» »

Zobar - mnenje

Zobar - mnenje

1
2
3

_marko ::

->razlozi ti zdaj Thomasu kako to, da si toliko Americanov ne more privosciti dodatnega zavarovanja.

Če se nekdo ne da zavarovat še ne pomeni, da si tega ne more privoščit.
Prej si trdil, da so zavarovalnine visoke, daj link pa ne nabijaj v prazno!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

->Čaki mal. Jabolko ti spuca zobe. Res, da je kislina, ampak cocacola ti pa zob ne spuca, poleg tega pa ravno tako vsebuje kislino.

To je mit!


Dental experts are warning that the fruit should no longer be treated as snacks between meals because of its high level of sugar and acidity which erode teeth.

The British Dental Association is advising that the safest approach is to eat apples only at mealtimes --and then rinse out the mouth with water to minimise tooth damage.

The fruit's sugar content has risen by up to 50 per cent over the last decade, with new breeds of apple arriving on the shelves of British supermarkets which have been cross-bred to give a sweeter taste.

Now sweeter varieties such as Pink Lady, Braeburn and Fuji are increasingly popular among British consumers.

Figures from the Government's Food Standards Agency show that ten years ago apples such as Golden Delicious, Granny Smith and Cox's Orange Pippin contained 10-11 per cent sugar by weight.

New research by the U.S. Department of Agriculture found that the typical modern apple now has a sugar content of up to 15 per cent, which means it contains the equivalent of four teaspoons of sugar.

While it is widely recognised that sugar can cause decay, the threat posed by acids, which strip away tooth enamel, is less well-known.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

perci ::

Pa tudi če zavarovalnine so visoke. A mislite, da so pri nas nizke? A kdo tule ve, kok prispevkov za zdravstveno zavarovanje plačamo?

_marko ::

->Pa tudi če zavarovalnine so visoke. A mislite, da so pri nas nizke? A kdo tule ve, kok prispevkov za zdravstveno zavarovanje plačamo?

Treba je gledat kaj dobimo za koliko denarja.
Tam je osnovno zavarovanje verjetno podobno našemu dodatnemu. TO ZGOLJ UGIBAM - nimam časa za iskat linkov sedaj, morda kasneje.

Torej kaj dobimo za XXX dolarjev v ZDA in kaj dobimo za XXX dolarjev v SLO - edino to je relevantna primerjava!

Seveda bo Caligula to zlahka dokazal! :)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Keyser Soze ::

True, da uničujejo jabolka sklenino bolj kot korenje. Ampak garant manj kot Coca-Cola. Ne me basat, da je kokakola, s svojimi sladkorji in kislinami bolj zdrava kot sadje(recimo jagode ali pa jabolka) oz. zelenjava?

Sicer pa, jabolko in korenje v mojem postu sta bolj prispodoba za sadje in zelenjavo v naši prehrani, kot pa dobesedno zvečenje le teh. Osebno pa itak preferiram "american way" prehrane.:D

P.S.: Samo zdravstvo mi je pa trenutno bolj všeč takšno kot je. Res da sem kdaj pa kdaj malo počakal. Ampak do sedaj še nisem imel težav, pri katerih bi mi krajše čakalne vrste (oz. privatno zdravstvo) kaj bolj pomagalo. Tok, tok, tok... Ko bo pa slika (cost/benefit) drugačna bom pa preferiral privatnike. Je** ga, pač bom gledal na svojo korist.
OM, F, G!

_marko ::

Kajzer:

Meni se takšne stvari kot so se mi dogajale v Sloveniji nebi dogajale v ZDA, ali pa bi dobil precej odškodnine.

V ZDA zavarovalnica stoji za zdravniki in plačuje pomote - tukaj pa zdravniki držijo skupaj in mutijo in dejansko v Sloveniji pacient ni veliko vreden. V ZDA pa je ogromno - samo Caligula je pač eksprert in bo pametoval še naprej.

