» »

Izšla je Opera 9.5

Izšla je Opera 9.5

Iskanje po vsebini obiskanih spletnih strani (Quick Find)

vir: Opera software
Opera software - Danes, le dva dni po različici Release Candidate in skoraj dve leti po izdaji različice 9.0, je izšla Opera 9.5.

Novosti in izboljšav je veliko, pri Operi pa trdijo, da so najhitrejši brskalnik na svetu naredili še hitrejšega (hitrejši zagon in dvakrat hitrejši izris JavaScript in HTML strani).

Oglejmo si le nekaj novosti, ki jih najnovejša Opera prinaša:
  • Popolnoma novo in hitrejše jedro z še boljšo podporo standardom
  • Quick Find - takojšnje iskanje po celotni vsebini v preteklosti obiskanih strani
  • Opera Link - sihnronizacija priljubljenih in Speed Dial strani med večimi računalniki
  • Dragonfly - alpha različica seta orodij za pomoč pri razvoju spletnih strani skupaj (vključuje tudi JavaScript razhroščevalnik)
  • Varnost - izboljšana zaščita pred prevarami (Fraud Protection) in neželeno kodo (Malware) ter podpora EV certfikatom
  • Nov grafični vmesnik

Opera 9.5 je tako kot prejšnje različice na voljo za vse najpopularnejše operacijske sisteme (Windows, Solaris, MacOS, FreeBSD, Linux), na voljo pa je tukaj.

210 komentarjev

«
1
2 3
...
5

diso32 ::

Sam si lastim beto2 9.5 že kar dalj časa in moram reči, da bo beti sodeč postaja Opera še boljši brskalnik in ga rs ne menjam z ostalimi šlamparijami.....

lp
-

Silver ::

Edino kar me moti je, da mi je zamenjalo skin... tako da sedaj iščem kaj lepšega. :)
Drugače pa pohvale za končni izid 9.5!

McMallar ::

Bomba. Še boljša kot 9.27
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

mchaber ::

Jo lahko namestim čez 9.50 beta2 ?
.

darkolord ::

Lahko, ja. (Sicer je bolj priporočljivo da daš na sveže, v zelo majhnem odstotku se namreč pojavi kaka težava)

AmokRun ::

ojej. Kaj so dal to za en čuden skin. :)

gtu ::

hm. skina sm se že navadu (rabu sm 30sekund :D )
sam ko sem jo prvič odprl, me je mal šokiralo.
mal prevelki tabi so.
sam dela pa res hitrej!
probat morm še kako hitr odpira .pdf-je
OCENA 8,5 /10

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gtu ()

mktech ::

so prehiteli ff3? :)

kanzyani ::

ufff superca je videt :)

edit: pa hitra je za popizdit prot 9.27

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kanzyani ()

A.J. ::

Jaz sem jo namestil direktno čez staro verzijo (9.2x) pa ni bilo težav :)
Pa ker sem že prej imel drug skin, je ta ostal tudi pri novi verziji :)

Pa hitrejša je tudi, pa še opera link sem že dolgo čakal, sedaj pa imam končno sinhronizirano na desktopu, prenosniku in mobitelu :)

Same dobre stvari :)

Aja, pa očitno je precejšnji naval na slovenski mirror, se mi ni hotelo povezati, na romunskega se je pa takoj :)

R33D3M33R ::

Zanimivo, da je ni šlo namestiti preko .deb paketa. Pisalo je namreč, da imam nameščeno novejšo verzijo (lol, beta2) tako da je bil potrebna najprej odstranitev. Vmesnik je dokaj šokantno spremenjen, sploh ker v beta 2 tega ni bilo nikjer za opaziti. Mogoče bi bil čas, da iz Konquerorja vnovič presedlam na Opero (ampak le mogoče :)
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

kriko1 ::

Lepo da so poštimali hitrost na unix sistemih -> sedaj je bliskovito hitra.

pivmik ::

odlična in super hitra
nov skin je pa krneki, drugače pa itak vedndno dam na Windows native, ampak grde črne blurry ikone ostajajo :S
LP, Gregor GRE^

darkolord ::

PicNiK: tukaj imaš precej skinov, sem siguren da najdeš tudi kakšnega, ki ti bo všeč (no, vsaj ikonce :))

LuGi ::

Sem zlovdal O9.5 in je kr hud :) Mam par vprasanj:
Se da Personal bar prestavit pod Address bar?
Kje bi se dalo izklopit to k pišem web naslov mi spodaj izpisuje (predloge) tiste iz bookmarka..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LuGi ()

darkolord ::

Se da Personal bar prestavit pod Address bar?

