» »

Zunanji HDD eSATA & hot swap

Zunanji HDD eSATA & hot swap

k4vz0024 ::

Ali se eSata zunanji diski lahko od/priklapljajo med delovanjem računalnika, ne da bi za to trpel disk?

Tx,

Za odgovore

OmegaBlue ::

Ja. Na isti princip kot usb ključek - safe unmount predno izpuliš kabel.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

k4vz0024 ::

Hvala za odgovor.

Mimogrede, pa ne mi očitat lenobe. Kateri disk v velikosti 512G eSata+USB je kvaliteten?

Če to vpr. ne sodi sem ga bom črtal.8-)

k4vz0024 ::

A je možno da si disk, ki ima eSata in USB lastita 2 računalnika hkrati? Npr. na en računalnik ga priklopimo preko USB, na drugega pa eSata?

tx

OmegaBlue ::

ne.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

k4vz0024 ::

Upam, da tole ni "stupid" vprašanje. Kako je s tem če z zunanjega eSata poganjaš Sistem?:8)
Se to potem obnaša tako kot notranji disk?

Tx

t3hn0 ::

ce ti plata podpira boot from usb naceloma ni problemov. edin vprasanje ce je enaka hitrost prenosov kot pri "notranjem disku"

*edit: odvisno tud ker os bi rad mel gor :P ker se verjetno vseeno upostevajo ksni pathi k bi bli pa recimo na drugem racunalniku verjetno drugacni (odvisno od perifernih enot in stevila particij) - seveda ce misls prenasat zadeve naokol..
^.^

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: t3hn0 ()

OmegaBlue ::

eSata je čisto navadni sata priklop tako da lahko OS laufaš z njega - enako kot notranji disk. Z USB tudi lahko laufaš os.. samo ne windows (nepredelani seveda) ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

k4vz0024 ::

Mam eSata priljučka. Najbrž sm prevč optimist, da bi lafala VIsta?:8)

OmegaBlue ::

Če je esata potem dela normalno kot disk na sata vodilu. Edina razlika med esata je malo drugačen konektor in to da je na zunanji strani ohišja. Windows preko USB pa ne bo šlo na izi.

P.S.
Seveda potem nameščen OS deluje samo na tem računalniku, Windows se tako luštno sesujejo, če jih premakneš drugam.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Zgodovina sprememb…

k4vz0024 ::

Jaz bi naredu tkole. Zunanje ohišje za disk, pa priklop na eSata.

Tx

OmegaBlue ::

To ni problemov.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

_sem_ ::

eSATA naj bi se lahko priklapljalo/odklapljalo med delovanjem, je pa menda res da vse plošče/vmesniki tega ne podpirajo, zlasti starejši, pa včasih je treba dat kakšen driver/firmware update na računalnik da stvari spodobno delujejo (tj. primerljivo z notranjim SATA diskom).

Hot swapa najbrž ni za pričakovat če nimaš na računalniku pravega eSATA ampak samo "SATA-to-eSATA bracket". Kolikor razumem je eSATA vendarle tudi ekstenzija protokola in ne samo konektor (btw, navaden SATA konektor mora menda po standardu preživet le 50 priklopov/odklopov).

Popularni USB2+eSATA modeli od WD in Seagatea znajo bit menda tudi pri eSATA priklopu bližje USB2 kot SATA hitrostim! (So neki testi na Tomshardware, Anandtech ali kajpodobnega).

Lastniki obojih v primeru okvare preklinjajo proizvajalce zato, ker garancija velja le za neodprto škatlo, vendar reševanje podatkov prav nesramno drago zaračunajo - je pa to v primeru okvare vmesnika enostavna operacija.
Zato se priporoča ločen nakup diska in ohišja z vmesnikom, če se prav spomnim so glede hitrosti priporočali neke modele ohišij od Antec.

Oni ki jim je disk crknil so pogosto prisegali da ne kupijo več škatle brez ventilatorja (vendar naj se zavoljo hrupa slednji po možnosti ne bi vrtel kadar disk ni preveč zaposlen). Zunanji diski so pogosto izpostavljni kampanjskim večurnim neprekinjenim kopiranjem, pri čemer se znajo pregret.

k4vz0024 ::

Hvala za nasvete. A mogoče veš kako je s Samsungovi diski, ki bi bili priklopljeni na zunai eSata oz v zunanjem ohišju.

Lp

_sem_ ::

Ne vem, jst sem delal malo www raziskavo za službeni nakup, sem pač pogledal po reviewih in po forumih pri proizvajalcih zanimivih diskov in večjih prodajalcih in na Samsung nisem naletel. Težko sicer oceniš kaj je tu vredu, čez WD se npr. zelo pritužujejo, ampak jih najbrž tudi precej več prodajo kot kakšne eksotike.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

eSATA

Oddelek: Strojna oprema
458541 (7657) wolf123
»

Priklop zunanjega diska

Oddelek: Strojna oprema
493722 (2975) Stoyc
»

eSata disk od Hoferja

Oddelek: Strojna oprema
3311429 (7848) dolenska
»

Zunanji trdi disk 500 GB -- akcija Hofer -jutri (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
8619900 (14100) MISKO_GR
»

Nakup ohisja za zunanji trdi disk

Oddelek: Kaj kupiti
51657 (1568) opeter

Več podobnih tem