» »

OS Boot na ATA/SATA

OS Boot na ATA/SATA

The Stig ::

Manjši problemček, ki sm ga opazu šele zdej (po enem tednu)..

Mam plato P5Q Pro, 1xATA disk in 2xSATA..
Ker še prej nism mel novga diska, sm na tastar ATA naložu XP-je..vse OK.. Dobim nov SATA, nardim dual boot (naložim Visto gor), spet vse kul.. Zdej pa, ker je v BIOS-u še od prej bil primary disk boot device tist ATA, sm hotu spremenit na tega novga (SATA), ampak mi ni hotlo bootat OS.. Če pa uporabim F8 za tist boot screen in izberem ta SATA disk z Visto, se mi pa normalno boota.. BIOS sm že preobrnu 100x in ne spravim tk, da bi mi takoj iz SATA bootalo..
Ni mi jasno, ker če bi že bil boot v Visti zj****, pol ne bi niti z F8 menujem bootalo..ampak boota :-S
Aja, če disable-am Marvellov IDE driver v BIOS-u (oz. odklopim ATA disk), mi isto pesmico zapoje - Insert Boot Disk or the computer will self-destruct, ... blabla

Any ideas?

Gwanaroth ::

Hja.. MBR imaš zapisan na ATA disku, zato ti ni hotelo bootat, ko si v biosu spremenil primary device na SATA disk.

Ni zjeban boot v Visti, ampak MBR je zapisan na ATA disku, ki potem "kaže", iz kje naj se karkoli boota.

Več o MBR:
Master boot record @ Wikipedia
Lights often keep secret hypnosis..

The Stig ::

A ni MBR na vsakem disku, kjer je naložen OS, zapisan? :-S Zakaj za vraga bi pol bootalo iz boot screena (F8) iz SATA diska.. Ker če v tistem menuju zberem tatretji SATA disk, se pa normalno nič ne boota, ker ni naloženga OS-a..

solatko ::

Ide disk imaš naštiman na master in sistem najprej požene ide napravo. Daj jumper na slave, pa bo bootal iz sata-e.

The Stig ::

Ni mi jasno zakaj, če pa v BIOSu nastavim da je SATA 1. disk.. :S bom probal..

solatko ::

bios zažene računalnik od enostavnejših rešitev do bolj kompliciranih in ko zazna os in še master disk, ga požene, brez da bi iskal naprej - imel sem isti primer, ko sem premaknil jumper na ide disku, mi je lepo pognal iz sata. V bios-u sem imel enako nastavljeno na sata,
v računalniku pač ne morejo biti dve master napravi (na sata priklopih avtomatsko določi master iz bios nastavitev).

MrStein ::

Če vzameš stari disk ven (no ja, kabel odklopi, podatkovni), a potem dela ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

The Stig ::

Zdej sm MBR na SATA pokvaru in popravu, tk da dela, kot sm js hotu..ampak zdej me pa dual boot zafrkava.. sm z Vista Boot Pro dodal se XP particijo, ampak ko izberem v boot menuju, mi restarta kompjuter..jebemti, ka je blo narobe z boot.ini.... Pol pa nardijo najbol neumno orodje na svetu bcdedit... Jao, Linux in XP-ji so šli brez težav skupej, zdej pa Windows in Windows delajo probleme.......
Aja..bcdedit mi vrne tole (po vnosu XPjev):

Windows Boot Manager
--------------------
identifier {bootmgr}
device partition=C:
path \bootmgr
description Windows Boot Manager
default {current}
displayorder {current}
{ntldr}
timeout 30

Windows Boot Loader
-------------------
identifier {current}
device partition=C:
path \Windows\system32\winload.exe
description Windows Vista ™ Ultimate
osdevice partition=C:
systemroot \Windows
resumeobject {ede8753b-8559-11dd-8cbd-806e6f6e6963}

Windows Legacy OS Loader
------------------------
identifier {ntldr}
device partition=D:
path \ntldr
description Windows XP Professional

Ne vem, a ga to moti, da so XPji na C potem al kaj..

Ma kdo kako idejo? :-S zdej je tk: če v biosu izberem ATA, se zalaufajo XP-ji, če izberem SATA, in v menuju izberem XPje, se komp resetira, Vista se pa normalno logina..grrrr..

Zrihtano.. Spomnu sm se na dokaj pogost error (NTLDR is missing blabla), ker je neki pokazalo v pol sekunde preden se je restartu komp.. Tk da sm skopiru iz XP cdja ntldr in ntdetect.com in stvar dela -> verjetno bi blo lažje, če bi na začetku probal ATA jumper dat na slave..zdej je na master in dela (ker so na ATA samo XP bootable..)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: The Stig ()

MrStein ::

Če je na kablu samo en disk, nimaš kaj na SLAVE dajat.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Win 7 se ne zažene po priklopu drugega diska

Oddelek: Operacijski sistemi
151621 (1517) Icematxyz
»

Kako spet zbootat recovery particijo na Dellu?

Oddelek: Pomoč in nasveti
231778 (1541) nodrim
»

Priklop tetjega dika

Oddelek: Strojna oprema
141359 (1080) Jakka
»

instalacija xpjev na 250gb disk

Oddelek: Pomoč in nasveti
402290 (1653) PIII850
»

Abit NF-7s v2.0: Nastavitve BIOS-a za bootanje.

Oddelek: Pomoč in nasveti
122696 (2573) jELKO

Več podobnih tem