» »

Ne prepozna vsega RAM-a

Ne prepozna vsega RAM-a

_blind_ ::

Zdravo,

Imam linux Debian 4.x sistem z kernel verzijo 2.6.22-2-686. Inštaliranega imam 4GB DDR OCZ rama vendar mi ga sistem prepozna le 3361280k
Mislite da bi moral patchat kernel?

Za vse predloge in pomoč se vam iskreno zahvaljuje,
LP,
Andrej
I like SkA

c0ck4m0u53 ::

Sodeč po tej temi mislim, da prav imaš prav.

_blind_ ::

Hmm malo sem pregledal moj že inštaliral kernel in ugotovil da imam HIGHMEM support že vključen.

# CONFIG_NOHIGHMEM is not set
CONFIG_HIGHMEM4G=y
# CONFIG_HIGHMEM64G is not set
CONFIG_PAGE_OFFSET=0xC0000000
CONFIG_HIGHMEM=y

Se pravi da bi moglo zaznati 4GB rama, ali bi bilo še kje za kaj spremeniti? Je možnost, naprimer kot pri diskih ki kupiš 160GB pa ti dela le 150GB, da bi bilo isto pri mojih ramih?
I like SkA

c0ck4m0u53 ::

Pri ramih se mi zdi, da ne bi smelo biti tovrstih odstopanj. Edino,kar ti sicer še lahko svetujem, da se obrneš na Linux pri nas forum in tam povprašaš.

_blind_ ::

Slišal sem da na Intelovih sistemih z ti bo 32bitni OS zaznal najve 3GB rama? Je to res?
I like SkA

detroit ::

mene so tko učil (če me spomin ne vara...kar me zelo pogosto:)
da lahk 32 bitn procesor system w/e naslovi 2^32 rama samo je pa res da 32 bitni winsi ne bojo dobil 4giga gor pa če se ubiješ:D pa tud ne vem če lahk linux (sm nimam blage o linuxu kej preveč)
Skero

Kebab ::

Slišal sem da na Intelovih sistemih z ti bo 32bitni OS zaznal najve 3GB rama? Je to res?


Ja, to drži. Imamo mašino z 4 gb rama in winsi zaznajo samo 3. Enako bios. Le cpuz zazna pravilno 4.

jype ::

To je zato, ker je zgornji giga naslovov rezerviran za sporazumevanje s hardverom (DMA bloki, PCI naslovni prostor, AGP aperture in tako dalje). Reč se zgodi tudi na 64 bitnih (torej tistih, ki podpirajo long mode in znajo naslavljati pomnilnik 36 ali več bitno) sistemih, kjer praviloma pomaga flashanje biosa (poznam vsaj dve intelovi entry level serverski plati, ki sta imeli to težavo), ki premakne I/O reči v peti gigabajt oz. premapira tisti manjkajoči gigabajt višje gor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

_blind_ ::

Ja samo to naj bi veljalo le za Intelove procesore, ker namreč na drugem AMD strežniku normalno laufam vseh 4GB rama in mi jih tudi sistem zazna vseh 4GB in imam 32 bitni Debian....

Čudna reč namreč :/
I like SkA

jype ::

Imaš 32 bitni debian, vendar je procesor sposoben 64 bitnega (no, v resnici verjetno samo 36 ali 40 bitnega in navidezno 48 bitnega) naslavljanja. Temu se reče PAE in omogoča, da se I/O aperture ali pa en kos pomnilnika premakne "izven" 32 bitnega prostora. OS mora seveda znat to potem predstavit aplikacijam kot en kos pomnilnika, te aplikacije pa razumljivo ne morejo videti vsega pomnilnika hkrati.

To ni isto kot long mode (x86_64 ali EM64T), ki omogoča poganjanje 64 bitnega sistema na 64 bitnem procesorju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

_blind_ ::

aha čeprav te nisem razumel se ti zahvaljujem za pomoč.

Sicer sem težavo rešil z petchanjem kernela z 64gb high mem supportom. Sedaj mi sistem zazna vseh 4GB rama :D
I like SkA


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj imam samo 3GB namesto 4GB rama? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
8919820 (9905) bobi1992
»

32 ali 64bit? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5524238 (23391) bluefish
»

Vista in 2GB po aplikaciji

Oddelek: Operacijski sistemi
191862 (1572) r0b3rt
»

ne zazna 3 G ramov ampak 2558 zakaj ??

Oddelek: Pomoč in nasveti
282875 (2337) Zheegec
»

4GB rama na operacijskem sistemu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1008610 (7419) opeter

Več podobnih tem