linux 4 (OEL4)
* Red Hat Enterprise Linux 5 (RHEL5)
* Red Hat Enterprise Linux 4 (RHEL4)
* Red Hat Enterprise Linux 3 (RHEL3)
* Novell SUSE Linux Enterprise Server 10 (SLES10)
* Novell SUSE Linux Enterprise Server 9 (SLES9)
* Asianux 2.0
* Asianux 1.0

OEL=RHEL. Vse, kar ni na zgoraj napisanem spisku, je nestabilna otročarija.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Daedalus ::

Linux kernel kot platforma je zanič.


In to sklepaš na podlagi podpore za nek telefon. Daj, ne bi jackass in se ne smešit. Razen, če si rad jackass.

Centos imam v VMWare na Windows in imam best of both worlds.


No sej. Vržeš nekaj v VMware, pa misliš, da kaj veš. Tipično bistro, ni kaj.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

Bistri007 ::

Daedalus, sem pisal v kontekstu desktop OS. Sem v kasnejšem postu popravil in napisal, da je za server, kjer moraš podpirati samo disk/storage in mrežno kartico Linux čisto OK.

Za desktop Linux ni dobra platforma, ker nima dolgoročno niti binarne stabilnosti niti SW&HW kompatibilnosti - za npr. pet let. Enterprise Linux ponudbe so uspešne ravno zato, ker nudijo dolgoročno stabilnost in kompatibilnost. In ker ne rabijo podpirati (skoraj) nič hardvera.

Ista situacija je za embedded platforme - ni potrebno podpirati SW&HW, ki bi ga uporabnik sam namestil. Pač, Linux ni splošnonamenski desktop OS in nehajte sanjati o tem.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Icematxyz ::

Čisto se ne strinjam s tem da "kar je koristno je popularno in se prodaja". Za IT tako mislim da ni neke dileme če je linux OK ali ne.

Za desktop pa tudi ne bi smelo biti dileme za vsaj 20% "tržišča" ne pa da desktop linux nekje pri 1% kot se navaja vstraja.

Za vsaj 20% uporabnikov računalnika sem prepričan da linux in ostalo open source programje vsebuje vse kaj rabijo. posebej še v tej nepismeni generaciji ki sedaj bere 24ur.com uporablja mail in MSN...

In zato je greh po moji oceni da tam domuje najvrjetneje piratski windows in s tem zbija veljavo Linuxu in vsi se lahko zgovarjajo za 1% pa se res ne rabi trudit nihče da bi delovalo vredu out of the box in ni potrebe po pisanju gonilnikov in da bi programi tam delovali brez emulatorjev in podobnega.

Icematxyz ::

Linux ni splošnonamenski desktop OS in nehajte sanjati o tem.


No načeloma jaz menim da je. Za 20% uporabnikov računalnika zlahka.

darksamurai ::

Za MSN, 24ur.com, facebook, mail, word populacijo je linux še preveč dober. Filme lahko gledaš, MP3, imaš openoffice (95% MS office uporabnikov potrebuje najosnovnejše funkcije, ki pa so v OO že 10 let)... Če bi proizvajalci napisali driverje (ali pa vsaj poslali dokumentacijo) za linux, bi se tržni delež zelo dvignil.
Linux potrebuje samo driverje in pa nove igre. Če to dobi, potem tržni delež MSja pade.

Kaj pa dela na windows out of the box? Če primerjamo win out of the box vs. linux out of the box je zmagovalec linux. Upam, da mi ni potrebno razlagati zakaj.

Za n95 potrebuješ "šoferčke" in dodaten software. Če bi jih nokia napisala za linux bi lahko na netbooku imel linux. Zakaj ne zvališ krivde na nokio ne pa na linux.

noraguta ::

Čisto se ne strinjam s tem da "kar je koristno je popularno in se prodaja". Za IT tako mislim da ni neke dileme če je linux OK ali ne.

Za desktop pa tudi ne bi smelo biti dileme za vsaj 20% "tržišča" ne pa da desktop linux nekje pri 1% kot se navaja vstraja.

Za vsaj 20% uporabnikov računalnika sem prepričan da linux in ostalo open source programje vsebuje vse kaj rabijo. posebej še v tej nepismeni generaciji ki sedaj bere 24ur.com uporablja mail in MSN...

