» »

Poceni računalnik in Vista - kmalu realna kombinacija

Poceni računalnik in Vista - kmalu realna kombinacija

Daily Tech - Za udobno uporabo Viste potrebujete precej dober računalnik - dovolj zmogljivo grafično kartico, zadostno količino RAMa, prav pa pride tudi zmogljiv procesor. Vse to pa stane. A nVidia pravi, da načrtuje poceni in majhno osnovo za računalnik, ki pa bo sposoben dobiti certifikat Vista Premium. Za 45 dolarjev, kolikor naj bi zadeva stala, boste dobili nVidiin vezni nabor z integrirano DirectX 10 grafično kartico ter prihajajoč VIA Isaiah procesor.



Primerljiv sistem iz modrega tabora (Celeron in 945G vezni nabor) za enako ceno, poleg tega, da ne podpira DirectX 10, ni zmožen poganjati Blu-Ray HD filmov ter tudi nima Vista Premium certifikata, z čimer se ponaša nVidia. Poleg tega pa je s 36 Gflops (v primerjavi s 6,4 za sistem s Celeronom) nVidiin sistem precej bolj zmogljiv.

Če vas je ob omembi proceorja VIA zaskrbelo, naj vas ne skrbi več, saj je Isaiah arhitektura precej hitrejša od bolj poznane C7 (celo dva do trikrat za primerljive procesorje). Vprašanje je le, kakšna bo situacija s prihodom procesorjev Atom.

67 komentarjev

«
1
2

Hardstyle ::

Kdaj pa?

zee ::

pred nekaj dnevi sem bral testi Isaiah-a in Atom procesorja, ki je gladko pogazil Isaiaha v vseh testih, tudi v porabi.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Azrael ::

Hmm ali ni bilo v komentarjih na neko novico o Intelu omenjeno, da ima Intel že delujočo malo zverinico, ki poganja Visto in to s pasivnim hlajenjem, uradno naj bi izšla sredi tega leta?

Ampak kakorkoli že, VIA bo končno morala spusti cene svojih absulutno precenjenih mini ITX plošč, tudi če je ta novica wapoware.
Nekoč je bil Slo-tech.

Izbeglica ::

Kje v Sloveniji pa se dobijo mini ITX plošče?

Vlady ::

Kupš en monitor od prenosnika, eno tanko tipkovnico, eno fajn baterijo in tole, pa vse skup zlepiš z unim sivim trakom in potem imaš mcgyver notebook, ki lahko poganja visto.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

Pesimist ::

Pa kolko je resnicnega na tej ceni? Ce recem da dobim za 45€ procesor in plato? Ali samo plato ali samo procesor? Rami pa ostalo pa ne steje v ceno right?

frudi ::

Via procesor + nVidia shi*, khm, chipset... tega ne bi uporabljal, pa če mi poleg hardwara častili še potrebne seanse pri psihiatru.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Vlady ::

nvidia je čist kul, mene skrbi VIA.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

kotnikd3 ::

jst bi to kupu sm zarad Viste :)

Mr.B ::

Naj bi ? z koliko GPU jedri, verjetno 8.

Cena je relativna, za prodajo v SI moraš dodati vsaj 2x višjo ceno, ter dodati namesto $ v €
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

jest10 ::

Pa kolko je resnicnega na tej ceni? Ce recem da dobim za 45€ procesor in plato? Ali samo plato ali samo procesor? Rami pa ostalo pa ne steje v ceno right?

Zakaj pa da ne? Za 20€ več dobiš že sedaj Intel Little Valley(proc, plata in grafika). Glede na to, da bo tukaj VIA procesor in namensko poceni zasnovano čipovje, je cena 45€ čisto realna.

PrimozR ::

TOle je samo plata in seveda zraven proc, nalotan nanjo. Za podporo DX10 ne rabiš ziljon jeder, tudi 8400 podpira DX 10 (geforce seveda, ne C2D :D). Catch je, da podpira. Vprašanje pa je kako :D

filip007 ::

Poceni Vista PC ???

Kam bojo to vtaknili v avto ali v prenosnik...

PrimozR ::

Komot daš tole v avto. Če bo precej mal pokurlo seveda. Little Valley je teoretično primeren za to ampak za stabilno delovanje ne manjka ventilator (čeprav ga nima). Tko da ni glih za avto. EPIA plate so pa standardna izbira za to.

Mr.B ::

PIP na uči se brati NV PR. DO osem jeder bo podpiralo Visata Premium logo, torej jih rabiš 8, kar bo dražje kot 45€, pa 8400, je dražja kot 45€, in verjetno ne bo čisti derivat...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

x45 ::

pred nekaj dnevi sem bral testi Isaiah-a in Atom procesorja, ki je gladko pogazil Isaiaha v vseh testih, tudi v porabi.


kje je ta test maš link?

