» »

Omejitev hitrosti na cestninskih postajah

Omejitev hitrosti na cestninskih postajah

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 14
»»

Volk| ::

Kot veste imamo na cestninskih postajah omejitev 40(za uporabnike vinjete).
Celo radarje postavljajo.
Toda....omejitev je na znakih samo do 60 km/h. Za omejitev 40 km/h pa je samo talna označba -nobenih znakov.
Kaj to tudi velja? Kaj če je sneg pa se ne vidi?

Koliko jaz vem mora biti znak postavvljen. Ali se motim? Me lahko pol kazujejo ce se peljem 60 km/h kot je na znaku?
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

Adrijan0 ::

talne označbe so enakovredne tistim na znakih

jvolk ::

Kaj če je sneg pa se ne vidi?


Če helikopter pade na znak na tleh, potem je pa spet k....

jype ::

Potrpi še par mesecev no, da bodo mel čas podret preklemanske hišce.

Utk ::

Velja, je pa tudi meni čudno. Če je sneg, greš pa lahko 60 :)

Ziga Dolhar ::

Če je tolko snega, da se talna signalizacija ne pozna, dvomim, da bo pametno iti 60 ...
https://dolhar.si/

kmetek ::

v sloveniji folk itak vozi tako...

aljazh ::

Postavlja se mi vprašanje, ali je na tla narisan znak za omejitev sploh veljaven. Mene denimo v avtošoli niso učili, da obstajajo na tla narisane "kopije" "pravih" prometnih znakov. Mogoče kdo pozna pravilnik glede talnih označb?

OrkAA ::

bodi resen.

Utk ::

Je že prvi odgovoril na to.

Mavrik ::

Postavlja se mi vprašanje, ali je na tla narisan znak za omejitev sploh veljaven. Mene denimo v avtošoli niso učili, da obstajajo na tla narisane "kopije" "pravih" prometnih znakov. Mogoče kdo pozna pravilnik glede talnih označb?


Potem pa bi morda moral past teorijo.
The truth is rarely pure and never simple.

LeXani ::

Talna označba na tleh je enakovredna prometnemu znaku.
Ponavadi so talne označbe za obveščanje neke nevarnosti oz. predpisa (šola,bus..). Pri omejitvi je najbrž pred talno označbo postavljen tudi znak.
Čas prve prijave 04.11.2005

Adrijan0 ::

eni ne znajo brati zgleda. drugače pa kot sm že napisal, tako so povedali v autošoli.

Scorpia ::

Pol pomeni da tiste puščice po vašem nič ne pomenijo? Evo primer v ljubljani se pelješ od aškerčeve proti nami in je križišče kjer je puščica narisana samo naravnost. Na tabli desno ob vozišču stoji samo prepovedano zavijat desno, ali karkoli že. No enkrat sem levo zavil, pa sem fasal kazen, torej dejansko puščice in omejitev držita kot navadni tabli.
////

Adrijan0 ::

A ni blo to že 3x napisano? mislim haha!

BigWhale ::

TALNE OZNACBE SO ENAKOVREDNE ZNAKOM!

TALNE OZNACBE SO ENAKOVREDNE ZNAKOM!

TALNE OZNACBE SO ENAKOVREDNE ZNAKOM!

TALNE OZNACBE SO ENAKOVREDNE ZNAKOM!

TALNE OZNACBE SO ENAKOVREDNE ZNAKOM!

;)

Volk| ::

Super, torej, ko so talne označbe slabo vidne(sneg, naliv), se lahko vozimo 60 km/h, drugace pa ob lepem vremenu 40 km/h

Živim v zanimivi državi:)
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

Matek ::

Ne bluzit s snegom in tem. Kaj, a pol če je tako gosta megla, da ne vidiš prometnih znakov, se lahko tudi po svoje voziš? Joj, kako zanimiva država.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Jawohl! ::

Briga me, če je omejitev 60 ali 40... Kaj smo pridobili z uvedbo vinjet, če se zdaj plazimo 40 čez cestninske? Jaz pred cestninsko zmanjšam iz 130 na 100, poiščem prost prehod in padem skozi. Radarji? Pa kaj še.