In zato je greh po moji oceni da tam domuje najvrjetneje piratski windows in s tem zbija veljavo Linuxu in vsi se lahko zgovarjajo za 1% pa se res ne rabi trudit nihče da bi delovalo vredu out of the box in ni potrebe po pisanju gonilnikov in da bi programi tam delovali brez emulatorjev in podobnega.
ne bo držalo . mail client ne podpira windows live pushmaila , etc. integracija z live storitvami na linuxu pač ni solidno izvedena niti z googlovimi (celo tu šepamo za windowsi).
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Lawler_ ::

Za MSN, 24ur.com, facebook, mail, word populacijo je linux še preveč dober. Filme lahko gledaš, MP3, imaš openoffice (95% MS office uporabnikov potrebuje najosnovnejše funkcije, ki pa so v OO že 10 let)... Če bi proizvajalci napisali driverje (ali pa vsaj poslali dokumentacijo) za linux, bi se tržni delež zelo dvignil.
Linux potrebuje samo driverje in pa nove igre. Če to dobi, potem tržni delež MSja pade.

Kaj pa dela na windows out of the box? Če primerjamo win out of the box vs. linux out of the box je zmagovalec linux. Upam, da mi ni potrebno razlagati zakaj.

Za n95 potrebuješ "šoferčke" in dodaten software. Če bi jih nokia napisala za linux bi lahko na netbooku imel linux. Zakaj ne zvališ krivde na nokio ne pa na linux.


Pozabljaš še na OS X

jype ::

Bistri007> Vse, kar ni na zgoraj napisanem spisku, je nestabilna otročarija.

Asianux 2.0.

Da dol padeš.

McMallar ::

Kaj pa dela na windows out of the box? Če primerjamo win out of the box vs. linux out of the box je zmagovalec linux. Upam, da mi ni potrebno razlagati zakaj.


Kot je že nekdo prej napisal, Ubuntu, SUSE,... so distribucije. Se pravi, da je to kernel + določen skupek aplikacij, ki so jih pač zapakirali skupaj. Tako si tudi jaz naredim Windows distribucijo, kjer se mi poleg XP-jev zraven namesti še recimo VLC, kodeki, Java, 7-Zip, Open Office (ali pa MS),... Pa lahko temu rečem moja XP distribucija. In bo out of the box ravno tako delalo vse kot na Linux-u, ali pa še več.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

Zheegec ::

Za MSN, 24ur.com, facebook, mail, word populacijo je linux še preveč dober. Filme lahko gledaš, MP3, imaš openoffice (95% MS office uporabnikov potrebuje najosnovnejše funkcije, ki pa so v OO že 10 let)... Če bi proizvajalci napisali driverje (ali pa vsaj poslali dokumentacijo) za linux, bi se tržni delež zelo dvignil.
Linux potrebuje samo driverje in pa nove igre. Če to dobi, potem tržni delež MSja pade.

Kaj pa dela na windows out of the box? Če primerjamo win out of the box vs. linux out of the box je zmagovalec linux. Upam, da mi ni potrebno razlagati zakaj.

Za n95 potrebuješ "šoferčke" in dodaten software. Če bi jih nokia napisala za linux bi lahko na netbooku imel linux. Zakaj ne zvališ krivde na nokio ne pa na linux.

Čakaj, saj tudi na Win dela OpenOffice.org...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

GupeM ::


Čakaj, saj tudi na Win dela OpenOffice.org...


Če me spomin ne vara, celo bolje kot na Linuxu.
In ne... nisem anti Linuxaš. Uporabljam tako Windows kot Linux. Primarni pa je res Windows.

BigWhale ::

Za desktop Linux ni dobra platforma, ker nima dolgoročno niti binarne stabilnosti niti SW&HW kompatibilnosti - za npr. pet let. Enterprise Linux ponudbe so uspešne ravno zato, ker nudijo dolgoročno stabilnost in kompatibilnost. In ker ne rabijo podpirati (skoraj) nič hardvera.

Ista situacija je za embedded platforme - ni potrebno podpirati SW&HW, ki bi ga uporabnik sam namestil. Pač, Linux ni splošnonamenski desktop OS in nehajte sanjati o tem.


