» »

Arhiviranje podatkov - Kakovosten (zunanji) HDD

Arhiviranje podatkov - Kakovosten (zunanji) HDD

yellow627 ::

Imam nekaj deset TB podatkov, ki bi jih rad zaneslivo arhiviral za čimanjše stroške (kvaliteta mi je vseeno pomembnejša od stroškov). Do podatkov bi rad imel hiter dostop, hkrati pa bi želel, da bi se podatki čimdlje ohranili oz. jih bo čimmanjkrat potrebno presnemavati.

Zanimam me kako oz. s čim bi lahko izvedel tako arhiviranje?
Če so HHDji najprimernejša rešitev, me zanima kateri so najprimernejši za dolgoročno arhiviranje? Kako dolgo imajo sploh življensko dobo HDDji?

Hvala vam za odvore!

levaky ::

Najcenejše bo verjetno s HDDji. HDDje v raid polje (1,5,6) in potem posneti podatke gor. Vse podatke pa 1x na mesec mogoče na trak?

lp, Matej

1024 ::

Pomembne podatke je treba met vsaj na dveh koncih.

Pred časom sem kupil zunanji 1tb disk, uredil gor podatke, zdaj pa še internega za kopijo. Delovna diska sta dva ~500 giga.
Zdaj z Win7 je super (Vista ne vem če ma to). Diske, ki niso v uporabi skaplja. Torej računalnik laufa 24/7, interna delovna diska tudi, interni tera disk se sam zalaufa kadar se rabi, zunanji TB je pa druga kopija - recimo 1x tedensko.

Aja, zunanji je WD, notranji pa Seagate F1. Nikoli vse na enga stavit :))

EDIT: Šele zdaj sem videl nekaj 10tb. V prvo sem prebral nekaj 10gb.

Bo treba kr en namesnki strežnik za to imho. Mogoče se splača počakat na 2tb model.


Kako dolgo imajo sploh življensko dobo HDDji?


Čez par let boš pač en al pa dva nova diska kupu, pa gor presnel vse kar boš imel takrat na pedesetih.
Fish knows everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 1024 ()

yellow627 ::

Po mojih izkušnjah vsaj 10% diskov po 4 letih crkne (naveč imam WD, potem SG, SS). Pozna kdo kakšne diske kje je ta statistika nekoliko manjša? To da bi imel vse podatke dvakrat skopirane na enakem mediju se mi zdi potratno. V vsakem primeru pa časovno enako stari mediji, statistično gledano, itak prej ko slej crknejo. Nevem kako je zdaj to s trakom, kakšni so stroški, čas obnavljanja?

yellow627 ::

Čez par let boš pač en al pa dva nova diska kupu, pa gor presnel vse kar boš imel takrat na pedesetih.


Ti si pa optimist glede razvoja tehnologije, pomoje bo šlo tm do 8-16tb max. Drgač pa kšni bodoči velki SS diski so pa itak omejeni s supermagnetnostjo in segrevanjem.

tony10 ::

Ti si pa optimist glede razvoja tehnologije, pomoje bo šlo tm do 8-16tb max....


Hmm tole me spominja na moja srednješolska leta, ko smo imel za arhiv in pa prenos podatkov še disketnike 1.44Mb, pa so prfoksi govoril, da več kot deset (10) disket tak ne bo nikdar potrebnih. Pisalo pa se je leto 1989-90...

Torej moje mnenje pa je, da bo treba kmalu preit iz tera v peta....
kruha in iger

yellow627 ::

Ti si pa optimist glede razvoja tehnologije, pomoje bo šlo tm do 8-16tb max....


Hmm tole me spominja na moja srednješolska leta, ko smo imel za arhiv in pa prenos podatkov še disketnike 1.44Mb, pa so prfoksi govoril, da več kot deset (10) disket tak ne bo nikdar potrebnih. Pisalo pa se je leto 1989-90...

Torej moje mnenje pa je, da bo treba kmalu preit iz tera v peta....


Stvar je taka, da smo bili trakrat omejeni s tehnologijo. Danes smo pa s fiziko hehe. Superaparamagnetnost je namreč lastnost sicer magnetnih delcev, da ko so zadosti majhni (vse večji diski), postnajejo paramagentni (magneti samo pod vplivom EM polja). Zapis na disk je vsekakor magneten in je zato torej rast magnetnih pogonov omejena.
Možnosti, da bi se tehnologija v kratkem spremenila še ni na vidiku, zato bo moj magnetni arhiv še neki cajta na tenkem ledu.

tony10 ::

upam tudi, da se bomo čimprej znebili teh kur*** pokvarljivih magnetnih diskov, pa da bo solid-state drive - SSD zaživel v polnem zamahu, se vsaj nič ne vrti tam... Tko da nas čaka kr še nekaj novosti v prihodnosti...
kruha in iger

1024 ::

Ti si pa optimist glede razvoja tehnologije, pomoje bo šlo tm do 8-16tb max....


Hmm tole me spominja na moja srednješolska leta, ko smo imel za arhiv in pa prenos podatkov še disketnike 1.44Mb, pa so prfoksi govoril, da več kot deset (10) disket tak ne bo nikdar potrebnih. Pisalo pa se je leto 1989-90...

Torej moje mnenje pa je, da bo treba kmalu preit iz tera v peta....


Stvar je taka, da smo bili trakrat omejeni s tehnologijo. Danes smo pa s fiziko hehe. Superaparamagnetnost je namreč lastnost sicer magnetnih delcev, da ko so zadosti majhni (vse večji diski), postnajejo paramagentni (magneti samo pod vplivom EM polja). Zapis na disk je vsekakor magneten in je zato torej rast magnetnih pogonov omejena.
Možnosti, da bi se tehnologija v kratkem spremenila še ni na vidiku, zato bo moj magnetni arhiv še neki cajta na tenkem ledu.


SSD anyone?

Me je ze tony prehitel. :P
Fish knows everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 1024 ()

yellow627 ::

SSD sm omenu že par postov nazaj, sicer pa je to tut ubistvu magnetni disk, tko da problemi ostajajo hehe. Sicer okvarljivi res da ne bodo tok, full velki pa tut ne.

Zgodovina sprememb…

1024 ::

SSD sm omenu že par postov nazaj, sicer pa je to tut ubistvu magnetni disk, tko da problemi ostajajo hehe. Sicer okvarljivi res da ne bodo tok, full velki pa tut ne.


Pač bodo fizično malo večji. :)

Skratka, naj te to ne skrbi.
Fish knows everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 1024 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft izpopolnjuje shranjevanje podatkov v steklu

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
4710882 (8256) spamer
»

Western Digital prinaša helij v domače diske

Oddelek: Novice / Diski
4211573 (8610) MrStein
»

Seagate za prihodnje leto obljublja diske s tehnologijo HAMR

Oddelek: Novice / Diski
288542 (6069) 7982884e
»

Z uporabo soli šestkrat večja gostota magnetnega zapisa (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
10623016 (20216) Truga
»

Disketni pogon-ga še sploh kdo uporablja??

Oddelek: Strojna oprema
412213 (1753) vladika

Več podobnih tem