» »

dušilke

dušilke

trensi ::

kdo zna zračunat dušilko, da bo imela 7H, 400mA in 120 ohmov? + velikost jedra??

lp

bojan

gumby ::

emm...

R=2*PI*f*L -> f=R/(2*PI*L)=2,73 HZ

kje rabis tako nizke frekvence?

zlabo ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlabo ()

BluPhenix ::

7H, to bo pa treba verjetno že na kakšno jedro dati.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

trensi ::

ja, na EI jedro, zato me pa zanima velikost jedra....sm se muču z gugla, pa skor ni nč uporabnega....bo pa dušilka za usmernik...sploh je pa razlika med tuljavo in dušilko...v osnovi ne, ampak tuljavca je taka mičkena, dušilka je pa en velk konj...

skratka..rabim presek jedra EI, število ovojev in debelino žice....


lp

bojan

BluPhenix ::

Mah zame je tuljava in dušilka eno in isto. Tuljava je ime, beseda dušilka pa malo bolj prikaže kaj stvar sploh dela (čeprav si lahko človek razlaga tudi narobe).

Kako to misliš dušilko za napajanje, kaj boš pa delal?
EI jedro je bolj primerno za transformatorje, kot pa za tuljave. En toroidni ferit ti nebi bil všeč?

EIDT: typo, sem napisal sušilka namesto dušilka :D
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Zgodovina sprememb…

zlabo ::

Aja, u bemtiš sploh nisem opazil da imaš 7H 8-O
za tuljavo z jedrom sem pa malo brskal pa sploh ne najdem:\

BluPhenix ::

Sej če se ne motim, so take velike vrednosti tabelirane. Oziroma proivajalci feritov inmajo to tabelirano.

Rabiš mogoče to za PWM napajalnik?
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

trensi ::

Dušilka se uporablja predvsem pri napajalnih sistemih, čisto nekaj običajnega je, da je navita na EI jedru, ali na C jedru, sploh s takimi vrednostmi. če je tuljava, potem je lahko na feritu al pa zračna, dušilka je obvezno na EI ali na C jedru.

tako dušilko rabim za usmernik, 300V, 500mA, s polnovalnim usmerjanjem, namesto diod elektronka...

a ni nobenga študenta elektrotehnike...to bi en študiran možakar mogu vedt, kako se izračuna...k sm jest hodu v srednjo šolo, smo se to učil, ampak je od takrat že ohohooo časa, tko da sm pozabu


lp

BluPhenix ::

Ja smo ja, vendar je to snov 2 letnika, tisto pa je že doolgo nazaj. Problem je mogoče tudi to, ker se nekje tekom študija vsakdo v nekaj usmeri. Meni recimo bolj diši digitalna elektronika, kot pa analogna. Napajalnikov se zdej lotevam malo bolj resno. Sicer pa se mi zdi tvoja vrednost zelo visoka za tuljavo. Sklepam da gre za tisto v nizkopasovnem filtru. Navadno so to na toroidni ferit navite tuljave s par ovoji, vsaj tako so bile v vseh napajalnikih, kar sem jih jaz videl (tudi za precej velike moči).

Še vedno pa ne vem, delaš to PWM napajalnik, ali le elektornski usmernik (operacjski ojač. in 2 diodi?). Sicer sklepam da PWM, vnedar kot sme že napisal, se mi zdi induktivnost precej velika.

Sicer pa imam jaz vso staro literaturo doma, kjer pred vikendom ne bom, tako da ti lahko komaj takrat pomagam kaj bolj konkretnega.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

trensi ::

7H in nekaj 100 mA sploh niso velike vrednosti za dušilke v usmernikih, še tamalo vrednost sem vzel...

usmernik bo sestavlen iz 2x270V trafota, lampe 5U4, 2x 40uF kondlcev in med njima dušilka...thats it....


lp

Azrael ::

Če prav razumem gre za usmernik za 300V (ojačevalec na lampe?), ki je grajen kot Pi filter, 2 elektrolita, vmes pa namesto upora dušilka z zračno režo ? E in I jedra posebej, vmes pa zračna reža (običajno plast papirja) ? Zadeva na shemah izgleda kot črka pi ?