Daj ne bluzi o neki binarni stabilnosti no. Pa SW&HW kompatibilnosti. Jaz na mojem linuxu se vedno lahko poganjam pet in deset let stare programe. Se vedno lahko vtaknem ARCnet kartico v eno staro 286 in jo zalaufam. Se Primax paralalel port scanner lahko prklopim in ga uporabljam. Kaj pa v Visti?

Primax is not producing any driver files for the new Microsoft Windows operating systems. Please install the Windows 98 Driver for Windows ME and the Windows 2000 Driver for Windows XP. Primax's Technical Support department can't guarantee the function of any Primax Products on Microsoft Windows ME or Microsoft Windows XP.


Ja hudirja no!

To je zihr Microsoft kriv! A ne?

Daedalus ::

Tako si tudi jaz naredim Windows distribucijo, kjer se mi poleg XP-jev zraven namesti še recimo VLC, kodeki, Java, 7-Zip, Open Office (ali pa MS),... Pa lahko temu rečem moja XP distribucija.


In v primeru razširjanja "tvoje win distribucije" te bo MS analno na suho, da bo peklo še najmanj 10 let. Ne moreš, kapiraš?

Sem v kasnejšem postu popravil in napisal, da je za server, kjer moraš podpirati samo disk/storage in mrežno kartico Linux čisto OK.


He he. "Samo" storage in mrežo. Ti pa rad poenostavljaš, ane?

Pa tud o edino stabilnih zveličavnih Red Hat in podobnih raje ne bi. Očitno nisi veliko tega uporabljal, pol pa kozle strelaš. Oracle lepo deluje marsikje, sam install skripte je treba malo pohkat, da neha težit s tem, kako je edino RHELL podprt:))

Za desktop Linux ni dobra platforma, ker nima dolgoročno niti binarne stabilnosti niti SW&HW kompatibilnosti - za npr. pet let.


Valid point. Sicer če imaš source, se da komot... če se greš closed source, pa jebat ga. HW kompatibilnost pa je odvisna bolj od tega, kolko je proizvajalci hočejo.

Enterprise Linux ponudbe so uspešne ravno zato, ker nudijo dolgoročno stabilnost in kompatibilnost. In ker ne rabijo podpirati (skoraj) nič hardvera.


Pa zato, ker so drage. Ker kaj je đabe, za enterpise ni dovolj dobro:D No ja, eni na đabe OS-ih tem poganjamo resen biznis, sam menda smo taki precej čudni:))

Jokes aside, meni izkušnje kažejo, da ljudje zelo hitro posvojijo Ubuntu, če le nimajo kake nemogoče zahteve po win-only programju. Kaj več pa bom vedal povedat po prvi rundi Ubuntu delavnic v Pipi.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

McMallar ::

In v primeru razširjanja "tvoje win distribucije" te bo MS analno na suho, da bo peklo še najmanj 10 let. Ne moreš, kapiraš?


Kapiram. Pa ti kapiraš, kaj sem hotel jaz povedati? Vedno Linuxaši trobezljajo, kako jim vse dela out of the box, da je vse vključeno,...
Ravno tako lahko namestitev Windows sistema razširiš z veliko kopico free programja (kot pri Linux-u) in ti out of the box dela vse. Nikjer nisem nič govoril o razširjanju. Kdo lahko razširja Win mislim, da ti je jasno, ne?
Zanimivo je tudi, da vsi omenjajo open source SW pri Linuxu in plačljiv SW pri Windows okolju. Kaj za Win okolje ne obstaja open source? Po mojih izkušnjah obstaja.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

Daedalus ::

Kapiram. Pa ti kapiraš, kaj sem hotel jaz povedati?


Kapiram. Linux pa uporabljam točno zato - da me razni MS-ji ne heblajo z raznimi EULA-mi, v katerih na dolgo piše, česa ne smeš in pol v eni vrstici, kaj lahko. Sej tvoj primer je čisto ok. Če se ti ljubi kaj takega počet za sebe, al pa delaš kaj na unatended inštalacijah programske opreme za bolj masovno deployanje winsev v firmah. Ni pa čisto primerljivo.

Kaj za Win okolje ne obstaja open source? Po mojih izkušnjah obstaja.


