» »

Katero kolo

Katero kolo

««
49 / 97
»»

Silici ::

Je že kdo poskusil utaknt Shimano oilivo v magura ročko?

Mare3 ::

Katero čistilo in mazilo za verigo priporočate za gorsko kolo?

Silici ::

Za voskanje lahko potrdim, da deluje na makedamu, mokrem in solenem cestišču.

energetik ::

Se strinjam, vosek je zakon. Ko bom mel čas, se bom vsekakor lotil postopka.

Če pa ne greš v to, jaz delam povsem preprosto in ne kompliciram. Po vsaki ~5 turi snamem ketno, vržem v pol litra bencina, pustim pol ure, malo pretresam, nato dam sušit.
Mažem pa z najcenejšim strojnim oljem iz Merkurja. Brez vsake težave, ketna odlično laufa in traja dolgo. Pa tudi če je treba prej menjati - stane 10€.. :))

PacificBlue ::

Jaz verigo zelo redko mažem, samo obrisem s suho krpo. Mi je serviser tako svetoval, se tako nanjo nabira manj svinjarije kot v primeru mazanja.

energetik ::

Svinjarija se vseeno nabira, in to ravno tam, kjer je nočeš - v notranjosti.
Sicer pa se maže tako, da daš po 1 kapljico neposredno na vsak zglob, prevrtiš in nato ornk obrišeš s krpo. Ampak kot že omenjeno, če nimaš nekih hudih rangov opreme, stane 9-redna ketna 10EUR in jo pač zamenjaš, če redno meriš razteg. Zobniki se začnejo nucati šele, če je ketna preveč raztegnjena.

Zgodovina sprememb…

ramon ::

V davnih časih sem verigo pral z bencinom in jo nato posprejal s teflonskim sprejem. Dandanes samo (sicer malo preveč) pokapljam verigo z oljem (motorna žaga) in obrišem. Vedno imam par novih verig na zalogi, da lahko hitro zamenjam. Zadnje leto se vozim 80% po makadamu. Obraba ni bila večja kot prejšnja leta (čeprav to ni normalno - mogoče mi je upadla moč v nogah :-)). Seveda se prah makadama prime verige. Jaz samo obrišem...

V splošnem naj bi bili naslednji tipi uporabnikov koles: 1. na verigi pustijo original mazivo celo življenjsko dobo verige 2. verigo periodično mažejo 3. verigo operejo in namažejo. Vsak način ima prednosti in slabosti.
Kot je že napisal nekdo za 10eur/verigo se (najbrž) ne splača niti eno uro čistit (razen za hobi).

Ponavadi porabim 1 verigo na leto.

https://sheldonbrown.com/chains.html

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ramon ()

energetik ::

Finta je, da tisti, ki je redno ne čistijo, jo ponavadi tudi ne menjajo redno in potem skurijo še zobnike. Vsaj jaz sem bil tak včasih. In potem moral menjati komplet gonilke, kaseto in še ketno.
Jaz za spucat v bencinu in nazaj namazat rabim vse skupaj 10min dela. Pol ure pa leži v bencinu.

Zgodovina sprememb…

Alfa Dog ::

energetik je izjavil:

Svinjarija se vseeno nabira, in to ravno tam, kjer je nočeš - v notranjosti.
Sicer pa se maže tako, da daš po 1 kapljico neposredno na vsak zglob, prevrtiš in nato ornk obrišeš s krpo. Ampak kot že omenjeno, če nimaš nekih hudih rangov opreme, stane 9-redna ketna 10EUR in jo pač zamenjaš, če redno meriš razteg. Zobniki se začnejo nucati šele, če je ketna preveč raztegnjena.

Ja, če rabiš pa 11-redno, je pa cena takoj 25eur.
Jaz jo občasno namažem z namenskim oljem (neka poceni roba iz Aliexpressa), dvakrat letno pa operem z bencinom. Tako zdrži nekje 3-4 tisoč km, menjam enkrat letno.

