» »

Katero osnovno ploščo za Ubuntu/Gentoo?

Katero osnovno ploščo za Ubuntu/Gentoo?

grex ::

Že dva dni gledam, katera osnovna plošča bi bila najprimernejša in združljiva z linuxom z naslednjimi lastnosti:

Intel Quad (verjetno q9550),
Delujoč onboard sound - brez večjih problemov z driverji (uporabljal bom izlkjučno SPDIF za hišni kino, redkeje kako igro),
2x LAN (da driverji obstajajo in delujejo BP, tudi če npr. po defaultu niso prisotni v Ubuntu inštalacijskem CDju),
za 4 Gb rama (DDR2?, zaradi višje cene DDR3),
čimveč priključkov (Firewire, e-sata, miljon USBjev, optični spdif po možnosti),
RAID je opcija ampak ne bom umrl brez nje,
prav tako je navijanje bolj kot ne opcija (vsekakor plus, če je ni pa za npr. nižjo ceno),
cena do cca €170,
dual boot z XP (da tudi tu driverji niso problematični)

Všeč so mi bile ASUSove, tudi ocenjene so dobro, ampak so baje kar problemi z Linux driverji (nehvaležna SoundMAX kartica na asusovih ploščah, ki imajo 2xLAN, ki tudi sam - glede na ubuntu stran - ne dela najbolš), Gigabyte so mi tudi ok, ampak ni ravno veliko dobrih kritik.

Na forum sprašujem, ker sem obupal nad prebiranjem neštetih strani v upanju, da ne bom več videl "driver problems", "onboard LAN not recognised", "DTS not working" topicov. Poleg tega je večina postov datirana v prvo polovico 2007, brez očitnih rešitev v 2008.

Ali ima kdo tako ploščo, brez da mu dela probleme v linuxu in da ima dual-boot z XP/visto.
  • spremenilo: grex ()

ender ::

Jaz brez problemov uporabljam Linux na več Asus in Gigabyte ploščah, je pa res, da ne uporabljam on-board zvočnih kartic, tako da ne vem, kako je s podporo. Mimogrede, na Asus P5Q-E rabi ena mrežna kartica skge modul, druga pa sky2.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Pegaz ::

Na P5Q-PRO sem imel nekaj problemov, vendar sem jih resil z malo googlanja.

grex ::

PQ5 serija je tista, ki mi je sicer všeč in ima tudi dobre ocene. Gledal sem pa ASUS P5B Deluxe WiFi-AP Edition. Na linux (predvsem Ubuntu) forumih so pa govorili o problemu z samo inštalacijo, ki ga še baje niso rešili. Potem o težavah z prepoznavo LAN in WLAN (to me ne moti ravno), poleg tega pa pri nekaterih težave z soundom (SoundMAX ABI onboard sound).

PQ5 pro je zelo podoben chipset, razen da ima RealtekAC1200 sound. A spdif passthrough dela brez težav (v VLC ali pa mplayer)?
Na tej plošči me moti le to, da ima 1xLAN, ampak če je to edino, kar manjka, bi pač kupil še eno mrežno.

Poldi112 ::

Asus Asus M2A-VM (am2 plata, vse integrirano), vse dela ok v Kubuntu.

Gigabyte plošča, na kateri počiva Opteron, integriran sound in mreža, oboje brez kakršnihkoli težav prej Gentoo, zadnje pol leta pa Kubuntu.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

netanyahu ::

Navadna Asus P5Q ima Atheros/Attansic Technology PCIe Ethernet čip, tako da out-of-the-box v Ubuntu 8.04 Ethernet ne deluje. Čip je menda podprt v najnovejšem 2.6.27 kernelu, ki bo v Ubuntu 8.10 (nisem še preizkusil če deluje). Zvok in SATA delujeta, za SPDIF in FireWire nimam nobene naprave, da bi ju preizkusil. Menda so težave tudi z upravljanjem ventilatorjev in branjem temperatur saj konkretna varianta čipa ni podprta, vendar deluje z nekim drugim gonilnikom -- nisem se še poglabljal v to.

Nekateri dražji modeli iz P5Q serije imajo menda drug Ethernet čip, ki je bolje podprt.

grex ::

Ja, računalnik dobil in je sestavljen. V XP deluje s priloženimi driverji vse, edino SATA AHCI je zahteval slipstream driverjev v sistem.

Kar se Linuxa tiče (gentoo, 2.6.27-rc2) pa problemi so in to točno z zvokom (mrežni delujeta obe, hvala za odgovore tle, sky2 in skge delujeta brez težav out of the box).

Zvok: Modul, ki naj bi to podpiral se imenuje Intel HD Audio (čip AD2000 ABI SoundMAX), pod njim je še kopica drugih modulov, katerega pa rabim pa nimam pojma. Ampak ne dela, tudi ko vključim vse živo.

Ima mogoče kdo delujoč sound na tem sistemu? Kakšne so nastavitve?

grex ::

Ok,.. malo sem napredoval. Alsa driverji v kernelu (2.6.27-rc2) NISO DOBRI.

Inštalacija alsa-driver 1.0.18 je uspela usposobiti spdif (lučka gori).
Glasba dela v navadnem stereo načinu (skozi SPDIF), AC3 passthrough pa še vedno ne.

mplayer film.ac3 -ao alsa:device=spdif -ac hwac3 (je bil pa moj poskus)
poizkusil sem tudi z alsa:device=default (tudi ne dela).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova resna ranljivost v Linux jedrih 2.4 in 2.6 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
7310111 (7509) karafeka
»

dual boot xp/ubuntu

Oddelek: Operacijski sistemi
131753 (1634) misek
»

Java v Linuxu hitrejša

Oddelek: Novice / Grafične kartice
275189 (3700) BlueRunner
»

[Genetoo] bcm43xx-firmware ne dela.

Oddelek: Operacijski sistemi
131428 (1319) Jst
»

Ni mogoča instalacija driverjev na HP nx7300

Oddelek: Operacijski sistemi
458553 (5002) d4rko

Več podobnih tem