Utk ::

Če je znak tako neumno postavljat, da ga ob gosti megli ni videt, potem ta znak v tako gosti megli ne velja, simpl ko pasulj. Tudi če ga zakriva grmovje ali kaj podobnega, ne velja. Drugače se lahko vsakih pet metrov ustavljamo in po grmovju iščemo, če je slučajno kje kak znak. Itak pa nihče ne ve, koliko takih zakritih znakov prevozimo.

aljazh ::

Talne označbe (črte, puščice, zebre, ipd.) - nobenega dvoma glede tega. Na tla narisani (prerisani) prometni znaki pa mi vzbujajo dvome. Zato prosim, če lahko kdo prilepi link do pravilnika, ki določa, da so na tla narisani prometni znaki enakovredni običajnim prometnim znakom.

Zdaj sem se spomnil enega primera - če se pelješ iz Kopra proti Portorožu, je na koncu "izolske obvoznice", pred ovinkom, ko se cesta vzpne na Belvedere, omejitev 50. Tam je tudi na tleh narisan prometni znak za omenjeno omejitev. Ampak prav tako je zraven postavljen tudi navaden prometni znak. Po tem primeru bi sklepal, da je tisti na tleh narisan zato, da voznike še dodatno opozori na omejitev. Pravno zavezujoč pa je tisti na štangi. Toda kot pravim - to je samo ugibanje. Rad bi videl pravilnik.

Disclaimer: Ne gre se za to, da ne bi spoštoval omejitve 40 skozi cestninske postaje. Tudi po zdravi pameti ne bi vozil hitreje tam skozi (mogoče največ do 50km/h). Zanima pa me (tako kot avtorja teme), ali so "slik'ce" pravih prometnih znakov na cesti res zavezujoče, ali pa so le opozorilne narave. Tako kot recimo LED prometni znaki, če se na isti LED tabli izmenjaje prikazujeta dva znaka.

Utk ::

Če se prometni znak spreminja (na LED tabli) ne velja, je samo opozorilo, če stalno sveti pa velja. Pravilnik je na netu, glih tako lahko najdeš kot kdorkoli drugi, ki to že ve.

LeXani ::

Drugače se lahko vsakih pet metrov ustavljamo in po grmovju iščemo, če je slučajno kje kak znak. Itak pa nihče ne ve, koliko takih zakritih znakov prevozimo.

V primeru da je znak podrt, da leži v travi oz.grmovju zaradi vandalizma, znak velja !
Se spomnim še, ko mi je inštuktor to razlagu..
Čas prve prijave 04.11.2005

bozicek ::

Če se prometni znak spreminja (na LED tabli) ne velja, je samo opozorilo, če stalno sveti pa velja. Pravilnik je na netu, glih tako lahko najdeš kot kdorkoli drugi, ki to že ve.


A to pomeni, ko se recimo vozim po obvoznici in je ponekod tisti utripajoci znak 80km/h, je to samo opozorilni/priporocena hitrost s katero naj bi se vozil.

Primer: Iz LJ proti Grosuplju preko Golovca. Pred prvim tunelom (ta kratek) je znak 100km/h. Malce pred radarjem je tista utripajoca tabla 80km/h. Meter po radarju (preden zapeljes v tunel) je pa prometni znak 80km/h.
Tistih 50 metrov potem se zmeraj velja omejitev 100km/h (med utripajocim ter navadnim znakom)
Darila letos samo za poredne

Utk ::

Lexani, če ga vidiš, velja, če ga ne vidiš, ne more veljat. Da bi bil zdej malo postrani, in se bi takoj zgovarjal, da ne velja, tako glih ni, ampak če vidiš tam samo prazno palico, mislim, da ni tvoja dolžnost raziskovat, kaj naj bi tam gor blo.
bozicek, točno tako, tam kjer je radar, je omejitev 100, to so povedali tudi darsovci, ker ljudem ni blo najbolj jasno.

gzibret ::

Od kje vam ideja, da so talne označbe enakovredne prometnim znakom?

Talna označba za omejitev hitrosti je nična, če ob cesti ni postavljen tudi predpisani prometni znak. Prav tako tudi niso mirodajne svetlobne oznake (recimo svetleče table nad avtocesto). Te ne predpisujejo ničesar, le obveščajo. Če je na njej omejitev 60 (brez predpisanega ekvivalentnega prometnega znaka ob straneh cestišča), ne boš kasiral kazni, če pelješ 100! Izjema so svetlobni znaki semaforji, rumena utripajoča luč, luči pri železniškem prehodu in rdeči x-i pred predori (119 čl.).

