» »

Združitev particij

Združitev particij

Ikspe ::

Pred instalacijo windowsow bi rad združil particiji c in d (e bi zaradi podatkov pustil nedotaknjen). Kako to nardim in ali se bo particija e potem avtomatsko preimenovala v d?

Drugo vprašanje: ali lahko windowse naložim na particijo d, particijo c pa imam za ostalo kramo?
  • polepsal: Mavrik ()

MIHAc27 ::

Med inštalacijo, ko prideš do koraka kam inštalirati samo pobrišeš trenutni C in D pa bosta združena prostora. Če E rabiš ga lepo pustiš in bo nedotaknjen.

Vse particije lahko kasneje preimenuješ po mili volji, ampak za sistemsko je še vedno najbolje da ostane lepo črka C.

Ikspe ::

Kot rečeno sem izbrisal particiji C in D, particijo E pa sem pustil.
Potem sem na tisti prvi *unpartitioned space* (kot je označeno na fotki ima velikost 4714 MB) naložil Windowse.


No in zdaj imam windowse spet naložene na miniaturnih 4714 MB !!! Particije D kjer sem imel 14 giga več ni!!!
Particija E pa je ostala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ikspe ()

MIHAc27 ::

Čudno.. 4Gb in 14Gb prostor bi se moral združit.

Uporabi kak partition manager programček (mogoče paragon partition manager.. free edition). Pa združi prostora.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MIHAc27 ()

Invictus ::

Napačen nasvet.

To se ti je pa zgodilo, ker particiji nista bili soležni. Zato tudi ne more združiti prostora.

Pa tudi zgleda nisi naredil backupa ...

Glede na to da na novo inštaliraš škatlo, zbriši vse particije. Lahko si pa tudi znameš Live ISO Gparted. Kar bi moral narediti že na začetku ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Duhec ::

Ikspe je izjavil:

Kot rečeno sem izbrisal particiji C in D, particijo E pa sem pustil.
Potem sem na tisti prvi *unpartitioned space* (kot je označeno na fotki ima velikost 4714 MB) naložil Windowse.

No in zdaj imam windowse spet naložene na miniaturnih 4714 MB !!! Particije D kjer sem imel 14 giga več ni!!!
Particija E pa je ostala.

Saj ti piše: "To delete selected partition, press D !"
Moraš stisnit črko D za izbris posamezne particije. Nato preko C skreiraš novo in sistem jo formatira pred inštalacijo.
http://blackbird.si/

BorutK-73 ::

Pobriši prve dve particije z "D" in potem ustvari novo particijo z "C". Pri brisanju boš verjetno moral potrditi z "enter".

ps
Pa ne se zagnat v to, vzami si čas in beri kar ti piše, ker moraš pazit da ne zbrišeš "E" particije.

Zgodovina sprememb…

Ikspe ::

Kako to misliš da particiji nista bili soležni? obe sta bili NTFS.

Prvi dve particiji sta bili kot je razvidno že iz moje prve fotke, izbrisani.
Za kreiranje nove particije mi ponudi samo posamezne particije - izbiram lahko velikost od nič pa do maksimalne velikosti posamezne particije. Nič takega mi ne ponudi kjer bi lahko ustvaril iz velikosti obeh zbrisanih particij eno skupno particijo.

Če ustvarim particijo na izbrisani particiji, ki je bila prej poimenovana D: in je sedaj poimenovana C: (glej fotko) (velikost te particije mi zadošča za instalacijo win) ....


....potem mi ko hočem na tej particiji instalirat Win pokaže naslednjo fotko in potem se lahko samo še vrnem na *prejšnjo fotko*

BorutK-73 ::

Zbriši prve dve particije, pri ustvarjanju nove pa daj velikost 18880

Ikspe ::

še enkrat preberi vsaj zadnji post

Invictus ::

Ikspe je izjavil:

Kako to misliš da particiji nista bili soležni? obe sta bili NTFS.

Njuni lokaciji na disku ni bili skupaj. Vmes je fizično particija E. Zato jih ne more združit.

Zdaj pa še poglej v SSKJ kaj pomeni soležno :D.

Unpartitioned space pomeni da tam ni particij. So že zbrisane. In tega ne moreš še enkrat zbrisat.

Pa kakšne idiotske predloge ti dajejo. Zbriši še particijo E in naredi eno samo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

SasoS ::

D: je najbrž bil logičen pogon v extended particiji. To žal ne boš rešil z inštalacijo od windowsev, saj je treba preden boš lahko naredil eno particijo, zmanjšat še extended.