Vklopi View Bar in prestavi gumbe iz Personal Bara na ta View Bar. Po funkcionalnosti so vsi enaki, samo imena imajo drugačna.

urban99 ::

Super, samo s temi tabi so pa definitivno usekali mimo. Ne vem od kje jim ideja, da so tako pretiravali z višino, đizs no.

Pa ikona strani očitno nikoli ne bo dragable, da bi jo lahko shranil v recimo direktorij v total commanderju (zanimivo, celo shranjevanje na desktop ne dela tako, da bi bookmark ostal na določenem mestu, vedno ga da na konec vseh ikon). Nad tem sem že zdavnaj obupal, vse ostalo pa zaenkrat štima.

LuGi ::

darklord: Hotem sem bookmarke prestavit tja..pa se ne da :/

filip007 ::

Ja bla bla...če bi bila vsaj bolje združljiva.
Sem redno jim dajal poročila gor na Opera Desktop Team kaj ne dela kaj dela napol...
Dolgo časa so rabili za Drop Down menuje na spletnih straneh, ker recimo stran http://www.si21.com/ sploh še ne dela kot je treba.

Če bi kdo rad sodeloval pri razvoju se lahko prijavi...
http://my.opera.com/desktopteam/blog/

kanzyani ::

no tale stran tudi v safariju ne dela prav....

darkolord ::

Ta stran še DOCTYPE nima nastavljenega...

dukenukem ::

sm jo probal ,preden sem dal notr bookmarke iz firefoxa je delala bliskovito,zdj jo je pa zamedlo, pa neki mučka, pa kr strani se ne vid ,k se odpirajo

Iskraman ::

Kdor misli, da se bo težko navadit na nov izgled (tako kot jaz :) si lahko v nastavitvah hitro naloži klasičen skin.

suffocation ::

V mozzili mi shrani strani v googlu ,v operi pa ne ,kako se to naštela

Piranha ::

Super je, čeprav mam raje starejši look... Seveda se to da brez problema rešit...

http://my.opera.com/community/customize...

Yeah!
Piranha

janko771 ::

men bi bla opera čist fajn če ne bi drekala ko torrent dol potegneš kar s svojmu p2p clientom. zato mam kar firefoxa gor
jest

darkolord ::

janko771: to lahko izklopiš z lahkoto lastovke

urban99 ::

darkolord, sej to je operin problem... vse se da "z lahkoto lastovke" narest, sam v bistvu pa vse skupaj pomeni kar nekaj tweakanja. Pri meni je k sreči nastavitve pobralo iz prejšnje verzije, drugače bi pa pošizil, če b to moral vedno znova delat. Recimo sprememba keywordov (recimo da F5 osveži en sam tab), shranjevanje strani (html na root, ostalo v direktorij) itd... zdaj pa tile butasti tabi.

Ampak ja, ostajam fan opere, bliskovita je.

AmokRun ::

Kje bi lahko nastavil, da se po Delete Private Data, ne refresha celoten speed dial?

darkolord ::

urban99: torrent klient je en zelo uporaben fičr (večina ljudi namreč ne ve kaj so torrenti, tukaj jih pa lahko uporabljajo enako, kot downloadajo ostale datoteke), če ga pa sicer ne želiš, gre bolj za izklop kot za tweakanje :)

urban99 ::

darkolord, poglej malo naokrog koliko tem se pojavlja, ker ljudje (ponavadi ravno ti, ki ne vejo kaj torrent je) ne znajo izklopit zadeve ;) Rešitev je pa tudi precej hardcore. Skratka opera rabi mičkeno več userfriendlinessa imho.

Btw - jaz sem na hitro(!) preletel nastavitve in mi ni uspelo najt vklopa classic skina za tabe, bom moral še enkrat pogledat. Preferences > content > style options, se mi je zdela logična izbira, ampak a-a, tam tega ni...

McMallar ::

Opera ima nastavitve podobno kot FF tudi preko opera:config. Tam lahko z eno kljukico tudi izklopiš torrent klienta.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

darkolord ::

urban99: kaj pa morda Tools -> Appearance? :) (še bolj logična izbira)

urban99 ::

oujea... tnx, sem čist spregledal. Ponavadi so vse take nastavitve pod Preferences, ampak opera je ena izmed izjem ;)

edit: stari tabsi so mi bili boljši, tile so še vedno preveliki, damn no

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: urban99 ()

darkolord ::

A moti te samo velikost samih tabov al kaj? Vrstica s tabi je namreč tako velika kot recimo v FF (pač tam je mal lufta)

Urc ::

Pod prej omenjenim Tools -> Appearance greš pod skin --> Find more skins --> Editor`s picks. Meni se pokaže pod prvi zadetek, tisti ki hočejo majnše tabe, več svetlobe, skratka stari dobri skin :)

LedStorm+++ ::

Zdaj sm potegnu dol to novo Opero in wow potegnla mi je z lepim izgledom, ki je lepša kot Firefox 3 rc3.