BTW: američani so kurcali zdravstveno oskrbo na Nizozemskem - pa o primerjavi NIZ SLO raje nebom debatiral... :\
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Keyser Soze ::

OK, to govorim iz lastnih izkušenj. Da mi trenutno ta sistem ustreza. Ker me pač niso še nič zašuštrali, kar so mi delali so mi pa vedno zastonj naredili. Prispevkov se pa itak ni prav veliko nabralo v teh par letih iz mojega žepa. Kako bo pa čez par 10 let pa ne vem. Itak bo verjetno že upload. Če ne to, pa vsaj ene vrste "borg čreva" in podobno.:D

Glede odškodnin se pa strinjam. Če bi pri nas dohtarji nosili pravo odgovornost za svoja dejanja, bi bil standard vsaj parkrat višji kot je. Sedaj se vse skupaj dela palamudno, ker tako ali tako, tudi če zajeb***, ne dobiš po betici in je konec s tvojo kariero. Pa se folk igra z življenjem drugih oseb.
(pač posebna kategorija poklica, ki bi morala biti privilegirana, tako pri plači, kot pri odgovornosti (IMO, enako kot policisti, ipd. službe))
OM, F, G!

perci ::

Zadnjič sem bil pri zdravniku. Naročen sem bil ob 14.00 šarf. Čakal sem 2 uri. Ko sem prišel notri, mi je že dohtar vnaprej rekel, da naj ne javkam, da sem veliko čakal, ker to ve.

Zaposleni Slovenci plačamo od bruto plače za "zdravstveno" zavarovanje:

-prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje.........6,36%
-prispevek za porodniško varstvo......................0,10%

Delodajalec pa poleg tega za nas plača še:

-prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje.........6,36%
-prispevek za zavarovanje za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni 0,53%
-prispevek za porodniško varstvo......................0,20%

Poleg tega nas večina plačuje še dodatno zdravstveno zavarovanje v znesku cca 20 EUR.

Skratka 13,55% bruto plače + 20 EUR. Lepo, ane. Za ta denar bi v US of A dobil že orng oskrbo. Pri nas dobim pa dve uri čakanja, pri tem da sem bil naročen na točno določeno uro. WTF, zakaj me ni naročil dve uri kasneje? A je debilen? In to ni en primer, punci se to dogaja vsakič, ko gre na to kliniko. Vsakič.

Bojevnik ::

sicer ne vem koliko je ta članek legitiment, toda zavarovanje v US pride zavarovanje cca 270$ na mesec.
http://rawstory.com/news/afp/US_health_insurance_costs_rise_near_09122007.html

Par kar se tiče odgovornosti, če bi samo prešaltali na ameriški sistem, ne bi čisto nič dobili na kvaliteti, ker te stvari urejajo sodišča ne pa zavaraovilnica(vsaj kar se tiče odškodnin),.


WTF, zakaj me ni naročil dve uri kasneje? A je debilen? In to ni en primer, punci se to dogaja vsakič, ko gre na to kliniko. Vsakič.

Mogoče ker ni jasnoviden. dvomim lahko kdorkoli natančno reče koliko časa bo rabil za pacienta.
Vseeno raje malo dalje počakam pa da me dobro pregleda, kot pa da me poskuša na hitro pregledati v petih minutah oz reče zmanjkalo mi je časa pridi še enkrat jutri.
In dvomim da bo kakršnakoliko finačna politika spremenila čakalne vrste, to je bolj stvar štvevila zdravnikov in njihove organizacij(ki pa jo bi bilo vsaj pregeledati če ne drugega, včasih imajo res kakšne čudne fore).

perci ::

sicer ne vem koliko je ta članek legitiment, toda zavarovanje v US pride zavarovanje cca 270$ na mesec.
Mene in mojega delodajalce je prislo obvezno zdravstveno zavarovanje v mesecu februarju cca 240 EUR. Po tem sem moral plačati še nekaj čez 20 EUR dodatnega zavarovanja.

Torej, total za mesec februar je dobrih 260 EUR, kar je praktično isto, kot si ti dobil podatek za US of A. Pri tem, da mislim, da se da v ZDA tudi ceneje skozi pridet - v Sloveniji z mojo plačo (pa ni ne vem kaj) pač ne moreš.

Pri tem, da so cene zdr. storitev pri nas cenejše zaradi cenejše delovne sile, zaradi cenejše infrastrukture in še zaradi marsičesa. Skratka, molzejo nas ko krave za slabe storitve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

perci ::

Zdej pa pejte gledat ameriške plače (pa magari minimalne) pa poglejte, kakšen odstotek bi pri njih predstavljalo teh 270 EUR.