PrimozR ::

AHa. Rabiš 8 jedrni GPU za Vista premium. Potem ti lahko takoj zdajle, brez branja povem, da ga ne bo računalnika, ki bo a certifikat izpolnjeval. TO bi pomenilo 4 9800 GX2 oz. 3870 X2 grafe povezane skupaj, kar pa sploh ni mogoče (obe grafi imata samo en finger in lahko povežeš samo dve). Pa če podpira DO 8, pomeni, da podpira tudi manj jeder. Za Premium certifikat rabiš DX 9.0c grafo, 1 GHz proc (32 ali 64 biten), giga RAMa, 40 giga disk s 15 giga placa. :|

EDIT: še en dokaz, da TI ne znaš brat pa je vmešavanje cene 8400. Kdo je sploh kaj rekel o njeni ceni? Omenil sem jo le, ker zadeva podpira DirectX. Poudarek na podpira. DX10 špile so itak spsobne gnati le 8800 in 9800 grafe (ter ajd, še 9600 GT), pa majo še te probleme...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

koyotee ::

OT:
PIP na uči se brati

Mr.B nauči se pisati :\
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

desperados ::

Mene pa pri vsej tej zadevi skrbi le vista! Via je vedno vnašala novitete, ampak zaradi majhnosti niso konkurenčni. Ko pa se zraven spravi nvidia pa zadeva postane zelo zanimiva, epia platke so bile vedno zelo vprašljive zaradi vgrajenih UniChrome grafičnih kartic. Ko pa čipsete priskrbi nvidia pa ne vidim ovir.

zee ::

Isaiah vs. Atom

za celoten članek je potrebno imeti naročnino.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Pesimist ::

Ja me zanima ce bo tak dobro poganjal kot moj sistem X2 4200,1Gig,7600Gt ali slabse.

egyptian ::

zadevo takoj nabavim

po izkusnjah sodec 1.8Ghz sempron brez problema poganja HD na AMD 690, ce je tole vsaj priblizno enakovredno napovedanim performancem, je zadeva dovolj za majhen HTPC/server v ITX ohisju, po možnosti pasivno hlajen

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: egyptian ()

poweroff ::

Kupš en monitor od prenosnika, eno tanko tipkovnico, eno fajn baterijo in tole, pa vse skup zlepiš z unim sivim trakom in potem imaš mcgyver notebook, ki lahko poganja visto.


Hehe, in pol Linux ne dela... >:D
sudo poweroff

Mr.B ::

Glej PIP na sliki piše 1+8 cores, 36GFLOPS…
V članku tudi Daily Tech-a ne piše koliko jeder je dejansko potrebnih za Vista Premium logo, kot tudi lepo omenijo NAJ BI podpirala Vista Premium logo, kar je še slabše nikjer ne piše da podpira Dx10.1, ampak samo DX10, kar pomeni da je derivat star dve leti, samo tehnologijo so tiskanja so izboljšali….

Torej ali je 1+1 dovolj za nalepko Vista Premium, ali je to le cena za Vista Basic ?
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

3p ::

Isaiah vs. Atom

Tole na Inqju govori predvsem o porabi. Glede na to, da pa je 1.6Ghz Atom približno tako hiter kot kak 900MHz Celeron, pa težko da bi bil hitrejši od Isiaha (če niso tise 2x C7 brzine zelo napihnjene). Sicer pa počakajmo na prave benchmarke enega kot drugega.
Aja, pa tisti FLOPSi nvidiini so tudi malo mimo. Štejejo poleg maksimalno prepustnost osmih grafičnih jeder... Glavni mlin pa je precej švoh.

Mr.B ::

Kolikor jaz razumem NV, je arhitektura namenjena za multimedijske naprave, ter bodoče konzole. VIA procesor skrbi le za to da se vse skupaj zbudi, ter upravlja I/O operacije, kot so mišek daljinci diski, Bluray pogon, itd.. Grafika pa skrbi za obdelavo multimedijskih takih in drugačnih vsebin, tako da procesor nima kaj več delati. To je ideja tudi MS-ja, ki je rekel da ti. Točno določenemu namenu namenjene naprave se poslavljajo, in nimajo prihodnosti. Torej naprava ki bi bila uporabna samo za igranje iger nima v prihodnosti kaj delati, če ne bo znala brkati po internetu, spodobna poganjati neke vrste word urejevalnika, ne bo znala manipulirati s pošto, zajemati slike s kamere, itd… Mobilni telefoni, ki nimajo kamere, ki nimajo pospeševanja grafike, sposobnost predvajanja multimedijskih vsebin, za splošno potrošnjo niso uporabni, itd… Mogoče pa cilja NV z osmimi jedri v novo igračkarsko konzolo,….
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Jux ::

@Mr.B

Tvoj reasoning nekako ne potrjuje argumenta - če se računalištvo odmika stran od namenskih naprav je potem vprašnje zakaj zavraga bi bila specializirane platforme (recimo taka, ki ima eno general purpose jedro in 8 namenskih) bolj primerne od splošno namenskih platform (recimo taka, ki ima 4 identična jedra).

