» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
295 / 507
»»

hojnikb ::

Ampak še vedno se izvaja z vsakim izbrisom fajla (kaj potem naredi kontroler, je druga stvar).
Tale optimizacija pa ne naredi nič druga kot pošlje trim vsem praznim blokom. Kar pa je že itk blo narejeno pred tem, ko si pobrisal te fajle.
Tako da je stvar samo pogojno smiselna. Recimo je kul, če si ravnokar dodal ssd, ki sicer ni bil v trim okolju. Al pa če je zaradi kakrnšnega koli razloga prej ni deloval. Potem ta "optimize" pomaga.
Da bi pa stvar poganjal tednsko in pričakoval boljši performance napram regular trimanju, je pa absurd.
#brezpodpisa

darkolord ::

Kontroler se ustavi in začne trimat, zato mu že OS pošilja trim v batchih...

hojnikb ::

nič se ne ustavi, ampak to dela v backgroundu v procesu garbage collectanja.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

l0g1t3ch ::

54j0 je izjavil:

hojnikb je izjavil:

54j0 je izjavil:

V glavnem, defrag po navodilih iz linka, je pomagal. Hitrost branja podatkov, tudi starih, je spet normalna. Beda.

je pa smešno, da ravno defrag pomaga, čeprav se ga praviloma odsvetuje na ssdjih.


Nisem imel slabe vesti, ker ga na splošno precej "šparam" - imam minimalen swap, vsi dl-ji gredo na hdd in redko inštaliram nanj (ko je nekaj enkrat gor, ostane lep čas...). Tako imam tudi po tistem "temeljitem" defragu le 2.5Tb zapisov. Ampak vseeno, ne mislim zdaj vzdrževati invalida v računalniku :).


Tole šparanje mi je res smešno, kaj ga nameravaš imeti še naslednjih 20 let oz. nesti s sabo v grob ? Mogoče šparaš tudi pri dihanju ?

~ 100TB zapisanega
----------------------------------------------------------------------------
M4-CT512M4SSD2
----------------------------------------------------------------------------
Model : M4-CT512M4SSD2
Firmware : 070H
Serial Number : 000000001205032CDF07
Disk Size : 512,1 GB (8,4/137,4/512,1/512,1)
Buffer Size : Neznano
Queue Depth : 32
# of Sectors : 1000215216
Rotation Rate : ---- (SSD)
Interface : Serial ATA
Major Version : ACS-2
Minor Version : ATA8-ACS version 6
Transfer Mode : SATA/600 | SATA/600
Power On Hours : 17758 ur
Power On Count : 270 zag.
Host Writes : 102561 GB
NAND Writes : 174441 GB
Wear Level Count : 343
Temperature : Neznano
Health Status : Dobro (96 %)
Features : S.M.A.R.T., APM, 48bit LBA, NCQ, TRIM
APM Level : 00FEh [ON]
AAM Level : ----


~ 10TB zapisanega
----------------------------------------------------------------------------
(1) Samsung SSD 840 Series
----------------------------------------------------------------------------
Model : Samsung SSD 840 Series
Firmware : DXT07B0Q
Serial Number : S14GNEACA31266E
Disk Size : 250,0 GB (8,4/137,4/250,0/250,0)
Buffer Size : Neznano
Queue Depth : 32
# of Sectors : 488397168
Rotation Rate : ---- (SSD)
Interface : Serial ATA
Major Version : ACS-2
Minor Version : ATA8-ACS version 4c
Transfer Mode : SATA/600 | SATA/600
Power On Hours : 4013 ur
Power On Count : 1895 zag.
Host Writes : 10686 GB
Wear Level Count : 12
Temperature : 35 C (95 F)
Health Status : Dobro (100 %)
Features : S.M.A.R.T., 48bit LBA, NCQ, TRIM, DevSleep
APM Level : ----
AAM Level : ----



Na obeh sistemih je swap na SSD-ju, torrenti se vlečejo kar na SSD, nastavljalo se ni nobenih ssd optimizacij edino preveril sem da je defrag izklopljen.
Skratka uporaba SSD-ja na polno brez zadržkov in kompliciranj za kar je tudi narejen. Po treh letih bosta itak oba zastarela tako glede performans kot tudi kapacitete.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

54j0 ::

Kakšen problem imaš pa ti zdaj. Kaj jaz počnem s svojimi stvarmi, pač ni tvoja stvar, tudi če se dam pokopati v serversko ohišje.