U pardon. Šele zdele sem poštekal, da ne govorimo v isti valuti - jst sem v EUR, tisti članek pa v USD. No, tok kot je zavarovanje v ameriki v USD, plačam jst v EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Azrael ::

Off topic

Glede tega, da pri nas večina plačuje dodatno zdravstveno zavarovanje. Žal je kar precej zaposlenih v raznih plonk firmah (plača pod 400€), ki si tega ne morejo privoščiti. Običajno so zapufani za 3 generacije naprej in tako šparajo. Ko zagusti, pa...:'(

Za čakalne vrste v čakalnicah, ogromno je odvisno od organizacije. Če so vsi v čakalnici naročeni ob isti uri, drugače ne more biti. Vendar tudi še tako dobra organizacija ne pomaga, če se je pacienti ne držijo terminov.

Sem bil zadnja leta precej pri dohtarjih, in kaj nuca red, ko ljudi, ki so bili naročeni ob npr. 7.10 pridsejo šele ob 8.15, saj je tako težko zjutraj vstati, ZD ima pa pred nosom.
Nekoč je bil Slo-tech.

Calligulla ::

V ZDA ne gre samo, da bi bile zavarovalnine visoke. Standard je za vecino prenizek, da bi si lahko placevali se dodatno zavarovanje. Pa, da smo si na jasnem, v Evropi zavarovalnice ne upajo biti tako pasje kot tam. Tam ti ze placujes ja, samo, ko morajo oni kaj izplacat se zatakne. Oni vas najraje napol mrtve ven iz bolnice nazenejo.

Kar se pa tice odskodnin. Tam se dogaja malo morje konstantnih pizdarij. Samo vi tukaj berete o parih primerih kjer so ble neke blazne odskodnine pa mislite, da je to kar standard in, da vsi nek denar vlecejo. To je zelo bizarna drzava kjer ni neke konsistentnosti. No saj redkokje je ampak vecja, ko je drzava, bolj bizarne so razlike znotraj nje. Jaz se vedno pravim, da je skrajni cajt, da Thomasa odkotalimo enkrat tja za kak mesec ali dva po parih krajih kjer bivajo povprecni Americani pa naj vidi.

perci ::

Če nekdo pride kasneje kot je naročen, naj pač ne pride na vrsto. Enostavno.

Ampak dejstvo je, da se oni prebukirajo ker ljudje bodo itak počakal, boli jih kurac, sej jim noben nič ne more.

Podobni tiči (samo v privatnem sektorju) so razni ploščičarji, vodovodarji ipd obrtniki. Ko si se enkrat zmenu z njim, ni vrag, da te ne bi vsaj ene dvakrat nategnil, preden pride zadevo porihtat.

Azrael ::

>Če nekdo pride kasneje kot je naročen, naj pač ne pride na vrsto. Enostavno.

So pri mojemu dohtarju poskusili prakticirati to (zamudnik je prišel na vrsto na koncu) ampak taki so tudi jamrači prve klase in je potem v čakalnici jokal, da je bil naročen ob 7h, sedaj je pa ura že 10 proč, njega pa ne pokličejo... Pač tipičen slovenceljski/balkaniche folk.

Zaradi takih sem imel naraje, če sem bil naročen za bolniški list takoj zjutraj ob 7h. Je bil vsaj še nekaj placa na parkplacu (več kot 3/4 ga zasedejo okolišk blokarji s svojimi avti), če že drugega ne, pa še jamranja ni bilo treba poslušati.
Nekoč je bil Slo-tech.

_marko ::

->V ZDA ne gre samo, da bi bile zavarovalnine visoke. Standard je za vecino prenizek, da bi si lahko placevali se dodatno zavarovanje. Pa, da smo si na jasnem, v Evropi zavarovalnice ne upajo biti tako pasje kot tam. Tam ti ze placujes ja, samo, ko morajo oni kaj izplacat se zatakne. Oni vas najraje napol mrtve ven iz bolnice nazenejo.

A spet si kr nekaj zmišljuješ? Si želiš, da bi bilo tak v ZDA ali kaj?!
Link al pa ne piši tumarij, ker je že debilno to poslušat.

Btw: še dobro, da si zdaj pogruntal, da je zdravstvo v ZDA cenejše, prej si pa govoril o nevem kako visokih zavarovalninah.
Priznaj, da nimaš pojma, pa je.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Calligulla ::

markec, kje sem govoril o visokih zavarovalninah?

Ni cudno, da ti je debilno poslusat, ce ti cez tak filter to vlece >:D

Jaz sem govoril o tem, da si vecina pac ne more privosciti. In za razliko od ************* jaz take stvari navezujem na ekonomijo.
Predvsem na kazalce v praksi ala masovne trgovce, ki ze lep cas pravijo, da povprecni American komaj docaka konec meseca.