Seveda obstaja. Pa to je tak, minimalno malo. Sam, pri Win uporabnikih je tudi kultura druga. Tam krasti sw ni nič čudnega. Pri GPL-u, ki se šlepa največ skupaj z Linuxom pa ni treba krasti, ker dobiš vse na voljo.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

BigWhale ::

Vedno Linuxaši trobezljajo, kako jim vse dela out of the box, da je vse vključeno,...
Ravno tako lahko namestitev Windows sistema razširiš z veliko kopico free programja (kot pri Linux-u) in ti out of the box dela vse. Nikjer nisem nič govoril o razširjanju.


Samo potem za to porabis bistveno vec casa, kot pa za Linux. Pr linuxu dela out-of-the-box vse out-of-the-box. Windows mors pa se neki sraufat, da ti pol dela out-of-the-box.

Kdo lahko razširja Win mislim, da ti je jasno, ne?


Ja, Microsoft. :>

nekikr ::

Icematxyz: masovna OEM licenca za windowse ne stane 100€, tako da bi moral drugače formulirati vprašanje:

Ali bi 96% kupcev kupilo MS based netbook, če bi le-ta stal 350€, oni z Linuxom pa (cca.) 320€. Odgovor je sila preprost: nekje 50% ljudi bi kupilo Win prenosnik, ostalih 46% bi se odločili za Linux, a takoj naložili Win. Pa si spet na istem.

Pa tudi če bi bila razlika 350€ versus 250€, bi bil končni procent uporabnikov isti, 96% bi jih imelo Win (čeprav bi kupili cenejši Linux). V teh časih ni nobena znanost dolpotegnit Winse in jih inštalirati....

Daedalus ::

Ja, lopovi držijo Winse pokonci. Krasna reklama, ni kaj:))
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

noraguta ::

ma kaj komplicirate z krajo, linux netbooke so vračali v štacuno ter doplačevali za windowse.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

FitnessBoy ::

Centos imam v VMWare na Windows in imam best of both worlds.


Hm...zakaj WMware, če imaš na voljo HyperV na Windows Serverju 2008. Preberi si več tukaj: http://www.microsoft.com/virtualization...

MS virtualizacija omogoča vsaj toliko kot WMWare, poleg tega ni treba kupit licence ampak jo dobiš skupaj z Win Serverjem 2008 :).

Daedalus ::

MS virtualizacija omogoča vsaj toliko kot WMWare, poleg tega ni treba kupit licence ampak jo dobiš skupaj z Win Serverjem 2008 :).


:))
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Icematxyz ::

Icematxyz: masovna OEM licenca za windowse ne stane 100€, tako da bi moral drugače formulirati vprašanje:

Ali bi 96% kupcev kupilo MS based netbook, če bi le-ta stal 350€, oni z Linuxom pa (cca.) 320€. Odgovor je sila preprost: nekje 50% ljudi bi kupilo Win prenosnik, ostalih 46% bi se odločili za Linux, a takoj naložili Win. Pa si spet na istem.

Pa tudi če bi bila razlika 350€ versus 250€, bi bil končni procent uporabnikov isti, 96% bi jih imelo Win (čeprav bi kupili cenejši Linux). V teh časih ni nobena znanost dolpotegnit Winse in jih inštalirati....


No ne vrjamem da je strošek OS v prodajni ceni le 30 evrov. Nenazadnje kakšne so bile prve cene majhnih neuporabnih prenosnikov?

20% bom spet rekel. Če bi tekel nek ne slabo narejen linux kot se je tukaj omenilo (da je pač bila neka brezvezna verzija gor) bi zagotovo 20% uporabnikov bilo zadovoljnih. Nenazadnje bi prinesli to domov in ugotovili da zadostuje njihovim potrebam. In bi pustili takšno kot je. Takšno ko zadostuje njihovim potrebam in je uporabniku prijazno. Predvsem pa zraven sodi še velik nabor zastojn programske opreme če smo že pri tem. Pri Microsoftu pa morša takoj koliko še doplačati za office naprimer? Ker seveda open office ni dovolj zmogljiv. Tako kot ne linux za desktop.Zato je treba dokupiti še microsoft office in ne open office?