PacificBlue ::

Moja je 12-redna pa je cena 50eur dalje. ;((

Imam izkusnje od prejsnega kolesa, bolj sem mazal, vec svinjarije se je nabiralo. Zdaj pa samo operem kolo z vodo, obrisem na suho in mogoce 2x ali pa 3x na leto posprejam verigo s profi sprejem, pobrisem s krpo in to je to.

energetik ::

Ja lepo dela marketing, je treba imet 1x11 ali 1x12, potem pa odirajo s cenami komponent. Pa še prej se znuca.
Zato vztrajam na 3x9, vsi deli so skoraj zastonj, idealen chainline, ogromen obseg in majhni preskoki med prestavami. Za 100-200g več :))

Tudi za novega gravla, ki ga bom verjetno nabavil, iščem 2x10 GRX, še vedno dokaj ugodna ketna.

Zgodovina sprememb…

PacificBlue ::

3x9 je passe.

Sem vozil to in ono, ni primerjave sori.

Saj cena me ne moti, pac raje dam malo vec pa malce manj trpim na kolesu. Je razlika ce vozis 10kg ali 14:)

energetik ::

Lej 1x12 vs 3x9 je razlike v teži manj kot ~400g. To ni nič.

PacificBlue ::

energetik je izjavil:

Lej 1x12 vs 3x9 je razlike v teži manj kot ~400g. To ni nič.


Pri 100km turah in turah, kjer grem na polno je vsak gram odveč. Nisem ravno nedeljski kolesar.
Teža mi je pomembna, mogoce komu drugemu ne,
ampak tist mi je ze vseeno:).

energetik ::

Jah, potem si profič, če ti par 100g kaj pomeni. To je razlika, če se prej uščiješ ali ne. :D

Evo, sem enkrat že sešteval glede na podatke:

energetik je izjavil:

Seveda ni primerljivo, predvsem po ceni.
Komplet gonilka 1x34 SRAM eagle cca. 500g
Komplet gonilka 3x Alivio cca. 850g
Kaseta X01 10/50 cca. 350g
Kaseta HG400 11/34 cca. 225g
Sprednji menjalnik cca 130g

Razlika = 350g v prid SRAM 1x :))

Kvinta ::

Se dobi v Sloveniji kaj podobnega vsaj 75mm višina:D

https://www.bikepunkshop.com/product_in...
A.C.A.B

PacificBlue ::

energetik je izjavil:

Jah, potem si profič, če ti par 100g kaj pomeni. To je razlika, če se prej uščiješ ali ne. :D

Evo, sem enkrat že sešteval glede na podatke:

energetik je izjavil:

Seveda ni primerljivo, predvsem po ceni.
Komplet gonilka 1x34 SRAM eagle cca. 500g
Komplet gonilka 3x Alivio cca. 850g
Kaseta X01 10/50 cca. 350g
Kaseta HG400 11/34 cca. 225g
Sprednji menjalnik cca 130g

Razlika = 350g v prid SRAM 1x :))


Srame eagle groupset X01 tehta komplet 1502 grama.
Zdaj pa naredi se izracun za shimano deore 3x9.

Ni razlika samo v tezi, tudi bolsih materialih(rocke) in hitrejsi nacin prestavljanja. To kar omogoca sram eagle grupa in se razlikuje od 3x9 jajc.

ramon ::

OK, 10eur/verigo je res nerealna cena. Razen za najcenejše. Ki pa niso nujno veliko slabše. Jaz sem jih dobil od srama in sem jih kupil na zalogo. Če imaš voljo čistit verigo 'power to you'. Jaz je ne bom več.