DL imam na drugem disku zato, ker je 250Gb MALENKOST premalo in se hitro napolni. Ob prostem prostoru na SSD imam namreč rad tudi HD filme. In če omenim, da samo dva battlefield-a zasedeta okoli 80Gb na tem disku (na katerem je še mod-an Skyrim), bi se ti počasi moralo zasvitati.

Evo tako, kot sem že zadnjič enemu tukaj: malo lepše se izražaj in razmišljaj, preden izvedeš veliko potrebo čez usta...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 54j0 ()

l0g1t3ch ::

Se opravičujem, malo sem nataknjen :)
Pa prevečkrat poslušam modrovanje ljudi kako šparati SSD in njihovo znanost okoli tega, ki ne naredi drugega kot izniči prednosti SSD-ja.

hojnikb ::

Okol enduranca nas bo začel skrbt šele takrat, ko bo TLC dober za par 100 prepisov. Do takrat pa ni panike :)
#brezpodpisa

PrimozR ::

o.O

Pa saj ma Samsung 3D flash, endurance ni več problem.

hojnikb ::

Nimajo pa vsi 3D flasha še ready in tam bi lahko bil TLC na >15nm kr problem že
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Nemmo ::

Kateri SSD za starejši HP prenosnik? 120gb ker več ne rabim (vem, da če dam 30eu več dobim 256gb).
Crucial m500, Samsung 840 EVO? Pa se splača naročit s tujine, glede na to, da se ta dobi za cca 70eu pri nas?

NejcSSD ::

Crucial Mx100 128gb. Tujina 58eur + 12 poštnine, tko da če samo ssd kupuješ se načeloma pri nas splača vzet.
Če pa še kakšen artikel zraven oz. če deliš poštnino še s kom pa tujina.

Evo ga pri Enaa:
http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: NejcSSD ()

ST-777 ::

Nemmo je izjavil:

Kateri SSD za starejši HP prenosnik?
Moj HP prenosnik, ki je tudi starejši, nima SATA priključka za disk. Če je tudi pri tebi tako, lahko na SSD pozabiš. Pred nakupom preveri, kakšen priključek ima tvoj disk.

darkolord ::

ST-777 je izjavil:

Nemmo je izjavil:

Kateri SSD za starejši HP prenosnik?
Moj HP prenosnik, ki je tudi starejši, nima SATA priključka za disk. Če je tudi pri tebi tako, lahko na SSD pozabiš. Pred nakupom preveri, kakšen priključek ima tvoj disk.
IDE-SATA adapter

hojnikb ::

mah, če bi mel še ide priklop, bi stvar mogla bit uber stara :)
#brezpodpisa

ST-777 ::

darkolord je izjavil:

IDE-SATA adapter
Misliš tega?: http://www.ebay.com/itm/SATA-Female-to-...
Kako pa ga boš spravil v prenosnik?

hojnikb ::

msata v ide :)
#brezpodpisa

ST-777 ::

hojnikb je izjavil:

mah, če bi mel še ide priklop, bi stvar mogla bit uber stara :)
Nov prenosnik sem kupil leta 2005. Ga uporabljam, ko grem na dopust. Za enostavna opravila (pisanje besedil, gledanje filmov, internet) je dovolj hiter, pa čeprav ima le ide disk.

ST-777 ::

hojnikb je izjavil:

msata v ide :)
Da, s msata SSD-jem bi šlo.

Illustration of using the 2.5" IDE mSATA Flash drive to replace the IDE hard drive in a legacy IBM Thinkpad Notebook: http://www.addonics.com/products/adms25...

Nemmo ::

ST-777 je izjavil:

Moj HP prenosnik, ki je tudi starejši, nima SATA priključka za disk. Če je tudi pri tebi tako, lahko na SSD pozabiš. Pred nakupom preveri, kakšen priključek ima tvoj disk.


Hvala za to. Sploh nisem pomislil, da bi bil tako star. :) Prenosnik je 6720s, kar sem gledal ima sata priključek.
Crucial mx100 torej.

urkrajnc ::

Mogoče sem falil temo, ampak mislim, da boste tu najboljše znali odgovoriti na to.

Rad bi vgradil SSD v ASUS X555LA-XX152D. Zamenjal bi CD-rom, tako da prvotni (500GB) disk bi ostal, CD-rom pa bi vzel ven in namestil SSD-ja. Sedaj pa me zanima kateri "hdd caddy" bi bil pravi za tega asusa ali so to kakšne univerzalne zadeve?

