» »

Pregrevanje nečesa ali ... ?

Pregrevanje nečesa ali ... ?

auch ::

Moj računalnik:
P4 3Ghz
2x512 Mb rama
Radeon 9600XT 256Mhz
Plata je mnda Asus
En disk z 200Gb
22' Acer ekran
Win XP sp2 gore že skor 1 let

Nisem 100% ampak problem se je začel neki časa po tistem ko se kupil nov ekran (iz 17' na 22')

Problem:

1. Na začetku se je ekran začel ugašati po več urnem igranju iger (računalnik je laufo sam na ekranu ni bilo nič pa tudi če sem ga resetiru). Računalnik sem resetiro in stvar je naprej laufala normalno.

2. Kak mesec po pozneje sem moral vedno počakati 15-30 da se je ''ohladil''po tistem ko mi je ekran ogasnil da sem lahko ponovno zagnal, če nisem se je računalnik zagnal, a ni prišel čez pisk na začetku (tema na ekranu)

3. Danes pridem po enem tednu domov pridem do kompa da ga zalaufam in tema. Računalnik se zažene a brez slike, ne pride do piska. Kot da bi prej cel dan užgan in bi se mogel ohladiti (res je da je dans 33 stopinj ampak useen)

Kaj se pregreva če se?

Bral sem druge podobne teme o ugašanju ekranov in sem zasledil zmajnšaj resolucijo (kar je logično v mojem primeru kr laufam na 2048xneki) in formatiraj komp (tud že mam en let gor wine pa še neki virosv zravn ko sm bil bol na hojla drije zadn cajt) ...
kak naj zdej zalaufam ta sistem da spremenim resolucijo/formatiram če nikamor negre? naj počakam do decembra da bo snek?
Al je že kaj fuč? (neverjamem kr dela čist isto kot pri točki 2 ko sm laufo igre nek cajta pol pa sm mogo počakat pol ure)
  • spremenil: auch ()

solatko ::

auch - Podobnih tem je na SloTehu kolikor hočeš. Pa dejva vseeno lepo po vrsti: Verjetno imaš komp poln prahu, tako da se stvari ne hladijo nič.
Če imaš brezoljni kompresor (mora pihat čist zrak ven), lepo računalnik odpri, pojdi nekam na odprt prostor (drugače bo zgledal kot da so ti ravnokar preuredil kopalnico) in računalnik dobro izpihaj (z roko zadrži vetrnice ventilatorjev). S tem boš spihal glavno svinjarijo iz kište. Sedaj pa vzemi neko antistatično prevleko (pazi da ne boš dal spodaj kakšno sintetično krpo), položi računalnik na mizo, pripravi si nek lonček (da boš not metal vijake..) in veselo na delo. Izklopi vse kablovje, ki se nahaja v kišti (previdno, da ne boš kaj zlomu). Ko si to naredu, se z obema rokama primi za vodovod ali radiator, da se popolnoma razelektriš. Ne bodi oblečen v kakšno sintetiko, ker je statična elektrika strup za elektroniko. Najprej odvijačiš napajalnik, ga previdno odstraniš, da ne boš s kabli kaj zapel in zlomil. Spraviš se na vse enote, ki jih imaš not: diske, flopy, dvd-je, čitalec kartic..., ko si to naredil, si že skoraj na pol, vzameš ven grafično (pazi na držalo pri konektorju (če je asuska, se verjetno potegne malo ven, ene pa se dvignejo kot pri ramih. Sedaj odstrani še rame (lepo previdno, saj je možno, da so bolj na tesno. Ko si to naredil, odmontiraj ventilator in hladilnik na procesorju (zelo previdno, zlagoma pritiskaš nasprotne vogale, da popusti hladilna pasta, NIKAKOR NE VLECI HLADILNIKA STRAN, saj se ti lahko zgodi, da boš ven potegnu skupaj s procesorjem (po navadi sicer ni nič hudega, koristi pa tudi ne, pa še težko je potem odstrant proc, ne da bi ga poškodoval. Ko si odstranil hladilnik, vzameš ven še procesor. Sedaj vsako komponento dobro očisti, posebej pa hladilnika od procesorja in grafične kartice, pa tudi napajalnik lahko še enkrat močno spihaš (ne ga odpirat, če ga nisi še nikoli, pa s kakšno palčko za ražnjiče blokiraj vetrnico, da se ne bo vrtela). Ramom kontakte očisti s kakšno bolj trdo radirko, enako grafični in drugim karticam (se zna nabrat mal patine, ki zavira prevodnost kontaktov. Za konektorje uporabi malo bolj trd čopič, pa ne dratenga. Dobro očisti hladilnik na čipsetu, preglej ploščo in če je kakšen kondenzator napet ali moker, bo nujna zamenjava vesh (zelo mali strošek, sploh če znaš sam - patiti moraš na vrednosti in to da jih boš prov obrnu). S kakšnim povečevalnim steklom poglej plato, če se kje kaj smodi (značilna črna barva saj). Ko si vse to naredu, še enkrat spihaj diske in ostalo kramo in notranjost ohišja, preglej stanje ventilatorjev in poskrbi da bodo mrežce čiste (te služijo za pretok zraka). Sedaj pa navodila mama plate v roke in lepo po vrsti, kot je tam napisano, pa še slikce so po navadi zraven. Razen notranjega priklopa USB (zelo pazi kje mora biti črna žička, sploh če imaš enojni konektor - ponavadi vgradni čitalci kartic), nimaš drugega kaj falit, saj mora komplet sestava it kot lego kocke, prav nič na silo. Ko boš vse sestavil, moraš ostati brez kakšnih rezervnih delov (vijaki, podložke....) in ko računalnik vžgeš, mora lepo naložiti sistem, slika na monitorju mora biti tip, top in veselo v igranje. Ko boš naredil vse to, pa ti predlagam še popolnoma novo instalacijo sistema, tako, da boš spet kakšno leto miren. Če ne izpihavaš in čistiš prah vsaj na 3 mesece, moraš enkrat letno skozi ta postopek, saj so že zunanje temperature dosti visoke v kombinaciji s prahom pa za računalnik usodne.
Če boš to delal prvič, računaj da boš porabil vsaj 4 ure, pa še pol za instalacijo vsega kar rabiš, še en toliko, če pa si to že delal, ti bo večina časa pobrala frišna instalacija sistema. Pa dobro zabavo, jaz sem to naredu prejšnji teden - tmperature padle za najmanj 10 stopinj.

