» »

Low power dual core

Low power dual core

Stra ::

Ker me je trenutna ponudba z Intelovimi Atomi, kar se porabe elektrike tiče, razočarala, sem se odločil, da bom naredil eksperiment z navadnimi desktop komponentami. Cilj moje vaje je bil najti primerno zadevo za domači server, ki bo ustrezala mojim zahtevam po čim nižji porabi električne energije. Ker bo strežnik malo obremenjen, performanse niso tako pomembne.

Ker je bil moj prejšnji poizkus z Dual Core Celeronom E1200 (1.6 GHz, 65nm, TDP 65W) zadovoljiv, sem si tokrat izbral najcenejši 45nm procesor in plato z nizko porabo (G31).

Procesor: Intel Pentium Dual Core E5200 (2.5GHz, 45nm, TDP 65W)
Plata: Gigabyte GA-G31M-S2L (G31)
RAM: 1x Samsung 1GB (533MHz)
Disk: Toshiba 2.5" 10GB (4200 RPM)

Lahko bi celo rekli, da je E5200 škoda za kaj takega (tako po performansah kot ceni), ampak tokrat sem si rekel, da grem na 45nm in pika.

 E5200 - V akciji

E5200 - V akciji


Ko sem CPU spravil na spodobno nizko raven, 1.2GHz pri 0.7875V, testirano čez noč z Orthosom, sem glede procesorja zaključil in se posvetil napajalnikom. Za konkretno primerjavo sem jih vzel več in sicer:

Napajalnik 1: Shark Tech. 200W
Napajalnik 2: LC Power 350W
Napajalnik 3: Chieftec Green Angel 350W (80 Plus)
Napajalnik 4: picoPSU 90W + adapter 80W

 picoPSU (pic by mini-box.com)

picoPSU (pic by mini-box.com)


 Chieftec Green Angel (pic by czechcomputer.cz)

Chieftec Green Angel (pic by czechcomputer.cz)


Kot je iz spodnjega grafa razvidno, igra napajalnik pri tako nizki porabi zelo veliko vlogo, saj je razlika med najbolj in najmanj učinkovitima skoraj 50% (30,5W proti 44,5W)!

 Sistem - Poraba. Merjeno na zidni vtičnici.

Sistem - Poraba. Merjeno na zidni vtičnici.


Pri ekstremno majhnih obremenitvah picoPSU pokaže svojo visoko efikasnost, saj je izdelan ravno za takšne namene, čim pa se obremenitev viša proti 50W in več, se Chieftec pokaže kot enakovredna izbira, kar pride še posebej v poštev za "navadne" namizne računalnike. Kdor kaj gleda na porabo, naj vsekakor razmisli o napajalniku s certifikatom 80 Plus. www.80plus.org Za okus sem v graf vrgel še vrednosti pri default frekvenci, le da je undervoltano (Orthos stabilno).

 Watt meter

Watt meter


Moj rekordni low s funkcionalnim dostopom do omrežja: underclock, undervolt, brez diska, brez ventilatorja (vse pasivno), picoPSU, bootanje z USB ključka (SliTaz Linux), med idlanjem 20,1W. Benchmarkov sicer nisem delal, je bil pa moj prejšnji Celeron Dual Core E1200, downclockan na 0.9 GHz pri BOINCu za ~25% hitrejši od Atoma (single core + HT), tako da, kar se performans za moje potrebe tiče, je to vrh glave, saj je bila recimo odzivnost sistema nad pričakovanji. Že Atom se je glede tega obnesel odlično, tale pa se še toliko bolje.

To je zame to. Zadeva je skoraj nared, poraba je na super nizki ravni, edino namesto diska bom dal en CF ali Microdrive, tako da sedaj čakam samo še na najnovejši FreeBSD, da vse skupaj lepo zapakiram in mojega starega P3 upokojim.

Upam, da bodo moje ugotovitve še komu koristile in pa kakršnikoli predlogi, pripombe in podobne izkušnje so dobrodošli.

:)

P.S. Underclockan in undervoltan AMDjev Sempron LE-1100 (TDP 45W, plata 690G) s Chieftecom v Windowsih idla pri ~30W, obremenjen pa doseže ~37W. Mogoče bom AMDja bolj podrobno testiral kdaj drugič, v 45nm inkarnaciji.

