» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
296 / 507
»»

SuperVeloce ::

Meni navaden 840 (leto pa pol star) bere 250mb/s, toliko kot mi pusti trenutna verzija biosa, ki je zaklenjena na sata2

hojnikb ::

http://www.overclock.net/t/1512915/read...
testiraj s tem. Če na sveže narediš fajl in pobenchaš, bo itk polna hitrost. Tukaj so bolj problematični cold fajli, do katerih je dostop precej počasnejši.
#brezpodpisa

SuperVeloce ::

ne, testiral sem surface read s hdtune (error scan?).
bom preizkusil, ko pridem do racunalnika s tem ssdjem :)

Zgodovina sprememb…

SuperVeloce ::

Evo, povprečje je precej enakomerno. Stvar je bila sedaj na sata3 (vklopljeno v neuradnem biosu, ker uradni nima podpore, čeprav chipset podpira). Stvar je neformatirana že od začetka, sistem je bil gor kloniran, ker je precej licenčnih zadev gor. Firmware se je sproti nadgrajeval

Disk je 250gb TLC Samsung 840 (ne evo), star cca leto pa pol, par let star AMD Llano prenosnik.
 840 basic

840 basic

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

SuperVeloce je izjavil:

Evo, povprečje je precej enakomerno. Stvar je bila sedaj na sata3 (vklopljeno v neuradnem biosu, ker uradni nima podpore, čeprav chipset podpira). Stvar je neformatirana že od začetka, sistem je bil gor kloniran, ker je precej licenčnih zadev gor. Firmware se je sproti nadgrajeval

Disk je 250gb TLC Samsung 840 (ne evo), star cca leto pa pol, par let star AMD Llano prenosnik.
 840 basic

840 basic


Hmm, pri kloniranih diskih je kr problem določit, kdaj so bli fajli dejansko zapisani na disk. Ker lahko jst skloniram 2 leti star sistem danes in bom dobu zelo dobre rezultate tudi za stare fajle. Čeprav disk lahko potencialno zgublja na read hitrosti skozi čas (za stare fajle).

Je pa tole dejansko issue, ker je veliko folka, ki se mu to dogaja.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

SuperVeloce ::

Ja, ampak kot vidiš nekih padcev ni in teh 100gb je bolj ali manj sistemskih fajlov in programja, windoze installer datotek itd., ki so že leto pa pol na tem disku, ostalo se je pa menjavalo. Na hdtune tudi ni bilo tistega nihanja pri surface scan, kot sem videl screenshote od EVOta na tistem forumu

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

sj, zato je pa dober, da se dobi čimveč samplov.. Lahko da je stvar omejena kr na ene batche ali kej podobnega..
#brezpodpisa

hojnikb ::

Micron strikes back
http://techreport.com/news/27056/micron...

Tale DWA zgleda kr zanimiv. Za razliko od statičnega turbowrite-a, stvar laufa čez cel disk
#brezpodpisa

stb ::

Ima kdo kaj praktičnih izkušenj z Intel Smart Response Technology (SRT)?

Ali se bolj splača v laptop (npr HP Elitebook 840 G1) vgrajen počasen (5400rpm), a velik (1TB) HDD:
- nadomestiti s klasičnim SSD (npr 512GB mx100 za 200 EUR)
- dodati M.2 SSD za cache (npr 256 GB)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stb ()

hojnikb ::

klasičn ssd 512GB all the way.
#brezpodpisa

stb ::

A to kar tako na pamet ali obstajajo kakšne objektivne primerjave, ali pa vsaj primerljive izkušnje z uporabo HDD+SRT vs. SSD?
Edit: Trenutno imam v prenosniku SSD za sistem in HDD za podatke (ki se mi jih ni dalo prenašati na SSD, pa še malo preveč jih je bilo). Nekaj malega pa sem uporabljal HDD+SRT, ampak prekratko, na neprimerljivih sistemih in s premajhnim SRT cache-om (samo 32GB).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stb ()

hojnikb ::

Caching nikol nebo tako dober kot cel sistem na ssdju.
če imaš m.2 oz. msata slot lahko nabaviš en majhen ssd za sistem+programje (128-256gb) ostalo pa rukneš na hdd.

Če imaš pa denar, pa itk večji ssd..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

trnvpeti ::

hojnikb je izjavil:

Caching nikol nebo tako dober kot cel sistem na ssdju.

to ne bo drzalo v zelo redkih primerih

an3333 ::

hojnikb je izjavil:

http://www.overclock.net/t/1512915/read...
testiraj s tem. Če na sveže narediš fajl in pobenchaš, bo itk polna hitrost. Tukaj so bolj problematični cold fajli, do katerih je dostop precej počasnejši.

a bi en res lahko dal kam drugam, da se mi ni treba prijavljat na še en forum?

hojnikb ::

trnvpeti je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Caching nikol nebo tako dober kot cel sistem na ssdju.

to ne bo drzalo v zelo redkih primerih

Such as ? :\
#brezpodpisa

trnvpeti ::

imas ssd
imas isti ssd v rst cache, na hddju sistem

kaj bo hitreje s ssdjem, in ne pri prvem dvigu sistema?

stb ::

O tem ni dvoma, ampak o kakšnih razlikah je tu govora? 5%, 10%, 50%...????

