» »

Oklep od morskega ježka - čiščenje le tega

Oklep od morskega ježka - čiščenje le tega

Fave ::

Prijatelj je stavhov nek oklep od morskega ježka. Kar lep rimerek. Oklep je bele barve, s temnimi lisami, ki izgledajo kot neka nečistoča.

S čim oklep sprati, da bo postal lepe bele barve?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

imagodei ::

Oklep bele barve skoraj gotovo ni od morskega ježka :) Sploh, če je nekoliko podolgovat. "Oklep" od morskega ježka je zelen ali vijoličast, zgoraj in spodaj ima luknjo.

Drugače se takšne zadeve lahko spere s kakšno razredčeno kislino, ali pa varikino. Ampak je še prej najbolj fino, če daš za 14 dni na mravljišče. Mravlje fajn očistijo, pa tudi s kislino so oborožene.
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

Lahko so tudi beli, temne lise pa niso nujno nečistoče. Prilepi kakšno slikico.

O.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: WarpedGone ()

imagodei ::

Ja, samo da tisti sivo-beli v desnem zgornjem kotu ni morski jež.
- Hoc est qui sumus -

Fave ::

Tak je kot je na Okapijevi sliki desno zgoraj. Samo, da je bolj bel.

@imagodej: A to z varikino je preizkušena metoda? Ker je tudi meni najprej padla na pamet. Čist po občutku. Za začetek jo bom malo z vodo razredčil.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Okapi ::

Imagodei, ne delaj se bolj pametnega, kot si v resnici. Na sliki so samo morski ježki. Če nisi še nikoli slišal za takšnega, ki živi v pesku in ni okrogel, je tvoj problem. V Jadranu je recimo tak peščeni dolar. Poguglaj.

O.

imagodei ::

Sea urchin != morski ježek.

Morski ježek ima bodice.
- Hoc est qui sumus -

K0K0 ::

Oklep v zgornjem kotu pripada kosmati živalci, ki živi v pesku oz mivki. A je to tud jež ?

Okapi ::

Imagodei, ne delaj se bolj pametnega, kot si v resnici. Očitno je, da o morskih ježkih pojma nimaš, ne vem pa, kaj bi rad dosegel s trmastim vztrajanjem na svojem neznanju.

Koko - da.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

imagodei ::

Je sorodnik od morskega ježka. Pod tem imenom pa pri nas ponavadi razumemo bodičasto morsko žival, ki lahko neprijetno zbode, če stopiš nanjo.
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

Kaj ti ponavadi razumeš, je tvoj problem. Morski ježki so živalski razred, v katerem je na stotine različnih vrst morskih ježkov. Nekateri med njimi niso okrogli in nekateri med njimi imajo bolj ščetine kot bodice. Na oni sliki so vsi morski ježki in tisto belo, kar bi rad očistil Fave, je tudi od morskega ježka. Ti pa seveda lahko trmoglaviš do onemoglosti zaradi mene.

O.

Fave ::

eeee...da ne zabluzimo preveč. Prjatl' bod'te pa rad' se 'mejte!

Torej še kakšna ideja kako spucat tiste fleke?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Okapi ::

Dokler ne veš, kaj so pravzaprav tisti fleki, je vse bolj ali manj ugibanje. Pa marsikaj raztaplja apnenec, iz katerega je ježkova lupina, zato previdno.

O.

DimmniBurek ::

Da ni pač take barve?
There Is No Stronger Drug Than Reality

Fave ::

Ne, ker zgleda grdo. :)

Sicer pa upam, da je samo površinsko.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

imagodei ::

Okapi, kot prvo, bi prosil za majčkeno bolj kulturen nivo pogovora, hvala.

Kot drugo, se mi je zgoraj res zapisala traparija, ko sem rekel, da Sea Urchin != Morski ježek. To namreč drži. Ne drži pa, da bi bil Peščeni dolar Morski ježek.

Tkole pravi Wikipedia:
Sea urchins are small, globular, spiny sea creatures, composing most of class Echinoidea.
...
...
Besides sea urchins, the Echinoidea also includes three groups of "irregular" echinoids: flattened sand dollars, sea biscuits, and heart urchins.

The name urchin is an old name for the round spiny hedgehogs that sea urchins resemble.


Sej, vsakdo se lahko zmoti, ne?
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

Eh, še kar trmoglaviš in potem bi rad kulturen dialog;-)

Pogovarjamo se v slovenščini in v slovenščini je peščeni dolar ena od vrst morskih ježkov. Vsemu razredu Echinoidea se po slovensko reče morski ježki. Razred morskih ježkov se deli na dva podrazreda - pravilne morske ježke (ti so okrogli) in nepravilne morske ježke (ti so bolj ploščati).
Vsi so pa morski ježki, pa če se 10x na glavo postaviš.

Saj zaradi mene ni treba priznati, da si se zmotil, menda je to vsem, ki tole berejo, jasno.

O.

imagodei ::

To, da imava različna stališča, še ne pomeni, da trmoglavim; še manj, da to izključuje kulturen dialog.