W1: prvo in zadnje opozorilo: nehaj/te zmerjat

Zgodovina sprememb…

WarpedGone ::

Nehajte se zmerjat. Bo rdeče al pa ključ.
Zbogom in hvala za vse ribe

_marko ::

Glej ga Caligulu, ... ko se izkaže da nima pojma in da samo naklada se spravi na osebni nivo. Bošček.

->Pa kako se bo kljub visokemu vplacevanju za zavarovanje
->razlozi ti zdaj Thomasu kako to, da si toliko Americanov ne more privosciti dodatnega zavarovanja

Pismo, nižje zavarovalnine ima ZDA kot Slovenija!!!
Spet klobasaš, še enega linka nisi dal za svoje trditve! Za isti denar dobiš v ZDA več in boljše usluge kot v Sloveniji.
Bluzator si, nič druga. Bluzator.

Skratka, nepomembneži na stran...

Zanimivo bi videt kvaliteto javnih bolnišnic v ZDA in recimo slovenskih.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Louro ::

V Sloveniji vsak vé vse o zdravstvu, solstvu in politiki.
Tole hudobno zavarovanje pa vam zagotavlja, da vas npr. po hudi prometni nesreci, nekaj kompliciranih deseturnih operacijah in mesecu intenzivne oskrbe nihce ne bo pricakal z racunom, zaradi katerega bi npr. v ZDA rajsi umrli kar na cesti pod avtom.

_marko ::

prvo tole:
->V Sloveniji vsak vé vse o zdravstvu, solstvu in politiki.

in potem tole:
->Tole hudobno zavarovanje pa vam zagotavlja, da vas npr. po hudi prometni nesreci, nekaj kompliciranih deseturnih operacijah in mesecu intenzivne oskrbe nihce ne bo pricakal z racunom, zaradi katerega bi npr. v ZDA rajsi umrli kar na cesti pod avtom.

A se bi lahko še bolj zaključil sam sebe?! :\

V ZDA bi plačal manj in imel boljšo oskrbo, še zadnjič.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zheegec ::

Tole hudobno zavarovanje pa vam zagotavlja, da vas npr. po hudi prometni nesreci, nekaj kompliciranih deseturnih operacijah in mesecu intenzivne oskrbe nihce ne bo pricakal z racunom, zaradi katerega bi npr. v ZDA rajsi umrli kar na cesti pod avtom.

Par stvari - če nimaš dodatnega zdravstvenega zavarovanja dostikrat sam plačaš del zdravljenja - en dan v CIT je cca 3000-5000€, sam plačaš pa nekje 25%. Komplicirane operacije so blazno drage, nekje 10000€+ pride nekaj-urna operacija.

V USA te (spet, če nimaš zavarovanja) pričakajo s položnico polnega zneska, ampak ti nisi bil zavarovan 20 let ali več... torej $48000 si prihranil (če je en mesec $200) s tem, ko nisi plačeval zavarovanja. Plačaš zdravljenje, kar ti sploh ni problem, namesto da bi tisti denar financiral neko (zate) nepomembno ustanovo, se ti je leta obračal na borzi ali kje drugje... Če pa imaš zdravstveno zavarovanje pa si v podobnem stanju kot pri nas, samo da je cenejše in pa bolj kvalitetno ter z manj vrst.

Pri nas gre ogromno denarja v zdravstvu v "nič" zaradi korupcije - za večino medicinske opreme obstajajo monopolna podjetja (ali pa vsaj kartelni dogovori), isti medicinski pripomočki pri nas, katere ti ZZZS "delno subvencionira" ali pa sploh ne so cca 300% dražji, kot v Austriji. Za takšne višje cene jih za svojo uporabo kupujejo tudi naše zdravstvene ustanove. Seveda je potem tukaj še neučinkovitost, koncesije...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zheegec ()

Calligulla ::

Marko, se ce bi ti dal prav (pa ti ne, ker ni tam samo cenejse ampak je v to "cenejse" zajeto manj pa se HMOji,.. ti probajo dat res cimmanj ampak v stilu najraje nic), bi te pri tem se enkrat moral spomnit, da tam preprosto vecina nima niti toliko, da bi si lahko privoscila ta tvoj manj denarja za vec oskrbe. Ker tudi tega manj dnearja nimajo. In nic niso prisparali 48000 USD v vseh letih, ker nimajo nic nasparano. Ker zivijo z danes na jutri, preko svojih moznosti, zakreditirani, z manj lastne lastnine (vse na "leasing"-se TVji,..) ipd.

