» »

Firefox 3 s trenutno najmanjšo porabo pomnilnika

Firefox 3 s trenutno najmanjšo porabo pomnilnika

Graf porabe pomnilnika skozi čas

vir: Ars Technica
Ars Technica - Razvijalska ekipa Mozille Firefox pridno dela na že tretji inkarnaciji svojega brskalnika, ki je že prišel do četrte bete. Ob tem se avtorji hvalijo da so, poleg občutne pohitritve, še uspeli občutno zmanjšati porabo pomnilnika.

Pri ArsTehnici so se jih odločili držati za besedo in so vpregli Firefox 3 beta 4, Firefox 2.0.0.12, Opero 9.5 beta, Internet Explorer 7, Internet Explorer 8 ter Safari 3.0.4 beta v Talos framework na Windows Visti. Talos framework oponaša normalno uporabo brskalnika, z odpiranjem in zapiranjem strani. Pri samem testiranju sta se IE8 in Safari zrušila, zato njihovih rezultatov ni bilo mogoče točno določiti. Med ostalimi tremi pa se je izkazalo, da tretji Firefox res med vsemi porabi najmanj pomnilnika in ga po zaprtju strani tudi več sprosti.



Za bolj podroben opis sprememb pri upravljanju s pomnilnikom v FF3 si oglejte izvorno novico.

76 komentarjev

«
1
2

mihec87 ::

Mogoce pa ie8 pa safari porabita tok mal rama da se kr zrušita ko gdo hoče merit količino porabe oz je tok majhna da ni mozno..

Sarcasm off.

dukenukem ::

a je za probat tole beto, al jo kj mede še ;)

MrStein ::

Eh, v verziji 3.1 pa bodo spet uvedli caching in se hvalili, kak hitro odpre strani, ki si jih že enkrat obiskal. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

zee ::

zelo zanimivo. upam, da bo tako ostalo tudi po uradnem izidu.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Gandalfar ::

sej 3.1 je ze zunaj?

MrStein ::

firefox
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Galaxy ::

Kdaj pa bomo dobil slovensko verzijo? A je sploh možno ročno prevest?

Matev ::

skratka... trenutna verzija firefoxa je totalno zanič

zakaj sem ga sploh instaliral?

za brez veze

trnvpeti ::

zanic ni
samo ram papca :)

MrStein ::

No ja, po sliki sodeč je takoj za verzijo 3.0beta v porabi RAM-a.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Mavrik ::

Eh, v verziji 3.1 pa bodo spet uvedli caching in se hvalili, kak hitro odpre strani, ki si jih že enkrat obiskal. ;)


Zabavno je, da je kljub vsemu, 3.0 še vedno opazno hitrejši od dvojke.
The truth is rarely pure and never simple.

itak37 ::

Jest uporabljam Beta 4 en teden, je kar stabilna, zaenkrat brez problemov. Se mi zdi hitrejsa kot 2.0, verjetno zaradi tega ker niso se vsi plugini update-ani. Za probat pa si poberet portable verzijo in obdrzite staro verzijo.

PrimozR ::

No ja, po sliki sodeč je takoj za verzijo 3.0beta v porabi RAM-a.


BTW; novica govori prav o FF3 beta, takisto tudi tema tegale pogovora...

bond007 ::

Kdo ve, kako se nastavi, da dela auto complete glede na naslov strani (kot v starem firefoxu) in ne kot je privzeto nastavljeno v ff3 glede na ime strani. Primer: napišem 24 pritisnem dol in me vrže na slo-tech teme zadnjih 24 ur, namesto na 24ur.com

arjan_t ::

na začetku je malo nadležno ja, sčasoma se bo "naučilo" kaj hočeš ;)

roli ::

No jaz sem že kar dolgo uporabnik FFja. Prej na Windows in Linux sedaj pa na OSX. Pri vseh sicer žre RAM zato ga vsake dva dni zaprem in ponovno odprem pa je. Ampak, če bo nova verzija žrla manj RAMa bo pa čisto lepo.
http://www.r00li.com

darkolord ::

Kje so napisane nastavitve browserjev na tem testu?

krucymucy ::

uporabljam "firefox" oz minefielda 3.0 ze kar nekaj mesecev. Deluje vredu, sesuva se ne.