Ikspe ::

- Zbrisal sem C in D particijo. Zdaj mi je E particijo preimenovalo v C

- Zakaj particiji C in D ne bi bili solžni? particija E je namreč poleg teh dveh particij in ne vmes.

- S samimi windowsi ne morem zrihtat zadeve? Niti v staro stanje spravit?!

- Ko bom danes na drug disk dal E particijo, še njo izbrišem - mogoče bo kaj pomagalo če bodo vse particije zbrisane.

Zanima me še če mora bit v biosu vklopljen S.M.A.R.T.

P.S.: zgoraj je bila omenjen extended. nevem kaj je to in kako se to naredi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ikspe ()

Nummy ::

Ikspe je izjavil:

- Zbrisal sem C in D particijo. Zdaj mi je E particijo preimenovalo v C

- Zakaj particiji C in D ne bi bili solžni? particija E je namreč poleg teh dveh particij in ne vmes.

- S samimi windowsi ne morem zrihtat zadeve? Niti v staro stanje spravit?!

- Ko bom danes na drug disk dal E particijo, še njo izbrišem - mogoče bo kaj pomagalo če bodo vse particije zbrisane.

Zanima me še če mora bit v biosu vklopljen S.M.A.R.T.

P.S.: zgoraj je bila omenjen extended. nevem kaj je to in kako se to naredi.


-C in D particiji lahko da nista bili soležni, če si jih kreiral drugače ali si vmes preimenoval črke pogonov itd. itd. Veliko vzrokov je lahko zakaj particije nista skupaj.

-s samimi windows-i ne bo šlo, lahko pa uporabiš kak partition manager, kot že povedano. Nekaj jih je zastonj, nekaj plačljivih. Najdi takega, ki lahko premika particije po disku. Moj nasvet: Če E particija ni extended (to vidiš v samem programu potem), jo premakni na konec diska, potem pa C particijo preprosto povečaš (resize) in bo tako kot želiš. Postopek je dolgotrajen, saj ponavadi program blok za blokom prepisuje podatke iz enega konca diska na drugega. Včeraj sem se špilal na mojem zunanjem 3TB disku in premikal particije in je rabil program več kot 12 ur (premaknil nekje 2,5TB podatkov).

-lahko tudi zbrišeš E particijo, če ti je tako lažje in potem samo povečaš C particijo in potem dodatno ustvariš D particijo zraven, če jo rabiš.

-extended particije so v bistvu nekak "hack", ki so ga pogruntali, saj MBR particije ne podpirajo, da imaš na disku veliko primarnih particij, prav tako ne podpirajo velikih particij (mislim da je 2TB največja MBR particija, pogooglaj za točen podatek, prav tako poišči koliko primarnih particij podpira MBR). Skratka MBR je star ko zemlja in zastarel, formatiraj disk v GUID če želiš imeti več primarnih particij in če uporabljaš dokaj nov OS ali večji disk kot 1TB.

s6c-gEL ::

Skratka MBR je star ko zemlja in zastarel, formatiraj disk v GUID če želiš imeti več primarnih particij in če uporabljaš dokaj nov OS ali večji disk kot 1TB.

OP uporablja win xp in temu primerno star HW.
Gpt pride v poštev, če imaš sistemski hdd večji od 2.2 Tb, op operira z 20 in 40 Gb ide diskoma.

Kaj je narobe z diskom?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

Ikspe ::

ne, disk na tvojem linku je en drug disk ki šel že v penzijo

BorutK-73 ::

Lahko poiščeš na travniku Hiren's BootCD, kjer so tudi programi za particije. Je pa to LiveCD, posnameš na cd in zaženeš iz cd-ja, nič se ne posname na disk. Je pa gor tudi Live Windows XP.

Zgodovina sprememb…

Ikspe ::

potem ko sem zbrisal še tretjo particijo je prikazalo samo en *unpartitioned space* Zdaj nič več nisem delal particij ampak samo še potrdil z enter naj tu naloži win.

the end

MIHAc27 ::

to je bilo verjetno še najbolj enostavno, vsebino E si pa verjetno pravočasno premaknil nekam drugam...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov disk in stare particije

Oddelek: Pomoč in nasveti
81276 (1049) denisbegood
»

spreminjanje particij...

Oddelek: Pomoč in nasveti
212160 (1639) superb_
»

združevanje particij ob instalaciji winXP

Oddelek: Pomoč in nasveti
121331 (1246) vir
»

PODATKI SO ŠLI z diska

Oddelek: Programska oprema
132534 (2077) amigo_no1
»

dualboot - je to mozno

Oddelek: Operacijski sistemi
51160 (1065) jlpktnst

Več podobnih tem