Imam še eno železno staro mtb kolo 10,5 kg (par 10g več). Še bi se dalo zbit. So deli že pri hiši... Teža je vsekakor pomembna. 1kg = 1 l vode. Če drugega nič... Je malo predelano (2x8), ker je zadnji menjalnik xtr s ta kratko kletko in ne požere treh zobnikov spredaj.

ramon ::

Kvinta je izjavil:

Se dobi v Sloveniji kaj podobnega vsaj 75mm višina:D

https://www.bikepunkshop.com/product_in...


to je že kar visok riser. če ni pomembno vizualno, mogoče nosilec krmila z nastavljivim kotom? drugače xlc ima 50mm riser, več trgovin lahko naroči...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ramon ()

energetik ::

PacificBlue je izjavil:


Srame eagle groupset X01 tehta komplet 1502 grama.
Zdaj pa naredi se izracun za shimano deore 3x9.

Ni razlika samo v tezi, tudi bolsih materialih(rocke) in hitrejsi nacin prestavljanja. To kar omogoca sram eagle grupa in se razlikuje od 3x9 jajc.
Saj sem ti zgoraj naredil izračun za najpomembnejše dele. Sam ne mi rečt, da je razlika v teži ročk pol kile :D
Kakšen super duper material ročk pa to imaš, da si potem hitrejši na biciklu? Moj 3x9 Deore LX jajc prestavlja takoj ko stisnem ročko, tako da ne vem o čem govoriš.
Pa moje izkušnje do zdaj so, da gre hitrost na biciklu sorazmerno s številom ur in km, ki jih preživiš na biciklu, ne pa z materialom ročk...

A110 ::

se splača stegnit dobrih 50e do scott sub cross 40? je dosti "boljši" od sub cross 50?

sunshine403 ::

Jaz sem lani prvic poskusil vosek in ni opcije, da grem nazaj na olja in spreje. Dela je realno manj kot z olji in spreji (pa ne govorim o motornem olju, pri katerem na mtb verjetno pucas verigo dvakrat na turo, ampak o cem boljsem, ki pobira krepko manj svinjarije), rezultat pa neprimerno boljsi... po cca. 3500km in dobrih 100.000 visincih je bila konec leta veriga raztegnjena za celih 0.2%. Leto pred tem sem ob priblizno istih kilometrih in visincih zamenjal dve, menjal sem jih pa na 0.7% raztegnjenosti.
Drugace pa verige po 10eur? Ja za kaksen 20 let star treking, ki je tu kot vidim zelo popularen (ker spodobno kolo je zgolj marketing), mogoce. Moja veriga je med 50 in 70eur, piramida pa 200+eur, tako da raje cistim in mazem, kot menjam 3x na leto.
@energetik moj full suspension je trenutno malce pod 10kg... cel bike. HT ene dve generacije nazaj, ki je se vedno par svetlobnih let boljsi (in lazji) kot tvoj "super duper 3x9 trekking" je bil 10.4kg. Glede na to, da okvir ne prinese ravno neke strasne teze, pa trenutni ima za razliko od tezjega HT-ja 29 feltne in gume, je verjetno da glavna razlika ravno v komponentah.
Se pa strinjam... tudi s 15kg kolesom se da. Moj prvi mtb iz leta 1991 je imel kaksnih 15kg, pa sem ravno tako prevozil hudo veliko stvari, ampak nihce mi ne bo rekel, da se je s tistim kolesom peljal lepse in boljse, kot se z mojim trenutnim.

Kvinta ::

ramon je izjavil:

Kvinta je izjavil:

Se dobi v Sloveniji kaj podobnega vsaj 75mm višina:D

https://www.bikepunkshop.com/product_in...


to je že kar visok riser. če ni pomembno vizualno, mogoče nosilec krmila z nastavljivim kotom? drugače xlc ima 50mm riser, več trgovin lahko naroči...


Sem malo vozil 70mm od kolega + 1 spacer ma še not tak da je nekje 75mm pa mi bolj paše sploh pri spustih .... jaz bi dal 75mm ,ker z tistimi spacerji ne rešiš veliko pa še dragi so kompleti.
A.C.A.B

PacificBlue ::

energetik je izjavil:

PacificBlue je izjavil:


Srame eagle groupset X01 tehta komplet 1502 grama.
Zdaj pa naredi se izracun za shimano deore 3x9.