Zgodovina sprememb…

noraguta ::



No ne vrjamem da je strošek OS v prodajni ceni le 30 evrov. Nenazadnje kakšne so bile prve cene majhnih neuporabnih prenosnikov?


zate neuporabno zame ,nekaj najbolšega kar se je izdalo zadnje čase odvisno od potreb. si pač ultra leet power user za nas plebejce zadostuje za večino potreb. in izkazalo se je , da smo bolj zadovoljni z windowski kot linuxom. konec koncev ni potrebno na terminal tlačit operacijskega sistema kateri oponaša nek server os.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Icematxyz ::



No ne vrjamem da je strošek OS v prodajni ceni le 30 evrov. Nenazadnje kakšne so bile prve cene majhnih neuporabnih prenosnikov?


zate neuporabno zame ,nekaj najbolšega kar se je izdalo zadnje čase odvisno od potreb. si pač ultra leet power user za nas plebejce zadostuje za večino potreb. in izkazalo se je , da smo bolj zadovoljni z windowski kot linuxom. konec koncev ni potrebno na terminal tlačit operacijskega sistema kateri oponaša nek server os.


Kot server me zadeva ne bi motila. Ampak "netbook" kot ga imenujete nima namena predvajati HD vsebin na TV, niti ni primarno namenjen da bi kdo imel na njem server in downloadal torrente naprimer ampak se ga trži kot majhen prenosnik.

Sedaj pa vrjamem da je to za otroke ker odrasla oseba niti s prsti ne zadene tipke pravilno. Ampak igrače za otroke naj imajo ceno 150 evrov ne pa 350+.

Drugač pa sedaj se pojavljajo že neki izrazi netTOP. To že bolj podpiram ampak kljub temu še ne podpiram.

Zakaj? Prešvoh performance za takšno ceno. Gre v bistvu spet za drag nateg. Ok vrjamem da komu pride ravno prav za to kaj potrebuje. Načeloma boš pa s to igračo bolj ali majn razočaran. Pa še draga je.

In ti pa še trdiš da na te zadeve z slabim performancem je edino pravilno tlačiti Microsoft OS. Če pa niso sposobne v samem bistvu že početi nič bolj zahtevnega kot najbolj osnovne stvari.

poweroff ::

Hja, če je naprava zanič, naj bo tudi software na njej zanič - torej Windows. :D
sudo poweroff

nekikr ::

Icematxyz: ne bi se pregovarjal o teh zadevah ker boš očitno gonil svoje. Samo dve stvari bi še rekel:

1. Linux/OpenOffice je zastonj, Windows+Office je plačljiv in po tvoje je to kar konkreten strošek. Če bi bila prva, zastonjska, naveza tako super, kot ti očitno misliš da je, potem bi 95% ljudi na svetu uporabljajo to. Na tvojo žalost pa so številke ravno obratne. Tudi sam recimo ne uporabljam Linux ali OpenOffice, pa oboje znam uporabljati, hudiča, še učil sem kako se dela s temi programi v kar nekaj tečajih. Osebno pa mi ne Linux, ne Oo ne zadostujeta(kako, zakaj, kje ti lahko napišem v zs, da ne bom tu smetil - so pa dokaj trivialne zadeve, ki pa jim je skupno to, da jih noben ne mara). In očitno nisem sam, glede na deleže OS v raznih raziskavah.

2. "Majhni neuporabni prenosniki". S temi parimi besedami poveš, da si ali zakompleksan geek, ali pa mulc, ki nima pojma o pojmu in mu je važnih samo tistih 30 fpsjev, ki jih doseže v Crysisu... V praksi se namreč izkaže, da so ti majhni, neuporabni (lahko dodam še ceneni) prenosniki, ena najboljših stvari, kar jih je IT industrija sproducirala zadnja leta. Če ti povem iz svojega primera - na fax ali službena potovanja mi ni več potrebno vlačiti s sabo 3 kilskega "prenosnika", kateremu baterija zdrži v najboljšem primeru dve uri in zraven katerega moram posledično vedno imeti tudi kilski napajalnik čigar toplota lahko ogreje manjši prostor (pretiravam, pa ne dosti). Poleg tega ne vem zakaj bi dal 1000€ za "prenosnik", ki ga bom pri teh opravkih uporabljal izključno za pisanje poročil in prebiranje mailov.
Sem ponosni lastnik Acer Aspire One netbooka - stal me je 350€, nekje 6x močnejši je kakor pa so moje zahteve (opisane zgoraj), baterija zdrži 5ur ob vključenem wirelessu (5ur dejanskega dela, ne samo avtonomija)... Če slučajno rabim, imam doma še 17" "prenosnik", ki pa se mu ne bi smelo reči prenosnik (teža, avtonomija...), kateri pa, odkar imam netbooka, sameva v kotu. Za resno delo pa je stacionarni računalnik itaq najboljša/najcenejša izbira.

