Popular Science - Večkrat smo že pisali, da je internet na tem ali onem delu svet mrknil, kar je mnogokrat posledica pretrganih ali poškodovanih podmorskih kablov. Včasih čez nekaj dni sledi novica, da so uspeli povezave popraviti, redko pa predstavijo ljudi in tehnologijo, ki skrbi, da je internet v dobri kondiciji.
Na Popular Science so objavili zelo zanimiv prispevek, v katerem so predstavili človeka, ki obvezuje rane na kablih. John Rennie je 57-letni Škot, ki za podjetje Global Marine Systems patruljira po morjih in rokuje z majhno podmornico na daljinsko upravljanje. Kot pravi, so poškodbe kablov nekaj povsem običajnega, kar se dogaja vsak dan in ne le takrat, ko o prekinitvi kakšnega večjega in pomembnejšega poročajo mediji. Vsakokrat pa pokličejo njega, ko pride do težav v Severnem morju ali severnem Atlantiku.
V nadaljevanju članka si lahko preberemo več še o ustroju internetnega omrežja, kod se pretaka večina informacij ipd. Nekaj stavkov je posvečenih tudi zgodovini podmorskih kablov, saj so prvega položili že v Rokavskem prelivu med Dovrom in Calaisom leta 1850, daleč pred iznajdbo interneta. Žal so ga Francozi po le treh dneh prenašanja brzojavk pomotoma prerezali. Danes leži na oceanskih dnih več kot 250 optičnih kablov, ki so seveda robustnejši in mnogo propustnejši, povečevanje hitrosti dostopa do interneta pa terja vedno nove. Zanimivo branje!