» »

Formatiranje ???

Formatiranje ???

NENKO ::

Mam en problem. Sem začetnik v računalništvu. Prvič sem šel formatirat in lepo sledil vsem korakom.

1) Pritisnil sem DELETE in vstopil v BIOS
2) First boot device sem dal CD ROM,za second pa Hard disk...

3) SHRANIL sem in izstopil


4) Gre mi nazaj v stare windowse in vstavim ORIGINAL windows XP home edition in restartal komp vendar me ne vrze v INSTALACIJO?? spet mi gre normalno v stare windowse.


Ponavljam da sem začetnik tko da me plis ne kle "jebat" v glavo ;D...


HVALA VSEM!
  • spremenil: NENKO ()

Celeborn ::

Pa si prepričan, da je shranilo, si po restartu pogledal, če je nastavitev ohranjena? Sem že imel primer na nekih starih ploščah, ko ni hotelo shraniti, če nisem dal naj bo to privzeta možnost.

Drugič, a ti kje napiše, da moraš pritisniti tipko, da se zažene iz cd-ja? Tam je treba nekaj pritisniti.

Če ne, poskusi z drugim cd-jem, ali pa si dobi kakšen linux cd in poskusi, če tudi to ne zažene.
If air travel is so safe, why do they call it a "terminal"?

NENKO ::

Ja pravjo da bi mi moralo izpisat:

BOOT from CD room: press any key

no neki tazga naj bi izpisal. Sam men nč tega ne izpiše

#000000 ::

Ko izstopaš is biosa je treba shrant nastavljeno, največkrat je to tipka F10 itak pa v vsakem biosu spodaj piše kako se kaj naredi.

Če imaš bios pravilno nastavljen, je nekaj narobe s CD-jem, čist komot je lahko non boot, pa magar bil original. LP

NENKO ::

možno da je non boot ker sem shranil z f10.

Meizu ::

V mislih ima, da je tvoj originalen CD non bootable. Seveda moraš vse nastavitve v biosu shraniti, drugače se nastavitve povrnejo na prejšnje. Seveda si lahko pomagaš tudi z boot "okencem", katerega dobiš (nisem čisto prepričan) s pritiskom na F12. Tam si izberi, kaj naj ti dejansko boota.;)

NENKO ::

A to če je NON BOOTABLE pomeni da ga ne more zagnat al kako?

hm kako mi je lahko pred 8 meseci ko sem kupil nov računalnik zagnal ga in sem instaliral windowse

Meizu ::

Non bootable disk pomeni, da ga sistem ne more zagnati/bootati, ja. Ampak, kot praviš, pred 8-imi meseci, ti je cd zagnalo, potem lahko zadevo o non bootu izključiš. Lahko pa mirno vpeljem dve hipotezi:

1. Spraskan CD
2. Problem z biosom v matični plošči (malo "tweakanja", če sploh lahko temu tako rečem, pa bo)

Malce sem pobrskal po netu in zate našel en vodič, kako pripraviti matično do tega, da bo končno bootala cdrom. Am, morda bi bilo dobro, da veš, da imajo matične plošče različne vmesnike biosa. Zatorej, bo lahko tvoj bios izgledal popolnoma drugače od tega na tem vodiču. Če se le malce znajdeš, se boš orientiral brez problema;)

Klik na vodič

NENKO ::

Ok hvala bom jutr probu se enkrat formatirat pa bom poroču.

solatko ::

Lahko je tudi CD enota v riti. Meni so jo na novem računalniku menjali po treh mesecih (chip roba)

mtosev ::

cheap se rece
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

solatko ::

Važno je, da vemo za kaj gre.

veverrca ::

Živjo. Jaz imam eno vprašanje glede particije. Kolegica mi je dala računalnik, da ji ga formatiram in je rekla, da še želi, da bi imela razdeljeno na C in D. Prej je imela samo C, normalno izbrišem nardim novo particijo. Po tem sem hotela narediti novo particijo na "unparticioned space" mi je napisalo, da je to rezervirano za neke informacije. Upam, da mi bo lahko kdo pomagal.

Najlepša hvala

lp

__Devil__ ::

Sicer ti neznam odgovorit, ampak lahko bi še povedal velikost diska, mogoče je premalo prostora.
ok.. :))

LP! __Devil__ ;)

veverrca ::

Zraven particije C mi piše 190772 MB (188214 free)

V glavnem ko hočem dat create na prazni mi pa napiše:
"The unpartitioned space you selected is reserved for Windows XP partitioning information.
To create a new partition, go back to the previous screen, and then select a different unpartitioned space. (tega pa ni).

Ponavadi sem vse naredil brez problema, samo to dodajanje mi pa ne gre. Je pa res, da je vse prvič.

overlord_tm ::

Ko delas C: particijo ne izbrat da zasede cel disk, ampak manj. Potem ti ostane dovolj unpartitioned placa za drugo particijo.

Tistih 8MB pa je za neke podatke rezervirano ... pa tud tako ti kaka 8Mb particija D ne pomaga dosti ...

Recimo nared C: 100000MB (te vprasa, po defaultu zasede ves preostal prostor na disku), pol kar ostane je pa D:

st0jko ::

oz naredi C: in instaliraj windows, ostalo pusti unpartitioned. D: pa naredi pol iz windows bodisi preko diskmgmt.msc ali pa kakim namenskim programom.
keks?

veverrca ::

živjo. ej hvala. sem potem šla gledat in je res pisalo, da ne ostane nič za drugo particijo. Hvala vseeno.

Lep pozdrav.

air15 ::

Si bom kar sposodil temo.
Želim formatirati disk na prenosniku, vendar ne znam "-.- Imam samo 1 disk, in bi rad da windowsi ostanejo na Računalniku (v bistvu sta diska 2, vendar je eden samo BACKUP, velik 7 GB)
Sem začetnik, vsaj kar se formatiranja tiče, torej v bistvu ne vem NIČ. Vsaka pomoč bi mi prišla prav.
Želim formatirati disk, ker bi računalnik potem prodal.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Združitev particij

Oddelek: Pomoč in nasveti
183091 (2727) MIHAc27
»

Windows 7- inštalacija

Oddelek: Operacijski sistemi
101810 (1460) smeskec
»

Kako narediti particije?

Oddelek: Programska oprema
195717 (4988) linuxdady
»

Kako združiti particiji na različnih diskih?

Oddelek: Pomoč in nasveti
183002 (2699) Zero001
»

Low level format in ustvarjanje novih particij???

Oddelek: Pomoč in nasveti
71103 (1016) madviper

Več podobnih tem