» »

Preboj pri raziskavi izvornih celic?

Preboj pri raziskavi izvornih celic?

keber ::

Članek na NewScientist - izvorne celice pridobijo iz reprogramiranih celic človeške kože in ne več iz embrijev, kar je etično vprašljivo. Problem je zaenkrat samo, da je za pridobivanje potrebna pomoč virusov.

_marko ::

Ce lahko celice de-diferencirajo v PLURIpotentne celice je ta dosezek res zakon.
Kolker vidim je to tudi mozno.

Treba pa je povedat, da so te celice genetsko spremenjene - glede na to, da pise, da so vstavili 4 gene.
Uporabljena je bila viralna genska terapija torej.

Tako na hitro, brez pregleda originalnega clanka.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

kopriwa ::

Pred dobro uro je bila oddaja na National Geographic o izvornih celicah oz. o zdravljenju z njimi na Kitajskem. Izvorne celice tam pridobivajo iz popkovine novorojenčkov, po tem ko se že rodijo. Koncentracija je baje tam veliko večja kot v kostnem mozgu.

Opisovali so primer bolnika, ki je bil pred zdravljenjem paraliziran od vratu navzdol. Po prvih injekcijah naj bi bil zmožen premikati roke in noge, to so tudi pokazali. Bilo je še nekaj drugih primerov, ampak ta je bil eden izmed najuspešnejših. Nekaterim zdravljenje ni pomagalo. Sam sem bil kar navdušen nad primeri, čeprov sm skeptičen do vseh novih stvari oz. vsaj dokler se ne dokaže, da zadeva deluje in nima hujših posledic. Zdej lahko da so ti primeri eni izmed redkih, ali pa je zdravljenje res dokaj uspešno, ne vem. Če seveda izvzamemo vprašanje ali je to moralno ali ne in sodim samo po gledanem prispevku, lahko ta način zdravljenja izboljša življenje marsikateremu hudemu bolniku. Evo prvi link na katerega sem naletel na to temo.
Sem totalen laik glede tega, tako da kakšne znanstvene razprave sam ne bom začel ;).

marsovcek ::

Nekje v zaprašenem kotu mojih možganov je spomin na neko podobno oddajo. Mislim, da so takrat ugotovili da so spodbudni rezultati velikokrat kratkotrajni. Po drugi strani ima tako vbrizgavanje matičnih celic še veliko neraziskanih stranskih učinkov, kajti iz MC lahko zraste karkoli...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Hranjenje matičnih celic

Oddelek: Loža
319053 (8439) Smrekar1
»

Prva presaditev umetnega organa

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3112536 (9173) antonija
»

Zdravilo za raka?

Oddelek: Znanost in tehnologija
469770 (7493) kekc
»

Znanstveniki so vzgojili miši, ki regenerairajo organe (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
626633 (4810) nicnevem
»

Zarodne celice

Oddelek: Znanost in tehnologija
213265 (2744) username

Več podobnih tem