IMO je prihodnost v univerzalnosti jeder, in tale korak s specilaiziranimi jedri mi ni prav nič všeč - za izkoršičanje se bo treba fejst potrudit pri programiranju, tako kot to velja za dev na ps3.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

desperados ::

Tole dvomim da je za konzolo namenjeno prej za kako mini itx platko, malo ohišje... Gor vržeš še disk, tv kartico, brezžično tipkovnico in miško(dejansko bi bil dovolj le mobitel z BT), pa kak dvdrw ali blueray (ko se zmerno poceni) in priklopiš na glomazno velik zaslon v dnevni sobi, naložiš kak mythbuntu(ali katerokoli drugo distribucijo + mythtv ali pač karkoli ti paše za lep preprost uporabniški vmesnik). In imaš popolno multimedijsko platformo. Za musko, filme, tv, internet, email, "pisarno", po vsej verjetnosti tudi za igre...

Ker procesor dobavlja via lahko računamo na nizko porabo, pasivno hlajenje... Brez problema pustim doma prižgano dan in noč, kar pa zaradi porabe ne moreš več reči za običajne računalnike.

Mr.B ::

Jux, vseh osem jeder je identičnih.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Vlady ::

Tole dvomim da je za konzolo namenjeno prej za kako mini itx platko, malo ohišje... Gor vržeš še disk, tv kartico, brezžično tipkovnico in miško(dejansko bi bil dovolj le mobitel z BT), pa kak dvdrw ali blueray (ko se zmerno poceni) in priklopiš na glomazno velik zaslon v dnevni sobi, naložiš kak mythbuntu(ali katerokoli drugo distribucijo + mythtv ali pač karkoli ti paše za lep preprost uporabniški vmesnik). In imaš popolno multimedijsko platformo. Za musko, filme, tv, internet, email, "pisarno", po vsej verjetnosti tudi za igre...

Ker procesor dobavlja via lahko računamo na nizko porabo, pasivno hlajenje... Brez problema pustim doma prižgano dan in noč, kar pa zaradi porabe ne moreš več reči za običajne računalnike.

Če bi bilo res tako lepo, potem bi bilo super. Samo moje izkušnje z VIA HW-jem so zelo slabe, tako da dvomim da bi bil otole tako zelo enostavno in super. In sicer ni vse kar je tako poceni dovolj dobro... Imam pomisleke glede tega čuda, vendar ne trdim da se v praksi ne bi mogel odnesti dobro. Upam da se bo dobro, ker potem ga definitivno kupm. Če ne druzga bo za en super duper multi napravico, ki bo združevala router, zunanji disk za backup, multimedijski predvajalnik, komp, ki bo bil non stop na netu in lahko visel na torrent omrežju,... :)
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

Senitel ::

Pismo ste spet zabluzili s temi jedri nekam...
NVIDIA reckons that the Isaiah + NVIDIA IGP combination is good for a total of 36 GFLOPS.

Koliko core-ov pa ima recimo GF8600 ali GF8800? ;)

Shegevara ::

MD.B:
"400, je dražja kot 45€"

Ni dražja. Še v Sloveniji ni dražja. Kriza bi bila, če bilo to sranje več kot 45 evrov

PrimozR ::

Enega. Kje so dobili 8+1 se mi pa sanja ne. Marketing mogoče. In sem precej ziher, da to NE pomeni, da za Vista Premium rabiš 8 jeder... Senitel imaš ti kak komentar na to 1+8 jeder?

Jst ::

Mene pa zanima, kje v Slo dobiš večjo količino super majhnih ohišij?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

joebanana ::

Če imajo odgovor za poceni računalnik in Visto, rabijo še odgovor zakaj Vista? Razen tega da jo Microsoft vztrajno posiljuje uporabnikom.

Vlady ::

Če imajo odgovor za poceni računalnik in Visto, rabijo še odgovor zakaj Vista? Razen tega da jo Microsoft vztrajno posiljuje uporabnikom.

Zato ker je korak naprej v razvoju???
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

zee ::

korak ne, bolj primeren izraz je dregljaj.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Vlady ::

korak ne, bolj primeren izraz je dregljaj.

Ej sorry, če imaš pošteno mašino in SP1, potem dela vista hitreje kot XP-ji. Vsaj men.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

ZGI ::

seveda, ker jo poganja poštena mašina
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

jest10 ::

korak ne, bolj primeren izraz je dregljaj.