Ni razlika samo v tezi, tudi bolsih materialih(rocke) in hitrejsi nacin prestavljanja. To kar omogoca sram eagle grupa in se razlikuje od 3x9 jajc.
Saj sem ti zgoraj naredil izračun za najpomembnejše dele. Sam ne mi rečt, da je razlika v teži ročk pol kile :D
Kakšen super duper material ročk pa to imaš, da si potem hitrejši na biciklu? Moj 3x9 Deore LX jajc prestavlja takoj ko stisnem ročko, tako da ne vem o čem govoriš.
Pa moje izkušnje do zdaj so, da gre hitrost na biciklu sorazmerno s številom ur in km, ki jih preživiš na biciklu, ne pa z materialom ročk...


Shimano deore 3x9 grupa tehta 2108gramov.
To sem prej vozil, tako da poznam razliko;).
Velik vec vzdrzevanja imas z 3x9, medtem ko z 1x12 skoraj nič. Imam kolo 4leta, nisem nastavljal prestav se nikoli. To sam obrisem s krpo in vozis.
Preprostost je veliko vecja, kot pri 3x9..ce bi bil 3x9 tako super duper, bi ga vozil se danes..pa je dalec od tega.
Tudi prestavljanje je veliko lazje, z 3x9 se veliko prej zapletes v kaksnem terenu, ker imas v napacni prestavi..sploh da moras prestavlat se odpredaj.
Rocka je pa tale:
https://www.sram.com/en/sram/models/sl-...
Posebnost tega sistema je tudi, da lahk dropnes verigo z pritiskom na rocko na nizje prestave in se tako izognes posameznemu prestavljanju iz zobnika na zobnik. Tako lazje upravljas prestave neglede na teren.

ramon ::

Kvinta je izjavil:

ramon je izjavil:

Kvinta je izjavil:

Se dobi v Sloveniji kaj podobnega vsaj 75mm višina:D

https://www.bikepunkshop.com/product_in...


to je že kar visok riser. če ni pomembno vizualno, mogoče nosilec krmila z nastavljivim kotom? drugače xlc ima 50mm riser, več trgovin lahko naroči...


Sem malo vozil 70mm od kolega + 1 spacer ma še not tak da je nekje 75mm pa mi bolj paše sploh pri spustih .... jaz bi dal 75mm ,ker z tistimi spacerji ne rešiš veliko pa še dragi so kompleti.


ima tudi ojačitev (povezano L in D stran)?

sunshine403 je izjavil:

Jaz sem lani prvic poskusil vosek in ni opcije, da grem nazaj na olja in spreje. Dela je realno manj kot z olji in spreji (pa ne govorim o motornem olju, pri katerem na mtb verjetno pucas verigo dvakrat na turo, ampak o cem boljsem, ki pobira krepko manj svinjarije), rezultat pa neprimerno boljsi... po cca. 3500km in dobrih 100.000 visincih je bila konec leta veriga raztegnjena za celih 0.2%. Leto pred tem sem ob priblizno istih kilometrih in visincih zamenjal dve, menjal sem jih pa na 0.7% raztegnjenosti.
Drugace pa verige po 10eur? Ja za kaksen 20 let star treking, ki je tu kot vidim zelo popularen (ker spodobno kolo je zgolj marketing), mogoce. Moja veriga je med 50 in 70eur, piramida pa 200+eur, tako da raje cistim in mazem, kot menjam 3x na leto.
@energetik moj full suspension je trenutno malce pod 10kg... cel bike. HT ene dve generacije nazaj, ki je se vedno par svetlobnih let boljsi (in lazji) kot tvoj "super duper 3x9 trekking" je bil 10.4kg. Glede na to, da okvir ne prinese ravno neke strasne teze, pa trenutni ima za razliko od tezjega HT-ja 29 feltne in gume, je verjetno da glavna razlika ravno v komponentah.
Se pa strinjam... tudi s 15kg kolesom se da. Moj prvi mtb iz leta 1991 je imel kaksnih 15kg, pa sem ravno tako prevozil hudo veliko stvari, ampak nihce mi ne bo rekel, da se je s tistim kolesom peljal lepse in boljse, kot se z mojim trenutnim.