Tam za vecino pomeni, da , ce ne morejo delat, da crknejo. Ker ni nobene mreze. Ce pa delajo pa delajo toliko kolikor lahko in s tem komaj prezivijo. Je skoraj standard opravljat vec izmen in vec sluzb.
Lahko je tebi z tukaj pametovati kako bi shajal tam.

Ker, ce bi ti zivel tam, bi bil fat, se malo bolj zastrupljen z onesnazenjem in zivel bi v drzavi z eno najvisjih stopenj umrljivosti v preventable deaths kategoriji.

Ti bi tam lahko placal za oskrbo, ker imas relno visji standard.

_marko ::

Caligula:

ne da se mi več... daj linke z primerjavo ZDA z EU, drugace ti pac noben ne more nicesar verjeti. Ker dejansko to kar ti delas je vera, nic druga.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Calligulla ::

O tem je bilo ze toliko tem, da se mi ne da vsakic spet iskat.

Imas pa ravno ta teden spet podatek, da Costco belezi rekorde pri prodaji. To je najcenejsi diskontni trgovec. Drazji pa izgubljajo delez. Pac folk mora sparat in preziveti.

In pa ne se it vec, ce se ti ne da. Ekonomija je mao vec kot kak link. Kak Thomas tega ne steka in misli, da recimo BDP pove vse, ko v bistvu ne pove niti veliko kaj sele vse ipd..


Tako kot obseg sam po sebi se vedno lahko pove 100 razlicnih stvari. Ze ker DOlar pada je zan enak obseg ekonomije treba vec Dolarjev npr..

Kot zanimivost, VW se je odlocil, da nekaterih svojih novuh avtov ne bo lansiral v ZDA zaradi tecaja Dolarja, ker bi si delali izgubo, ce bi jih hoteli prodajat po cenah, ki bi se strankam se zdele sprejemljive.

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Folksvagen ima prevelike stroške, da bi prodajal v ZDA.

Kaligulo to nekako veseli.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

_marko ::

->Ekonomija je mao vec kot kak link.

In zato naj tebi verjamem na besedo? :\

Ne da se mi, tako kot se mi ni dalo poslušat Ramzesa al karkoli je že bil o UFOtih...
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Calligulla ::

Thomas, Dolar je tako sibek, da je na avtomobilskem salonu to zgodba skoraj vseh proizvajalcev, ki avtomobile prodajajo v ZDA. VW sem omenil, ker sem ravno 5 minuti pred postanjem prebral novico.

marko, sem hotel ze jaz tebe z Ramzesom primerjat pa te nisem hotel zalit :D

Nic ti ni treba na besedo verjet. Beri ekonomske novice in tudi kaj med vrsticami in iz vecih virov pa bo.

Jaz sem vsaj take sorte, da sem si nekje puscal rezervo, ce bi slucajno slucajno sklop okoliscin na kaki tocki v teh letih rezultiral v tem, da Bush ne bi bil TOTALNA polomija in bi Thomasu celo pritrdil kdaj in kaj nazaj vzel ampak se to ni zgodilo.

Dejstvo je, da so ZDA ze v recesiji (ne formalno, ker se nista 2 cetrtletji upadanja stopnje rasti) ampak fakticno pa ze. In FED je kot oguljena kura, ker je preprosto prevec faktorjev, da bi jih lahko samo FED iznicil.

Z fiskalno politiko pa tud ne morejo vec cudezev delat sploh, ker je folk dojel, da so se prevec zadolzevali in, da vladna financna injekcija pomeni samo se dodatno povecanje ogromnega primankljaja, ki ga seveda ne bo placala ta administracija ampak ta isti folk, ki naj bi ga dobil.

Skratka samo se en kredit poleg vseh kreditov, leasingov, morgageov... in to ne gre vec.

Azrael ::

@Calligulla:

Daj linke! Predvsem za zdravstvo.

Ali pa si bom tole o VW razlagal s tem, da pač Ameri enostavno ne kupujejo več nekvalitetnih in močno precenjenih proizvodov Nove Turčije.
Nekoč je bil Slo-tech.

Calligulla ::

Za zdravstvo so dajali linke drugi. Sam nisem niti filozofiral o stroskih zdravstva na nacin, ki bi zahteval linke tako, da malo bolje preberi.