Hvala za pomoč!

hojnikb ::

v hdd caddy se da hdd, ne ssd.
#brezpodpisa

ST-777 ::

@urkrajnc, več o tem izveš tukaj: http://blog.superuser.com/2011/05/04/be...
(putting an SSD in your optical bay)

pinctinc ::

ojla

imam eno vprasanje glede ssd diskov.Zanima me ,ce imas lahko 2 ssd-ja v enem racunalniku.Naj razlozim;imam Mushkin 90gb kupil pa bi se SAMSUNG 840 EVO 250 gb.Samsung ima vecjo
pisanje /branje in vec prostora.Ne vem kako bi potem instaliral OS in izkljucno Battlefield igre:|OS na MUSHKIN-A ali na Samsunga??hvala vsem;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pinctinc ()

gddr85 ::

vse tud os na evota, ostalo backup kramo ipd. pa še na 90gb

hojnikb ::

Ne kupit evota.
Mx100 is the way to go
#brezpodpisa

Ganon ::

Je dobro namestiti Intel Rapid Storage Technology gonilnike?

PacificBlue ::

hojnikb je izjavil:

Ne kupit evota.
Mx100 is the way to go


Ja je vrh glave, imam dva mx100, enega 512gb za win 8.1 in drugega 256gb za linux mint 17..in je odlično.

Je dobro namestiti Intel Rapid Storage Technology gonilnike?


Če uporabljaš RAID potem ja, drugače pa ne.

Ganon ::

Ampak na uradni strani berem, da pride do pohitritev ne glede na to, koliko diskov uporabljaš.

PacificBlue ::

Najboljše da probaš in testiraš.

pinctinc ::

hojnikb je izjavil:

Ne kupit evota.
Mx100 is the way to go
zakaj pa?prosim razlozi:|

klemenSLO ::

pinctinc je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Ne kupit evota.
Mx100 is the way to go
zakaj pa?prosim razlozi:|

malo si temo preberi....
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

CyberPunk ::

Nekaj mi ni jasno. Bootanje traja (vsaj pri Windows 7) s SSD hitreje kot z navadnega diska. V cem pa je fora, da hibernacija (tako spravljanje v hibernacijo kot "prebujanje") traja skoraj enako dolgo?

Pa se nekaj me zanima... tisti bug pri Samsungih, kjer je bilo receno, da se starejsi fajli cez cas berejo precej pocasneje - je bil najden se pri kaksnih drugih diskih ali samo tistem Samsungu?

hojnikb ::

pinctinc je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Ne kupit evota.
Mx100 is the way to go
zakaj pa?prosim razlozi:|

ker je dražji in problematičen
Beri to http://www.overclock.net/t/1507897/sams...

Ganon je izjavil:

Ampak na uradni strani berem, da pride do pohitritev ne glede na to, koliko diskov uporabljaš.

kr naloži. Intelovi driverji ponavadi prinesejo kak boost v 4k hitrostih.

CyberPunk je izjavil:

Nekaj mi ni jasno. Bootanje traja (vsaj pri Windows 7) s SSD hitreje kot z navadnega diska. V cem pa je fora, da hibernacija (tako spravljanje v hibernacijo kot "prebujanje") traja skoraj enako dolgo?

Pa se nekaj me zanima... tisti bug pri Samsungih, kjer je bilo receno, da se starejsi fajli cez cas berejo precej pocasneje - je bil najden se pri kaksnih drugih diskih ali samo tistem Samsungu?

Kater ssd uporabljaš ?
kaki starejši ssdji nimajo ravno najboljših sekvenčnih pisanj, kar je potem očitno pri spravljanju v hibernate.

Kar se tiče buga... Zaenkrat je to problem samo pri evotu
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

CyberPunk ::

hojnikb je izjavil:


Kater ssd uporabljaš ?
kaki starejši ssdji nimajo ravno najboljših sekvenčnih pisanj, kar je potem očitno pri spravljanju v hibernate.

Crucial MX100 256 GB. Edino ce je treba narediti kaksen dirty workaround v smislu: najprej disejblati hibernacijo, rebootati, potem pa na novo vkljuciti hibernacijo in spet rebootati - ampak menda pozicije fajlov pri SSD niso problem (sistem je bil sicer prenesen z navadnega diska preko Clonezille).

Olórin ::

CyberPunk je izjavil:

(sistem je bil sicer prenesen z navadnega diska preko Clonezille).


tega se ne dela nikoli.

hojnikb ::

Ne niso.