Še par linkov na ST teme:
Intel Atom
Prvi stik s Celeronom E1200: http://slo-tech.com/forum/t325060/p2095...

misek ::

Lepo napisano. Kratko in jedernato Čestitke! Bo prišlo kdaj prav.

trnvpeti ::

lep test
bom uporabil kolikor hitro se da

si mogoce gledal za ohisje + napajalnik
Ohišje Morex Venus 668 220W
pri mediacar.si

pa notri omenjeno plosco, pa en e1200 ali pa e2180
druga varianta pa ena amd780 + en 4050e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

Pyr0Beast ::

Server; AXP@363MHz idle, 160G HDD, 512 palčka, brez grafe, LC - 18W :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Valvoline ::

Samo za info.
Te pa te k PC-ja ne uporabljam za špile downwoltam svojega e2160 na 1.05v pa še vedno doseže spoštlivih stabilnih 2.5ghz OC.
Plata mi ne da manj Downvolta kot 1.05. To je minimum kar se da nastavit.

Pyr0Beast ::

Pol pa plato rezat če ni druge [>:D]
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Liker ::

Lepi rezultati, ni kaj.
Sam sem ravno pred kratkim razmisljal kako malo zmanjsati racun za elektriko in v sklopu tega tudi pomeril par domacih porabnikov.

Podajam rezultate, seveda vse skupaj zelo nenatacno, saj je bil uporabljen navaden merilec na vticnici (identicen model kot ga ima Stra).

1) "Domaci" streznik (web hosting, backup za nekaj drugih streznikov, na njem se delajo auto-buildi software-a na katerem delam, etc...)
Je skoraj vseskozi nad 50% load, sestoji pa iz XP2000+, 1GB DDR, 3 x IDE HDD, 1 x IDE CD, 2 x SATA HDD, grafika je Ati Rage Pro AIW. Kuri "samo" 120W pri full load in okoli 95-100W med svojo normalno obremenitvijo. Idle stanja nisem meril, a sklepam na cca 70W.

2) Star neuporabljan prenosnik (P-M 1.7, Ati Mobility 9700, 60GB HDD, 1GB DDR, 15" LCD).
- monitor izklopljen, idle stanje (600MHz) - 13W
- monitor vklopljen, idle stanje (600MHz) - 20W
- monitor izklopljen, CPU load (1.7GHz) - 24W
- monitor vklopljen, CPU load (1.7GHz) - 32W
- monitor izklopljen, CPU + HDD load (1.7GHz) - 29W
- monitor vklopljen, CPU + HDD load (1.7GHz) - 35W
(prenosnik je imel vseskozi tudi aktivno 54g povezavo)

3) random desktop masina: Intel Celeron 420, 1GB DDR2, Samsung F1 640GB, 945GC chipset, Wi-Fi PCI kartica, Firewire kartica, CD-RW
- idle - 60W
- CPU + HDD load - 80W

4) random desktop masina#2: Intel D915, 2GB DDR, 4x HDD, 2x DVD, Matrox P750
- idle - 90W
- load (Sony Vegas Pro render) - 170W

Razmisljal sem potem nekako takole:
Zamenjam streznik s kaksno low power resitvijo, in render masino s kaksnim novim 45nm dvojedrnikom.
Stroski ki bi jih recimo imel da bi prepolovil porabo teh dveh enot (in tako mesecno privarceval cca 50kWh, kar znese magicnih 5EUR) bi bili potem ko bi uspesno prodal trenutne komponente se vedno nekje okoli 500EUR (350EUR je samo PCIe TH Matrox, moj stari je zal se AGP).
Torej 100 mesecev (8 dobrih let) da se mi investicija povrne. Tudi ce bi bili stroski recimo samo 200EUR, je to se vedno 40 mesecev - oziroma ce upostevamo 10% letno rast cen elektrike - slaba 3 leta.

Moje mnenje je, da je za zelo nizko porabo (in tudi razumno nakupno ceno) najboljsi rabljen prenosnik.
Ce denar ni ovira, potem seveda nekatere mini-ITX ali podobne plosce dosegajo porabo tudi samo 5W (AMD Geode recimo) oz. skupaj z ramom in CF "diskom" celih 8W.