3p ::

Končno od firefoxa še kaj drugega kot "help save the world don't use micro$oft stuff". Obetavno. :))

CaqKa ::

jaz bi na onem grafu mel še ie6 :>

bastadu ::

Saj IE je na grafu, sam se je tako hitro sesul, da ni nič videt >:D

CaqKa ::

sesula se je opera.
ie6 pa ni na grafu, samo ie7

PrimozR ::

Sesul se je IE8 (ga sploh ni na grafu), zraven ej IE7, on pa hoče IE6. Sesul (med testom) pa se je Safari. IE8 se je že prej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Matev ::

zanimivo kako se vedno konkurenca sesuje

strictom ::

Kurc pa FF3. Vse te bete 1-4, so mi žrle do 600mb rama. Pri cca. 20-30 tabih.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

korenje_ver2 ::

mogoče res porabi manj rama, dela hitreje...

ampak strani z bogato vsebino še vedno najhitreje odpira IE7. Še posebej če je na strani veliko malih sličic.

trnvpeti ::

povej katero stran IE7 hitreje odpira, da probamo?

mspiller ::

Kurc pa FF3. Vse te bete 1-4, so mi žrle do 600mb rama. Pri cca. 20-30 tabih.

Hm zanimivo. Meni pri 36 tabih in uptimeu enega tedna kuri FF3 beta 4 samo 170mb. FF2 mi je pri podobnih pogojih kuril tam proti 700mb. Za tiste, ki uporabljate IE7, pa pustite kak dan gmail odprt. Pa da vidimo porabo pomnilnika pa odzivnost :).

Glavni problem, ki ga imam na FF je zadnji update za Flash 9.0 r115. Kjer mi v youtube, 24ur in podobnih video site-ih crkne zvok, ter se ustavi predavjanje videa po cca 2 sekundah. Zacne se pa dogajati po kaksnem dnevu, ko je odprt firefox. Po googleu sodec nas je takih ogromno in se dogaja tudi v ostalih browserjih. Adobe je ze zdavno potrdil napako, na update pa cakamo ze 3 mesece 8-O8-O8-O.

RejZoR ::

Spet pozabljate eno stvar kar se tiče integracije. IE je lahko zavaljeno prase ampak ker je vgrajen globlje v sistem se lažje dogovarja glede resourcov in če bo nekaj drugega rabilo resource ki jih žre IE jih bo ta sprostil. Isto kot dela Vista s samim glavnim spominom. RAM je tam da se ga koristi, ne da idla sam sebi 3/4 čas...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

BigWhale ::

Pa si preprican, da lahko IE sprosti ram, ce ga potrebuje nek drug program?

A lahko Windows Memory manager rece IEju: ej autocad nuca se 200MB, dej mi jih?

krho ::

@CaqKa: IE6 ne omogoča zavihkov, zato ga na testu ni.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Pesimist ::

Uh meni se pa super dopade novi firefox. :P

Matev ::

če jaz želim hitrejše delovanje sistema

si pač kupim drug računalnik

za nekakjrat močnejši od obstoječega

pa je

CaqKa ::

rejzor, sej lepo in prav, ampak če imam še x drugih programov, je fino da običajno pisarniško delo ne ovira njihovega delovanja.. torej, zakaj bi mi moral browser med tem ko jaz iščem slike za photoshop z 50+ odprtimi tabi pobirat toliko rama da photoshop ne more normalno delovat?

krho razumljivo... čeprav.. lahko bi uporabili maxthona :>

Sputnik59 ::

tud FF2 je na tačetku porabil zelo malo rama ne vem kaj hudiča so naredili z naslednjimi upadete, da porabi takšno ogromno količino pomnilnika

pirlo ::

Imam ff3 že od beta 1. Ni bilo problemov do beta 3, ki se je rušil zaradi nekega write-a na disk. V beta 4 so to odpravili, vendar se pa zaganja neverjetno dolgo časa. Opera in IE 7 se v tem času lahko odpreta in zapreta vsaj 2 krat.

Matev ::

uvedli so dodatno pomnenje - zaradi večje hitrosti

to bodo zopet nazaj uvedli pri naslednji nadgradnji FF-a

in potem bo gor graf, ki bo kazal hitrost, ki se je čudežno povečala


...

kdaj bomo imeli dosti tega in bomo šli nazaj na stabilni in sigurni IE in se ne bomo pustili nate.g.ovati od teh kekcev z raznimi grafi

Pesimist ::

samo na torrentbytes pa sevedno nemorem loginat z firefoxom.

