» »

software linux raid5

software linux raid5

bjelakrez ::

iz starega pentium2 400mhz in 64mb ram mam narjen router. zanima me ce bi prenesu da bi dau not pci sata krmilnik in gor obesu 3x500gb diske in nastimu software raid 5?

Klenobo ::

odvisno kako boš obremenoval server. Za kaj večjega ne bo.
Pajek.Net, (http://www.pajek.net)
Brezplačna MojaPosta.Com (http://www.MojaPosta.Com)

CCfly ::

Nisem čisto ziher, vendar mislim da gredo pri odpovedi enega od diskov v RAID-5 polju z le 3. diski, podatki pa pa. Drugič, glede na zmogljivost opreme bi verjetno prav lepo prišel skozi z RAID-1 poljem, dva diska + mogoče hot spare ?
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

bjelakrez ::

ja naj bi biu file server za vse racunalnike v stanovanju. vecinoma bi se z njega velik streamal filme na htpc in na njega downloadal (torrent, ed2k). kasn cpu in kok rama pa bi blo primerno za software raid5?

Klenobo ::

potem bi š bilo dobro dodati kaj RAMa.
Pajek.Net, (http://www.pajek.net)
Brezplačna MojaPosta.Com (http://www.MojaPosta.Com)

CCfly ::

Če bi rad transkodiral stream, potem pri tej opremi na to kar pozabi. Že navaden file streaming bo verjetno problem, ko boš poganja P2P odjemalce.
Si prepričan da potrebuješ (hočeš) RAID-5 ?
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

bjelakrez ::

na enem izmed racunalnikov, povezanih nanj bojo p2p programi in bojo pac downloadal na tale NAS. drug racunalnik je htpc, na katerem se gledajo filmi, ki bi jasno bli na NASu. tretji racunalnik je everyday computer. a pol bi raj athlon xp1700+ k mi nekje lezi in recimo 512mb rama? sam a ni to pretirano? zakaj ne raid5? fajn je k je zmer sam 1 disk za pariteto.
utorrent pa emule pa najbrz nebi dobr laufala na (tiny)XP na tem 400mhz, ne?:)

Zgodovina sprememb…

CCfly ::

V tem primeru bi šlo tudi s tem, le pri diskovnem polju malo zmanjšaj apetite in ubogaj Klenobo ter dodaj RAM.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

CCfly ::

sam a ni to pretirano? zakaj ne raid5? fajn je k je zmer sam 1 disk za pariteto.

Računanje paritet s stališča porabe procesne moči in pomnilnika ni zastonj. Raje se preprosto vprašaj če ga potrebuješ.

PS: Po premisleku mislim da bi polje preživelo odpoved enega od diskov tudi pri 3. diskih v RAID-5.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

bjelakrez ::

V tem primeru bi šlo tudi s tem, le pri diskovnem polju malo zmanjšaj apetite in ubogaj Klenobo ter dodaj RAM.


kako mislis zmanjsaj apetite? manjse diske? v bodoce bi dodal se kaksnega 500gb ko bo potreba. hja, ram bo problem dodat k je sdr. pol bi raj naredu z unim xp1700+ k ma ddr. sam nevem kok vec to stroma kuri.

Računanje paritet s stališča porabe procesne moči in pomnilnika ni zastonj. Raje se preprosto vprašaj če ga potrebuješ. PS: Po premisleku mislim da bi polje preživelo odpoved enega od diskov tudi pri 3. diskih v RAID-5.


vem da ni zastonj. zato pa sem v dvomih ce je 400mhz zadost. jah potrebujem al ne...rd bi meu vec diskov zdruzenih. ce pa to prnese zravn se varnost pr odpovedi ksnega od diskov pa se tok bols.

Loki ::

raid 1+0
I left my wallet in El Segundo

Mavrik ::

Bi prosim nehali zavajati in navajati napačne informacije?

Prvo kot prvo: RAID5 array s tremi diski dela popolnoma normalno in bodo podatki se dali normalno obnoviti tudi če en disk obnovi. Pri treh 500G diskih boš imel 1 TB uporabnega prostora (en disk se bo uporabil za metapodatke). Kar se pa moraš pri RAID5 zavedati pa je, da je računanje paritetnih podatkov procesorko precej zahtevno in ti verjetno 400MHz procesor ne bi mogel dovolj hitro računati in bi poleg popolnoma zabitega procesorja pri pisanju verjetno tudi opazo precej slabo odzivnost diskov.

RAID-1 + Hot Spare je na takem sistemu taka bedarija, da bolje da o nji niti ne govorim.

Potem dalje: zahtevnost za procesor pri RAID poljih se povečuje s številom diskov, ne s kapaciteto le teh. Vseeno je, če so diski 20G ali 500G, isto stane zapis določene količine podatkov. Večje število diskov pa ustrezno bolj obremeni kontroler (kar je veliko bolj opazno pri RAID5/RAID6).

Načeloma bo verjetno 400MHz mašina prešibka za tisto, kar ti hočeš naredit, boš moral kar Athlona uporabiti. Sicer verjetno diski verjetno še vedno ne bodo pisali z optimalno hitrostjo, boš pa dobil željeno redundanco ter do neke mere tudi povečano hitrost branja. Kake rešitve z večimi diski tipa RAID 0+1, oz. kar RAID1 se ti verjetno ne splačajo, ker je količina neuporabnega prostora za en warez server preprosto prevelika. Če ti odleti 500G wareza te vseeno stane manj kot pa zapravit polovico diskovja.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

CCfly ::

Bi prosim nehali zavajati in navajati napačne informacije?