1. kdaj se povoska verigo prvič?
2. kolikokrat jo je potrebno voskati?
3. jo je treba oprati pred voskanjem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ramon ()

energetik ::

ramon je izjavil:



1. kdaj se povoska verigo prvič?
2. kolikokrat jo je potrebno voskati?
3. jo je treba oprati pred voskanjem?

Ultimate guide (res, ta tip je car):


+ predtem ultimativno pucanje ketne:


TL;DR:
- namakanje v bencinu, otreseš, posušiš
- v drugem loncu vroča voda + razmaščevalec, na koncu spereš z vročo vodo in posušiš
- še eno namakanje in stresanje v špiritu. Na koncu je ketna čista ko solza.

Namakanje v staljeni mešanici parafina in parafinskega olja, lahko se doda še teflon v prahu.

To je to, "kemikalije" stanejo drobiž, parafinsko mešanico imaš lahko za več let voskanja.

Zgodovina sprememb…

ramon ::

energetik je izjavil:

ramon je izjavil:



1. kdaj se povoska verigo prvič?
2. kolikokrat jo je potrebno voskati?
3. jo je treba oprati pred voskanjem?

Ultimate guide (res, ta tip je car):


+ predtem ultimativno pucanje ketne:


TL;DR:
- namakanje v bencinu, otreseš, posušiš
- v drugem loncu vroča voda + razmaščevalec, na koncu spereš z vročo vodo in posušiš
- še eno namakanje in stresanje v špiritu. Na koncu je ketna čista ko solza.

Namakanje v staljeni mešanici parafina in parafinskega olja, lahko se doda še teflon v prahu.

To je to, "kemikalije" stanejo drobiž, parafinsko mešanico imaš lahko za več let voskanja.


Št. 1. sem vprašal ker me zanima, če že novo povoskaš ali ne. Sam sklepam da ne, ampak pustiš 'original' mazivo nekaj časa... Potem 2., ker je parafin zelo gost, me zanima, koliko dlje je efektiven (napram olju) - ali voskaš samo enkrat za celotno življenjsko dobo verige ali večkrat? (video nisem pogledal, ker je bolj postopek, nisem še tam...)

PacificBlue ::

Voska se nova ketna, ne stara. Če že počnete to. Zdrži tudi več kot 15.000km.
Naoljena pa nekje 5.000km

Silici ::

Nova ketna, poniklana al nekaj od tega, tolk da ni čist gola, pocen zadeva:
2x bencin, 2x nitro pranje samo ko je nova. Potem pa samo kopanje v vosku 5 minut ena stran, izklop grelca in 5 minut druga stran. S kavlom jo potegnem vn in našponam horizontalno z lastiko (single speed nexus, je lažje nazaj monirat ker je že "raztegnjena"). Nižja temperatura voska pomeni, da ga bo več ostalo na verigi. Grelec ni nič posebnega, važno da ima termostat, ki ima možnost 100 ali manj stopinj. Posoda je inox kozica, mreža za cvrtje je tudi inox.
 Uređaj

Uređaj

ramon ::

OK. Hvala.

Kvinta ::

Nova ketna stane par € zakaj bi se jebal s tem :D
A.C.A.B

sunshine403 ::

ramon je izjavil:


1. kdaj se povoska verigo prvič?
2. kolikokrat jo je potrebno voskati?
3. jo je treba oprati pred voskanjem?