Sam razpredam predvsem o nizkem realnem standardu vecine prebivalstva tam. Ne rabis vec kot malo ekonomske novice brat. Izberi poljubni vir. Yahoo news ma dober portofelj raznovrstnih novic z podrocja.

_marko ::

->Sam razpredam predvsem o nizkem realnem standardu vecine prebivalstva tam.

Se dobro, da se 40% svedskih gospodinstev uvrsti med revne po kriterijih ZDA.
Lahko le ugibas koliko % slovenskih gospodinstev bi se uvrstilo med revne. 70%, 80%? kaj pa vem...
smesno, saj bi absolutno dali enak znesek za zdravstveno oskrbo!
Relativno pa americani precej manj...

ampak ok, kdo zeli verjeti caliguli pac naj. Dokler nebo dokazal svojih trditev mu jaz ne...
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Calligulla ::

Opisi bolj natancno po katerih kriterijih 40% svedske populacije pade med reveze.

_marko ::

The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

Če bi bila Švedska zvezna država ZDA, bi se uvrstila med pet najrevnejših, kar 40% vseh švedskih gospodinjstev pa bi po ameriških standardih spadalo med revna gospodinjstva.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

perci ::

No, standard na švedskem je v povprečju vseeno boljši kot v US of A.

Calligulla ::

No, no, no, sem si pogledal tale dokument, podatke (stari) in jezik, ki je uporabljen. Tole je cisto ocitno porocilo nekoga, ki zagovarja nizke davke in je pac sestavil porocilo s tem v mislih. Ze iz jezika je razvidno, da gre za poizkus iskanja prednosti ZDA napram EU in ne obojesmerna primerjava.

Da ne omenjam, da je household income na Svedskem nizji ravno zaradi visjih davkov, imajo pa svedi zato zagotovljene vrhunske sole, zdravstvo, javni promet, urbanizem, ciscenje in malo morje tega kar si v ZDA lahko privoscijo le bogati.

Skrtka tale dokument meni prav nic pametnega ne pove razen nekaterih zanimivih podatkov (za 2000), ki s zabavni.

Probajo pokazat, da GDB/capita celo ma neko relevanco za posameznika. Itak jo ima ampak je dalec dalec od tega, da bi bl res merodajen. Zato se pa matrajo pokazat korelacije.

Svedi majo za tiste davke zagotovljeno vse. In, da ne omenjamo, da se v ZDA situacija slabsa v Evropi pa sploh skandinavci zelo napredujejo. Tudi po GDP ipd..

Skratka ta dokument je zanimiv v smislu mnenja na temo. Problem pa je, da vsak z malo znanja ekonomije to lahko bere na 100 razlicnih nacinov. Sam stevilkic ne gledam kot nekaj absolutnega, ker je ekonomija bolj abstraktna. Sploh, ce gledamo na nivoju posameznika in kvaliteto zivljenja.

Ker tudi GDP/capita je se vedno ves tisti denar, ki ga majo milijarderji pac deljen z stevilom prebivalcev. In spet, tudi ta GDP raste z vojnami, ker so vstete notri. In je to pac deljeno z st prebivalcev.

Ta dokument pa deluje pac kot studija, ki naj najde dobre strani nizanja davkov. In to sploh ne pretirano dobra studija.

Azrael ::

@Calligulla:

In ti misliš, da bi bila situacija v SLO mnogo boljša, kot v ZDA, če bi plačevali zdravstveno zavarovanje po lastni presoji in obveznega ne bi bilo?

Pri tako malomarnem in neodgovornem folku, kjer večina ne pomisli za 5 minut naprej?

Optimist.

Sem mnenja, da bi bilo še mnogo, mnogo slabše, kot ti riseš za ZDA.
Nekoč je bil Slo-tech.

_marko ::

Caligula:
S takim kot ti je res težko debatirat... po eni strani opevaš svojo blazno znanje ekonomije, potem pa govoriš naslednje bedarije:

->Da ne omenjam, da je household income na Svedskem nizji ravno zaradi visjih davkov

Kako hudiča je lahko household income na švedskem nižji zaradi višjih davkov, če je izračunan PRED obdavčitvijo. :\ :\ :\
Pa lepo te prosim no, nehaj se norega delat in zavajat folka!


->Problem pa je, da vsak z malo znanja ekonomije to lahko bere na 100 razlicnih nacinov.