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stb ()

hojnikb ::

čist odvisno od workloada. Ampak v vsakem primeru bo z cache overall počasneje.
Še najbolje je naredit tako, kot je predlagal @trnvpeti: Kupiš 256GB ssd, daš 32GB za cache diska, ostalo maš pa za sistem in programje.
#brezpodpisa

trnvpeti ::

hojnikb je izjavil:

Kupiš 256GB ssd, daš 32GB za cache diska, ostalo maš pa za sistem in programje.

to je komplicirano narediti
kupis nek m2 ssd, celega v cache
niti 5% se ne bo poznalo v vecini primerih
tisti, ki ve, kako bo res izkoristil, tisti pa tako ze vedo

schurda ::

Vprašanje: kateri je boljši (hitrejši, oz. zanesljivejši) - NE kateri je cenejši, oz price/performance boljši:

- Samsung 840 EVO 120 GB
- Crucial MX100 128 GB
- Crucial M550 128 GB
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

hojnikb ::

EVO odpade, ker ima probleme
M550 potem ustreza tvojim kriterjem. Čeprav je imo bolj smiselno dat 20€ zram in vzet mx100 256GB. Hitri so pa tako vsi, zanesljivi tut.

Oz. če daješ hitrost pred kapaciteto, lahko tut 850PRO
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

trnvpeti ::

hojnikb je izjavil:

Čeprav je imo bolj smiselno dat 20€ zram in vzet mx100 256GB.

schurda ::

EVO probleme? Kakšne?

SATA 3, SATA 6G -> nič ne razumem. A ni to isti disk?
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

hojnikb ::

EVO probleme? Kakšne?

http://www.overclock.net/t/1507897/sams... veselo branje..

SATA 3, SATA 6G -> nič ne razumem. A ni to isti disk?

sata3 je generacija, 6g pa hitrost.
#brezpodpisa

schurda ::

Hvala za tole. HUH!

Prodajajo SATA 3 in SATA 6G. Izgleda enako. Cena pa ni ista. Nategancija?

http://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/ko...
http://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/ko...
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

hojnikb ::

gre za identična ssdja, samo drug dobavitelj je. In eni pač napiše gor sata3, drug pa sata 6g. Gre pa res za isto stvar.
#brezpodpisa

schurda ::

Se pravi nategancija!;(
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

hojnikb ::

Ni nategancja, sam dva dobavitla majo z dvem različnim cenim. Itk vzameš cenejšega.
#brezpodpisa

PrimozR ::

SATA 1. generacije je imel prenose do 150 MB/s, SATA 2. generacije pa do 300 MB/s oz. okrog 3 Gbps (1 B = 8 b). Verjetno je jasno, kam pes taco moli, ko govorimo o 3. generaciji? Tako je, ~600 MB/s oz. 6 Gbps (ker se večja cifra pač sliši bolje). Torej 6000 megabitov na sekundo prenosa (od tukaj sata 6G, as in 6 Gbps) oz. SATA 3. generacije.

Zdaj prva dva sta imela uradno ime SATA in SATA 2 oz. celo SATA II, medtem ko uradno ime 3. generacije NI SATA 3 oz. SATA III, temveč je SATA 6G, da ne pride do križanja s takrat ravno nasprotno situacijo, ko je bilo neuradno ime 2. generacije SATA 3G.

SATA3, SATA 3 oz. karkoli podobnega je torej neuradno ime, ki pomeni 3. generacijo, SATA 6G pa uradno, ki pomeni isto.

Naj že pride ta nesrečni M.2, SATA Express oz. karkoli podobnega v širšo uproabo, da ne bo več zmede (ali pač? :).

schurda ::

Očitno bo res Mx100 256GB. 550 je vsaj 40€ dražji.

Kaj pa, če dopolnim gornji seznam še z Intelovim 530 120 GB? Ali se lahko kosa z ostalimi tremi?
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

hojnikb ::

Intel je dinozaver, ki nima kaj iskat v 2014
#brezpodpisa

schurda ::

:D

Moram prespat ali bom dal še 40€ za 550. Samsung 850 je pa še za 80€ več.

Hvala za pomoč.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

SuperVeloce ::

Ne, če je ssd za domačo uporabo, je mx100 daleč najboljša izbira (in tudi zanesljiva). Če pa potrebuješ hitrost za resne zadeve, pa ti ne bo problem dati več za 850pro

schurda ::

Prav imaš. Za doma je.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

FlyingBee ::

me prav zanima ali bo Toshiba ratala neposredni konkurent Micronu

hojnikb ::

m550 je breveze, sploh pri višjih kapacitetah. Ubistvo nad 256gb ni nobenih razlik.
Al mx100 al pa 850PRO. Vmesne varjante so bolj ali manj stran vržen denar.