Men dela hibernate (sicer na drugem ssdju) hitreje kot navadn boot. Malo pobenchaj ssd, če ni kej narobe z njim.

Olórin je izjavil:

CyberPunk je izjavil:

(sistem je bil sicer prenesen z navadnega diska preko Clonezille).


tega se ne dela nikoli.

Če alignment poštimaš in poženeš tisti performance test od winsov, ni panike. Je pa priporočeno naredit fresh install..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

CyberPunk ::

Trenutno se nimam cajta hecati s postavljanjem na novo - ce prej ne, bo to prislo na vrsto z Windows 9. Sem pa vsekakor preveril alignmente in stimajo, zadnji benchmark pa kaze tako sliko:


Sumim pa, da je tole glede hibernacije v Windowsih "by design". Pred leti je bilo nekaj podobnega, ko sem na enem desk-under kompu migriral iz IDE diska na SATA, pa ravno pri hibernaciji ni slo prav nic hitreje.

hojnikb ::

če je seja, kjer je velik porabljenga rama (rečmo 6GB) potem je res tak boot počasnejši...
#brezpodpisa

Invictus ::

Pri SSD hibernacija kot sredstvo za hitrejši boot ni več uporabna, niti potrebna.

Drugo pa je če bi rad shranil trenutno delovno okolje ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hojnikb ::

Najboljši tip hibernacije je itk win8 hybrid boot :)
#brezpodpisa

Ganon ::

Jaz sem na namizju v približno petih sekundah. Brez hibernacije ali česarkoli.

hojnikb ::

hybrid boot imaš potem (neke vrste hibernacija) :)
#brezpodpisa

Invictus ::

Če imaš 16 GB RAMa, potem je boot iz hibernacije počasnejši od normalnega štarta. Na SSD seveda :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

pinctinc ::

hojnikb je izjavil:

pinctinc je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Ne kupit evota.
Mx100 is the way to go
zakaj pa?prosim razlozi:|

ker je dražji in problematičen
Beri to http://www.overclock.net/t/1507897/sams...

Ganon je izjavil:

Ampak na uradni strani berem, da pride do pohitritev ne glede na to, koliko diskov uporabljaš.

kr naloži. Intelovi driverji ponavadi prinesejo kak boost v 4k hitrostih.

CyberPunk je izjavil:

Nekaj mi ni jasno. Bootanje traja (vsaj pri Windows 7) s SSD hitreje kot z navadnega diska. V cem pa je fora, da hibernacija (tako spravljanje v hibernacijo kot "prebujanje") traja skoraj enako dolgo?

Pa se nekaj me zanima... tisti bug pri Samsungih, kjer je bilo receno, da se starejsi fajli cez cas berejo precej pocasneje - je bil najden se pri kaksnih drugih diskih ali samo tistem Samsungu?

Kater ssd uporabljaš ?
kaki starejši ssdji nimajo ravno najboljših sekvenčnih pisanj, kar je potem očitno pri spravljanju v hibernate.

Kar se tiče buga... Zaenkrat je to problem samo pri evotu
potem pride CRUCIAL 250gb :)kaj pa je bolje 256mb ali 512??sem laik glede teh stvari tako da8-O

hojnikb ::

Večjega, če se le da :)
#brezpodpisa

Ganon ::

hojnikb je izjavil:

hybrid boot imaš potem (neke vrste hibernacija) :)


Ne, običajen zagon.

PacificBlue ::

Jaz imam pa ravno kontra first world problem. Meni zaustavitev sistema iz linux minta traja like 10-15 sekund. Naložen je na 256 gb mx100. Pa pred posododobitvami in ostalo kramo je šlo hitreje.

hojnikb ::

http://www.overclock.net/t/1507897/sams...

zgleda da ni problem sam pr evotu, ker 840ka tudi dobiva počasna branja...

Zdele sn probu na svoji 330ki in je normalno 430MB/s+, ne glede na starost fajlov. Zgleda da je res nekaj na TLCju
#brezpodpisa

FlyingBee ::

eh, zato pa je cenej, oziroma ni, ker ima Samsung napiasno gor

hojnikb ::

FIno bi blo videt enkrat epilog tega. Ali je samo zajeb na strani samsunga (slabo spisan GC oz. wear levelling) ali je pa to posledica samega TLC techa; eg hitrejši padec retencije samih podatkov (hence potreba po večji voltaži za branje z več poskusi -- slabši read).
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()
««
295 / 507
»»