Preberite si malo ZVCP-1.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

Adrijan0 ::

gzibert, talne enačbe so enakovredne prometnim znakom, razn če u auto šoli narobe učijo?

gzibret ::

Ja, pokaži kje v zakonu to piše...

link: http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200483&stevilka=3690
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

Adrijan0 ::

tega se mi pa res ne da iskat :)

LeXani ::

CrniE, tko sm jest povedu inštuktorju pa se je sam režu.
Čas prve prijave 04.11.2005

darkolord ::

Očitno ne znate brat zakonov. TUKAJ lepo piše, da so prometni znaki med drugim tudi:


  • označbe na vozišču in drugih prometnih površinah,

  • svetlobni prometni znaki in svetlobne označbe,

  • znaki s spremenljivo vsebino



Torej ne samo, da so talne označbe enakovredne prometnim znakom, talne označbe SO prometni znaki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Utk ::

LeXani, tisti, ki so se izognili kazni na tak način, so se tudi že narežali. Pa ni nujno, da znaka ni (potem itak logično), ampak lahko je samo zakrit z drevesom. V zakonu lepo piše kaj je pravilno postavljen prometni znak. Znak, ki leži v grmovju, ni postavljen, kaj šele pravilno. Slabega inštrukturja si imel.

gzibret ::

darklord - maš prav. Jaz sem gledal le ZVCP, tam pa tega ni.
Vse je za neki dobr!

Adrijan0 ::

uuu :>

Nutcracker ::

darkolord, TUKAJ tudi lepo piše:

1. da so znaki za izrecne odredbe znaki za prepoved oziroma omejitev in znaki za obveznost (čl. 13),
2. da je eden od teh tudi znak "omejitev hitrosti" (II-30), ki označuje cesto oziroma tisti njen del, na katerem vozila ne smejo voziti z večjo hitrostjo (v km/uro) od hitrosti, ki je označena na znaku (čl. 14/31),
3. da označbe na vozišču in drugih prometnih površinah niso znaki za izrecne odredbe (čl. 2/1),
4. da napisi na vozišču (V-38) in simboli na vozišču (V-39) dajejo udeležencem v cestnem prometu potrebna obvestila (čl. 42/4).

Si še vedno prepričan v svoje znanje branja zakonov?
Qui tacet, ubi loqui debuit ac potuit, consentire videtur.

darkolord ::

Si še vedno prepričan v svoje znanje branja zakonov?

Ja. Sem po tvoje morda kje kaj zgrešil?

Edit2: [nevermind]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

PrimozR ::

Komentar na znake, skrite v grmovju. Lepo veljajo, a če narediš prekršek, povezan s tem, IIRC lahko tožiš cestno podjetje, da zadeve nisi videl, in morajo okolico znaka porihtati ter plačati tvojo kazen.

EDIT:
Briga me, če je omejitev 60 ali 40... Kaj smo pridobili z uvedbo vinjet, če se zdaj plazimo 40 čez cestninske? Jaz pred cestninsko zmanjšam iz 130 na 100, poiščem prost prehod in padem skozi. Radarji? Pa kaj še.


Popolnoma nič, razen neprimerno večjo prepustnost slovenskih AC v neposredni bližini cestninske postaje. Zate ne vem a sam sem precej prepričan, da je omejitev 40 in posledično upoštevanje omejitve precej bolj prepustno, kot pa ustavljanje, brskanje za drobižem, podajanje denarja, čakanje na račun in speljevanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

BigWhale ::

Nut cracker, torej, prosim, da nam razlozis kaj pomeni, ce je na cestiscu narisan prometni znak, ki omejuje hitrost na 40km/h. Najbrz samo okrasek ali pa je bilo cestarjem dolgcas?

Po tvoji logiki je tudi narisan kolesar (ki spada v isto kategorijo kot narisan prometni znak, V-39) tam samo za obvestilo, pac, da je tam kolesarska steza. Ce se ze vozis tam z avtomobilom, bos verjetno povozil kaksnega kolesarja... ?

dzinks63 ::

Na cestiščih je eno malo morje oznak. Te sigurno niso tam za okras. Treba jih je upoštevati. Imamo cel kup črt, prekinjenih in neprekinjenih, enojnih in dvojnih. V vsakem križišču so razvrstilni pasovi. Pa stop napisi in trikotniki za prednostne ceste. Cel kup označb po parkiriščih, mejnih prehodih. Vse to je treba spoštovati in se ravnati po njih. Prav enako velja za te označbe pred trenutno še postavljenimi cestninskimi hiškami. Vsak je najbrž naredil po vseh strokovnih merilih vozniški izpit, tako teoretični kot praktični del. No ja bili so nekateri primeri, ko so v bivši Yugi hodili po izpit v črno goro, kjer so v enem tednu naredili vse kategorije.

kmetek ::

Karkoli razpravljate je brezveze, policija in redarji v sloveniji itak v 90% primerih ne opravljajo svojega dela, tko da karkoli polemizirati glede prekrškov je bedarija. Če maš srečo, da te ne dobijo delaš lahko celo življenje prekrške po mili volji. Lep primer je Kranj in stanovanjsko naselje Planina, avtomobilov kolikor hočete, ki parkirajo med bloki, vozijo v peš coni. Da ne omenjam prokletih motoristov, ki dirkajo....pišem policiji in redarstvu "nimamo dovolj ljudi"....lepo, a ?

