» »

Dell Latitude d510 umrl

Dell Latitude d510 umrl

pomorscak ::

Pozdravljeni,

računalnik mi je deloval do konca kot se šika zato mi ga je še toliko bolj žal. Kaj se je zgodilo?
Deloval je na bateriji, ko se je ta skoraj izpraznila in me je rač. o tem obvestil sem ga priklopil na napajanje. Ob novem opozorilu o low battery sem opazil, da ga napajalnik ne polni. Nekaj trenutkov za tem se je izklopil zaradi prazne baterije (sem predvideval). Ok, sem pomislil, ni se prvič izklopil zaradi baterije, le malo me je motilo ker sem imel občutek, da je ob izklopu počilo malo glasneje kot normalno. Preverim polnilec na drugem računalniku - polni. Preverim drug (preverjen) polnilec na mojem računalniku - ne polni.
Nesem na servis. Po daljšem čakanju povedo, da je šlo nekaj na matični - popravilo 500 eurov?!? Ga vzamem nazaj, doma vklopim (bolj za šalo) in se zažene. Hitro shranim podatke na zunanji disk, baterija se hitro prazni, ga priklopim na napajanje - ista zgodba. Znova je legel k počitku :(
Pozna kdo kakšno rešitev moje žalosti?

zee ::

Popravilo toliko stane zato, ker so maticne plosce za prenosnike zelo drage. Sklepam sicer, da ti je crknil del na maticni plosci, ki skrbi za polnjenje.

Kontaktiraj podjetje Kotar, kjer ti bodo morda lahko pomagali. Glede resevanja podatkov iz trdega diska pa mi poslji ZS.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

pomorscak ::

Zaradi teh visokih cen matičnih plošč ravno upam, da bi se dalo kaj sčarat na njej.
Podatke sem uspel prenesti oziroma rešiti.
Hvala za ponujeno pomoč.

Pyr0Beast ::

Odtrgalo ti je diodo ali pa fet na vhodu. Nic posebnega, se dogaja kar pogosto, se posebej ob vklopih kjer so velike obremenitve *polnjenje baterije in napajanje prenosnika*

Zato se VEDNO! v prenosnik prvo vklopi vtic in nato se podaljsek v vticnico.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

pomorscak ::

Odtrgalo ti je diodo ali pa fet na vhodu.


Izpod tvojih prstov v božja ušesa.

Če bi bilo to, kje in kako bi lahko to rešil oziroma preveril?

Pyr0Beast ::

Pravis, da drugace prenosnik dela normalno in brez tezav na bateriji ?
Ce je tako, je potem res odpalilo vhodni del, ali pa mogoce se manj vrjetno, polnilni del in nato vhodni del.

Prenosnik bo treba skoraj popolnoma razdreti, da najdes okvaro, popolnoma, da jo odpravis (tista plastika se zelo rada topi in tako ali drugace deformira).

Dioda sluzi zasciti elektronike pred narobe obrnjeno polariteto, v primeru da notri zataknes napacen polnilec in ti ne skuri vsega. Pravtako se nanjo preusmeri del tokov, ki nastanejo ob kontaktu s polnilcem.
Gre se za vecinoma Schottky-diodo z padcem napetosti okoli 0.3V

Druga varianta je P-channel MOS-FET z vrati vezanimi na maso, isti namen le da je padec manjsi okoli 0.05V -> visji izkoristek in manj gretja.

Ponavadi se nahaja v takem ohisju.


Ce pravis, da je fajn pokalo (najbrz tudi smrdelo precej) je take zadeve izjemno lahko opaziti. Ponavadi se vidi, da se samo ohisje tega elementa napihne, zasaji ali pa se na sredini naredi majhna, komaj opazna luknjica skozi katero udari plamen.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Pyr0Beast ::

Sicer se tretja varianta pa je, da se ti je odlotal konektor za napajalec. :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

pomorscak ::

Hvala za odgovor.

Ko se je računalnik izklopil (ne takoj, ko sem se priklopil na napajanje ampak ko se je dokončno izklopil zaradi prazne baterije) je samo enkrat malo močneje počilo. Pa ni bil to nevem kako glasen pok. Pač glasnejši od normalnega izklopa. Kadilo ali smrdelo pa ni nič.

Pyr0Beast ::

Hmm, bil to pok ali klik od diska kateri je pospravil glave ?

Potem je lahko samo sfaljen konektor in ni kaksne vecje skode.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

pomorscak ::

Nekaj vmes, če pa bi se moral odločit bi rekel, da glasnejši klik.

Pyr0Beast ::

Potem vrjetno res konektor.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

notebook: aux out: močan pok ob vklopu/izklopu zvočnikov

Oddelek: Pomoč in nasveti
101331 (1154) Ijus
»

Sem pravkar unicil laptop?! (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
556030 (3715) care20
»

baterija se ne polni

Oddelek: Strojna oprema
3819270 (6706) specing
»

Polnilec za prenosnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
292940 (1834) solatko
»

Pol manjša napetost od predpisane

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
151387 (1141) Alijen

Več podobnih tem