Ej sorry, če imaš pošteno mašino in SP1, potem dela vista hitreje kot XP-ji. Vsaj men.

In hitrost laufanja je merilo česa? Naprednosti? Modernosti?:P

Vlady ::

korak ne, bolj primeren izraz je dregljaj.

Ej sorry, če imaš pošteno mašino in SP1, potem dela vista hitreje kot XP-ji. Vsaj men.

In hitrost laufanja je merilo česa? Naprednosti? Modernosti?:P

Seveda da je, če deluje hitreje kot prejšnja verzija.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

desperados ::

@Vlady; zadeva, ki sem jo opisal deluje odlično na 5 let starem računalniku. Ampak sem pa 100% da bo ta nova platforma cenejša hitrejša, močnejša in energijsko učinkovitejša kot nek 5 let star celeron in geforce4(če le pogledaš da moreš pri starem kupiti ddr ram pri novih pa ddr2 ogromna cenovna razlika). Poleg tega pa na novih računalnikih dobiš garancijo.

Odgovor na zakaj vista; zato ker se mikrosoftu ne da več krpati varnostnih lukenj v XP(se čudim da jih še ni zmanjkalo), predvsem pa zato ker se peklensko bojijo konkurence, vidijo, da je vista polomija, uporabniki pa počasi spoznavajo, da sta os X in Linux veliko naprednejša.

Zdi pa se mi da tistih 8 jeder predstavlja "šejderje".

Relanium ::

Mene pa zanima samo kdaj bi se dala ta stvar kej nabavit pri nas če bo res okrog 45€ cena

I take a dozen! :))

sj ne, sam enga pa bi vzel, če ne druga je pa vsaj fajna igrača

DaSLayer ::

Heh.. Pri tej kombinaciji bi stala Vista 2-3krat več kot platforma. Zato pa še vedno imamo Linux.
Thank God for Linux. Amen.
Oh, če bi le obstajali pesticidi za M$...

Senitel ::

Enega. Kje so dobili 8+1 se mi pa sanja ne. Marketing mogoče. In sem precej ziher, da to NE pomeni, da za Vista Premium rabiš 8 jeder... Senitel imaš ti kak komentar na to 1+8 jeder?

Za Vista Premium logo definitivno ne rabiš 8 jeder... Sploh pa se ustavi že pri definiciji jedra oziroma multicore (ki je predvsem izraz iz CPU sveta). G80 lahko poganja 8 različnih shaderjev sočasno na nekaj 1000 threadih za primerjavo z Core 2 Duo, ki poganja dva programa/threada sočasno... Ni pa G80 striktno par manjših jeder zlepljenih skupaj.

Azrael ::

>Heh.. Pri tej kombinaciji bi stala Vista 2-3krat več kot platforma. Zato pa še vedno imamo Linux.

Hmmm, ob komentarjih v tej in podobnih temah nisem ravno ziher.

Bolj razumem kot poceni mlinček + Vista je ceneje kot Linux, saj so user friendly distroti z vsako reinkarnacijo vedno večji bloatware in posledično rabijo zato močnejšo mašino in pokurijo več elektrike...
Nekoč je bil Slo-tech.

desperados ::

Zdi se mi, da ravno ne veš kaj govoriš. Saj lahko skoraj vse lepotne bonbončke v sodobnih Linux namizjih poganjaš na razmeroma starem računalniku, na katerem celo xpji kašljajo, o glisti pa ne moreš niti sanjati. Linux je prilagodljiv in bo delal kjerkoli kar za vinse ne moremo trditi.

Vlady ::

Zdi se mi, da ravno ne veš kaj govoriš. Saj lahko skoraj vse lepotne bonbončke v sodobnih Linux namizjih poganjaš na razmeroma starem računalniku, na katerem celo xpji kašljajo, o glisti pa ne moreš niti sanjati. Linux je prilagodljiv in bo delal kjerkoli kar za vinse ne moremo trditi.

Če tvoja trditev tako dobro drži, potem ne vem zakaj še vedno 90% folka uporablja winse. Nekaj mora biti na tem :)
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

desperados ::

Jaz pa vem; Stara navada je železna srajca, večina se pač boji sprememb:(
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AMD je največji proizvajalec grafičnih čipov

Oddelek: Novice / Grafične kartice
227834 (7249) PrimozR
»

nVidia karikira Intel

Oddelek: Novice / Grafične kartice
424723 (3126) nekikr
»

nVidia z drznimi napovedmi

Oddelek: Novice / Grafične kartice
304577 (3114) Dr_M
»

Poceni računalnik in Vista - kmalu realna kombinacija (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
6710605 (6836) opeter

Več podobnih tem