Naceloma lahko spravis v vosek tudi staro, pac ocistis in das v vosek. Glede na to, da sem menjal cca. 2 verigi na leto, sem zacel z novo. Opral v bencinu, nato v razmascevalcu in nazadnje v vodi, potem pa v vosek (navaden parafin za par eur/kg, ne v isto stvar z lepim imenom za 100+eur :). Tisti teflon prasek je BS, ker je, tudi ce vzames najbolj finega kar lahko dobis, prevelik, da bi prisel tja, kjer bi ga zares rabil (med rolerje), zato je skoda denarja za te "dodatke".
Ponavljam pa jaz (na mtb) vsakih 300-400km. Za ponovno voskanje je postopek veliko hitrejsi... obrises verigo in vrzes v lonec, ter "kuhas" kaksno minuto. Fino je, ce imas v loncu na dnu mrezico, da veriga ni na dnu v svinjariji (prah in ostal drek pade na tla, veriga pa je v cistem vosku, ki "odplakne" svinjarijo iz verige). Nato vzames ven, pocakas da se ohladi in parkrat spustis skozi cunjo da se "razmiga". Za 3 verige rabim manj kot 10min dela. Zares pa slisis ko je cas, da ponovis vajo. Veriga postane bolj glasna, tako da ni potrebe po tocnem stetju kilometrov. In pri mtb je prej, ker je pac vec prahu in blata, pri cestnem pa kasneje. Ampak tudi ko je cas za novo voskanje, je veriga se vedno srebrna, zobniki pa brez ene same kepe olja prahu in umazanije. Zares lahko tudi "umazano" verigo primes z rokami pa ne bos umazan.
In kot sem napisal prej, v casu, ko bi drugace zamenjal dve verigi, je s tem nacinom veriga dobra se za naslednji dve leti, s tem pa se podaljsa zivljenska doba tudi tistim stvarem, ki so zares drage (kaseta in sprednji zobnik).
PS: Drugace pa ja ta Avstralec, katerega video je Energetik nalimal gor, je zakon. Jaz sem prvic delal po njegovem postopku in stvar definitivno dobro deluje.

Kvinta je izjavil:

Nova ketna stane par € zakaj bi se jebal s tem :D

Zato ker nova ketna ni par eur ampak med 50 in 70eur in pri dveh na leto je to ze 150eur, v treh letih, kolikor predvidevam da mi bo zneslo narediti z eno, je pa to ze cca. 400eur... verjetno vec, kot stane vecina koles, ki jih tukaj vozite ;)

Zgodovina sprememb…

WiseBear ::

Sam tudi uporabljam vosek in ne bom nikoli več šel nazaj na klasična maziva. Ne da se mi hecat s 'kuhanjem' verige, zato na vseh kolesih doma uporabljamo Squirt lube. Poleg že omenjenih prednosti voska bi omenil še to, da s tem črni odtisi verige na hlačnicah/mečah postanejo preteklost. Še posebej pri otrocih to veliko šteje.

ramon ::

Sveče naj poceni bele?

Parafinsko olje za redčit sveče je lahko kar iz merkurja (2,5eur)?

https://www.merkur.si/enoloski-pripomoc...

Najraje če kdo napiše, da je nekaj že uporabil in deluje bp.

sunshine403 ::

Jaz uporabljam tole:
https://www.samsonkamnik.si/voski/paraf...

@WiseBear kolikor sem na hitro pogledal tisti Squirt lube in "application instructions" to ni to ;) Ves point voska in "kuhanja" je, da dobis vosek med rolerje in pine. Ce namazes na po vrhu (zares nima veze ali je potem Squirt lube ali navadno olje), stvar ne pride tja vmes. In edini konec kjer pri verigi zares rabis mazivo je tocno prostor med rolerji in pini. In hkrati je to bolj kot ne edini prostor, kjer skoraj ni opcije da mazivo pride brez da verigo potopis v mazivo.

ramon ::

sunshine403 je izjavil:

Jaz uporabljam tole:
https://www.samsonkamnik.si/voski/paraf...

