» »

Toča: 08.08.08

Toča: 08.08.08

1
2
»

Dr_M ::

Ali je toca ali je susa. Brez enega ali drugega poletja ni.
In ne, ni kriv global warming.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

bozjak ::

Toča me je ujela na Brezovici pri Ljubljani in mi čisto zbila avto, pa sem jo kar dobro odnesel proti sodelavcu, kateremu je razbilo sprednjo sipo, in vse 3 zadnje luci.

Mogoče offtopic, ampak vseeno: A zavoarovanje (A0, A0plus) kaj krije poskodbe zaradi vremena? Vrjetno ne, pa vseeno imam v glavi, da včasih je vsaj stekla krilo.

Lp
http://upor.blogec.si
http://bozjak.deviantart.com

Dr_M ::

Ne nc ne krije zavarovalnica.
Kasko, ali pa posebi zavarovano v primeru toce.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

koyotee ::

če si doplačal, pol naj bi krilo
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

edge540 ::

Lepi kosi ledu so padali. Dobro da imamo v Mariboru in okolici obrambo z letalom, nas dostikrat reši pred ledenimi kroglami velikosti mandarine (v bistvu se odkar sipajo srebrov jodid ne spomnim da bi Maribor fasal kaj resnega). Če bi država pljunila kakšnih 10 miljončkov za letala bi komot pokrili celotno Slovenijo, z profesionalnimi posadkami vred. Z enim se pač ne da čudežev delat, pokriješ neko manjše območje in to je to.

Potem pa prideš na Graško letališče, pa najprej vidiš v vrsti parkiranih 5 za boj proti toči opremljenih letal, pripravljenih na poletanje. Bog ne daj da bi mi imeli kaj podobnega, raje krijemo škodo...

PaX_MaN ::

Niso, like nehali letati naokoli?

Scorpia ::

Kaj pa z tistimi raketami, ki so jih v sloveniji nekaj let nazaj streljali v zrak kjer so eksplodirale ter zrnca okoli stresla, da se je voda na njih lepila. Tako namesto velikih kepic dobiš več manjših. Vem da v Bosni to uporabljajo in imajo na vsaka 6km te rakete, in nikoli nisem še videl take toče kokr pri nas. Res pa da te rakete stanejo po 200 evrov in več, glede na škodo ki se zadnje čase pojavlja, mislim da se splača. Sem pa slišal da so tukaj imeli težave s temi raketami, da so zažgale hišo, gozd... ker niso ob praveč času eksplodirale in da so zato nehali, v Bosni pa teh težav ni.
////

edge540 ::

>>Niso, like nehali letati naokoli?

Letalski center Maribor ima od pomladi do jeseni v stalni pripravljenosti Cessno 206 z opremo za sipanje srebrovega jodida, vedno je tam radarist ki preverja radarsko sliko in vremenske pogoje, poleg tega pa sta v pripravljenosti vedno dva pilota. Ko se pojavi sranje, je letalo v zraku v petih minutah (toliko pač traja da segreje motor, preden lahko poleta).

Zaenkrat je pokrit Maribor z okolico, včasih se leti tudi kam drugam na pomoč, če je nad Mariborom čisto. Se pa kot sem rekel z enim letalom ne da delati čudežev, bi potreboval vsaj tri ali štiri naenkrat, včasih več (odvisno od velikosti nevihtnega oblaka), da bi bil učinek idealen.

Je pa definitivno dosti bolje kot če tega nebi imeli.

Pyr0Beast ::

Srebrov Jodid se je negal sipati, zaradi: 1. je dokaj strupen, 2. učinkovitost ni nevemkakšna, 3. izjemno drago, 4. včasih naredi več škode, kot koristi.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

edge540 ::

>>1. je dokaj strupen

V takšnih količinah, zanemarljivo.

>>2. učinkovitost ni nevemkakšna

Učinkovitost je zelo dobra, če je pravilno uporabljen.

>>3. izjemno drago

Še vedno 100x ceneje kot plačevati za škodo, ki jo toča povzroči.

>>4. včasih naredi več škode, kot koristi.

Ja, če imaš posadko ki ne ve kaj dela, kar pa pri nas ni, to ti lahko garantiram.