FlyingBee je izjavil:

me prav zanima ali bo Toshiba ratala neposredni konkurent Micronu

Glede na to, da so sandiskovci že lansiral TLC pogon, ki je isto hiter in cenovno nekje tam-tam z mx100, bi reku da so kr konkurent.
Edino micron/crucial ima še vedno edge, ker še vedno vztrajajo pri mlc. Pa tudi bombončke pustijo budget ssdjem.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

krepki ::

V prenosnika sem vgradil 256gb SSD zraven imam pa še 500gb HDD,zdaj me zanima ali bi lahko namesto HDD dal še en SSD 256gb in ga uporabljal za torrente,ker tale HDD se mi nonstop vklapja in izklaplja in je že malo moteče.

hojnikb ::

seveda lahko..

Lahko pa nastaviš višji timeout, da je disk več časa pržgan
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

gddr85 ::

če loadaš torrent ti ne bi smel ugasnit, dokler je kakršnakol aktivnost na disku

krepki ::

A ne bo kaj narobe ,če se bo na SSD pogosto zapisovalo in brisalo datoteke,nekje sem prebral,da to ni dobro za SSD.

gddr85 je izjavil:

če loadaš torrent ti ne bi smel ugasnit, dokler je kakršnakol aktivnost na disku

Nisem bil glih tolko pozoren ali se pri loudanju tudi ugaša ampak,ko je aktiven upload se ugaša zelo pogosto,se sliši tisti škrc,večkrat na minuto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krepki ()

hojnikb ::

Nebo panike, razn če zdownloadaš več 100GB na dan..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

SuperVeloce ::

Predvidevam, da govoris o 2,5' Western digital diskih (scorpio blue)... so res katastrofa, ugašajo se po nekaj (10?) sekundah. Če imaš optiko in dokaj obremenjen disk, ni problem... če je pa upload par 10kb/s in nič dolvleke, potem pa se konstantno plošče startajo in ustavljajo. So neke fore, da se s programi te powersaving funkcije malo omilijo, samo ne deluje na vseh modelih

Zgodovina sprememb…

CyberPunk ::

Ne samo Scorpio Blue... Tudi Black, pa WD Caviar Green in verjetno se kateri od Western Digitala imajo ze nekaj let eno "zeleno" funkcijo IntelliPark (ali nekaj v tem stilu), ki je po defaultu nastavljena, da parkira glavo ze po 8 sekundah neaktivnosti. S toolom wdidle3 se da to nastaviti na 300 sekund (maksimum) ali pa disejblati.

Je pa zanimivo... to sem tudi jaz opazil sele, ko sem prestavil disk na drugo mesto, ker je sistemski zdaj SSD - prej je ocitno WD imel stalno "promet" in se skoraj nikoli ni glava parkirala (sodec po SMART podatkih). Pa sem se potem spommnil, da sem z enimi eksternimi WDji ze imel pred leti podobne probleme (in ce jim grem pogledat SMART parametre za Load/Unload Cycle Count, se lahko samo zamislim...).

krepki ::

Ja disk je Western digital sam ne vem točno kateri bom pogledal,če je kateri od omenjenih.

dj_uro ::

CyberPunk je izjavil:

Ne samo Scorpio Blue... Tudi Black, pa WD Caviar Green in verjetno se kateri od Western Digitala imajo ze nekaj let eno "zeleno" funkcijo IntelliPark (ali nekaj v tem stilu), ki je po defaultu nastavljena, da parkira glavo ze po 8 sekundah neaktivnosti. S toolom wdidle3 se da to nastaviti na 300 sekund (maksimum) ali pa disejblati.

Je pa zanimivo... to sem tudi jaz opazil sele, ko sem prestavil disk na drugo mesto, ker je sistemski zdaj SSD - prej je ocitno WD imel stalno "promet" in se skoraj nikoli ni glava parkirala (sodec po SMART podatkih). Pa sem se potem spommnil, da sem z enimi eksternimi WDji ze imel pred leti podobne probleme (in ce jim grem pogledat SMART parametre za Load/Unload Cycle Count, se lahko samo zamislim...).


smem vprašati (če slučajno veš), zakaj meni ne pusti inštalirati/odpreti tega programa?

-asus n76vz laptop s 750GB WD black serijo...

hvala v naprej za odgovor(e)! =)

CyberPunk ::

A si to pocel direktno v Windowsih? Ker je treba zal bootati v DOS in ga tam pognati.
ISO image za to sem nasel na
http://www.ngohq.com/news/19805-critica...
eden pa je tudi
http://www.jzab.de/content/wdidle-bootcd

hojnikb ::

#brezpodpisa

FlyingBee ::

hehe, tudi Sammyju se lahko kaj takega zgodi. Da niso na obratni poti 1. generacije Sandfrocov :-)

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

Očitno bojazen okol TLC težav ob prihodu 840ke (ne EVOta) le ni bla tako odveč :)
#brezpodpisa

Spajky ::

@ hojnikb : kakšen "strup od stroja" imaš pa ti, vse naj naj-novejše? , zakaj pa PC uporabljaš in koliko si zgonil za hardware v zadnjih par letih ? ... ;) ..
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...
««
296 / 507
»»