Icematxyz ::

Iger nisem igral že 5 let. Res pa je da sem Crysis vmes pri enem kolegu pomagal obrnit. Tako da ok mulc sem kaj se tiče tega. Nevem pa klko FPS je blo. Mislim da več kot 30. Pozabil sem.

Drugač pa to sem še pozabil povedati. Za server sploh nimaš kaj razmišljati. nettop + linux + remote dostop. Če že. Ni boljšega.

Iger tako ne boš igral na njem. Video in MP3 pa lahko na terenu dan danes poggledaš že na telefonu prav tako navigacija stane že 100 evrov.

Ostale stvari kot pisanje dokumentov brskanje po internetu če pač nočeš pravega prenosnika in uporabljaš raje tega da ga lahko daš v "torbico" pa zmore linux dobro opraviti.

Zaj pa če sem za to fanboy? Nevem. Morda. Morda pa imam prav pa te to moti?

V linuxu se tudi da na ikono kliknit in ti odpre program ki ga potrebuješ če karikiram. In da 20% uporabnikov ta funkcionalnost ni dovolj preprosto se ne morem strinjati. Predvsem na opremi ki tako sama po sebi ni namenjena da na njej opravljaš vse stvari kot na normalnem dekstop PC.

Zgodovina sprememb…

Zheegec ::

no, je pa zanimivo da so netbooki tako zanič pa se tako zelo prodajajo.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Icematxyz ::

Bom rekel tako. Pride študentka v trgovino in reče da pač rabi nekaj za pisanje diplomske.

Tudi po interntu bi rada brskala za viri naprimer ampak nima denarja.

Boš rekel da na 250 evrov vrednem "netbook" prenosniku če bi na njem tekel desktop linux OS tega ne bi mogla narediti?

A je potem bolje da plača še licenco za Windows in po možnosti še za Microsoft office?

Icematxyz ::

no, je pa zanimivo da so netbooki tako zanič pa se tako zelo prodajajo.


Glede na ceno/performance se tudi sam čudim. Vrjemi.

BigWhale ::

1. Linux/OpenOffice je zastonj, Windows+Office je plačljiv in po tvoje je to kar konkreten strošek. Če bi bila prva, zastonjska, naveza tako super, kot ti očitno misliš da je, potem bi 95% ljudi na svetu uporabljajo to. Na tvojo žalost pa so številke ravno obratne.


Sem ze enkrat napisal zakaj temu ni tako in verjetno se nekaj casa ne bo.

AndrejS ::

Če bi na 96% notebookov tekel linux, potem bi prodaja notebookov padla za 96%.

Icematxyz ::

95,5%. Pozabljaš da pol odstotka uporabnikov desktop OS uporablja linux.

energetik ::

Bom rekel tako. Pride študentka v trgovino in reče da pač rabi nekaj za pisanje diplomske.

Tudi po interntu bi rada brskala za viri naprimer ampak nima denarja.

Boš rekel da na 250 evrov vrednem "netbook" prenosniku če bi na njem tekel desktop linux OS tega ne bi mogla narediti?

A je potem bolje da plača še licenco za Windows in po možnosti še za Microsoft office?


To ne, lahko pa si za 250€ nabavi stacionarca z Athlonom X2, 2GB ram in 500 GB diska ter nanj namesti Ubuntu. Pa bo mela super mašino še za kakšen HD filmček pogledat itd.
Monitor pa bi morala v vsakem primeru nabavit, ker delat diplomo na 10" je ubijalsko opravilo.
Se pa strinjam, da za nekatere namene je pa nettop odlična zadeva.

noraguta ::

Bom rekel tako. Pride študentka v trgovino in reče da pač rabi nekaj za pisanje diplomske.

Tudi po interntu bi rada brskala za viri naprimer ampak nima denarja.

Boš rekel da na 250 evrov vrednem "netbook" prenosniku če bi na njem tekel desktop linux OS tega ne bi mogla narediti?