@WiseBear kolikor sem na hitro pogledal tisti Squirt lube in "application instructions" to ni to ;) Ves point voska in "kuhanja" je, da dobis vosek med rolerje in pine. Ce namazes na po vrhu (zares nima veze ali je potem Squirt lube ali navadno olje), stvar ne pride tja vmes. In edini konec kjer pri verigi zares rabis mazivo je tocno prostor med rolerji in pini. In hkrati je to bolj kot ne edini prostor, kjer skoraj ni opcije da mazivo pride brez da verigo potopis v mazivo.


Samo da vidim, če razumem - vosek sveč razredčiš s tem po potrebi kot je v videu? Ali je to že ustrezna mešanica?

GupeM ::

sunshine403 je izjavil:

400eur... verjetno vec, kot stane vecina koles, ki jih tukaj vozite ;)

Uauuu. Ker frajer.

Silici ::

Lokalcu razložim za kaj gre, in mi je dal polomljene sveče, če se sveča drobi je dobr znak da je tapravo (parafin). Kuham brez dodatkov.

WiseBear ::

@sunshine403: Verjemi, da Squirt v praksi funkcionira odlično. Gre za emulzijo, ki površino omaka podobno dobro kot olje. Po nekaj urah od nanašanja topilo (mislim da je kar voda) odpari in za sabo pusti film voska. Pomembno je, da je veriga pred prvim nanosom zelo dobro razmaščena. Kuhanje v parafinu mi je v praksi preveč zamudno. Pri tem rabiš kar nekaj priprav in opreme. Snemanje verige ob vsakem mazanju, pa pomeni višji strošek quicklinkov.

energetik ::

ramon je izjavil:

sunshine403 je izjavil:

Jaz uporabljam tole:
https://www.samsonkamnik.si/voski/paraf...

@WiseBear kolikor sem na hitro pogledal tisti Squirt lube in "application instructions" to ni to ;) Ves point voska in "kuhanja" je, da dobis vosek med rolerje in pine. Ce namazes na po vrhu (zares nima veze ali je potem Squirt lube ali navadno olje), stvar ne pride tja vmes. In edini konec kjer pri verigi zares rabis mazivo je tocno prostor med rolerji in pini. In hkrati je to bolj kot ne edini prostor, kjer skoraj ni opcije da mazivo pride brez da verigo potopis v mazivo.


Samo da vidim, če razumem - vosek sveč razredčiš s tem po potrebi kot je v videu? Ali je to že ustrezna mešanica?
Ne, dodaš navadno parafinsko olje, tisto za v sod. Saj je v videu prikazano, kakšna konsistenca naj bo strjenega. Če daš samo trdni parafin, naj bi se preveč luščil.
Skratka strošek materiala je par € za več let. :D

WiseBear je izjavil:

@sunshine403: Verjemi, da Squirt v praksi funkcionira odlično. Gre za emulzijo, ki površino omaka podobno dobro kot olje. Po nekaj urah od nanašanja topilo (mislim da je kar voda) odpari in za sabo pusti film voska. Pomembno je, da je veriga pred prvim nanosom zelo dobro razmaščena. Kuhanje v parafinu mi je v praksi preveč zamudno. Pri tem rabiš kar nekaj priprav in opreme. Snemanje verige ob vsakem mazanju, pa pomeni višji strošek quicklinkov.
Am, vezni člen je tam 4€ na komad. In jaz uporabljam vedno istega, dokler ne menjam verige. Do zdaj sem ga uporabil že najmanj 10x, ko sem pucal ketno

Kuhanje ti je zamudno? Na par tednov stališ vosek v isti posodi in namočiš ketno not za 15min.

Skratka stroškov je tam 5€/leto za vse skupaj, z veznim členom vred.

Zgodovina sprememb…

mit3k ::

Squirt je top, ne menjam za nič. Moj "postopek" je, da novo verigo brišem po vsaki furi. Ko neha bit mastna pa zacnem mazat z squirtom. In to je to, kaseta je čista isto veriga. Slabo mi postane, ko se spomnim packarije z oljem.