Seveda sem tule rahlo OT, saj je v temi govor o dvojedrnih resitvah, hotel sem le opomniti vse, da se ponavadi investicija v nekaj kar je manj potratno financno ne izplaca ravno hitro.Recimo sesestvek komponent od kolega Stra-ja je cca 200EUR, kar znese 2MWh v elektro-oderuskem smislu ;)

LP,
B'

Pyr0Beast ::

S tem ko sem prišel iz 45W na 20W sem prihranil cca. 5€ letno štroma. Ni velik, se pa nabere.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Spajky ::

Narobe (če ti laufa 24/7), prihranil si 22e ! 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Blinder ::

Pyrobeast, kak ti je ratalo dat athlona xp na 363 mhz?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Pyr0Beast ::

Množilnik prestavil na 5.5 FSB in s SpeedFan-om premaknjen FSB na 66MHz ko nič ne dela in vse tam to 150MHz, ko je obremenjen :)


Za las tanka žica (fi=0.07mm) zalotana preko FID pinov. Iz 15x133 na 5.5x133 :)
Poleg tega prerezal VID pine, tako, da je napetost padla iz 1.65V na 1.15V, ter zalotal VID pine na regulatorju, da sem iz 1.15V prilezel na 1.25V (mi je lažje, kot lotati proc :) )

Regulacija za čipset se je že poprej napajala iz regulacije za proc (1.65V-1,3V namesto 3.3V-1,3V je kar precejšna razlika v gretju), zdaj lahko lavfa BP kar direktno na 1.25V, posledično je gretje zanemarljivo


Odstranjene -12V in -5V linije in njim pripadajoči -grelci- :), katerih komp ne rabi. Skupno -2W
Upori na +3.3, +5.0 in +12.0 odstranjeni že prej -3W
Nalotan eden ali 2 kondija več.

Hvala Spajky, da si me opozoril :)
Tistih 5€ pride še, ko bom disk odklopil in kompletno prešaltal na USB ključek :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Stra ::

Hvala za komentarje! :)

trnvpeti: glede ohišij nisem gledal še nič, zaenkrat imam vse na mizi in pa, ker bo zadeva na podstrešju, niti ne gledam toliko na to, imam še par rackmount zadev viška, tako da bom kar te uporabil.

Pyr0Beast: kakšna pa je namembnost tega tvojega serverja? MHz verjetno niso problem, saj sem ne toliko let nazaj imel enega Celeron 300, ki je svoje delo (FTP in HTTP) zmogel brez problemov. :)

Drugače pa moj AMD Geode nuca komaj 7-8 W :) http://slo-tech.com/forum/t315641/p2000...

Liker: prav imaš, z ekonomskega stališča je treba dobro premisliti kaj se izplača in kaj ne. Če se par stvari valja po mizi (RAM, disk) je odločitev že malo lažja. ;) Drugače pa se tolažim(o) s tem, da bo elektrarnam potrebno proizvesti manj elektrike za poganjanje teh mlinčkov. :))

bluefish ::

malo offtopic, vendar je bila ravno omenjena stran s temi stvari. Je kaj podobnega temu moč dobiti pri nas: http://www.mini-box.com/PicoLCD-4X20-Si...

Jst ::

Še en offtopic:

Kje dobiti miniaturna ohišja za normalno ceno?

Ker kjerkoli sem gledal so bile cene večje, kot pa recimo samo osnovna plošča z procesorjem. 100+EUR je kriminal, sploh če iščeš za kakšnih 10 komadov za začetek.

Če bi jih pa dal narediti, bi pa, če bi jih hotel prodajati (recimo kot izdelek router, firewall, htpc,...), moral narediti nekaj testov, da bi dobil nekaj licenc, kar bi me pa spet prišlo preveč $$$.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Pyr0Beast ::

WEB, FTP, forum in par malce obseznejsih baz :)
Po cca. 2h s se vkljuci -boost- na 1Ghz in stvari nato odpira instantno [:D]

Disk vn vrzem pa sem na 15W, ne dosti dalec zdaj od geoda :P
Je pa res da napajalnik pri tako majhnih moceh kar veliko soka porabi zase.