Si pokazal svoje malo znanje in branje na Caligula način!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

->Da ne omenjam, da je household income na Svedskem nizji ravno zaradi visjih davkov, imajo pa svedi zato zagotovljene vrhunske sole, zdravstvo, javni promet, urbanizem, ciscenje in malo morje tega kar si v ZDA lahko privoscijo le bogati.

Ne, kot smo videli je household income pred obdavčitvijo že nižji na Švedskem.
Nato jim pa še davki vzamejo mnogo tega vstran in imajo realno zelo zelo malo denarja napram ZDA. V bistvu so v vseh pogledih Švedi revnejši od ZDA. Face it...

Btw: Švedi itak majo manj dnarja, potem jim še davke poberejo, na koncu koncev je pa še vse dražje na Švedskem! :)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Calligulla ::

Azrael, seveda bi blo pri nas isto sranje in zato tega ne podpiram. Totalna privatizacija v nekaterih zadevah pac ne da zelenih rezultatov. Sem ravno o tem ze pisal.

marko

income kot je tam napisan obicajno pomeni dejansi prihodek.

mimogrede, to je studija dveh tipov v eni firmi, ki se ukvarja z analizami. Teh firm je na svetu milijon in se znotraj nje vsak ekonomist prihaja do svojih zakljuckov pa se radi se malo diferenciirajo od ostalih, da sploh utemeljijo svoj smisel.

Takih studij ne na tisoce, vse se razlikujejo, dobre pa so placljive in ti jih tule ne morem linkat. Tako kot je milijon diplomskih nalog na podobne teme pa vsak proba dat svoj pecat.

Ce bi slo za kake studije nadvladnih oz mednarodno vodilnih institucij z sirse zastavljen tematiko bi se dal kaj teze za to.
To je pa kot clanek o dietah v zenskih revijah. Tisoce jih je, vse si nasprotujejo in na koncu so vse zenske celululitaste..

Marko, med nama je razlika ta, da jaz v vsako stvar vkljucim svoje razmisljanje, pogledam kdo je vir, rimerjam z stotinami zadev, ki sem jih prebral ipd..

Folk lahko cele dneve linka kar hoce, ker obstaja 100 razlicnih studij, ki govorijo 100 razlicnih stvari. Jaz nisem tu, da bi oslarije drugih linkal ampak svoje razmisljanje vkljuceval v dogajanje.

_marko ::

Household income is defined as the sum of gross income received by each household member aged 15 and over.

->Folk lahko cele dneve linka kar hoce

Daj Caligula, to je pa zdaj že smešno. Še enega linka nisi dal, vse kar govoriš je tvoja vera.
Pričakuješ, da bodo ljudje ti verjeli brez vsakršne argumentacije!

Ti si "umetnik". Abstraktno se bi pogovarjal o svetovni ekonomiji brez številk.
Nima smisla Caligula, jaz te nebom prepričal, ti pa mi boš s svojimi dodatnimi posti samo utrdil mnenje.

Si prav zelim nekoga, ki misli enako kot ti in je bolj kompetenten za sogovornika. Tisti me lahko nauci kaj novega morda, ti pa zal ne...


->Marko, med nama je razlika ta, da jaz v vsako stvar vkljucim svoje razmisljanje

Vidiš kje je problem! >:D
Ni ti mar za realno stanje, stvari dolocas le po svoji veri...
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

->Ker tudi GDP/capita je se vedno ves tisti denar, ki ga majo milijarderji pac deljen z stevilom prebivalcev.

Maš prav, na Švedskem je delež low-income-households višji kot v ZDA! (po svojih merilih seveda)
Tako, da je struktura bogastva v ZDA boljša, manjši delež revežev. Kako hecno ane Caligula!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Calligulla ::

marko jaz ze lep cas skoraj nic ne linkam, ker se na netu za vsako stvar najde kontraindikativne dokumente.

Si pomislil, da average swedish household npr dela manj kot ameriski?

To, da so Svedi po tovrstnih podatkih revezi pa ti pove kvecjemu kako hudo narobe je nekaj z temi podatki.
Jaz in t en drugega ne bova nikoli nic naucila. Ne vem od kje ti ideja o tem.

Calligulla ::

In spet "po svojih merilih". Ker ti ne gre v glavo, da so Svei in Ameri kot hruske in jabolka in lahko izberes nek nabor parametrov in glede na ta nabor bodo eni ali drugi izpadli razlicno dobro.