Mislim da sem fer navedel da nisem ziher v svojo trditev o obnovitvi pri odpovedi tretjega diska in da sem se nato naknadno tudi popravil.

RAID-1 + Hot Spare je na takem sistemu taka bedarija, da bolje da o nji niti ne govorim.

RAID-1 je za takšno mašino kar dobra rešitev, če seveda ne predpostavljaš, da bo imel ziggy gor le warez. Hotspare je pa seveda čista opcija, ki je jaz ne bi uporabil.

Kako mislis zmanjsaj apetite? manjse diske?

Ne, dekrementiraj RAID-5. v RAID-1. :)

raid 1+0

Načeloma že rabiš 4. diske. Kar malo škoda.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

aljazh ::

Če si lahko malce sposodim temo, ker vidim, da se tukaj nekateri kar spoznate na softverska RAID polja.

Bi PIII 1GHz 256MB RAM zadostoval za softverski RAID 5? Na mašini bi tekel FreeNAS, ki sam po sebi porabi zanemarljivo malo resursov.

Brane2 ::

Če ne pričakuješ nevemkake hitrosti prenosa, ptem bi moralo delati.

Preračunavanje paritete se dogaja samo pri vpisu, tako da na samo branje ne vpliva.

Izračun paritete je za RAID-5 bistvenoenostavnejši kot za RAID-6, pa vendar je fajn, če imaš zanj CPU, ki ima vsaj mmx enoto, kar tvoj PIII zadovoljuje.
On the journey of life, I chose the psycho path.

aljazh ::

Hvala Brane, torej bomo sprobali 8-)

errhec ::

Tudi sam bi si sposodil temo.
Imam namreč namen postaviti mrežni disk ( NAS, SAMBA?).
Imam prenosnik Toshiba 600Mhz 324Mb na kateremu bi bil pašnik in pa P2P, ki bi shranjeval podatke
na prej omenjeni LAN disk.
Je to dobra varianta ali je bolje, da si uredim kakšen PC in na njem laufam zadeve in je obenem server za
datoteke?

Hvala

LP
dd

Brane2 ::

Sem sem imel nekaj časa urejeno tako.

Je pa lahko problem, če mašina s "pašnikom" pade in tadruga s P2P ne more več do nje.
On the journey of life, I chose the psycho path.

errhec ::

Imel (oziroma imam) namen uporabiti laptop za download podatkov iz P2P in travnika,
shranjeval pa bi jih na LAN HDD-ju.
Drugi računalniki pa bi dostopali do LAN HDD-ja in pač uporabljali podatke, ki jih rabijo (filmi...).
LAN HDD bi uporabil tudi za varnostno kopiranje pomembnih podatkov iz teh PC-jev.

LP
dd

Brane2 ::

BI moralo delati s še toliko manj problemov.
On the journey of life, I chose the psycho path.

PaX_MaN ::

aljazh ::

Evo, postavil NAS, o katerem sem govoril zgoraj oziroma spraševal glede RAID 5 polja.

P3 1GHz 256MB RAM je dovolj, saj kakšne bistvene upočasnitve pri pisanju na disk nisem zaznal v primerjavi s predhodno rešitvijo, ko sem imel kvazi-hardverski* RAID 1. Pri zapisovanju se obremenitev procesorja sicer dvigne tudi tudi na konstantnih 97% (dokler traja zapisovanje), vendar po 5 dneh uporabe nisem zaznal, da bi to predstavljalo težavo.


*Kvazi-hardverski raid v smislu, da ne gre za kakšno Adaptecov ali podoben RAID kontroler, pač pa za el-cheapo Silicon Image.

bjelakrez ::

kaj se zgodi ce mas software linux raid 5 in zmanjka elektrike?

Daedalus ::

Računalnik se izklopi.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

bjelakrez ::

hvala :) se mi je zdel, hotu sm sam potrditev.

ne, zanimal me je ce grejo podatki skupaj z raid-om v franze? kaj se zgodi s podatki?

Tomay ::

Vklopi se UPS :)

Sicer sem na raid1 testiral kako je če odstraniš en disk ali drugi disk, in kako je če med zapisovanjem potegneš ven kabel za štrom. Ob naslednjem zagonu se mi je stvar vedno postavila, array se je rebuildal, podatki, ki so se pravkar zapisovali pa so šli. Mislim, da tudi pri raid5 ne bi smelo biti drugače, če pa imaš namen postavit pa lahko prej stestiraš. Če je zadeva za vsaj malo resno uporabo pa se ti ne sme smilit ups vsaj za 50€.
Voodoo 4Ever

ender ::

Mimogrede, da ne bo potrebno po izpadu elektrike sinhronizirati celotnega RAID polja, se na md enoto doda bitmap:
# mdadm -Gb internal /dev/mdn
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Cene SSD-jev še vedno strmo padajo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
9625741 (20090) darkolord
»

RAID na osebnem računalniku

Oddelek: Kaj kupiti
394324 (1887) pegasus
»

Strežnik za mini firmo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10515679 (12774) ta-mau
»

RAID1, bistvena vprasanja

Oddelek: Strojna oprema
293546 (2305) element
»

Raid

Oddelek: Strojna oprema
193797 (3535) ender

Več podobnih tem