» »

Prenosni trdi diski

Prenosni trdi diski

BlueNik ::

Lep Pozdrav!!!

Razmišljam o nakupu 500GB prenosnega trdega diska. Pa bi vprašal katerega mi najbolj priporočate za ceno tam do nekje ~130evrov (20evrov gor ali dol). V mislih pa sem imel tale dva: http://www.jae.si/article.aspx?articleid=3216
http://www.jae.si/article.aspx?articleid=183
Pa ne razumem v čem ja razlika razen v ceni?

kixs ::

Razlika je v dodatni programski opremi in dodatnem Firewire priklopu.

Osebno bi pa raje vzel kaksen WD Passport2 250gb -> click

lp

Gregor P ::

Western Digital MyBook Premium Edition 500 GB je morda za 20,- predrag, pri ta drugemu pa je cena povsem konkurenčna. Sicer pa kot je rekel kixs97 :)

Važno je, da se zavedaš, da ti lahko tudi tak disk crkne; vsekakor ga moraš takoj popolnoma testirati, ko ga dobiš za vsak slučaj (to sicer traja ure, sam se splača).

Bolj varne različice (z dvema diskoma v RAID1, zrcaljenje) so pa seveda dražji (npr. sam imam tega).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

BlueNik ::

Jz bi rabu usb, kaj to programsko opremo se da na kak način dat gor (mislim na tega cenejšega)?

kixs ::

Predlagal sem Passport verzijo, ker je res prenosna in lahka. Razen, ce res potrebujes 500GB.

Tista programska oprema dejansko nima neke veze - vsaj zame ne.

Razlika je predvsem pri Firewire priklopu, ki je hitrejsi od USB2. Ce te zanima samo USB, potem kupi cenejsega.

lp

BlueNik ::

tisti drugi je držji samo zaradi firewirea in zaradi neki ne preveč pomembne programske opreme, drugač pa sta ista? Gregor P kakšno testiranje si imel vi mislih (program)?

Gregor P ::

... nič posebnega, s poljubnim diagnostičnim orodjem (npr. zastonjskim programom proizvajalca tvojega diska; so pa seveda tudi plačljiva orodja npr. stari SpinRite), ki bo ure dolgo preverjal disk, če je z njim vse v redu ... še vedno pa ti lahko pol crkne elektronika (kot meni l0l ... pol morš pa kupit primerne izvijače itd.:D ).

Enkrat sem tako kupil defekten zunanji disk, ki je sicer delal povsem solidno in je prestal vse kratke teste stanja, ta dolgi test pa je javil napako. Čez nekaj dni, ko sem kopiral RAR datoteke, so bile vse s CRC napako, medtem, ko so videi še delali normalno (so bili pa seveda tudi okvarjeni, samo video dela skoraj ok, če je zapis začetka in konca v redu). Nekega dne pa je dokončno crknil. Če je še v garanciji dobiš itak novega, problem je v izgubi podatkov; npr. okvarjenih RAR ne vzpostaviš več kar tako nazaj (morda če jih zaščitiš pred poškodbami ipd.).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

BlueNik ::

Kteri pa bi bil varen za okoli 130evrov

Gregor P ::

Verjetno jaz malo preveč kompliciram in ti bo disk čisto v redu delal; tisoči jih uporabljajo povsem brez problemov, vendar jih ima le peščica težave z njimi (od (ne-)sreče odvisno). Ampak ko si že vprašal:D

Mogoče, če bi kupil ohišje za diske posebej (mora biti za 2 diska in podpirati RAID1) in potem kupil še dva diska, da bi bilo kaj ceneje. Sam sem raje izbral WD ker se mi je to zdelo najlažje (vsaj vem da dela), čeprav dražje (je pa vsaj moj zelo hrupen, ko je priključen, ker ventilator skoz hladi diska).

Pri kompletnih zunanjih RAID rešitvah pa na prvi pogled ni videti, da bi se dalo kaj dobiti pod 160,- evrov ( cenik produktov).

Skratka RAID1 (zrcaljenje) pomeni le, da se na oba diska zapisujejo isti podatki in potem če eden crkne imaš vse lepo shranjeno še na drugem; lahko ti pa seveda crkneta oba:( Potem pa lahko podatke shranjuješ obenem še na druge medije, da si še bolj zihr (ampak kdo pa ima zares čas za to).

In pa če odmislimo mojo paranojo glede varnosti je WD Passport, ki jo predlaga kixs97, tudi fina rešitev, imam dva in sem zadovoljen z njima. Pač odvisno koliko prostora rabiš.

Aja, pa prej, ko si spraševal, tistih programov ne rabiš za delo z diskom. Tudi jaz mislim (vem pa ne), da sta diska enaka in da je ta drug dražji samo zaradi FW priključka. Na spletni strani proizvajalca, si lahko v miru pogledaš tehnične specifikacije (čeprav mislim, da nikjer ne piše točno kateri disk je v ohišju).

Uredil: dodal cenik
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

BlueNik ::

Ta link ki si mi ga dal je nemški, kaj se splača naročit iz te nemške trgovine (je precej bolj poceni) ali rajše s kakšne slovenske, ker zna bit da s poštnino vred pride enako kot v naših trgovinah?

Gregor P ::

Običajno se splača, če kupuješ pri uveljavljenih trgovinah z dobrimi ocenami. Poštnina za Slovenijo je okoli 20,- evrov ali več odvisno kje kupuješ. Ponavadi so na tej nemški zbirni strani akcijske cene (kar pomeni, da so lahko produkti na samih straneh trgovine dražji, torej moraš slediti povezavi s te zbirne strani, da dobiš navedene cene). Večkrat so te trgovine omejene samo na nemški oz. ožji evropski trg.

Nekaj mojih prenosnih diskov sem kupil npr. v tej (ni nujno da je najcenejša, odvisno od akcije, preko paypal računa, poštnina pa je 20,- evrov, dostava 3 dni).

Če bi pa dobil v Sloveniji želeni produkt po podobnih (ali pa tudi malo višjih cenah) bi ga pa kupil kar tu; gledal bi le na to, da ima trgovina tudi svojo fizično trgovino (še najbolje v bližini mojega mesta), kjer lahko pridem tudi fizično iskat produkt. Predvsem v primeru, da ga lahko fizično torej osebno nazaj vrnem, če je z njim kaj narobe. Ker drugače traja kar nekaj tednov vsa ta procedura z vračanjem po pošti, pa niti ne več kako pošten je pravzaprav spletni trgovec itd. Večje in krhke zadeve (npr. monitorje, TV) pa kar izključno rajši kupim doma.

Sicer pa si vedno preberem ocene posamezne trgovine na omenjeni nemški strani, pa malo pogooglam za morebitne kritike na spletu preden kaj kupim.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

BlueNik ::

Hvala za vse odgovore!!!

Gregor P ::

Prosim :) Upam, da so ti v pomoč pri izbiri.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home server

Oddelek: Kaj kupiti
171991 (1467) misek
»

Kje bi lahko kupil tele stvari ??

Oddelek: Kaj kupiti
111857 (1378) xx_gamer_xx
»

Kateri zunanji trdi disk ?

Oddelek: Kaj kupiti
275035 (4324) -ziga-
»

vprašanja

Oddelek: Kaj kupiti
392077 (1466) tilinho20
»

Začenja se terabajtna doba

Oddelek: Novice / Diski
294377 (3075) CWIZO

Več podobnih tem