Saladin ::

Mene se učili, da veljajo tako svetlobni signali, prometni znaki in znaki na cestišču - vendar v določenem vrstnem zaporedju:

Svetlobni znak (semafor) ima prioriteto.
Če semafor ne dela, potem se ravnaš po prometnem znaku.
Če pa ni niti semaforja niti prometnega znaka, pa se ravnaš po oznakah na cestišču.

Edit: če pa ni nobenih znakov, pa seveda veljajo splošna pravila (naselje, izven naselja, desno pravilo,...)
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

Nutcracker ::

Nut cracker, torej, prosim, da nam razlozis kaj pomeni, ce je na cestiscu narisan prometni znak, ki omejuje hitrost na 40km/h. Najbrz samo okrasek ali pa je bilo cestarjem dolgcas?

To pomeni, da cestarji niso brali omenjenega pravilnika.

Po tvoji logiki je tudi narisan kolesar (ki spada v isto kategorijo kot narisan prometni znak, V-39) tam samo za obvestilo, pac, da je tam kolesarska steza. Ce se ze vozis tam z avtomobilom, bos verjetno povozil kaksnega kolesarja... ?

Točno tako. Zato pa je tu določba ZVCP-1 čl. 23/I(9): kolesarski pas je vzdolžni del ceste, namenjen prometu koles in koles s pomožnim motorjem, ki je zaznamovan z vzdolžno črto na vozišču ali pločniku.
Qui tacet, ubi loqui debuit ac potuit, consentire videtur.

darkolord ::

Mimogrede, znak za omejitev hitrosti je lahko tudi del znaka za obvestila.

Volk| ::

Lahko se prepirate koliko hočete...kot je nekdo lepo prikazal iz zakona(kar je edino merodajno) talna označba NI znak!

Jaz sem bom vozil skozi te cestninske postaje vsaj 60, če pa bom dobil kazen pa bom pisal pritožbo!

Hvala tistim ki so se potrudli da so našli v zakonu te člene!
Oni pa lahko postavljajo radarje koliko hočejo, hehe
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

darkolord ::

Volk| ti pa ne znaš prav dobro brat

PrimozR ::

V zakonu piše, da talna označba velja. Tko da boš kazen kar lepo plačal.

Adrijan0 ::

eni do zgleda tko pametni, da že brat več ne znajo. Pa je blo usaj ene 10x napisano, da talna označba vela.:)

Nutcracker ::

Talna označba seveda velja, vendar se z njo ne more omejiti hitrosti. ZVCP-1 določa, da mora biti omejitev hitrosti označena s predpisanim prometnim znakom. Tega določa pravilnik o prometni signalizaciji in prometni opremi na javnih cestah v 14. členu. In ne gre za talno označbo.
Qui tacet, ubi loqui debuit ac potuit, consentire videtur.

jype ::

Nutcracker> Talna označba seveda velja, vendar se z njo ne more omejiti hitrosti.

Torej črna številka na beli podlagi v rdeče pobarvanem krogu na tleh seveda velja, vendar ne pomeni omejitve hitrosti?

Kako pa potem sploh učinkuje take vrste označba?

BigWhale ::

V pravilniku je talna oznacba lepo opredeljena, kot veljaven prometni znak. Obvesca pa te, da je tam omejitev hitrosti 40 km/h.

Nevem kaj Volku in NutCrackerju ni jasno.
««
«
1 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Naše avtoceste

Oddelek: Na cesti
334269 (2423) Miha 333
»

Kakšna je višina kazni za prehitro vožnjo skozi cestninsko postajo??? (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
7724501 (21755) LordPero
»

Radar me je ujel in slikal

Oddelek: Loža
4511393 (9856) Valvoline
»

Cestninske postaje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
576694 (5897) WamPIRe-
»

omejitev hitrosti na ljubljanski obvoznici (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8717567 (15190) darkolord

Več podobnih tem