Če je to, bom malo pobrskal po starih knjigah, mogoče kaj najdem, vendar so takrat to običajno poenostavili tako, da so na tuljavnik z jedrom preseka ~4cm2 navili žico, ki je prenesla ta tok. Ovojev je bilo toliko, kot jih je šlo na tuljavnik. Tukaj ni dušilka nič drugega kot akumulator energije.
Nekoč je bil Slo-tech.

trensi ::

točno tako.....

upam da se bo najdla kakšna formula....

lp

bojan

Azrael ::

5U4 (ekvivalenta: GZ31 in 5931) je dvojna usmerjevalka z največjim dovoljenim tokom 225mA, anodna napetost do 2x450V.

Mislim, da se ti ne splača komplicirati, naredi tako kot sem ti predlagal, ker je bila enaka rešitev tudi na Iskra ojačevalcih z EL34, ki so uporabljali te usmerjevalke, včasih pa so imeli samo precej močan žični upor ~500 Ω Dušilke žal nimam nobene pri roki, imam samo kompleten ojačevalec.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

stromar ::

Jaz sem za podobno aplikacijo, le za nižji tok (stereo single ended z EL84 v triodni vezavi) uporabil kar običajen mrežni trafo, kateremu sem razstavil jedro, ga drugače sestavil in med E in I lamele vstavil kos tanke plastične folije. Sekundar sem pustil odklopljen

Nevem če je rešitev ravno po pravilih, a bruma ni :D

Jaz ne bi dajal lampe v usmernik. Daj raje dve 1N4007. Tako boš lahko povečal kondenzatorje, prihranil si boš strošek lampe in podnožja in velika verjetnost je, da se boš lažje otresel bruma (ker lahko dodajaš kondenzatorje). Zakasnjen vklop anodne napetosti pa narediš s kakšnim timerjem

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

stromar ::

Aja, če boš namesto lampe vtaknil v usmernik diode, nabavi trafo s kakšnih 30 - 40V manj na sekundarju (če se prav spomnim)

Lp

trensi ::

lampa v usmerniku pomeni mehkejši zvok, pa če dam diode u usmernik, pol to ni več lampar ampak hibrid...

lp

bojan

Azrael ::

Dobro tvoja odločitev, samo zakasnjen vklop anodne napetosti ne bo škodoval, ker elektronke najbolj trpijo, ko je anodna in napetost druge rešetke že prisotna, katoda pa še ni dovolj segreta in imaš neke vrste hladno emisijo.
Nekoč je bil Slo-tech.

trensi ::

a bi se kje dalo dobit specifikacije EI jeder za dušilke in trafote....standardne dimenzije??

lp

bojan

BluPhenix ::

Mehkejši, to je tako relativna beseda. Ima sploh veze kakšen je napajalnik, če da ven lepo čisto enosmerno napetost? Ok ma veze, če hočeš reči, da je vse na elektronke, drugače pa?...
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

stromar ::

Dvomim, da boš slišal, ali maš diode ali lampo v usmerniku. Vsaj jaz ne

Najbolje bi bilo, da narediš poleg osnovnega vezja ojačevalca še vezje, ki najprej dobro segreje katode, nato vklopi rele in preko upora napolni kondenzatorje v usmerniku, nato drugi rele premosti upor in vključi anodno napetost na ostal ojačevalnik

tako lahko povečaš kondenzatorje in usmerniški lampi močno podaljšaš življenje

Sem imel tudi jaz v prototipu v usmerniku lampo (identično tvoji), pa sem jo odstranil, ker bi rabil močnejši trafo, imel bi nepotrebne stroške, ker usmerniške lampe rade odpovedujejo, zaradi boljšega izkoristka ojačevalca in zato ker ni bilo nobene razlike v zvoku

Če je usmernik pravilno narejen ne bi smel slišati nobene razlike med lampo in diodami

Lahko narediš še stabilizacijo napetosti s štirimi 300B, boš videl kako lep zvok bo potem imel ojačevalec :D

Lp

stromar ::

Probaj pregledat to stran

Mislim, da pri izhodnih transformatorjih piše tudi nekaj o dušilkah

drugače pa jih navija Šebart, a je cena okrog 10k SIT

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

elektronska dušilka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2413316 (7045) ethelred
»

Home Made Osciloskop

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
115165 (4213) Azrael
»

napetostni transformator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
63156 (3014) KajtimarXXX
»

Razsmernik?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
133154 (2851) radiator
»

Kaj pocne balast pri neonki?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
173930 (3478) Pyr0Beast

Več podobnih tem