Aja, zdaj proc lavfa ze brez venta pri 39 stopinjah :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Dr_M ::

Jest sem se zdej lotil sestavljanja racunalnika z nizko porabo.
Kot sem ze omenil, prejsnji racunalnik, ki je biu prizgan 24/7 je imel ogromno porabo, cca 145W v idle, kar znese okoli 100kW/h na mesec.

Torej, za1x je situacija taka:
Asus M3A78-EM, AMD X2 5050E, 4x 1GB DDR2 800 C4, ATI RAdeon HD4550, 2x WD 500GB AAKS, Antec Earthwatts 380, dvd pekac in nekaj ventilatorjev.
S to konfiguracijo dosezem minimalno porabo v idle 64W, skoda pa je, da procesorju ne morem v biosu zmanjsati napetosti, tako da je treba rocno v winsih. Pa se nekaj rezerve imam, ker en disk porabi okoli 8.5W v idle. Sm razmislju o WD 1TB EADS (2.8W), ampak trenutno ni €.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

opeter ::

Radeon HD4550 žre skoraj toliko elektrike, kot 4670...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

kmetek ::

WD 1TB EADS kaj so to neki novi?

evo tudi wd gp so lahko 3 plate

3 platter:
WD10EACS-65D6B0
-00D6B0
-00D6B1

4 platter:
WD10EACS-00ZJB0
-32ZJB0
-00C7B

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kmetek ()

Dr_M ::

Radeon HD4550 žre skoraj toliko elektrike, kot 4670...

Neki mn, cca 6W v idle. Ampak to nima veze.

WD 1TB EADS kaj so to neki novi?

Ja nov je, precej izboljsan napram EACS, dejansko porabi mn elektrike.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Mitja358 ::

Radeon HD4550 žre skoraj toliko elektrike, kot 4670...

Neki mn, cca 6W v idle. Ampak to nima veze.

WD 1TB EADS kaj so to neki novi?

Ja nov je, precej izboljsan napram EACS, dejansko porabi mn elektrike.

kaj pa hitrost, je kaj hitrejši? in koliko stane?

Dr_M ::

Tuki je en test, sicer je primerjava z 4 platerjem EACS, ampak pomoje ni ksne velike razlike. Cena je pa prakticno enaka (vsaj jest bi ga dubu ugodno >:D )
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

kmetek ::

Hehe mamo te diske :) si bom vzel za NMT.

tac ::

ksz,
si sposojam temo za vprašanje zmogljivosti e5200 oz. x2 7550.

Vprašanje ena - je kdo že laufal virtualni računalnik z e5200, ker ne podpira strojne virtualizacije, me zanima kako se kaj odziva virtualni sistem. Sicer mislim virtualizirati kak linux workstation sistem, nič strežniškega. Amd najbrž nima problemov, vseeno me zanimajo izkušnje kako dobro mu gre pri tem.

Vprašanje dve - katera poceni plata (po možnosti s firewire) dokaj verjetno zagotavlja navitje do vsaj 3.5GHz

Vprašanje tri - ker mislim imeti čim tišjo mašino, me zanima kako tiho dela s stock hladilnikom (e5200) in kateri drugi hladilnik (čimcenejši) zagotavlja ustrezno tiho delovanje.

Hvala za upam pametne odgovore.

Mitja358 ::

Tuki je en test, sicer je primerjava z 4 platerjem EACS, ampak pomoje ni ksne velike razlike. Cena je pa prakticno enaka (vsaj jest bi ga dubu ugodno >:D )

kok je cenA?

aja sem že našel 95€

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja358 ()

Mitja358 ::

sem ga že našel v nakupi.net za 109€ http://www.nakupi.net/izdelek_HDD-WD-1T...

sam še nekaj, koliko je tale počasnejši/hitrejši od wd 640gb (wd640aaks)

sestavi.si ima tale 1tb wd disk za 102€

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja358 ()

Zorro ::


Torej, za1x je situacija taka:
Asus M3A78-EM, AMD X2 5050E, 4x 1GB DDR2 800 C4, ATI RAdeon HD4550, 2x WD 500GB AAKS, Antec Earthwatts 380, dvd pekac in nekaj ventilatorjev.