V ZDA kjer je toliko revezev so standardi za merjenje tega pac drugacni. Da ne pridemo spet do tega, da Ameri zivijo v kartonastih hisah in prikolicah, Svedi pa to malo redkeje...

_marko ::

->Si pomislil, da average swedish household npr dela manj kot ameriski?

Seveda sem, ampak zato še vedno moji podatki držijo, vse tisto kar si ti govoril pa je še vedno laž.
TO JE SEVEDA JASNO!


->To, da so Svedi po tovrstnih podatkih revezi pa ti pove kvecjemu kako hudo narobe je nekaj z temi podatki.

NE, to pomeni, da je s tabo nekaj narobe!


->Jaz in t en drugega ne bova nikoli nic naucila. Ne vem od kje ti ideja o tem.

Jaz zelim argumentacijo, ti pa si abstraktnez in "beliver". Zal bom tezko kaj sprejel brez argumentacije. Tako je bilo misljeno. Vsaj glede ekonomije.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Calligulla ::

Kar ti trdis ne drzi, ker se je nekaj tipov trudilo nekaj pokazatm in se sami trdijo, da pac skusajo prikazat korelacije.

Ti bi seveda rad argumantacijo. Jaz tudi. zame ta dokument ni argumentacija. Nikakrsna. Je nekaj zanimivih a starih podatkov to pa je tudi vse. Samo, da si ti dovolj usekan, da se usedes na eno analizo in mislis, da je to to.

Jaz se seveda ne strinjam. Believerji so zame tisti, ko bodo cel net precesali z podatki, ki potrjujejo njihov prav. Net je zato zelo primeren. Sam pa casa z tem ne izgubljam.

_marko ::

Caligula:

naj vsak sam presodi kako in kaj... dobil si link o zdravstvu(sicer ne od mene) in dobil si link o primerjavi.
Negiral nisi linka, ampak si kar pocez razlagal svojo vero.

Obenem si v svoji razlagi naredil par kjucnih ekonomskih lapsusov.
Kako te naj potem se kdo resno jemle v ekonomskih debatah?!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Calligulla ::

Kot si rekel, vsak bo itak sam presodil.

Sam ze glede na to kaj si ti linkal vidim kaksne dokumente jemljes za svete.

Ce bi slo za kako res renomirano analiticno podjetje bi sel se celo gledat za vsak izraz kaj so s tem mislili tule pa sem najprej pogledal jezik, ki je v rabi in mi je hitro ratalo jasno ,da gre za pet project.

Resne firme se tako problematicnih tem, ki so tako nafilane z hruskami in jabolki izogibajo. Zakaj pa mislis, da si sploh nasel samo neke leve dokumente in nic bolj resnega?

Bi ze precej boljsi ekonomisti vsakega resnega predebatirali in preluknjali z vseh smeri, ce bi bil kaj vreden. Z diplomskimi nalogami in nekimi postranskimi skorajda mnenjskimi zadevami pa se ne ukvarjajo. Kot, da bi resni (s tem mislim tudi z bolj resnimi nameni kot so moji ali tvoji na forumu) detajlno analizirali najino sranje tule. Ne gre se za relevantne analize.

To kar si ti linkal pri meni sploh ne bi slo cez filter npr. Sam sploh linkal ne bi cesa takega.

Calligulla ::

Mimogrede poglej si kdo je obicajno za temi studijami:

Retail trade lobby before elections.

KLIK


In se ena luknja, ki si jo spregledal. Ce je household income zajet pred obdavcitvijo pa se je studija nanasala na purchasing power. Ta je kao nizek, ker tam Svedi placajo drasticne davke. Avtomobili,... vse.

Skratka so davki vseeno itak zajeti notri in odrazajo ta podani purchasing power.

Zgodovina sprememb…

_marko ::

caligula...

vredu je, kot sem rekel... ne bova prisla skupaj.
Upam, da bos dal kaksno boljso studijo.

lp do takrat
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

dodatno zavarovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7612723 (11340) zobnik
»

Koliko stane računalniški inženir v ZDA (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
21754545 (41108) AndrejO
»

Kuba dobiva širokopasovni dostop do interneta

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3816777 (14627) nekikr
»

Slovensko javno zdravstvo in izgube $ (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
595489 (4719) drejc
»

Slovenska država najbolj požrešna?!

Oddelek: Loža
291800 (1181) Super Sonic

Več podobnih tem