Gregex ::

Mene pa zanima kje kupujete kolesarska oblačila specialkarji, da je kvalitetna roba. Gledam ponudbo v slo in je bolj siromašno vse skupaj. In pa na katere znamke prisegate.

user-pass ::

Ne delam reklame, ampak poglej na https://www.sportpursuit.com potem pa primerjaj cene z npr Idealo ali pa Geizhals.

energetik ::

Gregex je izjavil:

Mene pa zanima kje kupujete kolesarska oblačila specialkarji, da je kvalitetna roba. Gledam ponudbo v slo in je bolj siromašno vse skupaj. In pa na katere znamke prisegate.

Jaz ne prisegam na nobeno znamko, vzamem najcenejše, kar opravlja svojo vlogo. Torej večinoma iz Decathlona, včasih kakšna zadeva v Hoferju, če glih opazim.

Aston_11 ::

Skratka, par sveč in parafinsko olje. Quick linka nimam, razen na enem biciklu, vendar to s ključem za snemanje verige tudi ni nek problem. Bomo probali. Nazadnje sem na specialki tudi kaseto moral menjati, ker sem predolgo čakal z menjavo verige.

LeQuack ::

energetik je izjavil:

Gregex je izjavil:

Mene pa zanima kje kupujete kolesarska oblačila specialkarji, da je kvalitetna roba. Gledam ponudbo v slo in je bolj siromašno vse skupaj. In pa na katere znamke prisegate.

Jaz ne prisegam na nobeno znamko, vzamem najcenejše, kar opravlja svojo vlogo. Torej večinoma iz Decathlona, včasih kakšna zadeva v Hoferju, če glih opazim.


Sploh ni važna kvaliteta in cena. Važno je da se barvno ujema.
Quack !

pffff ::

Katerokoli kolo, videl sem kako je pri vzponu proti Veliki planini nek bivsi reprezentant nabil na Rogu (tistem starem, zarjavelem) dva na specialkah. Kolo je popolnoma nerelevantno (bi vas pa radi preprodajalci prepricali, da pomeni vse), vse kar steje je vasa fizicna pripravljenost (ki jo boste na tezkem kolesu dosegli celo prej kot na ultra-super-duper specialki). Pac ljudje, ki kupujejo draga kolesa, jih kopujejo, enako kot avtomobile... da pozirajo. Ce ne boste ravno tekmovali in/ali se dopingirali je vsako kolo vredu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pffff ()

LeQuack ::

In pa ko kupiš kolo je najpomembneje da greš ven in voziš.
Quack !

Alfa Dog ::

Se ne strinjam.
Vrsto let sem vozil starega entry level 26" Scott mtb. Ko sem pred tremi leti kupil novega 29" Cuba, se mi je odprl nov svet. Vse je boljše, predvsem zavore in menjalnik. Vozim se 3x več kot prej.
Pozirat nimam pred kom, ker se vozim sam po gozdu. Kolo je ponavadi tolko blatno/prašno, da se ne vidi ne znamke kolesa ne tipa opreme.

sunshine403 ::

ramon je izjavil:

Samo da vidim, če razumem - vosek sveč razredčiš s tem po potrebi kot je v videu? Ali je to že ustrezna mešanica?

Jaz samo tisti parafin nasujem v posodo, pocakam da se stopi ter vrzem verigo vanj. Za naslednjic, pa samo posodo s strjenim parafinom ponovno segrejem in vrzem vanj verigo. Vsake toliko casa vzamem trd (hladen) parafin ven iz posode in postrgam umazanijo, ki se nabere na dnu dol ter je kot nov. Po potrebi pa dodam se malo novega parafina, ko ga zacenja zmanjkovat.
««
49 / 97
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

A naj kupim gravel bike ali ne? (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Šport
696122201 (13369) issak
»

Nakup kolesa (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
5511453 (7095) Twixz
»

Rabljeno cestno kolo - na kaj paziti?

Oddelek: Šport
329124 (7822) GizmoX
»

Katero nizkocenovno kolo kupiti (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
8632909 (30436) stratosD

Več podobnih tem