Dr M, a si mogoče kaj navijal X2 5050E in kakšni so rezultati. Se mi zdi, da je ta procesor enakovreden, če ne celo boljši kot 7750BE. V temi o Phenomu vidim, da je DJ MartiNi z 7750 prilezel le do 3,24 GHz. Na newegg-u pa zasledim 5050E na 3,2GHz pri 1,31V?!

Dr_M ::

Nism kej dost naviju. Sm sprobu 13x215MHz, ampak sm kmalu BSOD dobil, pa nevem, al je procesor problem ali ram.
Men se gre kle izkljucno za nizko porabo.
Dela pa na stock frekvenci pri 1.125V oz pri 2400MHz pri 1.050V :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zorro ::

Nism kej dost naviju. Sm sprobu 13x215MHz, ampak sm kmalu BSOD dobil, pa nevem, al je procesor problem ali ram.
Men se gre kle izkljucno za nizko porabo.
Dela pa na stock frekvenci pri 1.125V oz pri 2400MHz pri 1.050V :)


Ja možno, da je ram. Bi moral probati tistega, ki ga imaš v podpisu, pa bi takoj vedel na čem si.

Dr_M ::

No sej tut v temu nimam tok slabih. Supertalent 800MHz 4.4.3.5 pri 1.9V. Sm povisu na 2V, pa sm se zmeri bsod dubu. Teli AMDji majo mal cudne frekvence ramov, zarad se bolj cudnih delilnikov. Pri 2400MHz delajo rami z 400MHz, pri 2500 z 357, pri 2600 371MHz.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

filip007 ::

Server pa 10GB diska pa BSD boš dal gor nimam pojma kaj naj bi s tem počel...

USB key 8GB stane 13€ gor posnameš kar češ in je to to...

:8)
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zorro ::

No sej tut v temu nimam tok slabih. Supertalent 800MHz 4.4.3.5 pri 1.9V. Sm povisu na 2V, pa sm se zmeri bsod dubu. Teli AMDji majo mal cudne frekvence ramov, zarad se bolj cudnih delilnikov. Pri 2400MHz delajo rami z 400MHz, pri 2500 z 357, pri 2600 371MHz.


Ja, opažam, da so frekvence ramov res čudne. Ali je možno, da je frekvenca ob zagonu drugačna, kot potem, ko pride komp v Windows-e? Imam X2 3600+ na 2,7GHz@1,33V in memtest86+ mi kaže frekvenco ramov 541 MHz (x2), v Windows-ih pa le 451 MHz (x2)?! Enako pride do razlike, ko je procesor na stock frekvenci, ram je v Windows-ih takrat normalno 400MHz (x2), memtest pa kaže višjo frekvenco (ne spomnim se več natanko koliko)?!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zorro ()

Dr_M ::

Mah to so tej cudni delilniki.
Sicer nism se cist ugotovil... Ce nastavis na 400MHz, je pri 2400 delilnik 6 ,kar znese 400MHz za ram, 2500, 2600 in 2700 imajo 7, kar znese 357, 371 in 385MHz. Memtest ne kaze pravilne frekvence v tem primeru.


The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

Zorro ::

Dr_M, res fajn tabelce.

Evo sem se malo poigral z memtestom in cpu-z, in stvar je sledeča:

bus speed   cpu-z   memtest
   200         381         477
   215         408         510
   285         451         541

Res mi je čudno zakaj bi memtest kazal narobe, oziroma kako to, da tega do danes niso poštimali?!

Če memtest drži, potemtakem bi ti imel rame pri 13x215 na 1020 MHz in BSOD pri nalaganju Windows-ov ne bi bil presenetljiv?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zorro ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gradnja Green low power racunalnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
222036 (1618) ST-777
»

Program za spreminjanje frekvenc/voltaže

Oddelek: Navijanje
271958 (1817) jan01
»

AMD izdal nova procesorja

Oddelek: Novice / Procesorji
426176 (3775) huelz
»

Intel Atom (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
536183 (4269) _Dejan_
»

Varčen računalnik za omrežne servise

Oddelek: Kaj kupiti
212524 (2124) Piranha

Več podobnih tem