Anyway, wikipedia na gornjem linku pravi:
Within the echinoderms, sea urchins are classified as echinoids (class Echinoidea). Specifically, the term "sea urchin" refers to the "regular echinoids," which are symmetrical and globular. The ordinary phrase "sea urchin" actually includes several different taxonomic groups: the Echinoida and the Cidaroida or "slate-pencil urchins", which have very thick, blunt spines (see image at right), and others (see taxonomic box on the right). Besides sea urchins, the Echinoidea also includes three groups of "irregular" echinoids: flattened sand dollars, sea biscuits, and heart urchins.


Kot jaz razumem, se termin "sea urchin" oz. "morski ježek" uporablja specifično za simetrične in kroglaste "echinoide" in se uporablja za več različnih taksonomskih skupin znotraj razreda Echinoidea, npr. za Echinoide in Cidaroide. Razred Echinoidea pa poleg morskih ježkov vključuje še "nepravilne echinoide", med katere spada tudi tvoj Peščeni dolar.

In mislim, da jih ni veliko junakov, ki bi npr. tole žival suvereno poimenovali morski jež.
- Hoc est qui sumus -

dragana ::

Mimogrede, razredu Echinoidea se po slovensko reče morski ježki. Sploh ni važno kako se temu reče v angleščini, zato ne iskati po angleški wikipediji.

Okapi ::

Kot jaz razumem


Pač narobe razumeš in se ti tega ne da dopovedati.
Kot pravi dragana, nima veze, kako se reče po angleško. Morska zvezda je starfish in po tvoji logiki bi nas začel prepričevati, da je to riba.

Po slovensko so pač vse to morski ježki. In ni treba biti junak, samo eno malenkost pojma o zoologiji moraš imeti, da tisti živali iz linka rečeš morski ježek.

O.

imagodei ::

Lej, kaj naj vama rečem... Glede strokovne klasifikacije nimam kaj - se lahko zgolj posipljem s pepelom. Ampak to ni point tukaj. Ne razumemo se v osnovi.

Vidva pravita, da so vse skupaj morski ježki, tako nekako, kot so tigri, levi, leopardi, risi in domače mačke vse - mačke. Pa vendar: termin mačka ima običajno zelo specifičen pomen - govorimo o domači mački. Izraz "mačka" navadno ne opisuje leva, pume ali geparda. Ja, sigurno - omenjene živali spadajo v družino mačk, a jih običajno poimenujemo kar lepo "lev", "puma", "gepard".

Tako kot morske ježke: bodičaste, okrogle, simetrične živali so morski ježki, ploščate, nebodičaste, enoosno simetrične pa (ja, točno!) peščeni dolarji. Seveda spadajo v razred morskih ježkov (Echinoidea), ampak imajo svoje ime.

Zdaj dovolj jasno?
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

Prav žal mi je, ampak kar tako malo po kmečko ne gre. Ti mogoče res vsaki okrogli bodičasti zadevi v morju rečeš morski ježek, ampak kar samo morskega ježka kot živalske vrste sploh ni.

Imaš recimo sivega kroglastega morskega ježka, olivnozelenega obalnega morskega ježka, navadnega črnega morskega ježka (vse to so cela imena posameznih vrst) ... To so ti, ki jih ti kar vse vržeš v en koš in jim po domače rečeš morski ježki.

Potem pa imaš tudi pritlikavega morskega ježka in vijoličastega srčastega morskega ježka - in, o poglej, presenečenje, ta dva nista okrogla, ampak ploščata, živita v pesku in spadata med nepravilne morske ježke.

Na sliki spodaj je lupina živali, ki se ji po slovensko reče srčasti morski ježek.



Skratka, ko si ti rekel, da tisto, kar bi rad Fave očistil, ni morski ježek, si brcnil v temo, ko si potem še kar vztrajal, da niso, si še naprej brcal v temo, in če ti še vedno ni jasno, ne morem pomagat - jaz sem na tem mestu obupal. Pojdi v knjižnico in si preberi kakšno knjigo o živalih Jadranskega morja.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Fave ::

aaa....Ta slika, to je ta moja forma apnenca, da se slučajno kaj ne zarečem.

Sicer sem samo spraševal kako spucat fleke, enivej, kul, o morskih ježih bom naslednje leto na morju vedel več kot vsi skupaj. Za šankom. Če ne bo kdo od vaju tam.

Če pa bo, pa rade volje dam za pivo.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Pyr0Beast ::

Milnica in nekaj mehanskega ciscenja zna delati cudeze. Lahko pa poizkusis tudi peroksid.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BigWhale ::

Pa sta peroksid in apnenec prijatelja? :)

Pyr0Beast ::

Sta :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Ziga Dolhar ::

Okapi: nestrinjanje ne opravičuje nekulturnega dialoga.

Opozorilo.
https://dolhar.si/


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Morski ježki

Oddelek: Loža
51139 (1004) fikus_
»

Zamenjava za Hubbla v izdelavi

Oddelek: Novice / Ostale najave
242528 (2172) Luka Percic
»

En mali prevod v ANG (in/ali slike)

Oddelek: Loža
282928 (2458) Jeebs
»

Neumrljivi organizmi (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
807067 (4973) Thomas
»

Strupeni piki in ugrizi: prva pomoč

Oddelek: Loža
166174 (5869) Alec999

Več podobnih tem