PrimozR ::

kdaj bomo imeli dosti tega in bomo šli nazaj na stabilni in sigurni IE in se ne bomo pustili nate.g.ovati od teh kekcev z raznimi grafi


Železna traverza je mnogo bolj stabilna kot pa švicarski sir... No, če pustimo stabilnost ob strani, raje imam železen avto, kot pa iz švicarskega sira saj je železen precej bolj varen.

MrStein ::

Sputnik59:
tud FF2 je na tačetku porabil zelo malo rama ne vem kaj hudiča so naredili z naslednjimi upadete, da porabi takšno ogromno količino pomnilnika

Rajši se vprašaj: Kake add-one, extensione, plugine in whatnot-e sem instaliral od takrat ? ;)

Matev:
stabilni in sigurni IE

Ha ha ha ha ha ha !!! Res dober vic ! :))
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

veteran ::

IE6 ne omogoča zavihkov, zato ga na testu ni.

Lahko pa bi primerjali z firefox 1.08 in 1.5, oba imata zavihke. Pa raje niso, kajne? ;)

MrStein ::

Naredili so test aktualnih browaserjev.
Nobenmu pa noben ne brani, da naredi test "fosilnih" browserjev.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mspiller ::

kdaj bomo imeli dosti tega in bomo šli nazaj na stabilni in sigurni IE in se ne bomo pustili nate.g.ovati od teh kekcev z raznimi grafi
Ne vem mogoce ko bo IE prilezel do 30 pri Acid3? Ko bo podpiral SVG. Ali pa vsaj Data url scheme? Se kaj drugega?

IE8 beta performance je pa joke. Refresh onmouseover, ki traja sekundo. No thanks. Nisem mogel verjeti ko sem tole videl. Ok stekam beta. Tako da, ce se usuje pri memory stress testu ni niti malo cudno.

Za tiste, ki pa vas FUD od Mateva ne gane pa lahko pogledate kako so optimizirali npr. notranjo fragmentacijo, ter kaj so v bistvu sploh popravili.

Glede "obvezne" primerjave z avti. Zelezni avto ni bolj varen avto.

habix ::

smeh

Ja pa koga zanima poraba spomina? :')
Pr današnih se ne gleda tega - čene bi bila zunaj še verzija browserja spisana v pure assembly kodi za vse različne procesorje posebaj - bil bi velik 8kb in podpiral bi samo html1 standard brez slik. lol


naj naredijo še cross graph - "mem usage / usability" kar bo dosti boljša inforacija...

CaqKa ::

če imam dosti rama in če je ram pač postal poceni, to še ne pomeni, da so programerji pa lahko naenkrat lenobni postali.

mspiller ::

Ja pa koga zanima poraba spomina? :')
Tebe seveda ne. Ce pa imas 1000 ljudi, ki kupijo poceni ram, pa skupaj prihranjena vsota ni vec tako majhna. Ali pa ce pogledas eno firmo s 100 racunalniki. Tebi je poceni iti na Visto. Njim ni. Pa tukaj se govori o porabi pri isti funkcionalnisti, ne o enih html1 browserjih.

Matev ::

mislim da je čas za zaušnico
tako ff-u ki nam vsake par mescov obljublja 100% zboljšanje
kot tudi ie-ju ker izdaja nove verzije mnogo prehitro - uporabnik se niti na 7-ko ne navadi pa je že govor o osmici

Jst ::

Kje je linx, kje je??!!!
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Kenpachi ::

Ampak tale FF3 spljune samo 68/100 na acid3... :S
Zaraki Kenpachi.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira brskalnika vpliva na avtonomijo prenosnika

Oddelek: Novice / Brskalniki
244682 (3302) Pyr0Beast
»

Test porabe pomnilnika različnih brskalnikov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
7611800 (8363) MrStein
»

Firefox tretji najhitrejši brskalnik

Oddelek: Novice / Brskalniki
356646 (4043) GoldRakun
»

Futuremark z benchmarkom za brskalnike

Oddelek: Novice / Brskalniki
234470 (3303) R33D3M33R
»

Firefox 3 s trenutno najmanjšo porabo pomnilnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
7611407 (7747) lukanium

Več podobnih tem