auch ::

Hvala za obsežen post.

Drugače sem pa ugotovil da na grafični ne dela ventilator. Mal sm ga požokal, zdej pa se vrti počas pa ropoče ko 100 mater in se čez neki časa ustavi(neha delat). Sem probo ofnat da bi popuco pa je prevč orng zašrafan. Ka nej nardim? WD ni opcija

PS: zej sm pr konektorjih

Pyr0Beast ::

Vent na procu je najbrž zapacan. Odpri stranico, odklikaj plastiko venta in spucaj stvar (hladilnik naj ostane na procesorju). Nato vse zloži nazaj, priključi napajanje venta in zaženi stvar.
Vse stvari se pa jasno delajo pri izklopljenem napajanju kompa.

Vent na grafi je treba odstraniti, očistiti praha in namazati (wd40 ni mazilo). Uporabiš lahko tudi olje za avto (sveže). Na zadni strani ventilatorja je pokrovček ali nalepka, pod njo je os veternice in ležaj, katerega je treba namazati.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

auch ::

Use naredo tak kot je priporočo solatko, tudi spucal in podmazal ventilator na grafi (zdej nič ne ropoče). Zaženem računalnik in zaradi navdušenja ker po dolgem času vidim spet sliko na ekranu pozabim pritisniti any key da bi bootu windowse iz cdja. Resetiram da bi booto s cdeja in spet... brez slike.

solatko ::

Vent na grafični je najbrž zanič - treba zamenjat, ker pa boš težko dobu sam ventilator, moraš menjat cel hladilnik.

solatko ::

Vent na grafični je najbrž zanič - treba zamenjat, ker pa boš težko dobu sam ventilator, moraš menjat cel hladilnik. V tako kratkem času se ti pregreje procesor grafične in ti vrže sliko ven. Če pa imaš možnost naštimat kakšen vent da bo hladil grafično, bo pa za enkrat pomagalo pa stranico pusti sneto.

auch ::

vent laufa zdej okej

auch ::

BUMP!

še kr mam problem

Računalnik se ne zažene - ventilatorji se vrtijo, a plošča ne nalaga BIOSa

Ob zagnu se prižgejo ventilatorji v ohišju in na procesorju, disk se zažene, cdrom se zažene, plošča pa ne piskne in tudi monitor ne dobiva signala. Tako sploh ne pridem do BIOSa in nimam pojma kaj bi bil razlog za težave. Plata pa je gigabyte GA-8SGXL

ideje so dobrodošle, Bios sm že resetiral pa nč ne pomaga

solatko ::

Vzemi ven rame in daj not enga, pa poizkusi. Prej moraš izklopit napajanje na plati.

Daliborg ::

sam a ni cudn da se ravno polet take tezave zacnejo? :B
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

solatko ::

Nič čudn, že zunej čez 30, kaj šele v kišt.

Daliborg ::

my point exactley.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

auch ::

bemo compa

Sem dal v petek na popravilo, mu povem kak problem je reče da je napajalnik, pol proba vidi da ni, reče da je ziher grafa, jo vtakne v drug comp pa vidi da dela. Pol proba na mojem compu z drugo grafo pa se je slika pokazala, ni znal neki čez biose pridet ko ma neku fukjeno zaščito pa je reko da je z plato neki narobe pa da bo meju itd.

V soboto grem po komp, use normalno dela, inštaliram use lepo itd. dans pa neki delam pa se ugasne ekran in spet vsakič ko hočem zagnat računalnik je isto ko je blo prej.

Popravilo me je koštalo 90eu (60 eu plata pa 30eu delo) Pa ni bla plata, sam on je butl ko ne zna biosov flashat pa kao neki.

kaj je narobe pa kak naj bi mi reklamacijo upošteval itd?

opeter ::

za 90 EUR dobiš že "skoraj" nov računalnik, oz. vsaj kombinacijo matične, cpu in RAMa.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

auch ::

ja to me najbol grize


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novo ohišje in hlajenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
617190 (5599) solatko
»

PC se ne zazene po BSOD

Oddelek: Pomoč in nasveti
21921 (807) paljer
»

komp se ob obremenitvah (?) samodejno resetira (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
693934 (3165) Pyr0Beast
»

računalnik se užge in se po nekaj sekundah ugasne

Oddelek: Pomoč in nasveti
232034 (1576) Pyr0Beast
»

Kaj sem naredil? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
955140 (3856) Timmah

Več podobnih tem