A je potem bolje da plača še licenco za Windows in po možnosti še za Microsoft office?

od kje ti take predpostavke?
kdo sedaj kupuje netbooke študenti?
zakaj kupujejo z ms office, ter windowsi če šparajo?
ter zakaj nosijo linux preinstalirane zadeve nazaj?
ter kakšne so po tvojem minimalne hardwerske zahteve ?
jaz povsem udobno klapam , tako kodo kot pisma ter večino ostalega na netbooku(pa sem vajen ibmM modela tipkalanice).
za primerljiv prenosnik 12' sem pred tremi leti odštel čez 1000€ pa ni v ničemer kaj dosti boljši. Celo slike pregledam , po smučanju fliknem iz sportstrackerja v google earth etc...
ja ne uporabljam pa photoshopa ker mi photoshop elements zadošča. ergo za malo več kot 500€ dobim uporaben(ni optimalen po performansah je pa po prenosljivosti) paket HW ter SWja zame.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

techfreak :) ::

no, je pa zanimivo da so netbooki tako zanič pa se tako zelo prodajajo.


Glede na ceno/performance se tudi sam čudim. Vrjemi.

Za 400€ dobiš veliko boljši 15,4" laptop. Torej 150€ več in ga lahko uporabljaš kot edini računalnik (pri netbooku potrebuješ še vsaj dodaten zaslon, za normalno delo) poleg tega pa ima boljši hardware.

Matevžk ::

Ampak geekom je pa težko dopovedat, da ne poganjajo na računalniku vsi uporabniki Eclipsa ali Visual Studia in da z računalnikom ne delajo več kot pol ure dnevno (ali dve uri, če je ravno treba napisat kakšno seminarsko nalogo ali poročilo).

Moja punca, študentka, z veseljem uporablja svoj Acer Aspire One z Ubuntujem. Za pol ure dnevnega brskanja po internetu in pisanja mejlov in nalog ji je ekran popolnoma zadosten, pa tudi s tipkami nima težav (jaz kot moški z nekoliko močnejšimi prsti se sicer počutim malo nebogljenega, kadar delam z njim).

In, ja, moral sem si vzeti pol ure, da je Ubuntu začel na njem lepo teči. Res, s hardverom ima out-of-the-box nekaj težav. Ampak softver zastonj vključuje vse, kar rabi (vključno z npr. pisarniško zbirko in brezhibno podporo za printer, ki na Windowsih potrebuje 300 MB driver (ne vem, kaj HP dela ...)), hardver pa z nekaj tweaki (ki so specifično za ta računalnik zbrani na eni sami wiki strani) deluje bolje kot v Windowsih. (Za Ubuntu se je odločila ravno zato, ker so si po pol leta začeli (zraven kupljeni) windowsi jemati eno minuto pred vsakim standbyjem (eno minuto po sproženju standbyja si lahko z računalnikom še delal ...), še par mesecev za tem se pa niso več zbudili in na to temo ni bilo mogoče nikjer najti ne pomoči na internetu ne debug informacij v kakšnih dnevnikih.)
lp, Matevžk

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matevžk ()

thramos ::

no, je pa zanimivo da so netbooki tako zanič pa se tako zelo prodajajo.


Glede na ceno/performance se tudi sam čudim. Vrjemi.

Za 400€ dobiš veliko boljši 15,4" laptop. Torej 150€ več in ga lahko uporabljaš kot edini računalnik (pri netbooku potrebuješ še vsaj dodaten zaslon, za normalno delo) poleg tega pa ima boljši hardware.


Ampak množica ljudi nas že ima domače računalnike z velikimi zasloni za "resno" delo, rabimo pa nekaj res prenosnega in vzdržljivega za stvari že zgoraj napisane. In ker 15" "prenosniki" to niso, je odgovor o vzroku prodajanosti netbookov na dlani.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Netbooki s čistokrvnimi Windows 7

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
164848 (3964) darkolord
»

Windows 7 s podporo ARMu?

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
384812 (3247) Senitel
»

Microsoftu s prvim upadom dobička v 23 letih

Oddelek: Novice / Rezultati
122968 (2640) BigWhale
»

Acer za netbooke ne bo uporabil Androida (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Android
14410534 (7940) PrimozR
»

Microsoft: 96 odstotkov netbookov teče na Windows (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10811835 (9406) poweroff

Več podobnih tem