A žal se je tu vse ustavlo in kar grajam še iz starih verzij je vrstica za dajat strani.
Našel sem jo a po zafrkavanjih in je nekam čudna velika in navrhu ;((.

Firefox ima uštimano ko pasulj, je nižje in povlečeš vse bližnce na vrstico, da so ti vidno na očkah.
Dokler ne bo vidna vrstica v defultu, ostajam na Lisici ;).
Pingvin :-)

Celeborn ::

Kako se v opero uvozi certifikate iz firefoxa? Meni napiše "The key of the certificate was encrypted using an unsupported method, possibly one that is not considered strong enough."
If air travel is so safe, why do they call it a "terminal"?

Smorny ::

Gmail, google calendar, picassaweb imajo še vedno težave s prikazovanjem in niso omogočene vse funkcije, ki v FF delujejo bp. Jo pa zaradi hitrosti uporabljam že veliko let. FF pa je pač vzporednica, kot nujno zlo (recimo).
Motiti se je človeško.
Ampak, če hočeš stvar totalno zajebati potrebuješ računalnik!
http://www.smorny.com/

Jst ::

[edit:] Bravo Opera! Bravo!!!! Kadar Opera izda novo verzijo sem vesel, ker je iz verzije v verzijo boljša, hitrejša, se hitreje zaganja in installer je manjši (4.5MB za 9.27) kot najmanjši Windows Update popravek. [/edit]


---

Par dni nazaj sem instaliral OS in Opero 9.27, dan kasneje pa izide nova verzija?? Grrr...

<sub>apt-get -u upgrade... Aja, Vista... :) </sub>

---

Vprašanje: Še na enem računalu bom namestil drug OS. Kako bi prenesel Bookmarke in Speed Dial na najmanj boleč način?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

McMallar ::

Bookmarke lahko eksportiraš v eno datoteko, kako Speed Dial pa ne vem. Če ugotoviš, se priporočam.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

darkolord ::

Jst: Opera Link :))

Ted ::

Hm, po nadgradnji mi ne delajo mouse gestures. Kak predlog?
Mah...

darkolord ::

Probaj: Tools -> Preferences -> Advanced -> Shortcuts -> Enable Mouse Gestures

___ ::

že nad prejšno verzijo sem bil čisto navdušen. tale je pa resnično....waaaaw:)

novi firefox se skrije pred temu....najprej sem bil v dvomih...ali naj uporabljam firefox 3 ali opero 9.27, saj je imel firefox 3 nekaj stvari, ki jih starejša opera ni imela. potem pa pride ven opera 9.5 in zopet pomete s konkurenco.

ONLY OPERA!

Ted ::

Probaj: Tools -> Preferences -> Advanced -> Shortcuts -> Enable Mouse Gestures


To je to, hvala!
Mah...

neres ::

Jst: Kot je že napisal darkolord: http://link.opera.com/
Sicer sam sem sinhroniziral samo od brskalnika na net, ne vem pa kako deluje v obratni smeri.
(edit: synchronize funkcija pa je pod File -> Synchronize Opera...)

Če pa hočeš, lahko skopiraš fajle: opera6.adr in speeddial.ini, ki so v mapi Opera\profile. (pa še nekaj fajlov z nastavitvami je tam: wand, search...)

Moj vtis o 9.5 je zelo dober, čeprav je še nekaj manjših hroščev. Nič bistvenega, ampak imam občutek da so malo pohiteli z izdajo.
Kar se tiče privzetega skina je definitivno boljši od prejšnjega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neres ()

gtu ::

opa!
vidim, da se zanimanje za opero kar veča :D
pred nekaj časa (ob izidu 9.1) se mi zdi, da so bli usi neki proti :D

jst jo uporablam skor odkar mam internet :) tam od '99 leta naprej.

moti me sam, ker se un menu na levi odpre na knof, ne na koncu zaslona

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gtu ()

darkolord ::

Kater menu na levi?
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel Chrome 10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5918599 (15592) joebanana
»

Futuremark z benchmarkom za brskalnike

Oddelek: Novice / Brskalniki
234460 (3293) R33D3M33R
»

Opera 9.5 prihaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
518649 (6045) mchaber
»

js generiran input hidden noče biti POSTan z php

Oddelek: Izdelava spletišč
51713 (1630) Buffy
»

Opera 9.5 Alpha (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
12313385 (9282) kriko1

Več podobnih tem