Veron ::

fotr se je glih vozil skozi brezovico, ko je toča padala... luknice so opazne :(

mojga pa je 2x tolklo za bežigradom, je pa bila manša toča, tako da ni opazit luknc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Veron ()

Steinkauz ::

Fotr je kupu avto pred enim tednom, pa ga je šel ravno kasko zavarovat, pa ga je na poti toča ujela. Če nebi blo enga kozolca blizu(živela slovenija :D) bi mu celoten avto razbilo. Tko pa sta sam 2 luknjici.

Volta ::

Tako točo sem do zdaj videl samo v filmu Dan pojutrišnjem. Zgleda brutalno :/

BendeR ::

(v bistvu se odkar sipajo srebrov jodid ne spomnim da bi Maribor fasal kaj resnega)


Prejšnji mesec, ko je bilo neurje v Kamniku je tudi Maribor dobil svoj delež. Na Teznu je potolklo skoraj vse avte (idi gledat prodajalce (autocommerc, ...), avte pred bloki). Še zdaj popravljajo avte v garaži autocommerca (zdaj so na vrsti novi evoti (enih 15 komdaov), čakata še potem dva nova bravota in en grande). Menda je celo ponekot razbijalo vetrobranske šajbe in luči od avtov (vido 2 nova mercedesa in par hond .. baje da jih je blo ogromno).
:=)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BendeR ()

aljazh ::

Šele včeraj, ko sem opral avto, sem na strehi našel eno majhno vdrtinico, ki pa je vidna samo pod določenim kotom.

Škoda časa, da bi za takšno malenkost hodil na zavarovalnico in okrog kleparjev.

Pa naj še kdo reče, da imajo Italijani slab pleh :P

CaqKa ::

pa ni zavarovalnicam v interesu da bi tudi same malo financirale v te proti točne ukrepe? (letala, rakete)

djordjevic ::

Hehe, zavarovalnica, da bi kaj financirala. Ta je dobra. Drugo leto bodo za 15% dvignili premije, pa je.

edge540 ::

>>Na Teznu je potolklo skoraj vse avte

Možno da je bila večjedrna neviha, z enim letalom se ne da naredit čudeža. Zahodni del MBja ni imel nič toče.

dzinks63 ::

Povzetek kaj se je dogajalo:

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: WarpedGone ()

JanK ::

>>1. je dokaj strupen

V takšnih količinah, zanemarljivo.

>>2. učinkovitost ni nevemkakšna

Učinkovitost je zelo dobra, če je pravilno uporabljen.

>>3. izjemno drago

Še vedno 100x ceneje kot plačevati za škodo, ki jo toča povzroči.

>>4. včasih naredi več škode, kot koristi.

Ja, če imaš posadko ki ne ve kaj dela, kar pa pri nas ni, to ti lahko garantiram.


Problem s posipanjem oblakov je, da zaenkrat ni nobenega resnega dokaza, da bi to kaj pripomoglo k zmanjsanju skode.

Na kratko: na celem svetu so bile narejene samo tri dokaj resne studije ucinkov posipanja. Prva pravi, da z 90% gotovostjo posipanje povzroci med 60% zmanjsanjem in 5-kratnim povecanjem velikosti toce. Druga pravi, za posipanje ne povzroci statisticno pomembne spremembe kineticne energije toce, z 90% gotovostjo pa je stevilo zrn med 30% manjse in 75% vecje iz posipanih oblakov. Tretja sicer pravi, da posipanje povzroci 40% manjso skodo, ampak tezava te studije je, da je metodologija dolocanje skode vprasljiva in ne uposteva vecjega stevila faktorjev.

Skratka, konsenzus stroke je, da ni prepricljivih dokazov, da bi bilo posipanje ucinkovito, se manj pa ekonomsko smiselno. Posipanje pa zagovarjajo predvsem tisti, ki ga izvajajo :)

edge540 ::

Če ne drugega lahko posipaš oblak preden pride nad kako bolj naseljeno področje. Boljše da razbija malo zahodno od Ljubljane kot v Ljubljani, ne?:)

JanK ::

Lahko pa se vsi v Ljubljani obrnemo proti zahodu in, tako kot v Zogici Nogici: "Pihajte otroci, pihajte!!" ;)
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Droni za zaščito proti toči

Oddelek: Problemi človeštva
335747 (4495) Utk
»

Ponjave proti toči za zaščito avtomobila

Oddelek: Na cesti
3325693 (22185) menjalnik
»

Nevihte (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23722450 (12345) Yohan del Sud
»

Toča 2008 ?

Oddelek: Loža
272922 (1952) PaX_MaN
»

in posledice toče so............ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
565875 (4512) bluefish

Več podobnih tem